Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako konsolidovať: Niekoľko návrhov

01.02.2012 | sportovec07

Diskusia (7 reakcií)

01.02.2012 | salamoon

Ak ma informacie neklamu, tak na svk len samotna DPH (neratajuc dalsiu spotrebu a nepriame dane) robi vyse 55% celkovych danovych prijmov. To su percenta, ktore civilizovane krajiny vyberaju naopak- na priamych daniach (osobné, biznis a kapitalove prijmy). A vam sa ten pomer zda maly, a nevadilo by vam DPH este zvysit hoc aj o niekolko percent, este v dodatku s tym, ze pripadnemu rabovaniu a zvysovaniu nezamestnanopsti spojenym s dalsim poklesom spotreby by mala zabranit akasi statna vyrovnavacia davka ? priznam sa, musel som si to precitat 2x, aby som sa uistil ci dobre vidim (nic v zlom)

02.02.2012 | Sid W.

U nas mame zakonom stanovene ceny aj s DPH. V Amerike je to naopak - nakupite si za $20 a az pri pokladni od vas ziadaju aj DPH - aby kazdy videl, co ide statu. V takom pripade by si ludia uvedomili ze stat nie je fabrika na peniaze, ale tie peniaze idu od ludi.

Akurat ako by ustali to, ze skatulka cigariet by stala 1€ + 2,30€ dane, liter benzinu 0,65€ + 0,90€ dane atd..

02.02.2012 | Oskarka

To predsa nemôžete občanovi povedať! Ešte by chcel lacnejší štát, bez toľkých úradníkov, a to nejde......:)

02.02.2012 | grgo

Prvý komentár sa týka obligátneho šetrenia prepustením 30-50 % úradníkov. Takže pár faktov, na Slovensku síce máme v štátnej sfére zamestnaných cca 380 000 ľudí, ale prevažnú časť tvoria pracovníci školstva, polície, armády a zdravotníctva. Úradníkov - pečiatkovačov a kávičkárov je menšina: cca 8000 po ministerstvách a dalšie tisícky sú potom roztrúsené po zvyšku Slovenska, odhadom ich je cca 40 000. Ak si aj predstavíme, že náklady (čistá mzda + sociálne poistenia) na týchto zamestnancov sú v priemere 500 - 1000 EUR mesačne, tak konsolidácia má potenciál niekde na úrovni 250 - 500 miliónov EUR, teda v okolí 0,4 - 0,8 % HDP Slovenska. Len som potom zvedavý, kto bude štát riadiť.

V opačnom prípade sa bavíme práve prepúšťaním tých učiteľov, policajtov, lekárov a vojakov. Prevažne týchto ľudí treba mať pred očami ak niekto ide do volieb s myšlienkou osekať štátnu správu o cifry ako 50%.

K zdaňovaniu a konsolidácii - podľa mňa neexistuje niečo ako "správny pomer škrtov a daní". To snáď bude závisieť od štartovacej pozície. Iný pomer zrejme bude mať krajina kde verejné výdavky tvoria 60% HDP a iný kde tento pomer je 30%. Taktiež je to v rozpore s tým, že tvrdíte že konsolidácia by mala byť maratónom. Lebo hra, ktorú hráme je jednoduchá - treba si akú rolu od štátu (dlhodobo) očakávame a následne nastaviť daňový systém tak, aby túto rolu dokázal zabezpečiť. Príklad - chceme vyrobiť jadrové rakety a ostatné nezmeniť? Sorry, bez zvýšenie výberu daní (teraz alebo v budúcnosti) to proste nepôjde. Chcem zvýšiť tempo stavby infraštruktúry najbližších 20 rokov o 100% a ostatné nezmeniť? Opäť treba zvýšiť dane.

Ak sa bavíme o tom, aký by mal byť optimálny daňový systém, ktorý by mal podporovať verejné výdavky, tak recept je jednoduchý a nájdete ho asi v každej lepšej učebnici mikroekonómie - "broad base, low rate". Optimálny daňový systém by mal znižovať deadweight loss a ostatné negatívne efekty vyplývajúce zo zdaňovania. Ak zdaníte viac príjem z práce ako príjem z kapitálu, dostanete menej prvého a viac druhého. Ak zdaníte rožky viac ako chleba, ľudia budú kupovať viac chleba ako by kupovali pri absencii dane. Strata úžitku je práve tá deadweight loss.

Teoreticky "Najlepšou" daňou pre účely financovania chodu štátu (nepočítam dane ktoré kompenzujú externality) je 100% efektívna DPHčka. Všetok príjem sa totiž skôr či neskôr stane spotrebou, takže ho zdaníme. Dosiahneme v podstate najširší daňový základ a tým pádom by sme vedeli stanoviť najnižšiu možnú sadzbu.

Žijeme však v reálnom svete, kde sa ľudia daniam vyhýbajú, kupujú si tovary v zahraničí apod. Aj tieto faktory treba zohľadniť do daňového systému, nielen nominálne sadzby. Ak sa niekto vyhne dani, tak má efektívny úrovň zdanenia 0% napríklad človek ktorý si capital gains preperie cez nehnuteľnosti, človek ktorý osobnú spotrebu započítava do nákladov firmy apod. - tak práve dosahujeme tú deadweight loss. A obávam sa že ak by sme sa takto komplexne pozreli na daňový systém na Slovensku, tak by sme zistili že náš daňový systém napriek proklamovanej rovnej dani je dosť neefektívny.

