Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Vladimír Šnídl

Rozvod po 20 rokoch: Česi korupciu stíhajú, Slováci zametajú

30.12.2012 | Vladimír Šnídl

Čechom k účinnému boju proti korupcii stačilo málo: skutočne nezávislý generálny prokurátor

 • Tlačiť
 • 5

Denník SME to zhrnul celkom výstižne: v celej grandióznej kauze Gorila zostáva dodnes jediným potrestaným agent tajnej služby, ktorý celú aféru odhalil.

Presne pred rokom sme si v rozsiahlom spise, ktorý sa v rámci predvolebného boja objavil na internete, mohli prečítať, ako funguje tunajšia politika. Dozvedeli sme sa, že poslanci a vplyvní úradníci sa najúčinnejšie uplácajú cez obchody s pozemkami či platby za fiktívne analýzy trhu; zistili sme, že predaj štátnych podnikov sa môže organizovať podľa toho, ako sa to hodí istej finančnej skupine; a vieme aj to, že súčasný premiér na schôdzkach v konšpiračných bytoch pije najradšej sladené nealkoholické nápoje.

Polícia sa s podozreniami od tej doby vyrovnáva spôsobom, ktorý je pre Slovensko príznačný. Za celý rok nikoho kvôli afére nezatkla, nedokázala vzniesť ani jedno vážne mienené obvinenie (nepočítame stíhanie Pavla Ruska, ktoré trvalo celý jeden týždeň) a všetkým aktérom ponúkla dosť času pripraviť si svoje vlastné verzie príbehu – v prípade Penty rovno celú webovú stránku. A podobne vyšetrovatelia prešľapujú na mieste i u ďalších veľkých káuz, snáď s výnimkou nástenkového tendra, kde rozšírili stíhanie o exministra Igora Štefanova.

Na prepojení slovenskej politiky s biznisom sa inak nezmenilo nič. Teda niečo predsa – vládni politici už nepotrebujú k stretávaniu sa s finančnými žralokmi konšpiračné byty, ale tak ako v prípade ministra Malatinského a jeho podnájomníka Jaroslava Haščáka, si vystačia s bežnou domovníckou schôdzou.

Strih. Teraz sa pozrime, ako si za posledný rok preklepli svoje veľké ryby Česi.

Len stručný výber toho najlepšieho: kvôli podozreniu z korupcie bol zatknutý a následne obvinený poslanec a hejtman David Rath, šéf pražskej mestskej polície Vladimír Kotrouš a námestník ministra sociálnych vecí Vladimír Šiška (toho si polícia odviedla priamo z budovy ministerstva). Vyšetrovatelia sa ďalej zahryzli do podozrivých vojenských nákupov, za ktoré obvinili napríklad podpredsedníčku parlamentu a bývalú ministerku obrany Vlastu Parkanovú (dopravné lietadlá Casa), pokračovali v stíhaní jej nástupcu a bývalého vicepremiéra Martina Bartáka (nákladné vozidlá Tatra) a trúfli si i na Marka Dalíka - pravú ruku a údajnú „kasírtašku“ expremiéra Mirka Topolánka (transportéry Pandur).

Českí policajti však boli stále pri chuti a otvorili i prípad 13 rokov starej privatizácie Mosteckej uhelnej společnosti, za ktorú rozdali hneď šesť obvinení pre jej bývalých vlastníkov a do súčasnosti vplyvných podnikateľov. No a vrchol prišiel krátko pred Vianocami: kvôli korupcii poslal odvolací súd na päť rokov do väzenia (sic!) koaličného poslanca Romana Pekárka, ktorý ešte v novembri pomáhal vláde presadzovať kľúčové daňové zákony.

Ako vidno, do Prahy je dnes zo Slovenska ďalej, než sa na prvý pohľad môže zdať.

Prečo sa však na Slovensku o korupcii stále len hovorí a v Česku si za ňu politici preberajú uznesenia o začatí trestného stíhania?

Aj v Česku mala pritom polícia dlhé roky zviazané ruky. Lenže presne 3. januára 2011 prišla zmena. V ten deň minister spravodlivosti menoval do funkcie najvyššieho štátneho zástupcu (obdoby generálneho prokurátora) tridsaťosemročného Pavla Zemana – uznávaného právnika, ktorý do tej doby pôsobil pri organizácii Eurojust v Haagu, takže bol dostatočne oprostený od domácich politických väzieb. Zeman následne svoju nezávislosť potvrdil a na jemu podriadené štátne zastupiteľstvá začal presadzovať ľudí podobného strihu. A veci sa dali do pohybu.

