Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Tomáš Valášek

O Obamovi, Rusku a Európe

15.06.2009 | ValasekT

Zapredáva americký prezident v zahraničnej politike princípy demokracie?

 • Tlačiť
 • 0

V Európe sa dosť často stretávam s postojom, že vraj nový americký prezident vo svojej politike voči Rusku zapredáva princípy demokracie a ľudských práv za iné ciele. Vraj mu ide len a len o dohodu s Ruskom o znížení stavu jadrových zbraní a zastavenie iránskeho jadrového programu. Pred pár týždňami som mal príležitosť pobehať si po Washingtone a pozhovárať sa s ľuďmi, ktorí budú formovať Obamovu pozíciu voči Európe a Rusku – budúcimi veľvyslancami a riaditeľmi na Ministerstve zahraničných vecí a v Rade pre národnú bezpečnosť.

Z Washingtonu som odchádzal s trochu iným dojmom. Je pravdou, že Obama je „pragmatickejší“: nebude nahlas svetu kázať o demokracii a ľudských právach. Je tiež skeptickejší voči protiraketovej obrane v strednej Európe: verejne spochybnil, či ju má význam stavať. A má oveľa menší záujem ako George W. Bush na tom, aby sa NATO rozšírilo o Ukrajinu a Gruzínsko – rozširovanie vôbec nespomenul na svojom prvom prejave k NATO, na samite aliancie v apríli. Pointou ale je, že pod všetkými týmito zmenami sa podpísali iné faktory ako Rusko.

Pekne sa to dá ilustrovať na príklade protiraketovej obrany. Demokrati sú už tradične „proti-protiraketovejší“ ako Republikáni. Odkedy Ronald Reagan postavil na protiraketovej obrane svoju prezidentskú kampaň, Republikáni ju nekriticky podporovali a Demokrati zase často len so škrípaním zubov tolerovali. Platí, že niektorí Obamovi ľudia (ako Rose Goetemoeller, ktorá vedie jadrové rokovania s Ruskom) naozaj odmietajú protiraketovú obranu, lebo bráni dohode s Moskvou. Ale väčšina Demokratov, ktorí sú proti tak robí preto, lebo sú presvedčení, že technológia na ktorej protiraketová obrana stojí, ešte nefunguje. Ako povedal jeden budúci veľvyslanec (narážajúc na už jestvujúce protiraketové zariadenie v Kalifornii a na Aljaške): „Máme už dve základne, ktoré nefungujú. Naozaj potrebujeme tretiu?”

Podobná logika vysvetľuje aj Obamov postoj k rozširovaniu NATO či demokratizácii – v oboch prípadoch prevládol postoj, ktorý viac vyhovuje Rusku ako politika Georgea W. Busha. Nie je to však nevyhnutne preto, lebo nová administratíva by sa snažila vyhovieť Rusku, ale pre iné dôvody, ktoré som rozpísal v štúdii, ktorá sa čoskoro objaví na stránke CER.

Je dôležité porozumieť Obamovým pohnútkam. Prezrádzajú totiž veľa o tom, ako bude zahraničná politika USA vyzerať v najbližších mesiacoch a rokoch. Ak by sa naozaj v prvom rade snažila vyhovieť Rusku, tak by logicky v najbližších mesiacoch v Európe Obama nepodnikol nič, čo by ohrozilo rusko-americké rokovania o odzbrojení: to jest žiadna protiraketová obrana, embargo na rozširovanie NATO. Ale realita je trošku komplikovanejšia, politiku Washingtonu v Európe bude hnať iná kombinácia vnútro- a zahranično-politických faktorov. Ak by som si mal tipnúť, tak v najbližších rokoch a mesiacoch bude vyzerať takto:

 • o protiraketovej obrane nerozhodne Rusko, ale to, či sa podarí Američanom vylepšiť technológiu, na ktorej stojí, a na vývoji v Iráne a Severnej Kórey. Ak budú rokovania s Iránom neúspešné, protiraketové základne sa v Európe objavia. Možno nie v Poľsku a v Čechách, ale stáť nakoniec budú. Mimochodom, americký vojenský rozpočet na rok 2010 vyčleňuje pol miliardy dolárov na základne v Európe.
 • rozšírenie NATO o Ukrajinu a Gruzínsko nebude najbližších pár rokov na programe dňa. Nie je to však Ruskom, ale primárne tým, že Obamovi diplomati posudzujú pripravenosť Ukrajiny a Gruzínska oveľa prísnejšie ako predošlá garnitúra. Ľudia, ktorí formovali Bushovu politiku voči Európe boli experti na východnú Európu; pre nich bolo rozšírenie NATO otázkou presvedčenia, kvôli ktorému boli ochotní občas prižmúriť oko. Ľudia okolo Obamu sú experti na západnú Európu; k východu sa stavajú veľmi neosobne a pragmaticky.

To je výrazná zmena oproti Bushovi – a pre mnohých v Európe nevítaná. Ale Obamova politika nie je tým bezškrupulóznym zapredaním sa Rusku, za akú ju často vystavujú konzervatívni Európania a Američania.

Na záver: nemýľme si pragmatizmus a appeasement. V jednej veci boli všetci ľudia, s ktorými som vo Washingtone hovoril, veľmi dôrazní: o ruskej zóne vplyvu v Európe nechceli ani počuť. Pripomenuli, že USA podporili cvičenia NATO v Gruzínsku – cvičenie, proti ktorému Moskva tvrdo protestovala. A Obama prelomil dôležité tabu, keď v Prahe v apríli implicitne povedal, že NATO by malo plánovať pre prípad vojny proti Rusku – tak ďaleko nezašiel ani George Bush. Keď som diplomatom vo Washingtone povedal, že tým riskujú, že Moskva prestane spolupracovať v otázke jadrového odzbrojenia, dostalo sa mi tejto odpovede: „S Ruskom sedíme za stolom nie preto, lebo sme ho k tomu podplatili ústupkami, ale preto, lebo dohoda o znížení stavu jadrových zbraní je v záujme Moskvy.”

 

 • Tlačiť
 • 0

Tomáš Valášek

Tomáš Valášek
 • Počet článkov: 8
 • Priemerná čítanosť: 1169
 • Priemerná diskutovanosť: 1
 • RSS blogu

O blogu

Som zahranično-politický analytik v londýnskom think-tanku Centre for European Reform. V minulosti som pracoval na Ministerstve obrany SR a v bezpečnostných think-tankoch v Bruseli a Washingtone. V tom poslednom meste som aj vyštudoval. V blogoch sa venujem tomu, čo hýbe zahraničnou politikou vo svete. A občas spíšem postrehy zo svojich ciest a stretnutí s ľuďmi, ktorí tú politiku robia.

Tomáš Valášek

Tomáš Valášek
 • Počet článkov: 8
 • Priemerná čítanosť: 1169
 • Priemerná diskutovanosť: 1
 • RSS blogu

O blogu

Som zahranično-politický analytik v londýnskom think-tanku Centre for European Reform. V minulosti som pracoval na Ministerstve obrany SR a v bezpečnostných think-tankoch v Bruseli a Washingtone. V tom poslednom meste som aj vyštudoval. V blogoch sa venujem tomu, čo hýbe zahraničnou politikou vo svete. A občas spíšem postrehy zo svojich ciest a stretnutí s ľuďmi, ktorí tú politiku robia.

Kalendár sa načítava...