Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Je plávajúci výmenný kurz výhodnejší ?

27.12.2010 | sportovec07

Diskusia (0 reakcií)

28.12.2010 | hulo11

Mali ste pravdu. Ale nepozeral by som sa striktne len na región strednej Európy, rovnaký scenár bol aj v Írsku. Spoločná mena, nízke úroky, realitná bublina, tvrdý dopad.
Ale pozrime si Maďarsko. Voľne plávajúci forint, napriek tomu tiež realitná bublina, tvrdý pád. Bublinu na realitnom trhu spôsobilo rovnako Euro. Nízko úročené Euro a k tomu silnejúca vlastná mena spôsobujúca ďalší pokles úrokov pri euro-pôžičkách je rovnakým motorom inflácie a realitného boomu.
Slovensko. Koruna naviazaná na Euro, 2 roky sa držiaca v úzkom povolenom rozpätí, posilnenie - posunutie pásma, následné pripojenie sa k Euru. Realitná vypuklina pozvoľne sfúkla.
Myslím si, že fixácia meny nám pomohla udržať export do eurozóny, ďalšie posilňovanie meny by znížilo konkurencieschopnosť našej exportnej ekonomiky - u nás vyrobené automobily by boli v EU nepredajné.

Ak Latinská Amerika nebola zasiahnutá krízou tak tvrdo ako stredná Európa, predpokladám, že je to spôsobené štruktúrou ich ekonomiky, ktorá nie je tak naviazaná exportom na krízou postihnuté štáty a orientuje sa viac na vnútorné, alebo iné trhy. Rovnako export surovín(ropy) zrejme nezaznamenal rovnaký pokles ako export produktov s vyššou pridanou hodnotou. Podobne by sa dalo uvažovať, nakoľko sa tam do vypuknutia krízy stihla nafúknuť realitná, alebo iná cenová bublina.

Fixácia meny a prechod na spoločnú menu je dvojsečná zbraň. Na jednej strane nám bráni vykonávať vlastnú menovú politiku, na druhej strane nás chráni pred špekuláciami. Keby rovnaký útok, aký spravili hedge fondy tento rok proti Euru, spravili proti plávajúcej a omnoho slabšej korune, tá by to podľa môjho názoru neustála.
Diskusiu o prijatí a (ne)výhodách Eura môžu teraz viesť u našich severných, južných a západných susedov, u nás je Euro realita. A v najbližších rokoch sa to zrejem nezmení. Preto by som už neriešil otázku vhodnosti jeho prijatia, ale to, ako ďalej. Ako využiť jednotnú menu a vyťažiť z jej prijatia čo najviac. Ako rozvíjať ekonomiku v čase krízy a s Eurom v peňaženkách.

Vladimír Zlacký

Vladimír Zlacký
  • Počet článkov: 4
  • Priemerná čítanosť: 2039
  • Priemerná diskutovanosť: 5
  • RSS blogu

O blogu

Ekonóm a finančník so zameraním na emerging markets strednej a východnej Európy.