Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kto poškodzuje pacienta?

05.09.2012 | Dr.Max

Diskusia (68 reakcií)

05.09.2012 | samorost

mam dojem, ze jsem se nedocetl, kdo bojuje za zruseni Vernostnych systemu ???
---
ono vubec je divne, ze lekar predpise pomalu nejdrazsi lek na trhu a mam dojem, ze z toho ma procenta. Leky jsou "alchymie" pro kazdeho, kdo neni od fochu a proto zneuziti pacienta na vlastni obohaceni je naprosto stejne svinstvo, jako zlodejna politiku. Taky do toho normalni clovek nema pravo kecat.
Reakce lekaru i politiku na kritiku je naprosto stejna a konci konstatovanim, "vy tomu nerozumite" a nastavenim se na Bozsky syndrom.

05.09.2012 | miso t

Opytajme sa pacienta, ci chce vernostny system. Aby sme ho nahodou nevynechali.
A ked uz budeme pri tom, spytajme sa ho aj na to, ci nepredavat v lekarni vsetko bez receptu. Aby sme pacienta nahodou nevynechali z diskusie, paradoxne alebo akokolvek. No snad si nebudeme vyberat, z akej diskusie ho vynechame a z akej nie!?
Kolko sa taky lekarnik napocuva staznosti pacientov, ze oni musia cestovat 20 kilometrov k lekarovi aby im napisal take a take tabletky, za ktore nakoniec aj tak v lekarni zaplatia bud plnu cenu, alebo im poistovna uhradi nejakych 50 centov. Ze by usetrili 4 (slovom styri) eura na cestovnom, keby si to mohli kupit v lekarni rovno bez receptu. No, pre niekoho, kto zije z 38 eur na mesiac su tie 4 eura nie zrovna malo. A co je v nasom zaujme, ak nie setrit pacientom peniaze? Opytajme sa ich! "Prioritou ministerstva by totiž mala byť ochrana peňaženky chronicky chorých pacientov, ale aj tých šťastnejších, teda ľudí, ktorí do lekárne zablúdia iba v období chrípky." Boze, kde som to len cital?
A ked uz sme pri tom, spytajme sa pacienta aj na to, ci mame lekarne zatazovat napriklad s niecim takym ako x-krat do tyzdna umyvat klucky na dverach dvoma typmi dezinfekcnych prostriedkov. Ved pacient si predsa dokaze sam vybrat, ci bude chodit do cistej lekarne, alebo si vystaci s takou, kde sa na dlazke vala kravinec. Nechajme lekarne, nech zabojuju o pacienta cistotou priestorov.
A preco rovno nezrusit aj tie nezmyselne poziadavky na odbornost? Ved co uz len robi taky lekarnik? Precita co je na recepte a preda pacientovi (no schvalne sa spytajme pacientov, ci je to inak). Pripadne ponukne vernostnu karticku. Ved na to by kludne stacila aj maturita z ucnovky (kazdy pacient to dosvedci, len sa ich spytajte). O kolko by sa lekarni znizili personalne naklady, keby nemusela zamestnavat VS absolvenntov? Usetrene paniaze by potom lekaren mohla poskytnut pacientovi vo forme este vacsej zlavy. Ako to bolo s tou prioritou ministerstva a setreni penazi pacientov? Opytajme sa na to pacientov, aby sme ich nevynechali z diskusie.
Mimochodom, uz na fakulte konecne nahradili ten uplne zbytocny predmet Farmaceuticka technologia niecim v dnesnej dobe pre lekarnika ovela uzitocnejsim ako je Marketing a techniky predaja? Uz konecne vymenili tu Chalabalovu bichlu za Ziglarovu 101 rad pro uspesny prodej? Uz by bolo na case. A ak nahradia este aj tu Lulmanovu farmakologiu tak sa mi aspon nabuduce nestane, ze mi nejaka pacientka vytkne moju neochotu ked jej nepredam Norethisteron aby na dovolenke nahodou nedostala kramy. Takych pacientov sa treba pytat. Oni nam povedia, ako by to malo fungovat v poriadnej lekarni, cim sa ma lekarnik vo svojom pracovnom case zaoberat, mozno vymyslanim akcii a vernostnych systemo, neviem, treba sa spytat pacientov. Nakoniec si kazdy pacient vyberie lekarnika sam. No nie? Kolki by si vybrali takeho, co by im mohol predat vsetko na poziadanie a este im dal zlavu? Staci sa ich spytat. Snad ich nebudeme vynechavat z diskusie. Tak az budeme nabuduce zasa raz novelizovat Zakon o liekoch ci o zdravotnickych pracovnikoch, tak najprv treba do diskusie zapojit pacientov.

05.09.2012 | labudik

S takto povedanou iróniou plne súhlasím.
Ale mám jednu malú nepodstatnú otázočku:
Kedy v tomto našom slovenskom bananistane, Pentastane prestane fungovať to svinstvo, že gorili okradajú hlúpu slovač aj tým, že si platia z jedného vrecka do druhého??? A takto nie že majú zvýhodnené postavenie na trhu/ vid lekárne/, ale rovno môžu špinavo vyťahovať zisk aj cez úkony, ktoré reálne neurobia ale vykážu ich/ ved kontrolujú samých seba!!!!/
Kto to kedy videl, aby jedna charakterná finančná skupina ovládala na JEDNEJ STRANE poisťovnu- doteraz dve- aj VZP a doteraz a aj pokračuje ovládanie ministerstva zdravotníctva / to pre ne chystá zákony/ a na druhej strane početné ambulancie, nemocnice lekárne, doteraz laboratória a podobne??
Gorilie okrádanie bolo a pokračuje a bude dovtedy, dokedy fin. žraloci budú dostatočne ovládať JEDNU STRANU

06.09.2012 | Aeneas

Absolútne súhlaím... a osobne ma taktiež už unavujú tieto blogy ktoré sa hodili do roku 1999 keď sme ešte boli taký sprostý, že sme im aj verili.... uz si vsetci vieme aka je realita.. moj nazor? 15% penta.. teraz cez vernostne zlavy a pod plastikom vyssie uvedenych argumentov vytlaci ostatne male rodinne lekarne z trhu... a budu mat 30, 40% s tym ss uz bude inak manimupolvat min. zdravotnictvo.. zvyste nam platby bla bla lebo inak bude pol slovenska bez liekov! atd atd... pozname pozname tieto scenare.. ked bude 50% tak uz nebudu vernostne zlavy a liek co stoji dnes 5 € po zlave bude stat 10 € a dovidenia, vy ten leik potrebujete a proste bud zaplatis alebo... proste strategia wallmart... dkaujem pekne....

05.09.2012 | Ondrej Sukeľ

No. Už by bol najvyšší čas, aby si Penta zaplatila človeka s aspoň minimálnou schopnosťou pochopiť napísaný text, vyprodukovať reálny argument a prípadne ho aj štylisticky zvládnuť aspoň na úrovni gymnazistu. Alebo by možno na úvod postačilo niekoho, kto reálne vyvráti argumenty, ktoré momentálne presadzuje celá vyspelá Európa a ktoré sú podstatou aj vyjadrení v Pravde. Nehovoriac o x mojich článkoch aj tuto na blogu.

Ja už na týchto expertov, ktorí mladosť preflámovali niekde v Horskom parku, následne si zle uviazali kravatu a sú z nich riaditelia zemegule fakt nemám nervy.

