Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Diera v prezidentskej kampani

26.10.2012 | Transparency International Slovensko

Diskusia (0 reakcií)

26.10.2012 | Agát4

Šípoš v blogu uvádza finančné nezrovnalosti dvoch prezidentských kandidátov. Pri Gašparovičovi kritizuje, že neuviedol, kto boli podlimitní darcovia 68000 eur (hoci, ako sám uvádza, to nemusel urobiť), pri Radičovej mu nie je jasné, kam išlo nezdokladovaných 48000 eur z položky inzercia. V podnadpise blogu je však uvedený len Gašparovič, Radičová sa mu tam akosi nezmestila.
V blogu sa ďalej uvádza, že "ministerstvo nechcelo uznať zmysel zverejnenia dokumentácie o politickej súťaži o post najvyššieho ústavného činiteľa....". Podľa uvedenej dokumentácie predmetom sporu nebol zmysel zverejnenia, ale to, či je ministerstvo povinné pre Šípoša skenovať. Dostal podklady aby si ich zoskenoval, čo sa aj stalo.
Šípoš správne píše, že znalosť pôvodu peňazí pomáha sledovať, či niekto neobhajuje viac záujmy sponzorov ako občanov.Pozrel som si na internete kto financuje Transparency International Slovensko. Nebudem uvádzať zoznam firiem a inštitúcií (o. i. aj americká ambasáda), kto chce, môže si to vyhľadať. Pri čítaní tohoto zoznamu som si spomenul, čo píše o financovaní think tankov Wikipedia: "V praxi teda think tanky pod rúškom vedeckosti a objektivity vnucujú názory a obhajujú záujmy tej skupiny, ktorá ich financuje." Ako je to v prípade TIS prenechávam na čitateľa.
Rozhodujúcou osobou v TIS je zrejme stále bývalá šéfka Sičáková-Beblavá. Oficiálne pracuje (spolu s manželom) vo Fakulte sociálnych a ekonomických vied UK, ale v TIS ďalej pôsobí nielen ako programová riaditeľka, ale aj ako členka poradného orgánu, ktorý určuje zameranie TIS. Členmi tohoto orgánu sú napr. aj Mesežnikov a Jurzyca. O politickej orientácii nielen ich, ale aj TIS, nemusíme mať pochybnosti.
Idealista by povedal, že šéf Transparency International Slovensko by nemal mať politické preferencie. Keď to nejde, mal by písať tak, aby aspoň neinformovaný čitateľ hneď nezistil, "za koho kope". Aby dobrú myšlienku - transparentnejšie financovanie prezidentskej kampane - nezabil politikárčením.

TransparencyBlog

TransparencyBlog
  • Počet článkov: 86
  • Priemerná čítanosť: 3355
  • Priemerná diskutovanosť: 2
  • RSS blogu

O blogu

Transparency International Slovensko (TIS) je národnou pobočkou medzinárodnej mimovládnej neziskovej organizácie Transparency International zameranej na problémy transparentnosti a korupcie na medzinárodnej a národnej úrovni. TIS pôsobí na Slovensku od septembra 1998 a zameriava sa predovšetkým na otázky spojené s korupciou vo verejnom sektore Slovenska, a to na centrálnej aj decentralizovanej úrovni správy vecí verejných. Hlavnými cieľmi TIS je presadzovanie transparentnosti, dôvery a zodpovednosti vo verejnom sektore na Slovensku.