Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Vladimír Šnídl

Stíhačky Gripen útočia na Slovensko

21.04.2013 | Vladimír Šnídl

Švédsky letecký výrobca SAAB zavetril biznis u Ficovej vlády

 • Tlačiť
 • 12

Bezpečnostná konferencia Globsec, ktorá prebehla v uplynulých dňoch v Bratislave, mala opäť svoje špecifické čaro. Návštevník na nej mohol vypozorovať nielen to, čím žijú zahraniční analytici, ale aj ktorá veľká zbrojovka začína mať u nás svoje obchodné záujmy.

Tento ročník sa stal už druhým, na ktorom sa k hlavným sponzorom konferencie pridal švédsky letecký výrobca SAAB. A bolo to poznať. Už vstupný vestibul skrášľoval veľký model stíhačky JAS 39 Gripen (mimochodom veľmi vydarený) a záujemcovia si mohli v nachystaných letákoch prečítať niečo o výrobných programoch firmy. V prostredí týchto kulís sa dva dni pohybovala i nebývalo vyťažená švédska delegácia, zložená z manažérov SAABu i zástupcov štátnej agentúry FXM, ktorá sa venuje podpore exportu švédskych zbraňových systémov.

Tieto náznaky svedčia o jedinom: Švédi si vytipovali Slovensko ako ďalšiu krajinu, v ktorej by radi videli lietať svoje gripeny.

Zatiaľ si len opatrne pripravujú terén. Na svojich stránkach zverejňujú prvé propagačné materiály pripravené špeciálne pre Slovensko, s úradníkmi ministerstva obrany sa stretávajú na oťukávacích schôdzkach a cez najatú pražskú PR agentúru si pozývajú vybraných novinárov na kávičky (a tých komunikatívnejších už i na poznávacie výlety do Švédska).

Nutné zdôrazniť, že Švédi majú čo ponúknuť. Ich stíhačka Gripen je špičkový stroj, ktorý je stavaný skôr pre menšie armády. Teda pre štáty, ktoré nemajú ambície viesť útočné operácie na druhom konci sveta ale potrebujú relatívne úsporný „supersonik“ na zabezpečenie vlastnej oblohy. Podľa nedávnej štúdie britského odborného vydavateľstva Jane's dosahuje Gripen vôbec najnižších nákladov na letovú hodinu spomedzi všetkých západných stíhačiek, ktoré sú dnes na trhu.

Kvôli týmto a ďalším dôvodom si gripeny pochvaľujú i Česi, ktorí ich do výzbroje zaviedli v roku 2005 a v súčasnosti vyjednávajú o predĺžení doterajšieho desaťročného prenájmu.

Navyše cennú muníciu začal Švédom dodávať i premiér Robert Fico, ktorý si už stihol osvojiť myšlienku na vytvorenie spoločného vzdušného priestoru s Českom. A hoci verejne to zatiaľ priznáva len málokto, takýto plán by bol reálny len za predpokladu, že by českí a slovenskí stíhači lietali na rovnakom type lietadla (rozumej na gripene).

Lenže je tu jeden zásadný problém. Slovensko si v období druhej Dzurindovej vlády nechalo v Rusku zmodernizovať dvanásť svojich stíhačiek MiG 29. A vďaka tomuto projektu, ktorý vyšiel na dve miliardy korún, sa im predĺžila životnosť minimálne do roku 2025.

Pravdou síce je, že slovenské migy majú chronický problém s prísunom náhradných dielov, kvôli čomu je v prevádzkyschopnom stave obvykle len šesť stíhačiek - a aj to v lepšom prípade. Avšak pri plnení rutinných úloh, kam patrí napríklad sprevádzanie civilných lietadiel, s ktorými sa nedarí nadviazať spojenie, si s nimi slovenskí piloti stále vystačia.

Pokiaľ by teda Ficova vláda začala v dohľadnej dobe brať Švédov vážne a rozbehla by jednania o možnom prezbrojení letectva, musela by verejnosti predložiť skutočne závažné argumenty. Zavedenie nových stíhačiek by si totiž vyžiadalo náklady minimálne v desiatkach, reálnejšie však až v stovkách miliónov eur. A to i za predpokladu, že by šlo len o prenájom – napríklad českú armádu stojí leasing štrnástich gripenov dve miliardy korún ročne.

Vieme však, že s vysvetľovaním veľkých investícii nemá Ficova vláda obvykle problém. Nedávno si to vyskúšal i minister obrany Martin Glváč, ktorý nás nenechal na pochybách, že pre slovenské letectvo je momentálne životne dôležité dokončiť desaťmiliónový nákup dvoch malých dopravných lietadiel L-140 (obvykle slúžiacich ako obyčajné aerotaxíky). Bude preto zaujímavé sledovať, kedy sa na najbližší poznávací výlet do Švédska vyberie niekto z vládneho kabinetu.

.

P.S.: pre fajnšmekrov ešte prikladám spomínaný model gripenu : )

19042013359

 

 • Tlačiť
 • 12

Vladimír Šnídl

Vladimír Šnídl
 • Počet článkov: 28
 • Priemerná čítanosť: 3179
 • Priemerná diskutovanosť: 8
 • RSS blogu

O blogu

novinár českých HN

Vladimír Šnídl

Vladimír Šnídl
 • Počet článkov: 28
 • Priemerná čítanosť: 3179
 • Priemerná diskutovanosť: 8
 • RSS blogu

O blogu

novinár českých HN

Kalendár sa načítava...