Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Zápisník investora (firemný blog)

Striebro chytilo „tulipánovú“ mániu

18.05.2011 | SaxoBank

Komoditný komentár

 • Tlačiť
 • 0

V máji veľa investorov z trhu odišlo, ale či ho opustili úplne alebo len stoja stranou a vyčkávajú, to sa ešte uvidí. Akciové trhy boli v prvej polovici mája, kedy došlo k masakru na komoditách, pomerne odolné. Trhy sa dostávajú k dôležitým úrovniam podpory a pod hrozbou rastúcej inflácie a zníženiu rastu tak môže dôjsť k ďalšej vlne znižovania rizika.

Výpredaj naprieč trhom

Index Reuters Jeffries CRB stratil za minulý týždeň 1,8 percent a od začiatku roka je nižšie o 1,6 percent. Odpredaju sa nevyhol žiadny sektor. Z fundamentálneho pohľadu dávajú investície do komodít stále zmysel, ale na druhej strane je v porovnaní s väčšou likviditou na akciových alebo dlhopisových trhoch pekne vidieť, čo sa stane, keď sa na pomerne malom trhu veľa investorov rozhodne v zhone opustiť trh.

tab1

Zníženie špekulatívnych pozícií o 11 percent

Vplyv nepriaznivého vývoja na komoditných trhoch v minulých týždňoch ešte podtrhol týždenný report z Commitment od Traders, ktorý vydáva Commodity Futures Trading Commision. Hedgeové fondy a veľkí investori stiahli minulý utorok pozície vo futures naprieč americkými komoditnými trhmi o 11%, na 1,359 miliónov lotov. To je najnižšia hodnota od augusta 2010. Došlo tak k redukcii pozícií, ktoré boli otvorené počas druhej vlny kvantitatívneho uvoľňovania, ktoré bolo sprevádzané rastom cien.

tab2

Počas uplynulých šiestich mesiacov bola populárna stratégia špekulovať na pokles dolára a na rast komodít. Niektoré komodity ako meď, cukor a ryža dosiahli cenový vrchol už vo februári, ale akonáhle sa v máji dostavila korekcia na rope, boli opäť zasiahnuté vlnou znižovania rizika.

Energetika sa sústredí na dopyt

Nedávne dáta ukazujú, že spotrebitelia začali reagovať na rastúce životné náklady, najmä na rast cien energií. Pozornosť sa tak presunula od nevyriešených problémov v Líbyi na strane ponuky na stranu dopytu. Medzinárodná energetická agentúra minulý týždeň varovala, že vysoké ceny ropy začali spomaľovať rast dopytu a znížili predpoveď jej rastu pre rok 2011 na 1,5 percent z pôvodne uvádzaných 3,3 percent.

Z fundamentálneho pohľadu by ceny energií mali nájsť čoskoro podporu, pretože ponuka mimo OPEC spomaľuje tiež. Dopyt s ponukou by sa mal už čoskoro vyrovnať, čo podporí ceny, akonáhle bude vlna rizikovej averzie za nami.

Benzín má za sebou druhú vlnu predajov

Energetické trhy zažili v uplynulých dvoch týždňoch dve vlny predajov. Tú druhú spustila prekvapivá správa z Amerického ministerstva pre energetiku, ktorá namiesto očakávaného poklesu zásob benzínu potvrdila rast o 1,27 milióna barelov, čo bol dvanásty pokles v rade.

Benzín bol až doteraz motorom rastu a dokonca sa priblížil k maximám z roku 2008, do ktorých mu chýbalo už len 5 percent. Pre koncových zákazníkov dosiahla cena benzínu priemer 3,98 dolára za galón, priblížila sa tak k psychologickej hranici 4 dolárov, čo by mohlo viesť k rastu politického tlaku.

tab3

Po poklese ropy o 21 dolárov, počas 48 hodín, väčšina analytikov nadobudla dojem, že to by malo stačiť na odstránenie nadbytočných špekulatívnych pozícií a cena by sa mohla vrátiť späť na predchádzajúcu úroveň. Pri benzíne nebol minulý týždeň pokles tak prudký ako prvý, napriek tomu potenciálni kupci zostali mimo trhu a čakajú, či príde prípadná tretia vlna predajov.

