Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Východné vetry

Bude košický magistrát jazdiť na Fiatoch?

28.01.2010 | branosobinkovic

SMER-SD má kandidáta, ktorým vyzve zdecimovanú pravicu na boj o primátora

 • Tlačiť
 • 0

Košická ľavica, teda presnejšie strana SMER-SD, pokračuje vo svojej východoslovenskej ofenzíve. Už krátko po úspešných župných voľbách, kedy si zdecimovaná konkurencia ešte len lízala rany a pomaly odhaľovala svoj diletantizmus, mala vybraného kandidáta na nadchádzajúce primátorské voľby.

Ako to už u socialistov býva zvykom, voľba padla na človeka z biznisu - manažéra Ladislava Lazára. Mladá zatiaľ neokukaná persóna vstúpila do košickej komunálnej sféry na jeseň 2006. Vládnuca strana ju vtedy dosadila za predsedu predstavenstva košickej teplárne. O čo menej ju poznali Košičania, o to viac obchodný register. Prsty oboch rúk by nestačili spočítať firmy, v ktorých figuruje. Jednou z nich bol aj košický predajca automobilov značky Fiat. Preto zaujalo, keď sa na vozidlách teplárne začalo objavovať talianske logo. L. Lazár na tom nevidel nič zlé. Fiaty dodal importér z Lučenca a firma, v ktorej figuruje im nerobí ani servis. Všetko bolo v súlade so zákonom a dodávateľ ponúkol najlepšiu cenu.

O šikovnosti L. Lazára, ktorý správy o jeho kandidatúre na primátora nepoprel, svedčia aj sympatie regionálnych médií. A uznaním nešetril ani premiér. Počas minuloročnej návštevy teplárne skonštatoval niečo na spôsob, že košická firma je príkladom toho, ako môže úspešne fungovať štátny podnik. A on pritom nikdy netára len tak do teplého vetra, či mýta. Určite bola len náhoda, že slová chvály premiér vyriekol pár dní pred župnými voľbami, v ktorých za poslanca úspešne kandidoval aj šéf teplárne.

A tak ktovie, možno na Fiatoch bude jazdiť aj košický magistrát. Ak mesto bude potrebovať nové autá a opäť v súťaži uspeje rovnaký dodávateľ. Na budúceho prvého muža mesta však určite čakajú väčšie výzvy ako Fiaty. L. Lazár vie, že určite nie je v nadchádzajúcich voľbách bez šance.

Okrem finančného zázemia a podpory vládnej strany mu do karát nahráva aj hlboký úpadok, v ktorom sa nachádza jeho konkurencia. Presvedčil sa o tom aj počas svojho prvého dotyku s komunálnou politikou. Voľby za poslanca VÚC preňho dopadli mimoriadne úspešne. Vo svojom volebnom obvode skončil v tesnom závese za víťazom, na druhom mieste. Okrem finančne nákladnej kampane mu pomohla správna taktika, no hlavne babráctvo pravičiarov. SMER-SD nominoval v jeho obvode troch kandidátov. Z nich sa do zastupiteľstva dostali dvaja. Okrem L. Lazára aj poslanec parlamentu Jozef Burian. KDH nominovalo päť adeptov na poslancov, ktorí dovedna dostali vyše tisíc hlasov viac ako obaja zvolení ľavičiari. Na rozdiel od nich sa však do komunálneho parlamentu ani jeden nedostal. Ak by KDH išli do volieb za poslancov spoločne s SDKÚ, dovedna by ich neúspešní kandidáti získali v tomto obvode vyše raz toľko hlasov ako SMER-SD.

Tak ako sa pravica prešpekulovala ku porážke v župných voľbách, rovnako môže aj v primátorských. Vo VUC sa dohodla na spoločnom kandidátovi na župana. Pochádzal z radov SDKÚ. Na oplátku môže KDH nominovať svojho adepta na primátora, ktorého podporí pravicový partner. Kresťanskí demokrati zviechajúci sa z fatálnej porážky, majú strach riskovať. Špekulujú s kandidatúrou súčasného primátora Františka Knapíka. Človeka voči ktorému majú sami kopu výhrad. Vyčítajú mu neschopnosť, váhavosť, sklony radiť sa s množstvom ľudí, z ktorých väčšina mu povie iný názor a on sa preto v dôležitých veciach nerozhodne. Špekulujú, že hlasy mu pridá postavenie verejne známej osoby zastupujúcej mesto. Poslední kandidáti na primátora takýto náskok vždy premenili na víťazstvo. Preto pravica možno postaví v Košiciach človeka, ktorého už chcela odpísať. Kým po posledných primátorských voľbách oslavovala svoje víťazstvo rozlievaním vína a piva v krčme na kraji mesta, ľavica zapíjala prehru v luxusnom hoteli v jeho centre. Spôsob čakania na výsledky sa asi nezmení. Skôr to môže vyzerať na obrátené garde oslavujúcich.

 

 • Tlačiť
 • 0

Východné vetry

Východné vetry
 • Počet článkov: 12
 • Priemerná čítanosť: 2276
 • Priemerná diskutovanosť: 0
 • RSS blogu

O blogu

Redakčné zápisky z Košíc a iného Východu.

Východné vetry

Východné vetry
 • Počet článkov: 12
 • Priemerná čítanosť: 2276
 • Priemerná diskutovanosť: 0
 • RSS blogu

O blogu

Redakčné zápisky z Košíc a iného Východu.

Kalendár sa načítava...