Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Tomáš Pergler

Kažimír + Istrokapitál = ?

15.05.2012 | Tomáš Pergler

Minister financií mal akcie českej firmy, ktorú pomáhal zachrániť jeho kamarát a bývalý šéf Poštovky

 • Tlačiť
 • 3

O vzájomnej blízkosti Smeru a skupiny J&T sa toho popísalo už veľa. Aj keď skôr ponaznačovalo - ak teda nerátame schôdzku Jána Počiatka v Monaku, kde išlo o evidentne ústretový vzťah. Pripomeňme však, že po tejto legendárnej stretávke na jachte to neboli iba žraloci z J&T, ktorých zrazu osvietilo a hromadne nakupovali na trhu korunu (isto iste nevedeli, že sa blíži oznámenie nového centrálneho kurzu). Ďalšou finančnou skupinou, ktorá sa podľa Ivana Mikloša „nabalila“ na úniku informácií o zmene kurzu, mal byť Istrokapitál. Môžme v tomto prípade hovoriť o nejakých väzbách na ľudí zo Smeru? Možno aj áno…

Slovensko je malá krajina, kde sa každý pozná s každým. To nemusí byť až tak nadnesené, ako sa zdá. Najmä v bratislavskom mikrosvete finančného biznisu. Preto sa netreba čudovať, že napríklad minister financií Peter Kažimír bol spolužiakom a kamarátom bývalého predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa Poštovej banky Romana Fečíka (dnes okrem iného člen dozornej rady PB a majiteľ galérie s moderným umením v bratislavskom Starom Meste).

A kamarátstvo pretrváva. Svedčí o tom aj niekdajší súhlas Fečíka ako šéfa PB s úvermi za takmer tri milióny eur pre českú developerskú spoločnosť Sceptrum. Firma, v ktorej Peter Kažimír vlastnil do minulého roka asi tretinu akcií, však pôžičku prestala splácať a navyše ju brnenský súd poslal do insolvencie. Zrejme neprávom, ako sa ukázalo, neuhradený záväzok ale situáciu každopádne veľmi komplikoval. Keď už bolo skutočne zle, objavil sa znova Fečík. Ako potvrdil autorovi tohoto blogu, jeho firma RFG Invest (inak najmä investície do realít) prevzala celú pohľadávku od PB.  Tým bola insolvencia Sceptra definitívne zažehnaná.

Súčasný minister a podpredseda Smeru sa vraj na rokovaní o úveroch ani o riešení dlhov českej firmy nepodieľal. Podľa Fečíka bol hlavným žiadateľom ich ďalší spoločný kamarát z VŠE a člen predstavenstva Sceptrum, a.s. Antonín Malec. Kažimír síce akcie českej firmy predal, vplyv na ňu však nestratil. V jej dozornej rade stále sedí jeho otec. Kto akcie Sceptra kúpil, minister neprezradil. Otec to vraj nebol.

Nehovorím, že medzi Smerom a Istrokapitálom funguje nejaké tajné spojenectvo. Nie je nič zlé na tom, keď si kamaráti pomáhajú pri podnikaní. Pokiaľ však jeden z kamarátov vstúpi do vysokej politickej hry, treba sa mať na pozore. A dávať pozor, či sa neprihráva v zakázanom uvoľnení.

 

 • Tlačiť
 • 3

Tomáš Pergler

Tomáš Pergler
 • Počet článkov: 3
 • Priemerná čítanosť: 2620
 • Priemerná diskutovanosť: 1
 • RSS blogu

O blogu

Som redaktorom českého týždenníka Euro. V rokoch 1999 – 2008 som pôsobil v bratislavskej redakcii ČTK.

Tomáš Pergler

Tomáš Pergler
 • Počet článkov: 3
 • Priemerná čítanosť: 2620
 • Priemerná diskutovanosť: 1
 • RSS blogu

O blogu

Som redaktorom českého týždenníka Euro. V rokoch 1999 – 2008 som pôsobil v bratislavskej redakcii ČTK.

Kalendár sa načítava...