Aké jednoduché, dalo by sa povedať.

Práve osoba štátneho zástupcu resp. prokurátora je totiž pre celé trestné stíhanie kľúčová. Podľa svojho uváženia môže policajtom z pozície dozorujúceho orgánu vydávať pokyny, ako majú postupovať a predovšetkým rozhoduje o tom, či sa prípad odloží alebo pôjde k súdu. Pri neformálnych rozhovoroch s policajtmi možno pritom počuť až neuveriteľné historky o dôvodoch, kvôli ktorým prokurátor odložil ich niekoľkomesačné úsilie – či už z nedostatku odvahy, erudície alebo iných pohnútok. A naopak: pokiaľ je prokurátor pre vec zapálený, môže i z beznádejného prípadu vydupať veľkú kauzu.

Práve to v súčasnosti môžeme vidieť v Česku, kde vyšetrovatelia v tandeme so štátnymi zástupcami začali predvádzať doposiaľ nebývalé kúsky. Napríklad v kauze Davida Ratha vybudovali rozsiahlu sieť odposluchov, pri ktorej v priebehu polroka naraz monitorovali samotného politika, jeho komplicov i spriaznených podnikateľov a mali pod palcom i miesta, kde malo dôjsť k preberaniu úplatkov – a to bez toho, aby sa čokoľvek prezradilo.

Alebo iný príklad: pri preverovaní nákupu vojenských lietadiel Casa si vyšetrovatelia nechali vypracovať odborný posudok na ich bežnú trhovú cenu a na základe neho dokazujú exministerke obrany Parkanovej, že celý obchod bol predražený.

Najpozoruhodnejší krok však česká polícia predviedla pri vyšetrovaní privatizácie Mosteckej uhelnej spoločnosti – šiestim jej privatizátorom nechala na pokyn štátneho zástupcu preventívne zmraziť ich rozsiahle majetky v celkovej hodnote 800 miliónov českých korún. Obávala sa totiž, že by stíhaní podnikatelia mohli svoje luxusné vily, hotovosť a cenné papiere previesť na iné osoby a v prípade odsúdenia by nebolo po kom vymáhať vzniknutú škodu.

Pozorovateľ navyknutý na slovenské štandardy môže len žasnúť. Pritom podobné akcie by nepochybne zvládli i tunajší vyšetrovatelia, chýba však maličkosť – skutočne nezávislý generálny prokurátor, ktorý by im cez svojich podriadených uvoľnil stavidlá.

Nie je preto náhoda, že práve o post generálneho prokurátora sa už skoro dva roky vedú intenzívne politické hádky. V súčasnej dobe však vývoj speje do situácie, kedy túto kľúčovú figúru bude vyberať vládny Smer. Teda strana, ktorá sama vznikla ako investičný projekt pánov Širokého, Poóra, Brhela, Výboha a ďalších, ktorých biznis je vo veľkej miere závislý na ústretovosti štátnej správy. Úprimný záujem odhaľovať pijavice prisaté na toky verejných peňazí však dnes nemožno čakať ani od mnohých poslancov bývalej koalície, ktorí do funkcie presadzujú súčasného kandidáta Čentéša.

Výsledok? Zatiaľ čo politici v Česku po dvadsiatich rokoch prišli o pocit nedotknuteľnosti a dnes už si nemôžu byť istí, či sami raz neskončia vo vyšetrovacej väzbe, slovenskí politici sa i do ďalších rokov môžu báť maximálne tak uzavretých spisov, ktoré z rôznych príčin občas unikajú na internet.

 

 • Tlačiť
 • 5

Vladimír Šnídl

Vladimír Šnídl
 • Počet článkov: 28
 • Priemerná čítanosť: 3179
 • Priemerná diskutovanosť: 8
 • RSS blogu

O blogu

novinár českých HN

Vladimír Šnídl

Vladimír Šnídl
 • Počet článkov: 28
 • Priemerná čítanosť: 3179
 • Priemerná diskutovanosť: 8
 • RSS blogu

O blogu

novinár českých HN

Kalendár sa načítava...