Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Vladimír Šnídl

Vojenské lietadlá pre SMER - časť tretia

20.01.2013 | Vladimír Šnídl

Príbeh tajomnej firmy Manipul od jej vzniku až po družbu s Ficovým sponzorom

 • Tlačiť
 • 0

Pre ministra obrany Martina Glváča šlo o najdôležitejšie vystúpenie za jeho krátky pobyt v politike. Pred dvoma týždňami zorganizoval tlačovú besedu, na ktorej sa snažil obhájiť výhodnosť predvianočného nákupu dvoch dopravných lietadiel L-410. Väčšinu novinárskych otázok dokázal promptne odraziť s pomocou nastúpenej generality, ktorá mu ochotne kryla chrbát. Jedna vec však doposiaľ zostávala nevysvetlená: súvislosť medzi vládami Roberta Fica a úspechmi firmy Manipul, cez ktorú ministerstvo lietadlá nakúpilo.

verejných registrov sa dá totiž vyčítať, že málo známa firma uskutočňovala s armádou niekoľkomiliónové obchody aj za prvej Ficovej vlády. Minister Glváč však na tlačovej besede kontroval tvrdením, že rezort obrany začal s Manipulom obchodovať už v roku 1998, teda dávno pred nástupom Smeru. Tým mala byť spojitosť vylúčená. Bol to významný protiargument, ktorý nešlo len tak zmiesť zo stolu.

Požiadal som preto ministerstvo obrany o zverejnenie zoznamu vzájomných obchodov medzi ním a firmou Manipul. Tlačové oddelenie ministerstva mi vyšlo v ústrety a poskytlo mi údaje ku všetkým obchodným prípadom, ku ktorým malo podľa hovorkyne nejaké podklady. Na základe týchto a ďalších dostupných informácii je tak možné zrekonštruovať príbeh tajomnej eseročky a jej úspechov na poli armádnych zákaziek.

Výsledkom sú tri podstatné zistenia:

- minister Glváč má pravdu, keď tvrdí, že firma sa uchytila na ministerstve obrany už pred nástupom Smeru.

- firma síce bola významným príjemcom verejných peňazí i v období Dzurindových vlád, za éry Smeru však objem jej obchodov niekoľkonásobne narástol.

- vôbec najväčší záber dosiahla firma po tom, ako do nej vlani majetkovo vstúpil jeden zo sponzorov Smeru – obchodník Bedřich Heger.

No a tu už je spomínaný príbeh:

Október 1992:  V Trenčíne zakladá skupina šiestich podnikateľov eseročku NRC Trading, právnu predchodkyňu firmy Manipul. Ako predmet podnikania uvádza sprostredkovanie obchodu a kúpu tovaru za účelom ďalšieho predaja.

Rok 1998:  Z čela ministerstva obrany odchádza nominant strany SNS a nastupujú nominanti SDĽ. Niekedy v priebehu tohto roka začína údajne NRC Trading s ministerstvom obchodovať, podrobnosti však dostupné nie sú – podľa hovorkyne boli všetky podklady k zákazkám po desiatich rokoch skartované.

August - október 2000:  Do firmy podľa výpisu z obchodného registra vstupujú noví spoločníci, bývalí vojaci Rudolf Magyarics a Milan Lím, ktorí sa zároveň stanú jedinými konateľmi. Názov sa zmení na Manipul s. r. o. a predmet podnikania sa rozšíri o niekoľko ďalších činností.

August 2001:  Prvá potvrdená zákazka pre firmu Manipul – ministerstvo obrany od nej kúpi letecký materiál za 1,4 mil. slovenských korún (o aký tovar presne ide sa v poskytnutých podkladoch nespomína).

Máj – september 2002:  Ďalšie dve dodávky leteckého materiálu a náhradných dielov spolu za necelé 4 mil. korún.

Október 2002:  Nastáva dôležitý moment pre ďalšie smerovanie firmy. Manipul získava od výrobcu českých lietadiel L-410, spoločnosti Letecké závody Kunovice právo na „Výhradné a exkluzívne zastúpenie pre Slovenskú republiku na zabezpečenie dodávok tovaru a služieb pre Ministerstvo obrany Slovenskej republiky“.

