Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Východné vetry

Užitočná teplárenská kauza

08.02.2011 | branosobinkovic

Škandál v košickej teplárni nie je dôležitý svojim obsahom, ale tým, do čoho vyústil

 • Tlačiť
 • 0

Niežeby 90-tisícové odstupné za pár týždňov roboty, nebol solídny škandálik. No, len ten kto žije vo svete kde sa voda sypala a piesok lial, pochybuje o tom, že stranícki nominanti mohli vybrať z bárs akej štátnej teplárne neporovnateľne väčšie množstvo peňazí, za podstatne kratší čas. Napríklad nezdanené eurá v podobe provízie za miliónové zákazky, pridelené v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní. A zorganizované poradenskou firmou špecializujúcou sa na to, aby zmanipulovaná súťaž bola v súlade s paragrafmi.

Triezvo uvažujúca osoba sa môže chechtať, keď  bývalý šéf košickej teplárne nominovaný Smerom, Ladislav Lazár upozorňuje, že jeho nástupcovia ryžujú na kolektívnych zmluvách a hneď po svojom menovaní si dvíhajú plat. Pobavený úsmev prechádza do záchvatov smiechu asi u každého, kto pozná historku o tom, ako sa jeho teplárenský plat znížil krátko pred parlamentnými voľbami, v ktorých kandidoval za poslanca. Pri spomínaní na nedávnu minulosť, v ktorej bývalý premiér Róbert Fico zatrhol obrovské odmeny štatutárom košickej teplárne, už zo samej zábavy začína bolieť brucho a preto treba zvážnieť.

Áno 90-tisícové odstupné, je síce kvapkou v mori príležitostí, ktorú ponúka lukratívny flek v štátnej firme. No jeho výška je vzhľadom na čas strávený vo funkcii absurdná. Zľahčovať sa nedá ani pri domnienke, že krátkodobí manažéri mohli teplárni spôsobiť podstatne vyššie straty, ak by začali uzatvárať nové obchodné kontrakty. Alebo by pokračovali v už rozbehnutých kšeftoch. Takéto zlaté padáky sú nemorálne a je len správne, že sa na ne upozornilo.

Omnoho dôležitejšie však je, k čomu táto mzdová kauza dotlačila koaličných politikov. Vrátili sa k svojim predvolebným sľubom o výberových konaniach do štátnych firiem. Vypracúvajú pravidlá pre odmeňovanie ich manažérov a zrýchľujú debaty o privatizácii teplárni. Pritom vplyv samotných výberových konaní na zefektívnenie a stransparentnenie fungovania štátnych organizácii a firiem je dosť otázny. Dôležité bude nastavenie kritérií pre uchádzačov a zloženie výberových komisií. Ak ich budú obsadzovať politickí nominanti,  opäť sa nedá vylúčiť často opakovaný scenár. A to, že štátnu firmu obsadí organizovaná skupina ľudí, ktorej leitmotívom je vziať si z každého eura minutých či zarobených verejných peňazí pár desiatok centov a tie prerozdeľovať kunšaftom a tým čo vytvorili most k lukratívnym stoličkám.

Najúčinnejším liekom na týchto parazitov je zbaviť ich prostredia v ktorom môžu cudzopasiť. V prípade teplárni je to privatizácia. Firmy pôsobia na liberalizovanom trhu s médiami, ktorých cenotvorba je regulovaná. Preto nie je dôvod ponechávať ich v rukách štátu a dávať šancu podnikateľom v politike, aby si z nich robili volebný marketingový nástroj a zároveň súkromnú zlatú baňu.

 

 • Tlačiť
 • 0

Východné vetry

Východné vetry
 • Počet článkov: 12
 • Priemerná čítanosť: 2276
 • Priemerná diskutovanosť: 0
 • RSS blogu

O blogu

Redakčné zápisky z Košíc a iného Východu.

Východné vetry

Východné vetry
 • Počet článkov: 12
 • Priemerná čítanosť: 2276
 • Priemerná diskutovanosť: 0
 • RSS blogu

O blogu

Redakčné zápisky z Košíc a iného Východu.

Kalendár sa načítava...