Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Východné vetry

Ako si Trebišovčania sami zavarili

30.04.2010 | branosobinkovic

Ku kauze trebišovského priemyselného parku

 • Tlačiť
 • 0

Komu chýba rozum, tomu vezmú aj peniaze. Alebo, ak mám maslo na hlave, nejdem na slnko. Ak by sa písal manuál o tom, ako spackať prípravu priemyselného parku za európske peniaze a potom si za to privodiť trest, tieto dve glosy by v ňom nemali chýbať. Všetko ostatné už dodajú Trebišovčania. Ich príbeh je naozaj skvostný.

Najprv sa dali dokopy developer so samosprávou. Prvý dal pozemky, druhý žiadosť o európske peniaze na výstavbu priemyselného parku. Bratstvo spečatili nájomnou zmluvou na pozemky. Potom na nich postavili priemyselný park, ktorý stál takmer raz toľko než rátal rozpočet. Nasledovali hádky o peniaze. Developer presviedčal mesto, aby mu uhradilo aspoň časť peňazí, ktoré dal mimo plánu z vlastného vrecka. Svoju márnu snahu zavŕšil odstúpením od nájmu. Tá priniesla mestu hrozbu vrátenia dotácie. Fakt, že v parku sa nenachádzali investori a toľko pracovných miest, čo v projekte sľubovali, nebolo najvážnejším porušením jej poskytnutia. Omnoho viac vadil chýbajúci papier, ktorým by mesto deklarovalo vzťah k pozemkom. Napriek tomu boli bratislavskí úradníci niekoľko mesiacov zhovievaví a nežiadali vrátenie peňazí. Preto ešte bolo nutné priliať olej do ohňa.

Developer odstavil od dodávok elektrického prúdu jediného investora v priemyselnom parku- dánsku firmu Blika. Tá po niekoľkých týždňoch počas ktorých vyrábala vďaka požičaným generátorom, stratila nervy a iniciovala ministerskú kontrolu v parku. A kontrolóri zistili, že v Trebišove míňali peniaze inak ako mali. Doterajšie správy, ktoré prenikli na verejnosť hovoria a neefektívnom a neúčelnom vynakladaní financií pri príprave priemyselnej zóny. Hrozba vrátenia dotácie sa začala konečne napĺňať. A okrem nej tiež nebezpečenstvo, že do práce sa pustia aj policajti.

V tom prišiel obrat. Developer sa s mestom dali dokopy a nájomná zmluva po takmer roku opäť platí. Námestník primátora Ľubomír Cibere pritom TRENDu uviedol, že najnovšia dohoda s investorom sa netýkala kompenzácii za investície do parku, ktoré boli nad plán.

Teda problém, ktorý viedol k roztržke vyriešený nie je. Žeby sa obe strany dohodli len kvôli obavám z výsledkov ministerskej kontroly? Hlavní aktéri príbehu si už sami privodili toľko problémov, že ich možno netrápi, ak ich posledný krok vyzerá ako nepriame priznanie viny za plytvanie s dotáciou. Nervózne však môžu byť vedľajšie postavy. Persóny, pôsobiace v Bratislave. Tí môžu čakať otázky, prečo pred niekoľkými rokmi odsúhlasovali preplácanie faktúr, ktoré im Trebišovčania predkladali.

 

 • Tlačiť
 • 0

Diskusia (0 reakcií)

Východné vetry

Východné vetry
 • Počet článkov: 12
 • Priemerná čítanosť: 2276
 • Priemerná diskutovanosť: 0
 • RSS blogu

O blogu

Redakčné zápisky z Košíc a iného Východu.

Východné vetry

Východné vetry
 • Počet článkov: 12
 • Priemerná čítanosť: 2276
 • Priemerná diskutovanosť: 0
 • RSS blogu

O blogu

Redakčné zápisky z Košíc a iného Východu.

Kalendár sa načítava...