Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Tomáš Kročian

Môže byť peňažný fond rizikovejší ako akciový?

21.02.2007 | krocian

Vždy to nemusí byť také jednoznačné...

 • Tlačiť
 • 6

Mohlo by sa zdať, že na túto otázku existuje jednoznačná odpoveď, ale nie vždy to tak musí byť. Prečo?

O tom by mohol povedať jeden z mojich klientov, ktorému v banke pred niekoľkými rokmi poradili zainvestovať svoje zdedené peniaze v USD do peňažného dolárového fondu. Na otázku prečo sa klient takto rozhodol, odpovedal: „povedali mi, že je to bezpečné". Samozrejme sa klient priebežne informoval  o stave svojich peňazí. Vždy mu ukazovali graf na ktorom investícia rástla - samozrejme v mene USD. Lenže klient žije tu na Slovensku a peniaze potreboval vyberať v našej mene SKK. Do zahraničia sa doláre minúť nechystal. Takže klientovi nezostávalo nič iné, len sa pozerať ako z jeho investície postupne ukrajuje posilňovanie našej koruny.

Je veľa parametrov ktoré určujú chovanie sa investícií vo fondoch. Jedným z najdôležitejších parametrov je volatilita (z latinského volare - lietať). Volatilita je číslo, ktoré určuje mieru kolísavosti kurzov akcií, mien, komodít alebo dlhopisov. Čím nižšie číslo, tým nižšia kolísavosť (nižšie riziko) a naopak, čím vyššie číslo, tým vyššia kolísavosť (vyššie riziko). Vypočíta sa podľa vzorca štandardnej odchýlky na základe historických výnosov za dané obdobie. Skúsený investor hľadá najvhodnejší pomer medzi touto volatilitou a potenciálnym výnosom. Tým pomerom je dosiahnúť čo najväčší výnos pri čo najmenšom riziku. A aké je teda riziko investície našinca do peňažného dolárového fondu?

Keď sa pozrieme na volatilitu tohto fondu v mene USD zistíme, že je 0,15%p.a. čo je skutočne nízka hodnota, ale pokiaľ vypočítame volatilitu USD/SKK tá dosahuje až 10,14%p.a (zdroj: www.porad.sk - časť štatistiky mien). Po jednoduchom výpočte

zistíme, že skutočná volatilita investície v peňažnom dolárovom fonde prepočítanú na našu menu je 10,14%. A to už môžeme hovoriť o investícii s vyšším rizikom. Veď klient musel podstúpiť 10 krát vyššie riziko ako pri investícii do peňažného fondu v referenčnej mene SKK a to pri veľmi nízkom potenciálnom výnose (okolo 3%p.a. v USD).

 

Aká je volatilita cudzích mien?

  EUR/SKK     4,78%p.a.  
  HUF/SKK     7,13%p.a.  
  CZK/SKK     7,53%p.a.  
  GBP/SKK     8,51%p.a.  
  USD/SKK     10,14%p.a.  
  PLN/SKK     10,50%p.a.  

 

 

 

 

 

 

Volatilita jednotlivých kategórií vybratých podielových fondov v denominačnej mene SKK (zdroj: www.ass.sk)

  Peňažné fondy     0,75%  
  Dlhopisové fondy     4,52%  
  Zmiešané fondy     7,96%  
  Akciové fondy     15,24%  

 

 

 

 

Čo mohol klient urobiť?

Ako je vidieť v tabuľke, skutočné riziko investície klienta sa nachádza niekde medzi fondmi zmiešanými a akciovými. Klient by urobil lepšie, keby si vybral peňažný fond investujúci v referenčnej mene SKK alebo priamo zainvestoval buď do zmiešaného alebo akciového fondu. Takto by mohol získať zaujímavý pomer medzi rizikom a potenciálnym výnosom. To by samozrejme záležalo i na investičnom profile klienta.

Na záver...

Nie je dôležité si len "vybrať podielový fond", ale i zistiť aká je referenčná mena tohto fondu - čiže aká je hlavná mena fondu v ktorej fond zverené peniaze investuje. Samozrejme je dôležitá i stratégia fondu a vedieť cieľ: v akej mene budem peniaze z fondu vyberať a aký potenciálny výnos mi môže investícia priniesť.

 

 • Tlačiť
 • 6

Tomáš Kročian

Tomáš Kročian
 • Počet článkov: 7
 • Priemerná čítanosť: 3191
 • Priemerná diskutovanosť: 8
 • RSS blogu

O blogu

Pracujem ako manažér finančného plánovania spoločnosti FinCo&Partners. Mojou úlohou je zavádzať nové procesy do oblastí finančného poradenstva a plánovania. Okrem finančníctva patria medzi moje záľuby IT technológie, história a šport.

Tomáš Kročian

Tomáš Kročian
 • Počet článkov: 7
 • Priemerná čítanosť: 3191
 • Priemerná diskutovanosť: 8
 • RSS blogu

O blogu

Pracujem ako manažér finančného plánovania spoločnosti FinCo&Partners. Mojou úlohou je zavádzať nové procesy do oblastí finančného poradenstva a plánovania. Okrem finančníctva patria medzi moje záľuby IT technológie, história a šport.

Kalendár sa načítava...