A btw. lekárenstvo je akreditovaný špecializačný odbor farmaceutov (viď príslušná legislatíva), takže tento tu ani v najmenšom nemá skúsenosti v lekárenstve ako tvrdí. Lebo dohadovanie s výrobcami, ktorú poličku vo výške očí si v lekárni zaplatia a "školenie" zamestnancov, že lieky ktorého výrobcu sa vydávajú tento týždeň nie je lekárenstvo.

06.09.2012 | Tomáš Schuchmann

Pán Sukeľ, vo vašej reakcii nevidím nijaký argument len to, že „vaše“ argumenty presadzuje celá Európa. Hodilo by sa možno definovať, čo podľa vás je CELÁ Európa, aby ste teda keď už ja neviem argumentovať aspoň vy argumentačne plnohodnotne diskutovali.
Takže poďme späť:
Vadí vám a SLeK-u ak sa šetria peniaz pre pacienta a systém? Je podľa vás v zdravotníctve toľko peňazí, že nejakých pár „miliónikov“ z marží lekární má byť systému/pacientom ukradnutých?
Ak sa bavíme o zľavách a ich absurdite v zdravotníctve, mal by byť plošný zákaz poskytovať zľavy na výkony/ošetrenie pre súkromných lekárov? Predsa len, aj keď si tie výkony platí u súkromného lekára pacient, v zmysle vašej filozofie by sme mali predpokladať, že zľava od súkromného lekára (cenová konkurencia medzi nimi) je najväčším ohrozením pacienta. Prečo zároveň nie ste aktívny pri ochrane pacienta v tejto oblasti a netlačíte na fixné ceny a zákaz zliav u súkromných lekárov? Pretože vy sa tvárite akože vediete boj za zachovanie odbornosti kvôli ochrane pacienta a nie o zdroji financovania. V tomto prípade je totiž argument úspory na mojej strane.
Ak spochybňujete odbornosť lekárnikov len tým, že dajú zľavu na vydaný liek, spochybňujete odbornosť desiatok či stoviek členov vašej komory. Títo ľudia rovnako ako vy vyštudovali príslušný študijný odbor, a spĺňajú legislatívne nároky rovnako ako vy. Ako ich čelný predstaviteľ (1. viceprezident) by ste si to mohli odpustiť, pretože týmto nie vernostné systémy, ale vy neoprávnene degradujete lekárnikov v očiach širokej verejnosti na hlupákov. A k tým osobným invektívam – je mi ľúto, že sa snažíte diskusiu dostať do tejto roviny.

06.09.2012 | Ondrej Sukeľ

1. na mojom blogu máte x článkov plných argumentov a konkrétnych citácií. Dohodnime sa, že ich začnete jeden po druhom vyvracať, ale nie článkom, v ktorom každá druha veta začína slovami "ja s myslím" a "podľa mňa". K Európe. Ukážte mi jedinú krajinu, ktorá má v legislatíve nejaké vernostné systémy. Resp. ukážte mi nejakú normálnu krajinu, kde šantí vám podobná firma vám podobnými spôsobmi

2. ktoré výkony, ktorého špecializačneho odboru sa kategorizujú každý mesiac a majú zákonom stanovený pomer úhrady na 4 desatinné miesta? Odpovedzte a potom ich začneme porovnávať. OK? To, že doplatok považuje za cenu lieku priemerný neinformovaný občan je pochopiteľné, ale od niekoho "s 5 ročnými skúsenosťami v lekárenstve" je to obyčajné zavádzanie.

3. Citujte jedno jediné moje vyjadrenie, v ktorom som spochybnil odbornosť ktoréhokoľvek lekárnika.

4. Osobne invektívy? Kde?

06.09.2012 | Tomáš Schuchmann

1. Pán Sukeľ, blog je blog. V tomto som reagoval na vaše vyjadrenia pre mienkotvorné médiá, ktoré ovplyvňujú názor verejnosti. Teda, že podľa vás vlastne vernostné systémy vracajú nejaký ten miliónik-dva, respektíve že vernostné systémy v podstate nevrátili poisťovniam nič. Diskusiu na úrovni „ukážte mi normálnu krajinu, kde šantí vám podobná firma“ si hádam môžeme odpustiť. Baviť sa s vami o číslach a dátach je zbytočné, lebo aj tak radšej budete odvádzať pozornosť od podstaty diskusie narážkami a invektívami. 2. Pán Sukeľ neviem kde som uviedol, že doplatok je cena lieku. Tu je moje vyjadrenie v blogu: „Len vernostný systém v lekárňach Dr.Max znamenal za 7 mesiacov svojej existencie pre zdravotné poisťovne úsporu na úhradách za lieky viac ako 1 milión EUR a pre pacientov úsporu na doplatkoch viac ako 2 milióny EUR“ (čím som zjednodušene chcel poukázať na to, že pacienti v lekárňach Dr.Max používajú VS na znižovanie doplatkov). Ak toto interpretujete spôsobom, že som označil doplatok za cenu lieku a zavádzam verejnosť, tak vás srdečne vítam v klube: „Pokiaľ sa poistencovi poskytne zľava z doplatku na receptový liek, poisťovni sa musí poskytnúť zľava vo výške polovice zľavy poistenca. V podstate teda nič poisťovniam nevrátili," hovorí Sukeľ (Predpokladám, že aj vy viete, že poskytujeme zľavu na položku na recepte, ktorú delíme medzi pacienta a poisťovňu zákonom určeným spôsobom). http://spravy.pravd... 3. Takže SLeK a vy netvrdíte, že vernostné systémy degradujú lekárnikov na obchodníkov? Tak to som rád. 4 „Ja už na týchto expertov, ...“. kravatu pán Sukeľ mám uviazanú rovno :). Debata s vami na takejto úrovni nemá zásadný význam, verím, že sa diskusia o zákone nebude zo strany SLeK, ktorý reprezentujete viesť v podobnej rovine.

06.09.2012 | milanll

Tomas, ta otazka z prveho bodu zaujima aj mna a pevne verim, ze aj celu verejnost.
Mozte mi, prosim vas, vysvetlit, preco predstavitelia Penty este nesedia minimalne vo vazbe a ako je to mozne, ze zastupujete takuto ,,firmu''?
Taktiez, mozte mi ukazat aspon jednu civilizovanu krajinu, kde je takyto precedens mozny?

06.09.2012 | Ondrej Sukeľ

Vytrhli ste z kontextu jednu vetu z článku v Pravde a postavili ste na nej blog. Takže ešte raz a pomaly:
1: V ktorej krajine vyspelej Európy existuje v lekárenstve model podobný tomu, ktorý ste za presadili za Uhliarika. A vôbec si diskusiu na tejto úrovni odpúšťať nemusíme - normálne odpovedzete.

2: "Predsa len, aj keď si tie výkony platí u súkromného lekára pacient, v zmysle vašej filozofie by sme mali predpokladať, že zľava od súkromného lekára (cenová konkurencia medzi nimi) je najväčším ohrozením pacienta." Tu ste to povedali. Pri lekároch sa nebavíme o regulovaných platbách, ktoré komplikovaným spôsobom definuje kategorizačná komisia, ale o neregulovaných platbách, ktoré určuje trh.

Systém totiž buď regulovaný je, alebo nie je - ceny v súkromných ambulanciách regulované nie sú, ceny liekov (vrátane úhrady poisťovne a pacienta) regulované sú. A keď regulované sú, má ich regulovať regulátor a nie vy. A vy namiesto toho, aby ste požadovali cenovú dereguláciu (ako správni liberáli) radšej požadujete nekoncepčné zásahy do regulovaného prostredia, lebo je to fajn. Ale nebezpečné a škodlivé pre trh.

