Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Východné vetry

Košické deaflympijské deja vu

14.02.2011 | branosobinkovic

Olympijský škandál sa točí okolo človeka, ktorý takmer zruinoval Košice

 • Tlačiť
 • 0

Keď v priebehu minulého týždňa prinášali novinári správy o blížiacom sa deaflympijskom škandále, spolu s obrázkami utekajúceho a nič nehovoriaceho organizátora hier - Jaroslava Rudu - mnohí Košičania zažívali malé deja vu. V mysli sa preniesli do konca 90-tych rokov, kedy strojca súčasnej medzinárodnej blamáže kraľoval košickému odpadovému hospodárstvu. Jeho firma Ekothermal 99 takmer zruinovala Košice.

Jej dedičstvo pred viac než rokom takmer doviedlo mesto do nútenej správy. Na košickom krajskom súde sa vtedy rozhodovalo o pohľadávke prevyšujúcej miliardu korún. Pochádzala od už skrachovaného Ekothermalu. Z konkurznej podstaty ju získala etrendu neznáma firma. Prvé kolo na okresnom súde vyhrala a právnici mesta sa odvolali. Ľudia znalí miestnych právnických pomerov, tvrdia, že Košice mali šťastie na bytosť pracujúcu na krajskom súde, ktorej sa prípad dostal na stôl. Tvrdia, že ide o jedného z najčestnejších Košičanov obliekajúcich sudcovský talár, ktorého je veľmi ťažké ovplyvniť a spravodlivosť vníma ako vyšší princíp.

Táto osoba našla dôvod, pre ktorý sa dala žaloba zamietnuť. Keby potvrdila verdikt nižšieho súdu, Košice by sa pravdepodobne nevyhli katastrofe. Žalovaná pohľadávka sa blížila k tretine ročného príjmu mesta a spolu s ostatnými dlhmi mesta by ju takmer isto stiahla do nútenej správy. A všetky dovtedajšie košické projekty, vrátane Európskeho hlavného mesta kultúry, by mohli ísť stranou.

Ekothermal 99 preletel košickou komunálnou sférou ako kométa. Dovtedy neznáma firma vlastnená rodinou Jaroslava Rudu získala monopol na všetky práce súvisiace s odpadovým hospodárstvom. Zveril jej ju magistrát v tom čase vedený neskorším prezidentom Rudolfom Schusterom. So súkromnou firmou bol podpísaný exkluzívny kontrakt. Ceny za jej služby boli neporovnateľne vyššie než si účtoval jej predchodca a mohla si sama určovať rozsah vykonávaných prác. Hviezda Ekothermalu začala vyhasínať v roku 1999 odchodom R. Schustera do prezidentského paláca. Nové vedenie magistrátu odmietlo akceptovať dohodnuté ceny a nepreplácalo faktúry. Firma sa dostávala do ekonomických problémov. Ekothermal si začal požičiavať od nebankových firiem za vysoké úroky. Popri tom prestávala firma čistiť mesto a zbierať odpady. Košiciam tak istú chvíľu hrozila ekologická pohroma. J. Ruda vtedy komunikoval tak ako v prípade deaflympiády. Sľuboval, že zoženie peniaze na nové stroje a opravu spaľovne, pričom nehovoril odkiaľ. Zároveň utekal pred novinármi a stával sa z neho mestský fantóm. Nakoniec Ekothermal od neho odkúpila nebanková firma Delta Management a od nej ďalšia nebanková spoločnosť AGW. Nepreplatené faktúry spolu s penále z omeškania prešli na inú firmu a tá ich od mesta začala vymáhať.

Predajom Ekothermalu sa J. Ruda vytratil z košického komunálneho života. No nie navždy. Tí čo si naňho z tohto prostredia pamätajú, určite začali cítiť príchod veľkej show, keď sa opäť zjavil na scéne v podobe organizátora deflympiády. A zjavne sa nemýlili.

 

 • Tlačiť
 • 0

Východné vetry

Východné vetry
 • Počet článkov: 12
 • Priemerná čítanosť: 2276
 • Priemerná diskutovanosť: 0
 • RSS blogu

O blogu

Redakčné zápisky z Košíc a iného Východu.

Východné vetry

Východné vetry
 • Počet článkov: 12
 • Priemerná čítanosť: 2276
 • Priemerná diskutovanosť: 0
 • RSS blogu

O blogu

Redakčné zápisky z Košíc a iného Východu.

Kalendár sa načítava...