Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Blues v EÚ-mol

22.11.2009 | ValasekT

Diskusia (0 reakcií)

24.11.2009 | libertarian

Zatial sa prejavuju iba symptomy, bez priamych dôsledkov. Tato tema bude zrejme otriasat svetom potom, ked sa objavia silne negativne vonkajšie podnety, a nebude toho, kto by k nim zaujal rázny postoj a reagoval. Dnesna europa nema skutočne idealy, ma iba quazyidealy, ktorymi politici ziskavaju popularitu voličov. V SR je toto citit zvlašť silne, v EU sa to prejavuje na niekolkych symptomoch.

26.11.2009 | jaksim

Iba jednu technicku - myslel si asi revalvaciu/posilnenie kurzu RMB.
Suhlasim,ze Zapad straca lesk. Nejde o absolutne hodnoty a podiel, ale o dynamiku zmeny. BRIC je na usvite a my za zenitom. Lenze ich slabostou je ovela vacsia netransparentnost nez panuje u nas. Cina sice brutalne expanduje, ale casto sa sprava ako slon v porcelane. Ide o klasicky agent-principal problem a neexistencia spatnej vazby cez slobodne media to exponencialne zhorsuje. Rovnako ich expanzia cez uvery vytvara bubliny asi este rychlejsie ako Fed. Nasa najvacsia zbran je know-how a prave transparentnost (ako priklad DipNote na twitteri)
Treba tiez zmenit uvazovanie a brat stat len ako jeden typ struktury, cez ktoru si zaujmove skupiny buduju vplyv. Politika nemoze existovat bez ekonomiky. Preto by bolo zdravsie pozerat sa na teroristov ako na organizovany zlocin s politickou agendou. Zavedenim prohibicie/sankcii taketo struktury profituju najviac. Napriklad sankcie automaticky zvysuju marze kazdemu, kto ich porusuje a obchod sa stava lukrativnym. Najvacsou ranou pre org. zlocin by bola dekriminalizacia drog - celkom lacne opatrenie. Problem je ze napr. Cina predstavuje prilis lakavy trh. Napr novy vyhladavac Bing od MS cenzuruje hladania v zjednodusenych cinskych znakoch celosvetovo. Az tak vela ludi to ocividne netrapi. Teda ide o zisk monopolov verzus sloboda.

30.11.2009 | Kristián Takáč

zobral si mi slova z ust... bruselba nic v najblizsej dobe?

Tomáš Valášek

Tomáš Valášek
  • Počet článkov: 8
  • Priemerná čítanosť: 1168
  • Priemerná diskutovanosť: 1
  • RSS blogu

O blogu

Som zahranično-politický analytik v londýnskom think-tanku Centre for European Reform. V minulosti som pracoval na Ministerstve obrany SR a v bezpečnostných think-tankoch v Bruseli a Washingtone. V tom poslednom meste som aj vyštudoval. V blogoch sa venujem tomu, čo hýbe zahraničnou politikou vo svete. A občas spíšem postrehy zo svojich ciest a stretnutí s ľuďmi, ktorí tú politiku robia.