Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Zuzana Kollárová

Drucker a Vážny boli na školení u Kažimíra

14.10.2016 | Zuzana Kollárová

O zásadných zmenách sa zamestnávatelia dozvedajú z médií

 • Tlačiť
 • 2

Vláda zvolila „inovatívny“ spôsob komunikácie so sociálnymi partnermi. Zásadné návrhy im už oznamuje cez média. Načo strácať čas rokovaním na tripartite? Takýto spôsob zvolil minister zdravotníctva Drucker. Iste ho mal prediskutovaný s tým najvyšším, prípadne s Kažimírom. Ale s nikým iným.

Pustil do médií informáciu o zrušení maximálneho vymeriavacieho základu pre výpočet zdravotného poistenia, ako aj retroaktívne zrušenie stropu na platenie odvodov z dividend.

Jednoduché počty

Je to krásna ukážka toho, aké jednoduché je niekedy byť ministrom problémového rezortu zdravotníctva. Keď mu minister financií zatne takmer 20 miliónovú sekeru tým, že zruší platenie zdravotných odvodov z dividend, Drucker ju zatne ešte hlbšie. Pripraví návrh, ktorý do zdravotných poisťovní prinesie vyše 75 miliónov.

Odborári sú ticho. Obídení zamestnávatelia kričia: Je to podraz zo strany vlády. Ešte sa nestalo v histórii, aby nám boli oznamované návrhy prostredníctvom médií.

Stalo sa to teraz a je to dôkaz toho, že tripartita je len kulisa, ktorá má vytvoriť zdanie, že vláda so sociálnymi partnermi komunikuje na úrovni. Nuž, tak toto úroveň nemá.

Drucker asi chodí pričasto na debaty s Kažimírom. Ten má všetko veľmi rýchlo spočítané. Ak niekde pustí žilou, inde si to dvojnásobne vynahradí. Dôkaz? Oznámi šokujúce zvýšenie paušálnych výdavkov na 60 percent so stropom 20-tisíc eur či zníženie korporátnej dane o percento.

V tej chvíli však už má pripravenú kompenzáciu – zdvojnásobí odvod pre regulované firmy, viac odvedú v mimoriadnom odvode aj banky, ktorým sa tento odvod už nebude znižovať. Zvýši či zdvojnásobí sumy, zmení sadzby, koeficienty...Inšpiruje sa platením odvodu z povinného zmluvného poistenia áut a zavedie rovnakú 8 percentnú daň z neživotného poistenia pre poisťovne.

A poradí aj Druckerovi, ako sa vysporiadať s dvadsaťmiliónovým výpadkom príjmu z odvodu zdravotného poistenia z dividend.

Zaťali nám do žily

Keď ešte v hlavách podnikateľov vládla eufória z radikálneho zvýšenia paušálnych výdavkov, a živnostníci sa tešili, koľko ušetria na daniach a odvodoch, tí prezieravejší už rozmýšľali, kde zatne vláda sekeru tentokrát.

A ono to prišlo v podobe vyšších sociálnych odvodov. Maximálny vymeriavací základ na platenie odvodov do Sociálnej poisťovne sa od začiatku budúceho roka zvýši zo súčasného 5-násobku na 7-násobok priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov. Parlament tento návrh v utorok schválil. Tohtoročný maximálny vymeriavací základ na platenie sociálnych odvodov v sume 4 290 eur tak stúpne na 6 181 eur. 

Návrh predložil poslanec za Smer-SD a riaditeľ Sociálnej poisťovne Ľubomír Vážny. Asi bol predtým tiež na debate s ministrom financií a z tejto schôdzky prišiel vyškolený.

Poslanci na schválenie návrhu nepotrebovali hlboké analýzy. Takto sa na Slovensku pripravujú zásadné zákony, ktoré sa dotýkajú celého podnikateľského prostredia, daňovo-odvodového zaťaženia zamestnancov a zamestnávateľov a zmeny systému financovania zdravotníctva.

Zvyšuje sa maximálny vymeriavací základ na výpočet náhrady príjmu pri práceneschopnosti zamestnanca. Ten stúpne z terajšieho 1,5-násobku na 2-násobok priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov, teda z tohtoročných 1 287 eur na 1 766 eur. Znamená to, že zamestnancom s hrubým príjmom nad 1 287 eur bude zamestnávateľ v budúcom roku vyplácať vyššie sumy náhrady príjmu počas prvých desiatich dní PN-ky.

Do parlamentu ešte má prísť návrh ministerstva zdravotníctva na zrušenie maximálneho vymeriavacieho základu pre výpočet zdravotného poistenia, ako aj retroaktívne zrušenie stropu na platenie odvodov z dividend zo ziskov z rokov 2011 až 2016.

Nuž platiť zdravotné zo príjmového stropu 5-násobku priemernej mzdy (4 290 eur v tomto roku) alebo z celej mzdy, to už nie je úder sekerou ale priamo motorovou pílou.

Ako ďalej

Zamestnávateľské zväzy dnes ostro protestovali proti návrhom na zvyšovanie odvodového zaťaženia. Medzi nespokojencov patrí Slovenská obchodná a priemyselná komora, Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení, Republiková únia zamestnávateľov, Slovensko-nemecká obchodná a priemyselná komora, Americká obchodná komora v SR a Klub 500. Tvrdia, že vláda porušila svoj sľub, že o všetkých zásadných zmenách bude s nimi rokovať.

Slušne vyzývajú vládu a predsedov koaličných strán, aby stiahli tieto návrhy a aby si sociálni partneri opätovne sadli za rokovací stôl.

Milí naši zamestnávatelia, mám pre vás jeden odkaz: So slušnosťou sa v tomto štáte ďaleko nedostanete. Sú aj iné, účinnejšie, v minulosti už overené, spôsoby ako presvedčiť neomylnú vládu, že sa mýli. Čo tak na protest ten rokovací stôl opustiť?

 • Tlačiť
 • 2

Zuzana Kollárová

Zuzana Kollárová
 • Počet článkov: 38
 • Priemerná čítanosť: 4670
 • Priemerná diskutovanosť: 8
 • RSS blogu

O blogu

Redaktorka eTRENDU.

Zuzana Kollárová

Zuzana Kollárová
 • Počet článkov: 38
 • Priemerná čítanosť: 4670
 • Priemerná diskutovanosť: 8
 • RSS blogu

O blogu

Redaktorka eTRENDU.

Kalendár sa načítava...