Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Redakčný blog TRENDU

Prečo potrebuje študentský internát stoličky za 78 eur

07.09.2012 | TRENDblog

Ad: Ako v SPU investujú do vzdelania (Transparency International)

 • Tlačiť
 • 28

Nasledujúci text je reakciou spoločnosti Techo na blogpost Transparency International "Ako SPU investuje do vzdelania", zverejnený na eTRENDE 28.8.2012.

Výberové konania a verejné obstarávania by mali byť súčasťou vyspelej modernej spoločnosti, ktorá má záujem o to, aby sa zabránilo netransparentnosti a korupcii. Je pre nás nesmierne dôležité, že sa téme verejného obstarávania aj na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite (SPU) venuje práve Transparency International Slovensko. Považujeme totiž za nevyhnutné, aby verejné obstarávania boli pod neustálym drobnohľadom verejnosti, aby prebiehali čo najtransparentnejšie a aby v konečnom dôsledku priniesli vyhlasovateľovi čo najlacnejšie produkty a služby, avšak, a to zdôrazňujeme, v odpovedajúcej kvalite. Naša spoločnosť sa stala dodávateľom nábytku vďaka najnižšej vysúťaženej cene, pričom verejné obstarávanie bolo uverejnené v Európskom vestníku, čím bol trh otvorený pre všetky nábytkárske firmy.

Ak máme byť úprimní a pomenovať veci pravým menom, zhodneme sa na jednom – reputácia slovenského školstva nie je najlepšia a namiesto snahy pozviechať sa z negatívnych štatistík stagnuje. Dávame si za vzor mnohé univerzity v zahraničí, voláme po priblížení sa aspoň čiastočne ich úrovni. Vizitka školy - to nie sú len prednášajúci, učitelia, profesori a študijné materiály. Vizitku školy tvoria aj učebne a ich vybavenosť, priestory, v ktorých vzdelávanie prebieha a v neposlednom rade aj priestory, v ktorých študenti žijú. Sme veľmi radi, že sa v našom školstve našiel konečne niekto, kto sa pokúsil ukázať, že naše školstvo vie a chce vyzerať inak. Že mu záleží nielen na tom, aby študenti dosahovali úspešné výsledky, ale aby mali na to vytvorené aj slušné podmienky počas svojho štúdia. Oslovil nás záujem posunúť nemeniaci sa štandard niekam ďalej, napriek tomu, že začiatky bývajú ťažké. Sú však o to dôležitejšie.

Naša spoločnosť má záujem vytvoriť prostredie pre čo najefektívnejšie učenie a zabezpečiť tak komfortný a ergonomický nábytok, ktorý spĺňa všetky estetické požiadavky na komplexné kultivované poňatie priestoru. Vzdelávacie prostredie je v súčasnosti organickejšie, štýlovejšie, pohodlnejšie a flexibilnejšie. Chceme pomáhať kultivovať priestory na vzdelávanie prestížnym univerzitám a vzdelávacím inštitúciám, preto sú pre nás verejné obstarávania na dodávku nábytku pre univerzity veľkou výzvou. Dôkazom sú aj naše referencie v zahraničí – Queen Mary University v Londýne či Národná technická knižnica v Prahe. O tom, že si túto výzvu vážime a zodpovedne plníme povinnosti, ktoré z nej vyplývajú bez postranných úmyslov svedčí aj fakt, že všetky verejné obstarávania univerzít sme vyhrali na základe jedného kritéria – najnižšej ceny. Považujeme za dôležité zdôrazniť, že tieto verejné obstarávania sme vyhrali prostredníctvom elektronickej aukcie na základe toho, že sme boli lacnejší ako naša konkurencia.