3: Neodpovedali ste. Tak ešte raz. Citujte jedno jediné moje vyjadrenie, v ktorom som spochybnil odbornosť ktoréhokoľvek lekárnika.

4: Neberte sa tak vážne :)

A len na margo. Vlastníte poisťovňu, ambulancie, nemocnice, lekárne, distribúciu liekov. Ak už toto nie je konflikt záujmov a deformácia trhu, tak už neviem čo.

Napríklad taká poisťovňa, ktorá spolurozhoduje v kategorizačnej komisii o výške úhrad liekov. Doplatky pacientov, napriek klesajúcim cenám v uplynulých dvoch rokoch zásadne stúpli.

Takže malý príklad - Ak pred dvoma rokmi stál liek XY 20 € a doplatok bol 1 €, tak náklady vašej firmy boli 19 €. Dnes ten liek stojí 15 €, úhrada poisťovne je 10 € (aj vďaka tomu, že vaši ľudia sedia v kategorizačnej komisii) a pacient hradí 5 €. Teraz mu víťazoslavne dáte zľavu 50 centov a poisťovni (sami sebe) 25 (podľa zákona). A tvárite sa akí ste skvelí a ľudskí a milosrdní. Taký king vie byť každý.

Kedy pochopíte, že tomu, čo týmto spôsobom robíte, sa nehovorí konkurencia?

06.09.2012 | grgo

Pán Súkeľ, nič v zlom, ale mňa by to zaujímalo tiež. Predpokladám že hlavné vaše argumenty ste prezentovali tu: http://blog.etrend....

Zásadný argument je predpokladám to, že doplatková cena lieku je regulačným nástrojom ktorý má riadiť "dopyt" po liečbe týmto liekom. Keďže doplatková cena je iba zlomok celkových nákladov na liek (najväčšie bremeno nesie štát), tak jej výrazné zníženie zvýši dopyt po lieku, čo zvýši spotrebu a tým pádom aj náklady pre štát. So far so good.

Avšak riešenie je jednoduché. Akonáhle sa takéto niečo stane, tak v ďalšej iterácii štát jednoducho zníži mieru náhrady do takej miery, že doplatok pacienta sa v priemere bude rovnať stavu predtým. Takto ostane aj vlk sýty aj ovca celá s jedným bonusom - že štát využije trh na minimalizáciu renty extrahovanej lekárňami.

Úplne súhlasím s vašimi ďalšími argumentami o dostupnosti lekární či o odbornosti farmaceutov - ale toto sú separátne otázky. Nikde nevidím nejakú fundamentálnu prekážku aby lekárne so sebou nezačali konkurovať aj cenovo. Samozrejme nevylučujem že neexistuje možnosť ako si Penta môže nekalo vybrať rentu na inej úrovni, ale takýto model by som si rád vypočul. Ďakujem.

06.09.2012 | sona08

myslim, ze hlavna argumentacia je ta, ze pokial nejaka skupina vlastni aj lekaren aj poistovnu vytvara tym pre seba nezdravu konkurencnu vyhodu oproti tym lekarnam, ktorych vlastnici podiel v poistovni nemaju. Ale takisto toto sa da riesit aj inak ako zakazom "zliav". Pravdepodobne by nam hrozili nejake arbitraze, ale s tym sa da vysporiadat.

07.09.2012 | expeter

milan ak si si nahodou nevsimol, Fico ide Doveru znarodnit

06.09.2012 | Ondrej Sukeľ

Základný argument je ten, že klientom verejnej lekárne nie je pacient s receptom, ale my všetci prostredníctvom zdravotných odvodov. Lebo doplatok za liek nie je jeho cena. Práve preto Zajac zaviedol v roku 2003 tzv. pomernú úhradu - povinnosť pri znížení ceny lieku znížiť nie iba doplatok, ale aj úhradu poisťovne.

Urobil to preto, lebo pre farmaceutické lieky je výhodnejšie v kategorizačnom konaní nadsadiť cenu a následne prostredníctvom lekární túto cenu znížiť a nízkym doplatkom si zabezpečiť odbyt lieku.

Roky rokúce tieto firmy lobovali za zrušenie tejto povinnosti a je úsmevné, že im v tejto snahe vyhovela pravicová vláda.

07.09.2012 | grgo

Tá pôvodná Zajacova úprava dáva zmysel. Je to vlastne alternatíva tej mojej "iteratívnej" metódy s tým že ja som nevedel o tej potenciálnej finte pri kategorizácii.

Takže odpoveď pre Schuchmanna - používajte si vernostné kartičky ale len ak rovnakú zľavu uplatníte aj pre poisťovňu.

07.09.2012 | Ondrej Sukeľ

Presne tak. Tu je to popísané podrobnejšie: http://blog.etrend....

07.09.2012 | Nowak

Vážený pán Sukeľ, každý asi vie že PENTA takýchto kravaťákov má.
MŇA BY SKôR ZAUJÍMALO, narážam na príspevok pána Krúpu načo sú SLEKU takýto kravaťáci(PR agentúra), keď ste tak skvelý a dokonalý a všetko viete :-)
Som strašne zvedavý KOĽKO a KOMU zaplatil každý člen SLEKU zo svojho príspevku.Keď má SLEK problémy v komunikácii(a to má v ďalšom príspevku vysvetlím)nemali by si jednotlivý predstavitelia platiť to zo SVOJHO????Však všetci členovia vedenia SLEKU sú majiteľmi minimálne 1 lekárne.To NA TO NEMÁTE???

( Tu pre nezainteresovaných ale tak isto aj pre farmaceutov, ktorí si ešte neotvorili oči odporúčam stránku WWW.FOAF.SK kde po zadaní mena Vám hneď vybehne zaujímavé poprepájanie firiem a zistíte kto za koho kope :-))

07.09.2012 | Nowak

pardón patrilo k príspevku:
" No. Už by bol najvyšší čas, aby si Penta zaplatila človeka...

07.09.2012 | milanll

Vysvetli nam, ako sa zije cloveku, ktory vo svojej ubohej poddanskej ponizenosti, z celeho srdca obdivuje svojho pana, necha sa od neho okradat, fackovat, necha si ****** na hlavu a aj napriek tomu vsetkemu sa mu s obdivom v ociach iba ponizene klania a lize mu otrocky jeho zadok?

07.09.2012 | labudik

Ak by to robil pre nejakú malú firmu, tak by to bola len jeho sprostosť a len jeho vec....
ALE kedže to robí za peniaze pre GORILI, a tie nás permanentne orkádali a okrádajú, tak to už nie je len jeho vec- toto jeho amornálne svistvo sa týka a poškodzuje vprvom rade nás!!

07.09.2012 | Nowak

Za pravdu sa každý hnevá.... ,kľud vychladené pivko alebo neurol to spraví :-)

07.09.2012 | labudik

Tvoje oblúbené gorili nás okrádajú--a ver mi, môžeš si dať aj tísíc pív či tisíc neurolov- na tomto fakte to nič nezmení...a to ťa určite nespraví- spraviť sa musíš inak!

07.09.2012 | Nowak

:-))) vidím že som podráždil hada bosou nohou.
Nikto ma neokráda , nefacká nikomu sa neklaniam ani neleziem do zadku, to si len Vy myslíte, keď niekto povie iný názor ako je ten VáŠ, že je hneď podplatený Gorilou.A to je smutné :-(

PS: žije sa mi fajn

07.09.2012 | labudik

poviem príklad:
A čo si mysliš, že taký šuchman to robí zadarmo?? Koho chlieb je , toho pieseň spieva, inak by ho vyhodili--a teda samozrejme pravda, právo a spravodlivosť je u neho nie na prvom mieste, ale niekde inde!
U ludí, čo obhajujú gorili som si na to zvykol, nie si prvý..aktuálne ťa predbehol šuchman.

