Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Xénia Makarová

Ako prefackať občana za 5 minút

15.02.2016 | Xénia Makarová

(A obrať ho o pár stovák)

 • Tlačiť
 • 1

Tento príbeh sa mohol stať kdekoľvek v rodinnej zástavbe na Slovensku. A je o tom, ako politici robia pre ľudí. Ešte pred jeho začiatkom padlo rozhodnutie, že si bežný občan vezme na seba 30-ročné bremeno v podobe hypotéky a postaví si rodinný dom. (Peripetie okolo získavania všetkých logických aj menej logických povolení pred spustením stavby už radšej dávno vytesnil z hlavy). Dostal sa teda do finálnej fázy – kolaudácia. Pot ho ovalí, keď od miestnej pani úradníčky na stavebnom oddelení dostane zoznam desiatok povinných dokumentov spísaný na A4, ktorý ku kolaudácii treba predložiť. Ale nadýchne sa a povie si – je október, to do konca roka dám, aby som ten ďalší nemusel platiť 300 eur za vlastný pozemok, lebo je kvalifikovaný ako stavebný. Tie majú najvyššiu sadzbu dane z nehnuteľností, lebo veď na rozhrabané pozemky sa nikto nerád pozerá. Čiže ide bod po bode zo zoznamu.

Pot ho ovalí opäť, keď príde k bodu energetický certifikát. Stojí okolo 200 eur. Nie až taká stará novinka, ktorej zmysel je rozporuplný. Veď úprimne, u koľkých z vás, čo ste to podstupovali, certifikačný odborník reálne bol a koľkým len odpísal „Pošlite mi podklady, ja vám to pripravím“? Papier znesie všetko, škoda len, že úradník ho tak nástojčivo vyžaduje. Už ale človek spozornie, keď od neho stavebná úradníčka napriek dodanému certifikátu, ktorý rozpisuje podrobne všetky materiály, kotly a rúry (lebo veď z toho je vyrátaný), požaduje stále aj podklady k použitej tehle, krytine, kotlu a neviem ešte k čomu všetkému. Na čo, keď je to predsa spísané (a zaplatené) v energetickom cerfitikáte? Aha. Lebo síce sa certifikáty zaviedli ako povinný dokument ku kolaudácii, ale najvyšší úradníci si už neuvedomili, že môžu tým pádom predošlé dokumenty škrtnúť. A úradník v obci či meste musí postupovať len v zmysle platnej legislatívy.

Príde ale deň, keď všetko na miestny úrad - stavebné oddelenie nakoniec človek odovzdá, niekedy pred Mikulášom a teší sa. Na Vianoce. Tie prejdú a potom mu v januári príde lístoček z pošty, doporučenka na adresu trvalého pobytu. Radosť preváži fakt, že treba po dokument cestovať aj kilometre do aktuálneho trvalého bydliska. Dom ešte predsa nie je skolaudovaný, takže ste človek nemohol zmeniť trvalý pobyt a nechať poslať papier od úradu do novostavby.

Náhodou, cestou do potravín stretne nádejný kolaudant inú pani z miestneho úradu a len tak medzi rečou začnú o dani z nehnuteľností. Ona na to, že ak občan skolaudoval, tak zmenili status zo stavby na pozemok + skolaudovaná nehnuteľnosť a že teda musí si podať priznanie do konca januára. Bez ohľadu na to, že papier o kolaudácii mu poslali z obecných dverí hneď vedľa dverí „oddelenie miestnych daní“.

Koniec januára tento rok pripadol na nedeľu, takže priznanie možno odovzdať aj v pondelok 1. februára. Ústretovo budú mať na úrade otvorené až do 20.00 hod. Roboty má človek vyše krku, i dostane sa k tomu až v pondelok, absolútne posledný termín. Príde z práce po šiestej, lebo si zobrali prácu navyše. Aby popri hypotéke, nájme a dákej potravine mohol dieťaťu zaplatiť doučovanie z angličtiny, pretože tá povinná v škole zďaleka nestačí. A ešte mu platí aj krúžok, pretože štátne zariadenie nemyslí na rodičov, ktorí musia ostávať v práci aj po piatej a aby na neho učiteľka po troch absenciách neposlala sociálku, dá dieťa na drahý krúžok priamo v škole, čo mu pobyt v nej predĺži o ďalších 45 minút. Len to niečo stojí.

Tak teda je späť z práce, aspoň pobozká dieťa a už uteká do sekretára k štósu dokladov o stavbe hútať, čo vlastne kde vyplniť v priznaní. O 19,49 slávnostne vbehne na úrad mávajúc priznaním, že hádam je všetko vyplnené správne.

Ale čo to? Kedy bolo skolaudované? No veď na konci decembra, je to uvedené hore na kolaudačnom rozhodnutí. Omyl. Veľká chyba. Kolaudačné rozhodnutie ako správne konanie nadobúda účinnosť dňom prebratia. Keďže sa občan po doporučenku musel trepať do mesta trvalého pobytu, bolo to niekedy pred štrajkom učiteľov, tak účinnosť nadobudol v januári. A daň sa vyrubuje podľa stavu k začiatku daného roka. Žiadne zníženie nepripadá do úvahy. Práve teda človek prišiel napriek spoteniu, splneniu nezmyselných povinností a obetovaniu času, ktorý mohol stráviť s rodinou o asi 300 eur. Je mu z toho do plaču? Niekomu by určite bolo. Ale aj takto vyzerajú istoty pre ľudí. A práca politikov pre nás. Napriek tomu to netreba vzdať. A tak sa treba otrepať a ísť si skúsiť zmeniť trvalý pobyt. Podľa Slovensko.sk to má ísť aj elektronicky. Ak nemá človek hypotéku.

P.S. Rozhodnutie o kolaudácii si možno po dohode s úradom prebrať aj osobne, čo termínu účinnosti pomôže. Ale zároveň upozornenie: na konci roka si zvyknú brať úrady dlhšie voľno.

 • Tlačiť
 • 1

Xénia Makarová

Xénia Makarová
 • Počet článkov: 4
 • Priemerná čítanosť: 2971
 • Priemerná diskutovanosť: 2
 • RSS blogu

O blogu

Reportérka TRENDU.

Xénia Makarová

Xénia Makarová
 • Počet článkov: 4
 • Priemerná čítanosť: 2971
 • Priemerná diskutovanosť: 2
 • RSS blogu

O blogu

Reportérka TRENDU.

Kalendár sa načítava...