Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Tlačím, tlačíš... tlačíme

20.03.2013 | Transparency International Slovensko

Diskusia (8 reakcií)

20.03.2013 | zandome

Predávam PC a momentálne sa zaoberám aj verejnými obstarávaniami. Problém je často ten, že kým bežný spotrebiteľ si niečo nakliká a objedná (cez eshop), tak s úradom treby riešiť samotné obstarávanie, pripraviť podklady - čo je práca ktorej sa musí človek venovať full time, splniť zákonné podmienky (čo vylúči veľa firiem, lebo nie každému sa chce vybavovať povolenia) a potom splniť podmienky obstarávania - napr., že firma musí preukázať, že za posledný rok dodala nejakej inštitúcii tonery za 100.000€ - no a zrazu nám zostanú vo výbere max. 2-3 firmy, ktoré toto spĺňajú. Keď aj firma vyhrá, takže ešte musí dúfať, že štát zaplatí - lebo doteraz bola bežná splatnosť 60 dní - a dodajte napr. takému Cargu, kde ani srnky netušia, či oni vôbec niekedy zaplatia - logicky, že si tam prihodím poriadnú maržu a v konečnom dôsledku potom cena je vyššia ako je v eshopoch

21.03.2013 | slimak79

Vas som si vcera pri obede precital. Zaujimave a chvalyhodne a dokonca som sa snazil najst moju samospravu.

Revúca. Navod - ako najdem a kde za co mesto Revúca nakupovalo tonery? Ako, navod?

Inak u nas vo firme niekedy obstaravam ja ,niekedy kolega.
Niekedy a vzdy sa o tom informujeme, aj nakupujem tonery.
Kludne mozme byt slaby - predrazene,ale viem ye kolega ma pri tomto ************. Pritom moznosti je plno pri inych veciach, nie pri obstaravani.

Mna len zaujima, preco ma obstaravanie vo firme, v mojej nezaujima?

21.03.2013 | slimak79

Inak na zamyslenie. Ja robim nase uctovnictvo, kolega obstaravanie a ceny.

Ja mu verim a on mne asi tiez,lebo .. na tom uctovnictve sa da ****** ovela viac. Je uctovnik,ale nedokaze to skontrolovat. Ani nekontroluje.

21.03.2013 | aspera

Smutné je, že aj keď o tom napíšete,čo si vážim,že urobíte,bohužiaľ sa nič nedeje. Tí na ministerstvách a vôbec vo vláde majú hrošiu kožu, ba čo viac, od revolúcie si ju každoročne spevňujú, ale pozor, aby Vám raz nepraskla, od tej
nenažratosti. Jednoducho povedané,skúšajú,dokedy to vydržíme a dúfam,že sa na tom zlodejstve aj dobre bavia, len dúfam,že to nebude dlho trvať a Slováci sa zobudia !

22.03.2013 | libertarian

"len dúfam,že to nebude dlho trvať a Slováci sa zobudia !"

- neprehánaj! Prečo by sa budili. Ved spanie je príjemné, a oni majú teraz istoty, ktoré si zvolili. Ked ho miluješ, nie je čo riešiť.

22.03.2013 | libertarian

"Pri toneroch kupovaných v najvyšších objemoch však jej ceny zhruba o štvrtinu prevýšili bežné ceny "

- no super. Podakujme sa panu ficovi, že to kupili tak lacno. Ved oni mohli kludne zaplatiť aj trojnásobnú cenu ! Veď oni môžu čokoľvek. Však to nekupuju za svoje peniaze.

25.03.2013 | Gabriel Šípoš

dobry den,
revuca na webe otvorenezmluvy.sk nie je, je tam okrem statnych institucii len asi 40 miest a obci, kedze samospravy nemaju povinnost zverejnovat zmluvy centralne, je pracne ich vsetky dobre porovnavat. Cize ak si chcete pozriet tonery v Revucej, musite si prehladat zmluvy pripadne faktury na stranke mesta
http://www.revuca.s...

20.01.2014 | marcjan

dobrý deň všetkým,

je zrejmé , že pán Čokyna odviedol "dobrú prácu" ale len na zamlženie celej situácie s nákupom tonerov. Pri svojej analýze síce vychádzal z nejakých faktov , z ktorých ale mnohé nie sú overené / napr. ceny na internete nie sú čisté ceny a veľakrát nie sú aktualizované v čase zvýšenie cien/ a preto sa nedajú považovať za relevantné a teda ani východiskové pri porovnávaní jednotlivých nákupov.
Redaktor si zabudol overiť fakty z druhej strany - distribútorskej. Nie každé žvýšenie/zníženie od samotného HP sa aktuálne odzrkadľuje v ponuke distribučných kanálov. A keďže ani jedna spomínaná firma nie je priamym dovozcom/distributérom HP tonerov musia vychádzať z praxe a poznania predaja tejto komodity.
Pán stážista rovnako opomenul dôležitý fakt - jednotlivé zadania a podmienky vypísania tendra. To znamená , že sa nedajú vyňať jednotlivé ceny zo zmlúv / aj jedného dodávateľa / a neprikladať význam zadania a konkrétnych podmienok tendra a teda výsledok celkovej analýzy vyznieva neprofesionálne a zavádzajúco.

Na druhej strane je treba povedať , že jednotlivé úrady majú rovnako obmedzený prístup k informáciám a neriešia problematiku do detailov. Tak isto laxným prístupom úradníkov k jednotlivým tendrom dochádza k výkyvom cien oproti priemeru.
A toto je zrejme kameň úrazu.
Inými slovami nie všetko čo je lacnejšie je aj výhodnejšie a myslím, si , že to platí v ktorejkoľvek komodite.

TransparencyBlog

TransparencyBlog
  • Počet článkov: 86
  • Priemerná čítanosť: 3354
  • Priemerná diskutovanosť: 2
  • RSS blogu

O blogu

Transparency International Slovensko (TIS) je národnou pobočkou medzinárodnej mimovládnej neziskovej organizácie Transparency International zameranej na problémy transparentnosti a korupcie na medzinárodnej a národnej úrovni. TIS pôsobí na Slovensku od septembra 1998 a zameriava sa predovšetkým na otázky spojené s korupciou vo verejnom sektore Slovenska, a to na centrálnej aj decentralizovanej úrovni správy vecí verejných. Hlavnými cieľmi TIS je presadzovanie transparentnosti, dôvery a zodpovednosti vo verejnom sektore na Slovensku.