Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Xénia Makarová

Na dovolenku s Kaliňákovým ESOm

19.07.2016 | Xénia Makarová

Skúsenosť občana s efektívnou, spoľahlivou a vraj otvorenou verejnou správou

 • Tlačiť
 • 1

Disclaimer na úvod – na klientské centrá budované v rámci reformy ESO mám svoj názor, ktorý som popísala napríklad aj tu. A veľa naznačil aj postoj Európskej únie, ktorá napriek apelu ministerstva vnútra odmietla financovať kúpy a opravy budov pre ESO. Zdôraznila, že financovať bude len online projekty hodné budúcnosti. ESO – reforma verejnej správy mala byť kľúčovou reformou predošlej vlády Fico II. Vymyslel a riadil ju rezort vnútra Roberta Kaliňáka.

Ale po poriadku. Musela som vyriešiť nový pas. Konkrétne išlo o obnovenie pasu pre dieťa, keďže u detí do päť rokov sa pas vydáva len na dva roky. Podľa internetovej stránky som zistila, že mám ísť do nedávno otvoreného klientského centra/Okresný úrad v bývalej budove starej Ikey. Niektorí ju poznajú ako pôvodný Fresh market.

Prišli sme s potomkom, rodným listom a starým pasom na miesto určenia, zaparkovali (bolo kde, parkovacích miest je skutočne veľa, ako lákal na jednu z výhod samotný minister vnútra) a vošli. Asi o 8,30 uprostred pracovného týždňa začiatkom leta. Zvolila som radšej doobedný čas, lebo som nevedela, ako budem stíhať poobede (odísť z práce, ísť po dieťa, doviezť sa ku klientskému centru). A keďže konkrétne toto centrum je otvorené štandardne (až do!) 15:00, v stredu do 17:00 a v piatok „do“ 14:00, tak som to nechcela riskovať poobede. Ministerstvo zdôrazňuje na svojej stránke, že „oproti minulosti sme zrušili nestránkové dni. Klientske centrum teda pracuje päť dní v týždni bez obedňajšej prestávky.“

Z infoautomatu pri vstupe som si vzala lístok-časenku 3046, zatiaľ čo na tabuli svietili čísla 3019 či 3023. Nevadí, aj tak som rátala, že to nevybavím tak rýchlo a rezervovala som si istú časť doobedia na tento úkon verejnej správy.

Dieťa sa hneď vypýtalo do blízkeho, sklenými stenami oddeleného detského kútika. Slušne vybaveného. Rodič tak získa čas rozhliadnuť sa. A zistí, že napriek vrcholiacej sezóne a logike, že množstvo ľudí asi potrebuje nový pas (a aj množstvo nových občanov našej republiky, súdiac podľa mamičiek s kočíkmi a deťmi zavesenými na nich v rôznych nosičoch), otvorené boli z vyše dvoch desiatok miest len každé druhé. Dokopy teda zo desať. Z toho niektoré ešte nevykazovali reálnu aktivitu - úradníci v nich doraňajkovávali, chystali si papiere a podobne.

Nakoniec sme sa ale dočkali, na tabuli zasvietilo číslo 3046 a samotné vybavenie už bolo veľmi rýchle a priebeh profesionálny. Kolok 13 eur som uhradila kartou (waw!) v susednom kiosku. Následne dieťa odfotili a po hodine s ESOm odchádzam.

Schválne som si išla situáciu preveriť aj uprostred sezóny v týchto dňoch. Okolo pol jednej uprostred dovolenkového týždňa pracoviská pre doklady vykazovali obednú prestávku. Z 23 okienok boli úradníkmi obsadené štyri, z toho reálne fungovali tri. Tuším viac úradníkov bolo na všetkých ostatných pracoviskách – živnosti, doklady pre autá... Zato čakatelia na cestovné doklady – občania, pre ktorých celá reforma mala život zjednodušiť - evidentne právo na obednú prestávku nedostali. Stoličky pred okienkami boli obsadené hojne a ľudia trpezlivo čakali, kedy na nich príde rad.

Nuž, nedá sa zauvažovať, či skutočne chceme v našej krajine nazývať reformou niečo, kde sa vyhodí aj cez desiatku miliónov eur (konkrétne práve spomínaná Stará Ikea stála 12,75 mil. eur) na to, aby si ľudia mohli sadnúť na nové lavice a tak čakať na vybavenie úradníkom. Kde sa síce môžu orientovať podľa nových tabúľ a môžu platiť za verejné poplatky aj platobnou kartou, ale všetko to stojí a padá na starom byrokratickom systéme. To je v mojich očiach prepúdrovanie make-upu na toalete, nie reforma, ktorou sa hrdila a končila volebné obdobie vláda Fico II a staronový minister vnútra.

Len pre porovnanie, takmer 13 miliónov eur, čo boli výdavky na odkúpenie a prerobenie starej Ikey na klientske centrum pre ČASŤ občanov hlavného mesta, mali stáť podľa sľubov vlády Fico II. aj vlaky zadarmo za celé Slovensko pre takmer POLOVICU občanov Slovenska (dôchodcovia + študenti). Trochu nepomer? Mimochodom, podľa posledných medializovaných informácií, nakoniec aj tie vlaky stáli štátnu kasu viac.

 • Tlačiť
 • 1

Xénia Makarová

Xénia Makarová
 • Počet článkov: 4
 • Priemerná čítanosť: 2971
 • Priemerná diskutovanosť: 2
 • RSS blogu

O blogu

Reportérka TRENDU.

Xénia Makarová

Xénia Makarová
 • Počet článkov: 4
 • Priemerná čítanosť: 2971
 • Priemerná diskutovanosť: 2
 • RSS blogu

O blogu

Reportérka TRENDU.

Kalendár sa načítava...