Vráťme sa však k pôvodnej otázke, ktorú sme si položili hneď na začiatku – prečo potrebuje študentský internát stoličku za 78 eur? Z veľmi prostého dôvodu – aby sa o rok či dva nemusela vymieňať za novú. Je na rozhodnutí každého vedenia školy, či bude zodpovedne investovať kapitál do produktu, ktorý je síce o niečo drahší, avšak nesie v sebe kvalitu, ktorá zabezpečí jeho životnosť po dobu niekoľko rokov. Kúpiť v nemenovanej nábytkárskej predajni lacnú lampu či skriňu je určite ekonomické riešenie, do budúcnosti však málo efektívne. Škola musí počítať s tým, že k predmetom na internáte študent nebude pristupovať ako k tým doma, na ktoré si možno sám zarobil, preto investuje do kvalitného materiálu, ktorý vydrží. Vo všeobecnosti treba počítať s tým, že nábytok na internáte musí byť iný, v nábytkárskom žargóne „blbuvzdorný“. Musí spĺňať vyššie štandardy ako klasický nábytok vo Vašej spálni či obývačke. Samozrejme, že kvalita sa do určitej miery odráža aj na cene produktu, je to však pochopiteľne investícia do budúcna. A to ešte nepočítame, že v cene je zahrnutá doprava, montáž, splatnosť faktúry či technický servis. Ani vlastný dom si nepostavíme z papiera ak nechceme, aby sa nám rozpadol po prvom silnom vetre. Čo je pri našich výrobkoch nadštandardné je záruka po dobu 60 mesiacov. Koľko zo spomínaných internátov takúto záruku dostalo?

Verejné obstarávanie, ktorým prešla naša spoločnosť vďaka najnižšej možnej cene, neuplatňovalo žiadne diskriminačné podmienky na ktoromkoľvek súťažiacom. Napríklad spomínanému detailnému popisu požadovaného vybavenia interiéru, ako sú stoličky, zodpovedá takmer 90 percent látok, ktoré si vie zohnať akýkoľvek výrobca. Čalúniaca látka, ilustračné obrázky či technické nákresy obrázkov nie sú diskriminačným kritériom pre konkurenciu – podstatný je popis vlastností, ktoré musí predmet spĺňať, nie ilustrácia. Napríklad už len pri spomínanej látke určuje kvalitu počet otáčok, kedy sa látka zoderie. Porovnávať cenu váľandy a cenu kompletnej postele tiež nie je celkom na mieste, pretože ide o dva rozličné termíny, ktoré pomenovávajú celkom iné predmety. Aby sme boli konkrétni, postele pre SPU pozostávajú z lôžka s úložným priestorom, predného a bočného čela postele, špeciálnej výstuže – čo je špeciálne atypové riešenie pre internát, a odnímateľného anatomického pružinového matracu. Myslíte, že pružinový a ešte aj odnímateľný matrac je zbytočný luxus? My si myslíme, a študenti budú určite súhlasiť, že mať možnosť stiahnuť matrac, vyprať ho a použiť znova by mal byť v dnešnej dobe hygienický štandard rovnako ako anatomický matrac namiesto vyležaného molitanu. Prirovnávať takýto druh lôžka k váľande - to je akoby ste povedali, že ohryzok je vlastne jablko. Ale skúste sa z ohryzka najesť.

Transparency International má pravdu. Nákup interiérových doplnkov a nábytku v internáte SPU sa s niektorými internátmi nedá porovnať. Pozrite sa však do internátnej izby na jednej zo spomínaných univerzít a porovnajte to s interiérom a štandardom na internáte SPU. Veríme, že nájdete hneď niekoľko rozdielov.

izba

Zdroj: izba

izba2

Zdroj: izba2

Byť súčasťou nového trendu v prístupe školstva voči študentom a spoločnosti je pre nás naplno využitou príležitosťou. Veríme, že v tomto trende budú pokračovať aj iné univerzity, pretože o kvalite vzdelávania a škôl napovedá aj spôsob, akým škola pristupuje voči svojim študentom. Nie je náhodou odpoveďou na otázku - prečo potrebuje internát stoličky za 78 eur práve to, že konečne chceme, aby sa naše školstvo niekam posunulo a vyzeralo inak?

Rastislav Pekárik, general director

 • Tlačiť
 • 28

Rubrika Reakcie na články

Tagy internát, nábytok, reakcia, techo, transparency

Redakčný blog TRENDU

Redakčný blog TRENDU
 • Počet článkov: 3
 • Priemerná čítanosť: 3145
 • Priemerná diskutovanosť: 10
 • RSS blogu

O blogu

Redakčný blog TRENDU

Redakčný blog TRENDU

Redakčný blog TRENDU
 • Počet článkov: 3
 • Priemerná čítanosť: 3145
 • Priemerná diskutovanosť: 10
 • RSS blogu

O blogu

Redakčný blog TRENDU

Kalendár sa načítava...