Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Vladimír Šnídl

Galkov záhadný koniec

24.11.2011 | Vladimír Šnídl

Tak ako pri iných aférach, aj v prípade Galkovho pádu vyvstáva otázka: Qui bono?

 • Tlačiť
 • 77

Pri sledovaní slovenskej politiky platí jedno pravidlo: nič nie je také, ako sa na prvý pohľad zdá. Podobne ako sa dá pochybovať o tom, že by za nedávnym pádom Radičovej kabinetu boli len nezhody okolo eurovalu, je ťažko uveriteľné, že by odvolanie ministra Galka privodilo výlučne len odpočúvanie novinárov. Zvlášť keď vyšlo najavo, že s rovnakými nápadmi prichádzala vojenská kontrarozviedka aj za Galkových predchodcov.

Galkovi príliš neslúži ku cti, že ministerstvo obrany pod jeho vedením v odpočúvacích štandardoch pokračovalo. Už len tento fakt by síce na odvolanie stačil, lenže to by sme museli žiť v civilizovanej krajine, kde citlivé kauzy dokáže vlastnými silami vyšetriť polícia. Keďže ale žijeme na Slovensku, tak Galkova konštrukcia, že jeho pád súvisí s rozkrývaním pozadia armádnych tendrov, rozhodne stojí za pozornosť.

Galko konkrétne tvrdí, že vynesenie informácií o špehovaní novinárov ho malo kompromitovať, aby nemohol podať trestné oznámenie kvôli nákupu komunikačného systému MOKYS.

Pre pripomenutie: MOKYS je jednou z najpochybnejších a korupciou najviac zaváňajúcich zákaziek poslednej dekády. V roku 2005 ministerstvo obrany vedené nominantmi SDKÚ rozhodlo, že systém, ktorý má vojakom zaistiť bezpečné spojenie na bojisku, nakúpi od britskej zbrojovky BAE Systems. A to za 6,5 miliardy vtedajších korún. Pritom konkurenčný výrobca, francúzsky Thales ponúkal cenu, ktorá bola o takmer miliardu nižšia. Lenže ministerstvo v priebehu súťaže zmenilo podmienky tak, aby rozhodujúcim kritériom pre víťaza nebola cena, ale takzvaná logistická podpora (za ktorú sa už dá schovať čokoľvek).

Zákazku síce po nástupe Smeru vyšetrovala polícia, k ničomu zásadnému však nedospela. Navyše aj členovia Ficovej vlády postupne našli s britskou zbrojovkou spoločnú reč. Minister Baška tak krátko pred vlaňajšími voľbami mohol podpísať zmluvu na ďalšie pokračovanie projektu.

Čo stálo za niekdajším rozhodnutím uprednostniť o miliardu drahšiu ponuku sme sa nedozvedeli. Dozvedeli sme sa akurát to, že zbrojovka BAE Systems nepatrí zrovna k prototypom bezúhonnej firmy – napríklad britská polícia sa o ňu zaujímala kvôli podozreniu, že si jej obchodník pri ponúkaní stíhačiek v Česku, Maďarsku i Rakúsku pomáhal úplatkami. A za povšimnutie stojí i to, že v susednom Česku sa už roky špekuluje, že cez predražené armádne nákupy sa financujú vybrané politické strany.

Pokiaľ teda Galkovi ľudia zistili ohľadne systému MOKYS nejaké novinky, mohlo ísť v predvolebnom čase o celkom zaujímavý materiál. Zvlášť pre politikov rodiaceho sa neformálneho bratstva Smer – SDKÚ.

 

 • Tlačiť
 • 77

Vladimír Šnídl

Vladimír Šnídl
 • Počet článkov: 28
 • Priemerná čítanosť: 3179
 • Priemerná diskutovanosť: 8
 • RSS blogu

O blogu

novinár českých HN

Vladimír Šnídl

Vladimír Šnídl
 • Počet článkov: 28
 • Priemerná čítanosť: 3179
 • Priemerná diskutovanosť: 8
 • RSS blogu

O blogu

novinár českých HN

Kalendár sa načítava...