07.09.2012 | milanll

Otazka hodnot a priorit.
Nic viac a nic menej.

Bud si na strane statu, spolocnosti a tym padom uznavas urcite moralne zasady a mozes sa oznacit za charakterneho cloveka.

Alebo si na strane tych, ktori stat a spolocnost a tym padom aj teba - okradaju.
Ked v tomto pripade mas tie vlastnosti a hodnoty trochu odlisne - zamerane sa seba a svoj co najvacsi prospech.
Samozrejme, v tomto pripade aj vyznavas zaroven hierachicku spolocnost a kedze v nej nie si na jednej urovni s tvojimi idolmi, aspon sa im klanias, lizes im zadky a ponizujes sa pred nimi, aby ti tito hodili aspon kosti zo stola - co sa im podari ukradnut statu a spolocnosti.

Ak mam byt uprimny, je mi ta luto.
Mohol si byt a stale mozes byt, slobodnym clovekom.
Sam si si radsej zvolil cestu otroka a ponizeneho poddaneho, so vsetkymi prizemnymi vlastnostami a charakteristikami, ktore dobrovolni otroci maju.

Z toho hladiska verim, ze sa ti zije naozaj fajn.
Ale iba preto, pretoze nepoznas, ako by sa ti zilo ako slobodnemu cloveku.

07.09.2012 | labudik

Skrátka ked prijímaš bezcharakterné peniaze, lebo su za bezcharakternú činnosť,ktorých je väčšinou aj preto hodne, tak sa cítiš slobodný, však máš penazí dosť, múžeš si kúpiť či robiť temer hocičo-Máš NA TO!------ale má to jednu malú podmienku-musíš byť bezcharakterný, aby ti takéto peniaze nevadili a nehryzlo ťa svedomie!

07.09.2012 | Nowak

A sme zase u delenia dobrí , zlí ,charakterní a bezcharakterní.
Podľa Vás sú bezcharakterní zamestnanci bývalej CF lebo robili tam kde robili???Zamestnanci MAXA lebo robia pre PENTU??? Sú bezcharakterní tí, čo robia vo firmách patriacich Pórovi, Širokému, Tkáčovi, Mečiarovi, Slotovi...x ďalších ...

Takto môžete pozerať skoro na celé Slovensko a tým pádom z môjho pohľadu ste bezcharakterní Vy a zaslúžite si poľutovať

07.09.2012 | labudik

špatne si to pochopil: iné je čestne pracovať a vytvárať hodnoty, a iné je bezcharakterne, za peniaze, im robiť PR agenta, ktorý im svojou činnosťou nadháňa a obhajuje výhody, na ktoré gorili z morálneho hladiska nemajú právo.
Zneužíva PENTA svoje postavenie v zdravotníctve, ktoré je aj s prepojením na politikov? Zneužíva! Robí to vo veľmi veľa oblastiach, aj v tvojom milovanom vernostnom systéme! čiže ak túto amorálnosť obhajuješ, čo si mám o tebe myslieť??

10.09.2012 | Ondrej Sukeľ

Nuž pán anonymný kolega, verím, že zodpoviem Vaše otázky.

Takže. Slovenská lekárnická komora od začiatku svojej existencie nemala ucelenú komunikačnú stratégiu. Vzťah s médiami a komunikáciu s verejnosťou však nové prezídium komory považovalo za natoľko dôležitú súčasť existencie a fungovania komory, že sme sa rozhodli túto oblasť zveriť profesionálom. Vôbec nejde o "problémy v komunikácii", ale o to, aby to robili profesionáli. Cena za tieto služby (budete prekvapený) predstavuje zlomok ceny veľkých agentúr a zároveň zlomok peňazí, ktoré sme ušetrili zefektívnením ostatných činností. Nemyslím, že diskusia na blogu je priestor na detailné rozoberanie, preto pokojne napíšte na sekretariát žiadosť podľa infozákona a dozviete sa všetky detaily. Rozpočet a jeho položky sa tiež detailne preberá každý rok na sneme komory, takže Vás určite rád o všetko poinformujú delegáti z Vášho okresu, či kraja.

Nezmysly o tom, že funkcionári SLeK, ktorí svoje funkcie vykonávajú zadarmo - a vzdali sme sa dokonca aj náhrad straty času - iba preto, aby sme skutočne ušetrili a zefektívnili výdavky komory, by mali platiť aj služby, ktoré pre komoru robí niekto iný nehodlám komentovať. Verím, že si dodatočne uvedomujete hlúposť Vašich slov.

Čo také prevratné ste o mne zistili na foaf.sk? Dajte.

05.09.2012 | Zavacky

Rád by som pripomenul 3 veci:
1. Ceny liekov určuje štát(z istého dôvodu).Ked niekto dáva z tej ceny zľavu,asi sú vysoké.Keď ich štát zníži,poisťovňa uhradí menej a ušetríme my všetci.

Ale POZOR !!!

2. Nemenovaná fin.skupina vlastní okrem lekární aj poisťovňu.Takáto poisťovňa uhradí pri zľave ceny lieku nižšiu sumu a zvyšok jej zostane ako zisk.Takže pacient ušetrí 30 centov. Koľkože získa ročne súkromná zdr.poisťovňa ???

Ale znovu POZOR !!!

3. Cenu liekov určuje štát. Kto riadi štát? Politické strany. Kto riadi VŠETKY (!) pol.strany v zdravotníckej politike? Opäť nemenovaná fin.skupina. Ako si určí ceny a doplatky za lieky ??? Predsa tak ,aby poriadne zarobila.

Chcete vedieť odpovede? Spýtajte sa našej ZVOLENEJ fin.skupiny. Dobre čítate. My si túto skupinu volíme. Aj keď ju nevidíme a nepočujeme. Každá naša voľba za posledných 10 rokov bola voľbou jej súdruhov.Jej zástupcov. Ak by som bol vulgárny - volených zástupcov občanov.
Ešte dodám: "Koľko rezortov,toľko skupín.


Česť práci a zdravie rozumu.

05.09.2012 | Zavacky

Ešte by som doplnil,že ak by som si mal predstaviť,čo by napísal "advokát" nemenovanej fin.skupiny,tak by to bolo presne to,čo nám tu napísal pán Schuchmann. Nezávislý odborník by sa vyjadroval zreteľne vyváženejšie.

06.09.2012 | skorodochodca

Článok je písaný tónom:"Vy sv.ne zdravé platiace, nedoprajete chronicky chorým pár centíkov?"
Osobne by som znížil cenu lieku a aj maržu lekárňam o "bonus". Veď na to majú ...

06.09.2012 | peter.stanko

takže:
1. žiaden, pre istotu ešte raz, ŽIADEN, vernostný systém nie je určený na to, aby konečný spotrebiteľ ušetril, už tobôž nie zarobil. počnúc, hypermarketmi, benzínovými čerpadlami a končiac zdravotníckymi zariadeniami.
2. pán schuchmann už v minulosti svojimi blogmi potvrdil, že nerozumie nielen liekom, ale ani základným počtom. dodnes nechal nepovšimnutý fakt, že jeho zamestnávateľ (skupina penta) úmyselne najprv plošne navýši cenu neregulovaného sortimentu a následne na vybrané produkty (väčšinou ležiakov, alebo šarží s ohrozenou exspiráciou) pridá nálepku "zľava".
3. kto chce seriózne hovoriť o finančnej záťaži pacienta, musí operovať číslami o systéme marží, o systéme financovania zdravotnej starostlivosti a o metodike regulovania cien a doplatkov zo strany štátu. celý článok preto nemá žiadnu hodnotu. ani pre pacienta, ani pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ani pre štát.

celý blog je však zároveň dôkazom, že aj nesprávny a laický názor je názorom a treba ho trpezlivo vypočuť.

