Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Viac obchodu znamená vyššiu životnú úroveň

15.10.2018 | Tomáš Sivák

Diskusia (11 reakcií)

15.10.2018 | LPB

Ekonomický rast. Konzumný život. Neprispieva ku globálnemu otepleniu? Takže Trumpeta nakoniec bojuje proti otepleniu:-)

15.10.2018 | zakaznik

Umelo nízke úroky vedú ku konzumnému životu, a teda ku "globálnemu otepleniu". A to je bi-party-zánska politika, nie len republikánska.
Deflačná ekonomika nabáda ľudí šetriť. Zlatý štandard. (Prípadne niečo modernejšie.)

15.10.2018 | salamoon

lenze Smith ani Ricardo nezili v dobe uplne volneho obchodu/kapitalu a vo svojich koncepciach neratali s tym, ze narodnym statom dejinne/prírodne/geneticky a inac dané mnozstvo/kvalita faktorov (pracovna sila, kapital, poda) budu take "mobilne" ako v sucasnej hardcore-globalizacii.. takze nie, viac obchodu automaticky neznamena vyssiu zivotnu uroven pre vsetkych.. ci nevidite reflexiu toho aj sam v socialnej fragmentacii, politike a pod. ?

15.10.2018 | salamoon

*..uplne volneho obchodu/pohybu kapitalu..

15.10.2018 | IvanPe

Nie, nevidim.

16.10.2018 | Tomáš Sivák

Netvrdim, ze viac obchodu automaticky znamena vyssiu zivotnu uroven pre vsetkych. Z blogu:

Pisem na urovni krajin: "Na úrovni krajín v takýchto obchodných „súbojoch“ väčšinou existujú len víťazi."

Na urovni jednotlivcov je aj vela tych co stracaju, v blogu napr. tu: "že predsa existujú aj porazení, ako spôsobuje obchod redistribúciu príjmu,"

16.10.2018 | @@@

tak prečo EU podporuje chudobu v afrike ?....Ak EU dotuje svojich polnohospodarov v podstate niči ekonomicky rast afriky lebo ti ludia na začiatku dnes dokažu len produkovať v polnohospodarstve lacne vyroby ale v sktučonosti ich nemožu do EU vyvažať lebo EU dotuje svojich polnohospodarov aby boli konkurencie schopny a tym padom vytlačia polnohospodarske produkty z afriky alebo inych chudobnyhc krajin na svoj trh a tym padom pripravuje tych ludi o pracu a posuva do chudoby paradoxom toho celeho je to že do EU sa potom tahaju ludia z afriky alebo inych krajin na pracu v polnohospodarstve čo je potom paradox že ludia sa buria proti tomu aby prichadzali cudzinci a obsadzovali tieto miesta ktore su vlastne EU tak štedro dotovane a a ktore spôsobuju že v afrike kvoli tomu ludia hladuju lebo takto mohli vyvažať do EU ktora by im za to platili a najedli by sa ludia aj v EU aj v afrike a mali tam aj pracu a nemuseli odchadzať do europy a takto postupne by sa aj afrika a tieto chduobne krajiny povzdvihli hore a v podstate peniaze by sme ušetrili aj my sami .....ved štat každy rok na slovensku dava 1,2 mld eur do polnohospodarstva čo je ovela viac ako nejake vlaky zdarmo alebo obedy zdarmo a takto sa na tom niektory nabaluju a potom ešte aj v tom je bordel a niektory to zneuživaju a pritom cesta v tom je jednoducha a to zrušiť dotacie do polnohospodarstva a ponechať to na trh ty padom by šmejdaci z poľnohospodarstva skončili a ostali by tam len ti čo skutočne chcu v tejto oblasti robiť biznis

16.10.2018 | sammy_dlx

Prave lebo polnohospodarske dotacie nie su ekonomickym nastrojom, ale primarne politickym

16.10.2018 | sammy_dlx

Mimochodom otvorenie EU trhu pre africky dovoz by nevestil nic dobre pre beznych obyvatelov, kedze by africke spotrebitelske ceny stupli (lebo by sa napasovavali na europaku uroven)

16.10.2018 | @@@

ale mali by vyššie prijmy a nestupli by na europsku urovne skôr by ju podliezali aby boli konkurencie schopnejši vďaka čomu by aj europania mali nižšie ceny potraviny aj afričania vyššie prijmy z ktorych by si mohli potom dovoliť lepšie potraviny

16.10.2018 | Tomáš Sivák

Ano, suhlasim ze dotacie su politickym nastrojom. Z ekonomickeho pohladu vytvaraju mrtvu stratu. Nie som zastanca spolocnej polnohospodarskej politiky EU. Aj v diskusii v minulom blogu som pisal, ze viac by sme Afrike z chudoby pomohli, keby sme nemali protekcionisticku spolocnu polnohospodarsku politiku.

Aj ked EU sa chvali, ze 50 najchudobnejsich statov moze do EU dovazat neobmedzene mnozstvo polnohospodarskych vyrobkov. To ale nic nemeni na tom, ze pri skreslenych cenach cez spol. poln. politiku su aj tak slabo konkurencieschopni.

Ekonómia jednoducho

Ekonómia jednoducho
  • Počet článkov: 4
  • Priemerná čítanosť: 960
  • Priemerná diskutovanosť: 23
  • RSS blogu

O blogu

Máloktorá veda je popretkávaná toľkými mýtmi, ako práve ekonómia. Pritom s ekonómiou sa stretávame na dennej báze. Tento blog si dáva za cieľ jednoduchým spôsobom vysvetliť základné ekonomické princípy, a tak lepšie pochopiť svet okolo nás. Volám sa Tomáš Sivák a pracujem ako analytik vo verejnej správe. Študoval som na Stredoeurópskej univerzite.