Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Východné vetry

Košice ako za Schustera

11.01.2011 | branosobinkovic

Mesto tají výšku dlhu a poslanci schvaľujú úver, ktorého podmienky nepoznajú

 • Tlačiť
 • 0

Novinár by im dal po voľbách aspoň 60 dní  a nevšímal si ich. Jedným nech sa pousádzajú na vyhratých stoličkách. A tým, čo z nich boli vystrnadení, by doprial čas na hľadanie nových flekov a ladenie druhých huslí. Počas toho by fantazíroval, že nová partia preberie zaspatý magistrát a mesto rozhýbe.

Zatiaľ sa dá v mysli odsúvať obraz mladých dravcov, ktorí roztierajú maslo po hlave unaveným pravicovým ovečkám a robia si čo chcú. A takisto aj obavy, že po štyroch rokoch nadvlády ľavice budú mať Košice menej majetku a viac dlhov.

Neuplynul ani mesiac od toho, čo si v košickom zastupiteľstve vymenili kľúče od mesta a realita zaťukala na čelo. Košice nemajú na výplaty a musia si požičať. Volá nové vedenie mesta a ukazuje na predchodcov, ktorí nechali prázdnu kasu. Poslanci schvaľujú kontokorentný úver 2,5 milióna eur za podmienok, ktoré nepoznajú. Riaditeľ magistrátu im povie, že úrokové miery sú obchodným tajomstvom a preto ich nemôže prezradiť. Napriek tomu za zobratie úveru hlasovalo v pondelok takmer 85 percent košických poslancov.

Vládnuca,  tesná väčšina neprekvapila. Prečo nezobrať peniaze, keď sa núkajú. Od moci odstavení takisto.  Nechceli sa hrbiť pod výčitkami typu: ,,Mesto kvôli vám nemá z čoho platiť ľudí a školy“. Pripomínať, že ďalšia pôžička je možno zbytočná, sa im nechcelo. Čo mali povedať? ,,Ľudia v Bielom dome majú z čoho jesť. Pred odchodom sme im predsa rozdali trináste platy a odmeny.“

Na pozadí pondelkového divadielka nie je až tak dôležité, či úver bolo, alebo nebolo treba. Je to kontokorent, ktorý sa bude čerpať podľa potreby.  Mimochodom regionálny denník Korzár zistil milú informáciu. Ešte pred rokovaním magistrátu sa z Daňového riaditeľstva dozvedel, že podielové dane prídu tento týždeň.

Ani dôvody momentálnej finančnej patálie nie sú podstatné.

Dôležitý je fakt, že košickí politici vyslali smerom do budúcnosti znepokojivé signály. Ak niekto hlasuje za úver, ktorého podmienky nevidel, možno ho ani netreba a k tomu ešte  pochádza z opačného politického tábora ako ten čo ho navrhuje, je jemne povedané, zlý poslanec. A vyvoláva obavy z toho, čo všetko si vládnuca garnitúra bude môcť počas nasledujúcich štyroch rokov dovoliť.

Už teraz zašla tak ďaleko, že musí trochu porozmýšľať. Minimálne nad tým, či jej nehrozí porušenie zákona. Od začiatku roka majú inštitúcie pracujúce s verejnými peniazmi povinnosť zverejňovať svoje zmluvy. Kontrakty, ktoré verejnosti neodhalia do troch mesiacov nie sú účinné. Magistrát v priebehu dneška nereagoval na otázku, či sa neobáva, že nezverejnením zmluvy s Dexiou bude pôžička neplatná. A tak je nejasné, ako vidí súčasnosť.

Ale svoje predstavy poodhalil pri otázke týkajúcej sa aktuálnych záväzkov mesta. Odpoveď, že ich neprezradí kvôli vyjednávaniu s bankou, zodpovedá reáliám za čias, kedy bol primátorom Rudolf Schuster. Zdôvodňovať tajenie dlhov rokovaním s obchodnými partnermi vtedy v Košiciach prežívalo svoj zlatý vek.

 

 • Tlačiť
 • 0

Diskusia (0 reakcií)

Východné vetry

Východné vetry
 • Počet článkov: 12
 • Priemerná čítanosť: 2276
 • Priemerná diskutovanosť: 0
 • RSS blogu

O blogu

Redakčné zápisky z Košíc a iného Východu.

Východné vetry

Východné vetry
 • Počet článkov: 12
 • Priemerná čítanosť: 2276
 • Priemerná diskutovanosť: 0
 • RSS blogu

O blogu

Redakčné zápisky z Košíc a iného Východu.

Kalendár sa načítava...