Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Východné vetry

Košická blamáž sa odkladá

30.06.2010 | branosobinkovic

Ponuku firiem na vytvorenie spoločného tímu k EHMK košickí poslanci nemohli neprijať

 • Tlačiť
 • 0

Keď sa na tomto mieste naposledy písalo o projekte Európske hlavné mesto kultúry, padol návrh vytvoriť v rámci jeho oficiálneho programu reality show. Mala sa venovať zachyteniu toho, ako bude mesto Košice investovať desiatky miliónov eur, ktoré má dostať zo štrukturálnych fondov na rekonštrukciu priestorov určených pre kultúrne akcie. Vedenie magistrátu je v košických kuloároch povestné svojou neschopnosťou manažovať  projekty. A tak predstava riadenia väčších investičných akcií sľubovala solídnu zábavu.

Po utorku však hrozba košickej blamáže podstatne klesla. Mestskí poslanci odsúhlasili, že manažovanie investičných projektov vezmú pod svoje krídla košické firmy U.S.Steel, Ness, T-Systems a VSE. Odsúhlasili vstup mesta do záujmového združenia právnických osôb Koalícia 2013+. To bude zastrešovať všetky najdôležitejšie investičné akcie súvisiace s Európskym hlavným mestom kultúry. A súkromní partneri prostredníctvom založenej organizácie poskytnú svojich špecialistov, kapacity a know-how. Takúto ponuku na spoluprácu malo mesto na stole už niekoľko mesiacov. Ako za posledné roky býva zvykom, vedenie magistrátu dlho zbytočne špekulovalo a  návrh na založenie záujmového združenia posunulo až na rokovanie júnového mestského zastupiteľstva. A poslanci zaň dvihli ruku.  Výsledky hlasovania nie sú prekvapujúce. Zaráža skôr dlhý čas, ktorý mesto potrebovalo na odsúhlasenie ponuky košických firiem. Každému, kto len trochu pozná košické pomery bolo jasné, že mesto takýto návrh nemôže neprijať.

Vedenie magistrátu totiž nedokáže manažovať väčšie investičné projekty, alebo vytvoriť podmienky na ich realizáciu. Túto svoju schopnosť prezentovalo niekoľkokrát. Napríklad pri  Auparku, predaji kasární na Malinovského ulici, predaji košických lesov developerovi, výstavbe komplexu Cassovar. Zbrklé hlasovanie, potom špekulácie, popieranie toho čo bolo schválené, pomalosť, váhavosť pri rozhodovaní, kladenie absurdných podmienok investorovi a nečitateľnosť. To sú hlavné vklady Košíc v týchto projektoch. Nie jeden zástupca investora sa pri neformálnom rozhovore s TRENDom sťažoval na to, ako musí vysvetľovať praktické záležitosti ľuďom, ktorí v meste rozhodujú o osudoch ich stavieb.

Preto mesto mohlo len privítať, ak mu najvýznamnejšie košické firmy ponúkli svoj aparát. Nielen ich doterajšie výsledky a skúsenosti dávajú veľmi solídnu nádej, že projekty, ktoré sú na papieri, budú aj uskutočnené. Nemalou devízou je aj to, že pod ne dajú svoje meno a prestíž. To prináša aj záruku, že peniaze, ktoré prídu na EHMK nebudú zbytočne míňané. A že na tom, už ťažko niečo zmení aj nová garnitúra na magistráte, ktorá môže vzísť z blížiacich sa komunálnych volieb.

 

 • Tlačiť
 • 0

Diskusia (0 reakcií)

Východné vetry

Východné vetry
 • Počet článkov: 12
 • Priemerná čítanosť: 2276
 • Priemerná diskutovanosť: 0
 • RSS blogu

O blogu

Redakčné zápisky z Košíc a iného Východu.

Východné vetry

Východné vetry
 • Počet článkov: 12
 • Priemerná čítanosť: 2276
 • Priemerná diskutovanosť: 0
 • RSS blogu

O blogu

Redakčné zápisky z Košíc a iného Východu.

Kalendár sa načítava...