06.09.2012 | Tomáš Schuchmann

Pán Stanko, vidíte a presne o tom hovoríme. Ak zvýšime ceny neregulovaných tovarov, tak si ich u nás asi pacient nekúpi, ak vo vedľajšej lekárni budú o 30 % lacnejšie. Takže naši konkurenti sa môžu radovať. Pretože ak tvrdia, že vernostným systémom sa snažíme zlákať pacientov citlivých na cenu, tak presne títo si budú porovnávať, či vitamín u nás náhodou nie je o 2 EUR drahší. Prečo je potom problém, ak má mať pacient možnosť sa podobne rozhodnúť aj pri liekoch na predpis? Prečo je problém ak sme ochotní podeliť sa s pacientom, ale aj systémom, o časť marže? Funguje to aj v iných regulovaných službách.
Stále som totiž nepočul pádny argument (a nevidel ani čísla či štúdie, ktoré aj vy žiadate), ktoré by ukazovali, že vernostné systémy znižujú odbornosť lekárnikov a ohrozujú pacienta. Prečo by práve v lekárňach nemala byť okrem kvalitatívnej (čistota, kvalita služieb, sortiment) aj cenová konkurencia?

06.09.2012 | peter.stanko

pán schuchmann, teraz ale snáď zachádzate priďaleko. nielen, že tu priznávate, že v sieti dr.max sortiment predražujete (o čom už mnohí pacienti dobre vedia). vy sa tu dokonca ešte chvať chválite, že ho schovávate pod vernostné systémy, na ktoré lákate ľudí. nebudem rozprávať o definícii slova hyenizmus, pretože tu je to už každému jasné.
mimochodom, všetky odborné argumenty, štúdie, analýzy, ba dokonca aj základné teoretické a praktické znalosti, t.j. všetko čo vám v oblasti liekov, lekárenstva a zdravotnej starostlivosti chýba, s vami rád rozdiskutujem ako vždy a s každým na miestach pre to určených: farmaceutická fakulta uk v bratislave, slovenská zdravotnícka univerzita, resp. ktorékoľvek podujatie (spolu)organizované slovenskou farmaceutickou spoločnosťou sls. dobre viete, prečo ste na tieto miesta nikdy so svojimi "múdrosťami a skúsenosťami" nezavítali. či som vás prehliadol?

06.09.2012 | annnka

Aktivity - POZNÁMKA
Pán Tomáš Schuchmann, marketingový manažér a hovorca spoločnosti Mirakl, ktorá patrí do portfólia finančnej skupiny Penta, si formou blogovania, podobne ako iní blogeri T., - „robí – len - svoju prácu“...

Mimochodom. Takéto blogy by mali byť Trendom zaradené do oblasti inzercie...
Blogovanie je však zrejme pre T., niektorých politikov, finančné skupiny, DSS-ky t.č. – nielen finančne - výhodnejšie...
Na blogy sa nevzťahujú pravidlá vyspelej žurnalistiky, ale ani Obchodný zákonník, či zákon o reklame...

06.09.2012 | Aeneas

Co znamena marketingovy manazer? to ako co je naplnou jeho pracovneho casu??

07.09.2012 | tono.hajduk

pravdepodobne riadit trh a manipulovat s nim v rozsahu, ktory mu umoznuje spolocnost.

06.09.2012 | Tomáš Schuchmann

Pán Stanko, kde presne som povedal, že predražujeme a niečo schovávame pod vernostné systémy? Napísal som, že „AK“ by sme predražili, pacient nakúpi u konkurencie, čo by ju malo tešiť. Či ako to vidíte pri cenovo citlivých pacientoch, ktorých aj podľa SLeK vernostnými systémami oslovujeme? Prídu tí nakúpiť do lekárne predražené lieky a OTC? Ak naozaj chodíte na tieto podujatia, myslím že mojich kolegov stretávate pravidelne. Verím, že niekedy budeme mať možnosť sa stretnúť aj my osobne, snáď aj bez podsúvania vyjadrení.

07.09.2012 | peter.stanko

pán schuchmann, obávam sa, že skôr ako o rok sa nestretneme. najbližšie prijímacie konanie študijného programu farmácia na faf uk bude otvorené až v roku 2013. ale potom, s radosťou. dovtedy si prosím aspoň v rámci samoštúdia osvojte, že na slovensku sa žiadne lieky (ani neviazané na predpis), nemôžu v lekárni predávať.

06.09.2012 | expeter

zle nastaveny vernostny system je vyhodny pre zakaznika a nevyhodny pre firmu

07.09.2012 | peter.stanko

nie je to žiaľ tak:
1. lieky dostupné bez predpisu nemajú regulovanú cenu ani maržu. preto môžu maxáči v pohode nadsadiť cenu a následne deklarovať "kráľovskú" zľavu. výsledok - aj po zľave má pacient lieky u maxa drahšie. vsádzajú na základnú axiómu: iba mizivé percento pacientov si prezistí ceny liekov v iných lekárňach a tak na ich podvod nikdy neprídu.
2. aby pacient mohol čerpať zľavu na úrovni desiatok centov, musí u maxa nechať rádovo niekoľko eur nad rámec. v absolútnom vyjadrení teda pacient prepláca svoje lieky dvakrát.
3. na záver to najdôležitejšie. pri liekoch viazaných na predpis si podstatnú časť "zľavy" prenáša práve penťácka poisťovňa. je to jeden z dvoch kľúčových dôvodov, prečo penta zľavy chce a prečo si ich zaradenie do zákona vlani zaplatila. zároveň je to jedna základných dezinformácií, ktoré pán schuchmann buď na príkaz svojho zamestnávateľa, alebo z pozície svojho farmaceutického analfabetizmu opomína - slek žiada zákaz individuálnych bonusov iba na receptové lieky. v oblasti doplnkov výživy môžu maxáči pokojne klamať národ ďalej, kým si to ľudia nechajú páčiť.
mimochodom, ten druhý dôvod je, že bez pseudozľavových ťahákov by im ľudia do ich lekární príliš nechodili, nakoľko výrazne podceňujú odbornú úroveň, rast a predpoklady svojho personálu.

07.09.2012 | Nowak

(Ne)Vážený pán Stanko. Predtým ako začnete rozprávať resp. ohovárať a zavádzať skúste si overiť niektoré fakty.
Tvrdíte:
"1. lieky dostupné bez predpisu nemajú regulovanú cenu ani maržu. preto môžu maxáči v pohode nadsadiť cenu a následne deklarovať “kráľovskú” zľavu. výsledok – aj po zľave má pacient lieky u maxa drahšie. vsádzajú na základnú axiómu: iba mizivé percento pacientov si zistí ceny liekov v iných lekárňach a tak na ich podvod nikdy neprídu."

