Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Môže byť peňažný fond rizikovejší ako akciový?

21.02.2007 | krocian

Diskusia (6 reakcií)

21.02.2007 | Tibor

Použiť peňažný fond v inej mene, než v akej tie peniaze budem používať, to je čístá špekulácia, to sa investíciou nedá nazvať. Žiaľ v našich bankách nie je výnimkou, že klienta nahovárajú na veľmi rizikové produkty. Ja si chodím prikladať do peňažného korunového a pravidelne mi ponúkajú akciové fondy, čo je v dnešnej dobe naozaj odvaha (radiť aj investovať). A tiež zaistené fondy. To je predsa úplná lotéria, používať takéto spojenie dlhopisovej investície so špekulatívnym pákovým produktom.Žiaľ zavádzanie vo finančnom informovaní je dnes normou. Aj na vašej stránke (www.porad.sk) je mylne uvádzaná výkonnosť DSS fondov. Ako výnos používate rast dôchodkovej jednotky. Pritom ale tento nezahŕňa poplatok za správu fondu, ktorý je realizovaný odčítaním dôchodkových jednotiek z účtu. Logické je porovnávať výkonnosť DSS s klasickým podielovým fondom, ale tam je správcovský poplatok správne zohľadnený v hodnote podielu. 

22.02.2007 | krocian

Dobry den p. Tibor,dakujem za Vasu reakciu k clanku. Na obranu bank: penazne, dlhopisove i akciove fondy maju svoj zmysel, pokial su vhodne odporucene klientom, tzn. podla profilu klienta, mozu byt pre niekoho vhodne pre ineho nie. Bohuzial sa to neda plosne posudzovat. Co sa tyka zobrazovania vykonnosti DSS na www.porad.sk je uplne v sulade so Zakonom c.43/2004 par.91, odstavec (3). Bohuzial v tomto s vami nemozem suhlasit.S pozdravomKrocian.

22.02.2007 | xxc

Tie profily su len vymysel poradcov, Tibor ma pravdu, ze banky nahovaraju klientov na uplne nezmysly.

22.02.2007 | Tibor

Veď práve, že v súlade so zákonom uvádzate zavádzajúce údaje o výkonnosti.Pretože ja by som od poradenského portálu práve očakával,že ma bude informovať pravdivo. T.j. ak je v zákone výkonnosť definovaná zavádzajúco,tak sa dozviem pravdu, t.j. budem výrazne upozornený na zavádzanie.Vy tam môžete mať výkonnosti podľa zákona, ale potom by som tam očakávalvýrazné upozornenie na rozdiel vo výpočte napríklad oproti výkonnosti podielových fondov,s ktorými to človek bude logicky porovnávať.Ja si pod poradenstvom predstavujem prezentovanie skutočne pravdivých informácií,a to najmä a práve vtedy, ak štátna moc pomocou zákonou zavádza.pospisil.blog.sme.sk

22.02.2007 | krocian

Dobry den p. Pospisil,dakujem za Vasu reakciu a k Vasim argumentom:1. ulohou zostavenej tabulky dochodkovych fondov nie je poradit ktory fond je najlepsi a zasa najhorsi. Nikde sa to ani na stranke neuvadza. Presne ako ste napisali, ukazuje to len rast dochodkovej jednotky! Napriek tomu dakujem za podnet, odporucim uviest na stranke toto doporucenie.2. vsade vo svete sa pri vykonnosti investicii uvadza bud nominalny alebo realny vynos. Rovnako je to i pri podielovych fondoch. Pokial chcem vediet skutocne naklady spojene s investiciou, vtedy okrem vykonnosti by som si mal porovnat i parametre ako TER alebo PTR.3. dochodkove fondy funguju podobnym mechanizmom ako podielove fondy. Myslim si - a to je moj nazor, ze by bolo zavadzajuce porovnavat dochodkove fondy a podielove fondy navzajom. Uz len preto, ze sa riadia inym Zakonom, podielove fondy - Zakonom o kolektivnom investovani a dochodkove fondy - Zakonom o starobnom dochodkovom sporeni. Platia pre nich tym padom ine podmienky. U dochodkovych fondoch striknejsie a u podielovych fondoch benevolentnejsie podmienky. Okrem ineho je zlozite porovnavat i samotne podielove fondy navzajom, kedze sa lisia napr. rozlozenim aktiv (napr. pomer akcii a dlhopisov), dobou existencie fondu, objemom majetku, poplatkami atd...S pozdravomK.

22.02.2007 | Tibor

Porovnávať výkonnosť fondu DSS, do ktorého musím zo zákona priespievať a komerčného fondu, ktorý pôsobí na slobodnom trhu (t.j. môžem a nemusím ho používať) je podľa mňa veľmi potrebné. Pretože tak sa dozviem, že aj najrizikovejší fond DSS sotva dosiahne na výnosy komerčného peňažného fondu. T.j. investícia do DSS je pri rovnakom výnose oveľa rizikovejšia. Dobrovoľne by som si do fondu DSS svoje prostriedky na dôchodok neuložil. Buď by som akceptoval nižší výnos a investoval do peňažného fondu a mal by som to s nižším rizikom. Alebo by som podstúpil riziko podobné fondu DSS a mal by som rádovo vyššie výnosy.Aby nedošlo k omylu. Podporujem kapitálové (t.j. skutočné) sporenie na dôchodok. Priebežný systém je podľa mňa obyčajný pyramídová hra. Ale som zásadne proti, aby skutočné, kapitálové sporenie bolo povinné. Pretože to potom vytvára produkty podobné fondom DSS. Zaručené príjmy pre správcu a zaručené NEzhodnotenie prostriedkov pre sporiteľa.Nominálny, reálny výnos, TER, PTR:  Mňa zaujíma skutočný výnos, t.j. v reči normálnych podielových fondov podiel cien podielu pri predaji a nákupe. Plus samozrejme vstupný poplatok. 

Tomáš Kročian

Tomáš Kročian
  • Počet článkov: 7
  • Priemerná čítanosť: 3189
  • Priemerná diskutovanosť: 8
  • RSS blogu

O blogu

Pracujem ako manažér finančného plánovania spoločnosti FinCo&Partners. Mojou úlohou je zavádzať nové procesy do oblastí finančného poradenstva a plánovania. Okrem finančníctva patria medzi moje záľuby IT technológie, história a šport.