Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Východné vetry

Čo týždeň navial

15.03.2011 | branosobinkovic

O teplárenskej Šeherezáde, Európskom hlavnom meste katastrofy a cnení za Slovanom

 • Tlačiť
 • 0

Kým na slovenskom televíznom nebi kraľuje Šeherázada, na košickej regionálnej scéne štátna tepláreň. Zápletky, ktoré doteraz ponúkala, nie sú svojou hĺbkou príliš vzdialené tureckému seriálu. Dominovala výška platov a odstupné. Minulý týždeň priniesol malý happyend, ďalší evergreen, no konečne aj tému, pri ktorej sa nechce zívať. Manažéri teplárne oznámili, že budú vymáhať odstupné od predchodcov, ktorí ho mali zobrať neoprávnene.

Predchádzajúci šéf štátnej firmy, terajší viceprimátor Košíc za stranu SMER-SD, poslanec Národnej rady a zastupiteľstva košickej župy Ladislav Lazár, sa s divákmi Markízy podelil o obavu, že tepláreň má malé zásoby uhlia. Tak ako nikdy predtým, ani teraz Košičanom nehrozí, že budú v bytovkách mrznúť. Odkázali mu na tlačovej besede jeho nástupcovia. A pridali zaujímavý fakt. Košická tepláreň počas jeho panovania vykazovala zisk len vďaka obchodom s emisiami. V rokoch 2007 až 2010 podľa nich predávala viac teplého vzduchu, než ušetrila. L. Lazár tieto tvrdenia poprel a kontroval tvrdením, že tepláreň v porovnaní s jeho predchodcami vykázala štyrikrát vyšší zisk.

K svojmu stanovisku mohol pridať aj školenie z čítania výročných správ. Bez neho totiž laické oči novinára, nevidia nárast zisku, ale naopak, javí sa im, že teplárni sa pred jeho príchodom darilo viac. Súčasný viceprimátor podľa medializovaných správ z firmy ešte neodišiel. Stále má byť jej zamestnancom, ktorý je zo služieb dlhodobo uvoľnený pre výkon verejnej funkcie. Na otázku, či vynášanie informácii o výške platov, či zásobách uhlia neporušuje svoju pracovnú zmluvu, neodpovedal.

Hlavné mesto katastrofy

Už len dva roky delia Košice od toho, aby svetu ukázali, ako nedokážu plniť sľuby. Pomôže im k tomu marketingová značka Európske hlavné mesto kultúry, ktorú si východniari pripnú v januári 2013. Šanca dokončiť všetky projekty, vďaka ktorým uspeli v súťaži o titul EHMK, je zhruba rovnaká, akú majú košickí futbalisti na zisk ligového prvenstva v tomto a triumf v Lige majstrov v budúcom roku. Stále chýbajú eurá zo štrukturálnych fondov, z ktorých sa má hradiť väčšina stavebných prác. Okrem toho, predchádzajúca pravicová garnitúra, ktorá riadila mesto, pristupovala k projektom natoľko rozvážne, že dosiaľ sa ešte žiaden z nich reálne nerozbehol.

Kultúra a tehly pre ňu idú momentálne bokom všeobecného záujmu. Hlavnou témou sa stáva vyvrcholenie hokejovej ligy. Trenčianski hráči obrali Košičanov o šancu spievať ódy na belasých. Vlani, keď Košice vyhrali posledný zápas play-off, sa fanúšikovia miestami viac tešili z toho, že Slovan prehral, ako z majstrovského titulu. V prípade tohtoročného triumfu sa budú musieť uspokojiť s bonusom tretieho titulu v rade, na ktorý zatiaľ nesiahol žiaden slovenský hokejový klub.

 

 • Tlačiť
 • 0

Diskusia (0 reakcií)

Východné vetry

Východné vetry
 • Počet článkov: 12
 • Priemerná čítanosť: 2276
 • Priemerná diskutovanosť: 0
 • RSS blogu

O blogu

Redakčné zápisky z Košíc a iného Východu.

Východné vetry

Východné vetry
 • Počet článkov: 12
 • Priemerná čítanosť: 2276
 • Priemerná diskutovanosť: 0
 • RSS blogu

O blogu

Redakčné zápisky z Košíc a iného Východu.

Kalendár sa načítava...