Patrím medzi toto mizivé %pacientov a SVET SA ČUDUJ AKÉ NEMILÉ BOLO MOJE ZISTENIE KEĎ lieky dostupné bez predpisu 1.XY cena u DR.MAXA ...eura a u Vás ... O 15CENTOV DRAHŠIA. 2. cena u DR.MAXA ...eura a zase (AKÉ NEMILÉ PREKVAPENIE) u Vás zase o 15 centov DRAHŠIE.Podotýkam JE TO BEZ AKEJKOĽVEK ZĽAVY V OBOCH LEKáRŇACH!!!!!!

Takže ???(zdá sa mi to alebo ste si hneď na úvod nasr... do...????

Poďme ďalej citujem
"2. aby pacient mohol čerpať zľavu na úrovni desiatok centov, musí u maxa nechať rádovo niekoľko eur nad rámec. v absolútnom vyjadrení teda pacient prepláca svoje lieky dvakrát."

"zľavu na úrovni desiatok centov" pri receptoch aj OTC (každá babka ktorá bola u "maxákov" Vám to potvrdí :-)) si môže kto má vernostnú kartičku, uplatniť hneď bez podmienky ďalších nákupov.Prosím naštudujte si vernostný systém Dr.Maxa je to na internetovej adrese WWW.DRMAX.SK(keby ste nevedel kde to hľadať)
Podľa mňa niekoľko desiatok centov po prepočítaní na starú SK menu je veľmi pekná suma.Tu vidím že sa máte tak dobre (platovo),že pár desiatok centov pre Vás nič neznamená a tvrdením že Vám ide o pacienta vyslovene zavádzate a klamete.Verte že pre dôchodcu tých "pár desiatok centov" znamená veľa!!!!

Takže ???(zdá sa mi to alebo si aj ďalej nasr... do...????

do tretice všetko dobré
"3. na záver to najdôležitejšie. pri liekoch viazaných na predpis si podstatnú časť “zľavy” prenáša práve penťácka poisťovňa. je to jeden z dvoch kľúčových dôvodov, prečo penta zľavy chce a prečo si ich zaradenie do zákona vlani zaplatila.

Podiel Dôvery na Slovenskom trhu je cca 27%, Union cca 10% PODIEL VšZP JE CCA 63%. Keď spočítam to čo v článku píše pán Schuchmann tak Dôvera ušetrila cca 270000 eur Union cca100000 eur
A
VšZP cca 630000EUR.TO PODĽA VÁS NIE JE PODSTATNÉ???

z tých 2miliónov eur čo ušetrili pacienti zase je naväčší podiel u poistencov VšZP.Nemyslíte???vy ste sa neučili na škole matematiku??? Zase odporúčam preštudujte si vern.systém Dr.Max na stránke WWW.DRMAX.SK.
Ešte poznámočka maličká na ktorú sa zabúda KAŽDÝ SI SÁM DOBROVOĽNE VYBERÁ POISŤOVŇU a keď v Dôvere je cca 1,4 miliona ľudí tak asi to nebude až tak tragické ako to tu vy prezentujete(AKO všetci kradnú) Keby to robili asi by nemali poistencov.Nemyslíte???

Takže ???(zdá sa mi to alebo si aj ďalej nasr... do...????

Ešte na záver
"mimochodom, ten druhý dôvod je, že bez pseudozľavových ťahákov by im ľudia do ich lekární príliš nechodili, nakoľko výrazne podceňujú odbornú úroveň, rast a predpoklady svojho personálu.

Touto vetou ste potvrdili ako posudzujete svojich kolegov v sieťových lekárňach, ktorí z odborného hľadiska absolvovali tie isté atestačné, doktoranské skúšky, chodia na tie isté odborné semináre ako vy, vedia rovnako dobre(keď nie lepšie) poradiť pacientom a majú tak isto splnený počet kreditov za 5 ročné obdobie len pracujú v sieťovej lekárni.

Takže ???(zdá sa mi to alebo si aj na záver nasr... do...????

07.09.2012 | Tomáš Schuchmann

1. Pán Stanko vychádzajme z toho, že máte dátami podložené predraženie voľnopredajných liekov v lekárňach Dr.Max (o čom pochybujem), a že máte podložené aj to, že pacienti nie sú citliví na cenu (čo odporuje tomu, prečo napádajú odporcovia vernostné systémy – teda že Dr.Maxa vyhľadávajú pacienti citliví na cenu), aké je riešenie? Regulovať ceny voľnopredajných liekov, či čo ste chceli neopodstatnenou konštatáciou o predražených vitamínoch u v lekárňach Dr.Max povedať? 2. Pán Stanko, aké eurá nad rámec? Prosím prečítajte si Všeobecné podmienky vernostného systému a nezavádzajte. Sú verejne dostupné v každej lekárni. Určite poznáte zákon pán Stanko a preto iste viete, že lekáreň musí poskytnúť vernostnú zľavu poistencom VŠETKÝCH zdravotných poisťovní. Či myslíte si, že naši farmaceuti pri dverách kontrolujú vernostné karty poisťovní? Stále ste nezodpovedali otázku prečo vám vadí, ak sa lekáreň delí o maržu s pacientom. Respektíve moja otázka znie, SLeK presadí zrušenie vernostných systémov, čo z toho presne bude mať systém? Akú konkrétnu úsporu? Pretože pri VS sa to dá zmerať, dá sa teda povedať o koľko príde, ak sa zrušia. A ako teda dostane systém/pacient tie zdroje?

07.09.2012 | labudik

Opravte ma ak sa mýlim
lekarne Dr.Max majú jednu nespravodlivú výhodu a tou je, že ked poskytujú zľavu pacientovi a následne aj poisťovni,tak za časť pacientov/ teda tých čo sú poistení v Dôvere/, poskytujú zľavu vlastne sami sebe--ale ostatné lekárne, ktoré nie sú prepojené vlastnícky na posťovne, túto výhodu nemajú-ciže táto výhoda je nefér a umožnuje im zníčiť cenu viac ako ostatným lekárnam, preto by to mali mať zakázané......
o ostatných výhodách, že napr vyvezú zisk na Cyprus, kde ho zdania nižšou sadzbou-/ čo je tiež pre nich výhoda/ a tak zase okradnú hlúpu slovač a podobne---tých výhod majú veľa- ale to je už na inú debatu.

07.09.2012 | Nowak

Prosím všimne si niekto aj to SLOVKO VšZP a KAŽDÝ SI SÁM DOBROVOĽNE VYBERÁ POISŤOVŇU???

ok, poďme na variantu že na Slovensku ostane VšZP ako jediná poisťovňa, ktorá by za týchto okolností ušetrila 1000000eur a pacienti VšZP 2000000 EUR môže byť????

Alebo je tam zase nejaký neprekonateľný morálny....,neviem aký problém???


Stým cyprusom je to tiež inak, ale to je presne ako si povedal na inú debatu

07.09.2012 | labudik

Nezahmlievaj--to slovko "aj" som ja vo svojom príspevku NEOBIšIEL!
Avšak stačí, že sa táto nespravodlivosť týka, len poistencov Dôvery A Už JE TO NEPRIJATELNé! NEMYSLíš??!!
Inak keby bola len VšZP ako jedna poisťovna, tak by lekárne Dr.Max vernostné zlavy určite zredukovali

06.09.2012 | petrisko

suhlasim, ze vernostny system z vas nespravi bohacov ani z jeho zliav nenasetrite na move auto alebo dom. avsak zjavny zmysel tieto systemy medzi ludmi maju kedze vernostnych karticiek mame kazdy z nas v penazenke vela. Dokonca si dovolim tvrdit, ze kazdy z nas aj tych co tu horlivo diskutuju vlastnia minimalne jednu ak nie niekolko "zlavovych kariet".
Tieto zlavy pre vela z nas mozno nie su motivujuce ale spytajte sa vasej babky, ci ked kazdy mesiac vybera v lekarni 15 liekov, je pre nu tato vyhoda obycajny nezmysel. Ci keby jej kazdy mesiac date 7 eur (200 Sk) tak povie, ze ich nepotrebuje.