Október 2002 - júl 2006:  V čele ministerstva obrany sa postupne striedajú nominanti SDKÚ Ivan Šimko, Juraj Liška a Martin Fedor. Firma Manipul získa v tomto období sedem zákaziek za celkovo 70 mil. korún. Vo väčšine prípadov ide o dodávky náhradných dielov pre lietadlá L-410. Najväčšou zákazkou je zmluva z júla 2004 na náhradné diely za 25 mil.

Júl 2006 – júl 2010:  Ministerstvu obrany šéfujú nominanti Smeru František Kašický a po ňom Jaroslav Baška. Manipul získa 16 zákaziek za celkovo 226 mil. korún, respektíve 7,5 mil. eur. Vo všetkých prípadoch ide o služby spojené s prevádzkou lietadiel L-410 (servis, generálne opravy, dodávky náhradných dielov). Oproti predošlému obdobiu došlo k viac než trojnásobnému navýšeniu obchodov.

Poznámka: Vo svojom predošlom blogu som uviedol, že Manipul v období prvej Ficovej vlády získal zákazky len za 4 mil. eur. Je to dané tým, že na vládnom portáli, z ktorého som vychádzal, chýba zmluva z apríla 2008 na náhradné diely za 2,2 mil. eur a zmluva zo septembra 2006 na „bezgenerálkovú prevádzku L-410“ za 1,3 mil. eur - ministerstvo obrany však pri následnej komunikácii obe tieto zákazky potvrdilo.

Júl 2010 – apríl 2012:  Ministerstvu obrany vládne nominant SaS Ľubomír Galko a po jeho odvolaní premiérka Iveta Radičová. Manipul v tomto období nezíska ani jednu zákazku - služby spojené s lietadlami L-410 poskytujú štátne Letecké opravovne Trenčín.

Apríl 2012:  Ministerstva obrany sa ujíma nominant Smeru Martin Glváč. Do firmy Manipul v tom čase vstupuje ako menšinový spoločník podnikateľ a niekdajší sponzor Smeru Bedřich Heger - v roku 2001 strane venoval štvrťmilióna korún. Heger s ministerstvom obrany obchodoval prostredníctvom iných firiem už za prvej Ficovej vlády, keď podľa denníka SME dodal predražené zariadenia na zametanie snehu za 102 tisíc eur.

Jar 2012:  Firma Manipul si výrazne rozširuje svoj záber. Ministerstvo obrany s ňou podpíše zmluvu za 1,6 mil. eur  na dodávky náhradných dielov pre dopravné vrtuľníky ruskej výroby MI-17. Medzi firmy, ktoré v posledných rokoch získavali obdobné zákazky patrila dubnická eseročka S.M.S., v ktorej podľa týždenníka Plus 7 dní pôsobil práve Bedřich Heger. Okrem toho si Manipul vybavuje oprávnenia aj pre služby spojené s prevádzkou dopravných vrtuľníkov MI-8, bojových vrtuľníkov MI-24 a transportných lietadiel AN-26.

Júl 2012:  Ministerstvo obrany ruší jednu zo zmlúv na revízie lietadiel L-410 s Leteckými opravovňami Trenčín.

Jeseň 2012:  Po dvojročnej pauze začína zákazky spojené s prevádzkou lietadiel L-410 získavať znovu Manipul. Konkrétne ide o dodávky náhradných dielov a dodávky agregátov spolu za 53 tisíc eur.

December 2012:  Firme Manipul sa podarí uskutočniť historický obchod. Ministerstvo obrany cez ňu nakúpi dve nové lietadlá L-410, ktoré vymení za dva staršie stroje rovnakého typu a doplatok 11,8 mil. eur vrátane DPH. Ministerstvo doteraz vierohodne nevysvetlilo, či nákup lietadiel obvykle využívaných pre civilnú prepravu na kratšie vzdialenosti bol v súčasnej situácii naozaj nutný. Neznámy zostáva aj rozdiel medzi skutočnou cenou lietadiel u výrobcu a cenou, za ktorú ich armáda kúpila od Manipulu.

 

 • Tlačiť
 • 0

Vladimír Šnídl

Vladimír Šnídl
 • Počet článkov: 28
 • Priemerná čítanosť: 3179
 • Priemerná diskutovanosť: 8
 • RSS blogu

O blogu

novinár českých HN

Vladimír Šnídl

Vladimír Šnídl
 • Počet článkov: 28
 • Priemerná čítanosť: 3179
 • Priemerná diskutovanosť: 8
 • RSS blogu

O blogu

novinár českých HN

Kalendár sa načítava...