Prvú vlnu spustila 20% redukcia dlhých špekulatívnych pozícií na rope WTI, v apríli tvorili maximum vo výške 243 tisíc lotov. Vzhľadom na pokles ceny išlo o malú redukciu a dá sa z toho vyvodiť, že pod hranicou 100 dolárov sa našlo dosť kupcov, ktorí túto cenu považovali za atraktívnu. Na trhu je tak stále dosť priestoru pre znižovanie dlhých pozícií, ako sme videli minulý týždeň.

Zlato prekonalo striebro

Extrémny spätný pohyb, ktorým si striebro prešlo počas niekoľkých týždňov, nahralo investíciám do zlata. To je menej volatilné a lepšie sa obchoduje. Investori sa vracali späť do zlata, aby sa zabezpečili proti finančným rizikám, ktoré stále trvajú. A zatiaľ čo striebro chytilo "tulipánovú" mániu, ako smerom hore, tak dole, korekcia na zlate bola menšia ako predchádzajúce tri.

Vzájomný vývoj možno najlepšie vidieť na pomere medzi týmito dvoma kovmi. Pred niekoľkými týždňami stále unca zlata 32 uncí striebra, teraz je to takmer 44 uncí. Vzhľadom k tomu, že priemer za posledných 10 rokov je približne 61, má zlato ešte priestor k rastu.

tab4

Poľnohospodársky sektor sa sústredí na počasie

Ceny poľnohospodárskych komodít zostali uprostred tendencie znižovať riziko a neutrálne až mierne medveďov správou Amerického ministerstva poľnohospodárstva a medzi obavami o vývoji počasia počas sejby. Na americkom Stredozápade vládne vlhké počasie, na juhu krajiny potom prevláda sucho, ktoré oneskorí osev kukurice, pšenice a sójových bôbov, a ktoré tlačí zospodu na ceny.

Priemyselné kovy od februára klesajú

Priemyselné kovy s výnimkou hliníka dosiahli vrchol vo februári. Na vine je pokračujúce uťahovanie menovej politiky v Číne, pretože trh verí, že výsledkom bude znížený dopyt tohto najväčšieho svetového spotrebiteľa.

tab5

Autor: Ole S. Hansen, Saxo Bank

Viac informácií na www.saxobank.sk

 

 • Tlačiť
 • 0

Diskusia (0 reakcií)

Zápisník investora (firemný blog)

Zápisník investora (firemný blog)
 • Počet článkov: 15
 • Priemerná čítanosť: 968
 • Priemerná diskutovanosť: 0
 • RSS blogu

O blogu

Saxo Bank je globálna investičná banka, špecializovaná na online obchodovanie a investovanie na medzinárodných finančných trhoch. Saxo Bank umožňuje súkromným investorom a inštitucionálnym zákazníkom obchodovať s FX, CFD, ETF, akciami, termínovanými obchodmi Futures, opciami a ďalšími derivátmi prostredníctvom obchodných platforiem pre online obchodovanie ohodnotených viacerými cenami, ako aj ponúkať profesionálne portfólio a správu fondov.

Zápisník investora (firemný blog)

Zápisník investora (firemný blog)
 • Počet článkov: 15
 • Priemerná čítanosť: 968
 • Priemerná diskutovanosť: 0
 • RSS blogu

O blogu

Saxo Bank je globálna investičná banka, špecializovaná na online obchodovanie a investovanie na medzinárodných finančných trhoch. Saxo Bank umožňuje súkromným investorom a inštitucionálnym zákazníkom obchodovať s FX, CFD, ETF, akciami, termínovanými obchodmi Futures, opciami a ďalšími derivátmi prostredníctvom obchodných platforiem pre online obchodovanie ohodnotených viacerými cenami, ako aj ponúkať profesionálne portfólio a správu fondov.

Kalendár sa načítava...