V takom pripade dajme zrusit aj vsetky vernostne systemy vo vsetkych obchodoch a zakazme aj poskytovanie zliav lebo ani to nie je solidarne, ze niekto zaplati menej a iny viac.

06.09.2012 | peter.stanko

ešte raz.
ceny liekov a doplatky reguluje štát. ak chceme chrániť dôchodcov, tak sa dohodnime, že nemajú za lieky doplácať vôbec. vyjadrené číselne - poisťovňa hradí plnú sumu a pacient-dôchodca 0 EUR. ak by komukoľvek vrátane marketingového mága, pána schuchmanna, išlo o NAOZAJ o finančnú pomoc dôchodcom, tak uvažuje +/- týmto smerom a nepchá do zákona podmienky pre zľavové systémy. jediný regulátor ceny lieku je štát.

06.09.2012 | petrisko

ano dohodnime sa, ze nemaju na dochodky doplacat vobec to je spravodlive. Je to nakoniec uloha statu, ktory jediny reguluje doplatky a ceny liekov.

Lenze vysledok tohto navrhu bude uplne iny alebo povedzme rovnaky ako pri mnohych inych zakonoch. SLeK svojim lobingom docieli zrušenie vernostneho systemu ale krok dva, znizenie doplatkov dochodcom ci rodinam s detmi sa nezrealizuje. To znamena, ze tie peniaze co usetrili alebo mohli usetrit realne minu. Cize ich vydavky vzrastu na tom sa hadam zhodneme.

06.09.2012 | peter.stanko

lobing slek - toto slovné spojenie je čistý oxymoron. slek združuje všetky lekárne, sieťové i nesieťové, rovnako ako aj všetkých lekárnikov majiteľov, či zamestnancov. slek je zo zákona dobrovoľné združenie, ktoré až na zopár jednotlivcov združuje všetkých lekárnikov.
slek má, naopak, zo zákona povinnosť vyjadrovať sa k odborno-legislatívnym otázkam v oblasti lekárenstva a liekovej politiky.
a teraz konkrétne - slek tvrdí jedno jediné: jediným regulátorom cien liekov a ich doplatkov má byť štát. ak existuje dôvod a priestor pre zníženie doplatku za ktorýkoľvek liek, nech štát tak spraví. plošne. pre všetkých. rovnako. solidárne.

07.09.2012 | petrisko

Ano súhlasím keď existuje taká možnosť nech štát spraví.

Ale ak existuje možnosť aby ľudia zaplatili menej za liek prečo im ju chcete zobrať. Len preto aby každý liek stál v každej lekárni tú istú sumu? Len preto, že niektoré lekárne boja, že si pacienti nevyberú lieky u nich ale v inej lekárni? a čo reklamy v lekárňach tie sú v poriadku? nelákajú ľudí aby si kúpili viac liekov práve v tej danej lekárni? Najväčšie tržby aj tak máte práve z týchto voľnopredajných liekov.

07.09.2012 | peter.stanko

zákaz vernostných systémov sa má týkať výhradne liekov viazaných na predpis, ktoré sú hradené z verejného (solidárneho) poistenia. tým smerom mieri aj moja argumentácia, ako aj všetky pripomienky slek. lieky neviazané na predpis, ktoré nehradí poisťovňa vôbec nemajú a ani naďalej nebudú mať regulované ceny. a o doplnkoch výživy ani nehovorím.

07.09.2012 | Nowak

:-))) poďme si zase trocha naliať čistého vína.

citujem:"slek združuje všetky lekárne, sieťové i nesieťové, rovnako ako aj všetkých lekárnikov majiteľov, či zamestnancov. slek je zo zákona dobrovoľné združenie, ktoré až na zopár jednotlivcov združuje všetkých lekárnikov.

Nemala náhodou komora pred pár rokmi(keď ešte nemá)problém s tým že farmaceuti sa buď odhlasovali z komory alebo absolventi sa do nej neprihlasovali pretože vedia že komora háji záujmy úzkej skupiny ľudí????
Obranným opatrením bolo zavedenie kontinuálneho vzdelávania pre nečlenov SLEK za poplatky. 1kredit= ...eur

Keď komora háji všetkých lekárnikov je zaujímavý fakt, že pripomienkovanie k novele zákona
https://lt.justice....

kde bolo potrebných 500 hlasov podporilo až cca520 ľudí z toho farmaceutov bola asi iba polovička???? To nehovorím o tom že posledný deň pripomienkovania hrozil fiaskom že tých 500 hlasov ani nebude.

PÝTAM SA KOHO ZÁUJMY HÁJI KOMORA ????Nie je náhodou v komore okolo 4000 farmaceutov???? kde sú a boli??? (asi na dovolenke, viem ešte boli prázdniny)

PS:všimli ste si, že niektoré mená sa tam opakujú.Aby vôbec tam bolo tých 500 podpisov :-)" slek má, naopak, zo zákona povinnosť vyjadrovať sa k odborno-legislatívnym otázkam v oblasti lekárenstva a liekovej politiky.

Áno, tu na môj podiv plne súhlasím :-)

"a teraz konkrétne – slek tvrdí jedno jediné: jediným regulátorom cien liekov a ich doplatkov má byť štát. ak existuje dôvod a priestor pre zníženie doplatku za ktorýkoľvek liek, nech štát tak spraví. plošne. pre všetkých. rovnako. solidárne.

tento výrok by som zaradil do kategórie SCI-FI.
Všetci vieme ako je na tom zdravotníctvo a nikdy nebude plošne pre všetkých solidárne.Doplatky budú vždy.(kua, jedine žeby sa vrátili komunisti:-). Aj keď to vyvlastnenie súkromných poisťovní .... to trochu pripomína :-))

10.09.2012 | Ondrej Sukeľ

1. Organizovanosť v komore od roku 2005 (zrušenie povinného členstva) kontinuálne stúpala z vtedajších 91 na dnešných 96 percent. Teda klamete

2. Poplatky za vzdelávanie pre nečlenov neexistujú. Boli snahy ich zaviesť, ale neexistujú. Teda klamete.

3. Hromadná pripomienka verejnosti nebola pripomienkou SLeK, hoci sa s ňou SLeK stotožnila. Na margo podpory - uvedomte si užívateľskú "pohodlnosť" portálu právnych predpisov, vekovú štruktúru farmaceutov a celkovú pasivitu. Číslo 520 je v tomto kontexte skvelý výsledok. Mimochodom pripomienky SLeK vo vlaňajšom MPK mali cez 1000 podporovateľov. A pripomienka Dr.Maxa za vernostné systémy mala pekných 0 podporovateľov. Ešte niečo máte na margo podpory?

06.09.2012 | annnka

Aktivity - ZĽAVA - RANA Z MILOSTI ...
Podstatná nie je zľava, ale fakt že sa "týpkom" podarilo väčšinu liekov pre chronických pacientov preradiť - bez verejnej diskusie - medzi lieky s maximálnymi doplatkami, prípadne medzi lieky s plnou úhradou pacienta...A tak zľava je len...

Mám za to, že Trend by mal prehodnotiť postoj k marketingovým, DSS-kárskym i politickým prispievateľom...
Preradiť ich do oblasti inzercie...