03.02.2012 | orpet

Nepoznám toho pána Zlackého, ale nemám ho rád. Jeho rozboru chýba to najzákladnejšie. Zistenie príčiny prečo treba konsolidovať.

Celý článok je poznamenaný pôvodom tohto pána z bohatých pomerov (to neviem, iba predpokladám, ale ak študoval na Harwarde tak nebude z chudobnej rodiny), ako aj fakt, že pracuje pre banku (ktoré sú príčina súčasnej krízy). Nedá sa očakávať že mu vyjde doporučenie zvyšovať zdanenie bohatých, práve naopak. DPH a spotrebné dane zasiahnu bohatú vrstvu najmenej, ale sú zničujúce pre strednú vrstvu (ktorá dnes prakticky už neexistuje) a chudobných.

Konsolidácia verejných financií sa dá dosiahnuť pri trvalom udržateľnom ekonomickom raste. Ekonomický rast nezávisí len od produkcie priemyslu. Produkcia sa musí aj predať, teda treba mať aj spotrebu. Dnes taký ako je pán Zlacký odčerpajú z HDP 90% hoci predstavujú 5% populácie. Ostávajúcich 10% HDP nemôže spotrebu zabezpečiť. Polarizácia príjmov ... tento problém treba riešiť. To že vysoké platy sú Grécka cesta je blud ktorý vymysleli kapacity typu pána Zlackého aby mohli ďalej hrabať a ožobračovať zbytok populácie.

Chýbajúcu spotrebu sa snaží bankový sektor vykryť zadlžovaním obyvateľstva ktoré je nútené si požičať aby dokázali vôbec prežiť. Ale tie pôžičky nie sú zadarmo. Obyvateľstvo musí bankám vrátiť istinu plus úrok. Ako sa dá predpokladať že sa vráti istina aj s úrokom keď východisková situácia bola taká že príjem obyvateľstva nepokryl ani živobytie, príjem mu nestúpa, v určitých časových obdobiach dokonca klesá (na rozdiel od ziskov bánk)? To akosi nevychádza. Obyvateľstvo nie je schopné splácať svoje dlhy, z toho plynie banková kríza, deficit v zdravotníctve aj v dôchodkovom systéme. Keby mzdy kopírovali vývoj HDP čo sa už 30 rokov nedeje, dnes by nebol dôležitý demografický vývoj (klesajúci počet prispievateľov), ale objem miezd z ktorých sa prispieva.

Pánovi Zlackému ale uniká, že ním navrhované opatrenia smerujú vlastne k samozničeniu.

Konsolidácia verejných financií je možná vtedy, keď sa začne "konečne" znovu akceptovať existencia jedného zo základných makroekonomických princípov ktorým je "primerané rozdelenie HDP". Ekonómovia typu pána Zlackého tento princíp radi prehliadajú, tvária sa že neexistuje, korumpujú politikov aby im išli po ruke, čím vytvárajú šedú a čiernu ekonomiku, čo je ďalším zdrojom zadĺženosti verejných financií. Takže ekonómovia typu pána Zlackého a minister financií typu Ivan Miklóš sú garabcia že sa problém zadĺženosti verejných financií nikdy nevyrieši, kým neprivedú Slovensko ku krachu "negréckou cestou". Máme založené na degresívnu špirálu až po úplný krach ekonomiky ... ak mu nebude predchádzať občianska vojna ... alebo svetová?

Ako môže povedať minister financií alebo predseda vlády že Slovensko potrebuje zahraničný kapitál, lebo domáca spotreba ho neuživí? To vlastne povedal že Slovensko je vážne choré ... ak nie už mŕtve. To vás na makroekonómii neučili že štát existuje domácej spotrebe? Akosi prehliadate fakt že zahraničné investície sú "krátkodobý ekonomický rast", tak ako môže niekto hovoriť o udržateľnosti ekonomického rastu keď ekonomika závisí na tom či to tu niektorý investor nezabalí a neodíde inde?

Čo poviete na to pán "nerozumný" z Harwardu?

03.02.2012 | Niless

teoretikom, ktori nevedia aka bije, zavesit do kancelarie, ktoru okupuju asi omylom. Ja by som len chcel vediet co by takyto pani robili az by o ich sluzby nebol zaujem?

04.02.2012 | mmiloš

Viete pán Zlacky, kvalitné vysoké školy ste vyštudoval, ale tento váš pôsobí ako nejaké pozliepané poučky z nejakých pochybných "brainwashingových" manuálov. Podobne ako to tu často kritizuje Milanll (napríklad), kopec múdrich rečí (ale odtrhnutých od reality). Takto ten kapitalizmus nevybudujete, skôr sa dočkáte bankrotu. Veľké sklamanie.

Vladimír Zlacký

Vladimír Zlacký
  • Počet článkov: 4
  • Priemerná čítanosť: 2039
  • Priemerná diskutovanosť: 5
  • RSS blogu

O blogu

Ekonóm a finančník so zameraním na emerging markets strednej a východnej Európy.