Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Vladimír Šnídl

Keď politici debatujú pod dozorom zbrojárov

05.03.2011 | Vladimír Šnídl

Niekoľko postrehov z bratislavskej konferencie Globsec 2011

 • Tlačiť
 • 0

Ta skúsenosť stála za to. Možnosť sledovať ako editor týždenníku Economist za hlasitého aplauzu glosuje situáciu okolo arabských revolt a odpovedá na otázky odborníkov z bruselských think-tankov sa u nás moc často nenaskytá. Podobne ako príležitosť vypočuť si bývalého lídra bieloruskej opozície Milinkieviča alebo sa porozprávať s britskými expertmi na kybernetickú vojnu. Bezpečnostné fórum Globsec, ktoré prebehlo tento týždeň v Bratislave, malo všetky parametre konferencie medzinárodného významu. Slovenskú realitu pripomínala len skutočnosť, že si tu svoje „promo“ mohla robiť i vyvolená zbrojovka. A to priamo britský gigant BAE Systems.

Kto je hlavným sponzorom podujatia si behom tých troch dní nebolo možné nevšimnúť. Pozoruhodné boli zvlášť priestory, kde prebiehal „networking lunch“ (oficiálny termín z pozvánky) - britská zbrojovka tu mala vlastný kútik s propagáciou svojich produktov i tlačovými správami o doterajšej skvelej spolupráci so slovenskými firmami. V luxusných zákutiach hotela Kempinski sa ale nestratili ani jej obchodníci. A to predovšetkým pri jednom z úvodných panelov, kde zhodou okolností vystupovalo hneď trio štátnych tajomníkov zo slovenského, českého a britského ministerstva obrany. Zástupcovia BAE Systems tu sedeli v čelných radoch, pričom regionálny šéf zbrojovky John Barter bol v pozvánke rovno uvedený ako jeden z tých, ktorý má s politikmi diskutovať o „strategickom hodnotení obrany“.

Krátka odbočka: prestavte si, že by sa na Slovensko zbehli niekoľkí ministri financií, aby tu debatovali o budúcnosti eura. Na pozadí ich panelu by svietilo logo J&T, v prvom rade by sedel Patrik Tkáč a kládol im otázky napríklad k predpisom o finančnom dohľade. Politici by zrejme následne museli dosť intenzívne vysvetľovať svoje motívy k účasti na takejto akcii.

V prípade Globsecu bola situácia takmer analogická. Teda až na to, že sa nad zostavou takéhoto strihu nikto nepozastavoval.

V čom je teda problém? BAE Systems nie sú žiadni filantropi. Ide o významného hráča, ktorý má v našom regióne obchodné záujmy. Exminister obrany Baška napríklad tesne pred voľbami a v úplnej tichosti podpísal s BAE Systems šesťdesiatmiliónový kontrakt na ďalšie dodávky komunikačného systému MOKYS. Ešte známejšou je britská zbrojovka v Česku, kde v roku 2001 vyhrala v konzorciu so švédskym Saabom mega-tender na nákup stíhačiek, ktorý za uplatený označila i tamojšia polícia. Pritom apetít britských zbrojárov stále nekončí. Napríklad slovenská armáda sa do budúcnosti zrejme nevyhne nákupu nových obrnených vozidiel a BAE Systems so svojimi strojmi RG-32 rozhodne nebude patriť k outsiderom prípadnej súťaže. A je otázka, či maličkosť akou bol sponzoring konferencie, ktorej sa spolu so štátnym tajomníkom obrany zúčastnili i traja slovenskí ministri, zostane pri rozhodovaní politikov nepovšimnutá.

Mimochodom, práve propagačné materiály k vozidlám RG-32 boli hojne k dispozícii i na Globsecu - akcii, ktorú jej organizátori predstavujú ako „fórum o zahraničnej politike a bezpečnosti“ rozoberajúce „najdôležitejšie a najaktuálnejšie témy medzinárodných vzťahov“.

Skrátka, úspech zbrojoviek ako je BAE Systems do určitej miery závisí na priazni politikov i vplyvných odborných kruhov. Ide o prax bežnú aj v zahraničí. Je však škoda, keď sa arénou pre „networking“ politikov a zbrojárov má stať i tak jedinečná konferencia, akou je Globsec.

 

 • Tlačiť
 • 0

Vladimír Šnídl

Vladimír Šnídl
 • Počet článkov: 28
 • Priemerná čítanosť: 3179
 • Priemerná diskutovanosť: 8
 • RSS blogu

O blogu

novinár českých HN

Vladimír Šnídl

Vladimír Šnídl
 • Počet článkov: 28
 • Priemerná čítanosť: 3179
 • Priemerná diskutovanosť: 8
 • RSS blogu

O blogu

novinár českých HN

Kalendár sa načítava...