07.09.2012 | Lucia Mušková

No ak stat ma zlacnovat lieky cez vernostne systemy v lekarnach, to uz kde sme? nema nahodou na to trochu ine nastroje? kriva tato logika, kriva na vsetky nohy... obhajovat vernostne systemy statnym a narodnym zaujmom, vesele... to na vazovovej vymysleli?

07.09.2012 | tono.hajduk

vy ste taky sympatak ...

07.09.2012 | Ján Krupa

Takže,takže ešte raz,takže ešte raz a pomaly...
Z vyjadrení,ktoré začínajú spomenutými slovnými spojeniami smrdí arogancia a nadutosť až na hony. Smutné je, že sa nimi už dlhodobo prezentujú top predstavitelia stavovskej organizácie lekárnikov a bohužiaľ na tejto úrovni nič nezmenil ani fakt, že SLeK pred nejakým časom angažovala PR firmu, ktorej úlohou, aspoň predpokladám, je skvalitniť komunikáciu komory smerom navonok. Dúfam, že úsilie tejto firmy sa v budúcnosti prejaví priaznivejšie ako doteraz, keďže ju aj ja zo svojho členského príspevku platím.
Už roky počúvam, že lekárnici pracujúci v sieťových lekárňach, využívajúcich štandardné marketingové nástroje, sú predavači a vzhľadom k tomu,že ma v PR nikto už dávno neškolil, môžem si dovoliť trochu vulgárne konštatovať, že takéto reči mám v paži. Našťastie poznám dosť kolegov, o ktorých odborných a ľudských kvalitách nemám žiadne pochybnosti.
Čo sa týka vernostných systémov, naozaj len jednu vetu. Keď sa so svojim ziskom môžu deliť výrobcovia s distribučnými spoločnosťami, distribučné spoločnosti s lekárňami, naozaj nevidím dôvod, prečo by sa lekárne nemohli časti svojich ziskov vzdať v prospech pacienta. Samozrejme spôsobom, ktorý umožňuje platná legislatíva a bez obáv z prípadneho odňatia licencie.

07.09.2012 | peter.stanko

iba pre nezaiteresovaných:
v pánovi krupovi nehľadajte nikoho iného, ako bývalú pravú ruku šéfa zločineckej skupiny, ktorá pred časom tiež na slovensku prevádzkovala sieť lekární. jej majiteľ, v minulosti súdne trestaný a v súčasnosti taktiež trestne stíhaný sa dlhodobo zdržiava na inom kontinente, kde si užíva svoje nakradnúté majetky. na slovensku zanechal tony dlhov, stovky nezamestnaných, niekoľko skrachovaných slovenských firiem, ktoré sa skrz jeho tunelovaniu dostali do druhotnej platobnej neschopnosti a tak ďalej. slek má v zuboch preto, lebo ako jediná vopred poukazovala na nebezpečnosť celej menovanej kohorty menom cityfarma.
po tom, ako polícia konečne zastavila nezákonné a mafiánske "podnikanie" uvedených banditov, premiestnil pán krupa svoje profesijné konanie na jediné možné miesto - do siete dr.max. táto penťácka mafia síce pracuje v bielych rukávoch a nenajíma si vyholených a hrubokrkých rabijátov, ale ako jediná bola ochotná zamestnať ľudí, ktorí napomáhali organizovanému zločinu.
nomen omen.

07.09.2012 | miso t

standardne marketingove nastroje tak ako uplne vsetky marketingove nastroje maju za ulohu predavat. Alebo ak chcete zvysovat spotrebu. Ked vidis v TV reklamu na sprchovy gel, tak to vyrobca nechce, aby si sa umyl a aby si vonal, ale aby si si kupil sprchovy gel.
Ma toto robit lekarnik? Ma sa snazit zvysovat spotrebu? Pre koho dobro bude vyssia spotreba liekov?
Teda, nie ze by sa to tykalo len sietovych lekarni.
Ak uz v lekarni pouzivat nejaky marketing, tak nech sa jedna o take nastroje, aby prinos, ktory z nich pacient ziska bol vacsi ako jeho naklady (hlavne tie, ktore nedokaze vnimat). Ano pacient usetri par centov, ale za cenu, ze sa pomalicky nauci bezhlavo zrat tabletky.

07.09.2012 | petrisko

ale to hadam nie.
Vy sam za seba si viete predstavit, ze si pojdete vybrat do lekarne dalsie lieky alebo kupit dalsie lebo na jednom ušetríte 50 centov?

07.09.2012 | miso t

nie, ja verim tomu, ze penta si uberie zo svojich ziskov, aby ich nezistne venovala pacientom.
Ani nahodou to nemoze byt nejak takto. Na karticku sa mi zbieraju body, a zlavu dostanes az ked si nieco kupis. Tak si kupis Paralen. No nekup to, kdyz je to tak levny. Ved sa ti doma urcite zide. No a ked uz mas doma Paralen, tak preco si ho nesupnut pri najblizsiej prilezitosti, ked bude trosku nizsi atmosfericky tlak. Ved naco nim setrit, ved uz mam na karticke nazbieranych dost bodov aby som dalsiu krabicku dostal za jeden cent.
To by ma zaujimalo, preco vsetky firmy pouzivaju marketing? Lebo maju nutkavu potrebu rozdavat svoje peniaze? Ale to hadam nie, teda pardon, to hadam ano.

07.09.2012 | Ján Krupa

Nie je vylúčené pán Stanko, že Vaša hysterická reakcia bude mať súdnu dohru.

07.09.2012 | peter.stanko

opäť vyhrážky. a čo keď ma odsúdia? zmení sa čosi na histórii? vráti to prácu ľuďom zo spoločnosti inforama a.s.? vráti to nevyplatenú mzdu desiatkam bývalých zamestnancov siete? zbúra to steny, múry a ploty postavené pred vchodom do lekárne? odvolá to gorily, ktoré sa vyhrážali ľuďom, ktorí chceli iba prejsť okolo?
odpoveď na všetko je nie.
mimochodom, neviem, prečo mi prisudzujete hystériu. do kategórie hystéria by som skôr zaradil dobýjanie sa nemenovanej osoby na plne obsadený kongres.

07.09.2012 | milanll

K+

Tomuto spolku skorumpovanych a bezcharakternych ludi treba konecne ukazat, ze Slovaci nie su zlodeji, ale normalny ludia, s moralnymi hodnotami a zasadami.
Verim tomu, ze tato vsivava banda bude jedneho dna postavena pred sud a pravoplatne odsudena.

07.09.2012 | peter.stanko

http://slovniky.korp...

07.09.2012 | Zavacky

Pán Krupa,ak ste lekárnik,je zarážajúce,že nepoznáte rozdiel medzi výrobou a distribúciou ako podnikáním a lekárenstvom ako osobitným podnikaním = zdravotníckou službou. Je mi trápne poučovať,ale podstanú časť činnosti lekárnika by mali tvoriť príprava liečiv,diskusia s pacientom a odb.vzdelávanie. Dnes je to žiaľ viac marketingu a byrokracie.
Okrem toho je v hre aj nezákonnosť. Vernostné systémy vznikli nezákonne a namiesto trestu prišlo ich zlegalizovanie spôsobom "já na bráchu ,brácha na mne".

Tomáš Schuchmann

Tomáš Schuchmann
  • Počet článkov: 4
  • Priemerná čítanosť: 3506
  • Priemerná diskutovanosť: 57
  • RSS blogu

O blogu

Marketingový manažér s viac ako 5-ročným pôsobením v oblasti lekárenstva