Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Tomáš Kročian

Emócie: dobrý i zlý priateľ človeka

19.02.2007 | krocian

Pri investovaní môžu spôsobiť emócie vážne problémy. Aké?

 • Tlačiť
 • 0

Možno to poznáte: príde Vám domov výpis a hľa z investície do fondu miesto výnosu máte „stratu". Zrýchli sa Vám dych a začnete si klásť otázky. Ako to je možné? Veď pred tým ako som zainvestoval dosahoval fond zaujímavé výnosy a teraz toto? Začnete prepočítavať a zrazu začnete uvažovať o tom, či ste urobili dobre, že ste sa takto rozhodli. Možno to príde až do krajností, že začnete obviňovať svoje okolie resp. toho kto Vám to poradil. A možno ani neviete, že robíte chybu. Prečo?

Psychológ a praktický lekár Paul Tournier vo svojej knihe Osoba a osobnosť dospel k poznaniu: „ľudia sa prvom rade rozhodujú na základe emócii a logické myslenie používajú na ospravedlnenie svojho emočného správania.". Preukázal to jednom z príkladov z bežného života. Napr. pokiaľ ste skutočne zamilovaný, nedokážete objektívne posúdiť Váš vzťah. Na Vašej milovanej osobe vidíte len samé pozitíva a keď sa náhodu neskôr  rozídete, zrazu vidíte len chyby na bývalej milovanej osobe a nevidíte žiadne pozitíva. Veď si musíte nejako ospravedlniť Vaše konanie. Je to ľudská vlastnosť. Je to normálne. Je to ľudské. Tak ako ste nedokázali objektívne posúdiť Váš vzťah za začiatku, nedokázali ste ho objektívne posúdiť ani na konci - pri rozchode. Okrem Paul Tournier sú aj iní odborníci ktorí toto tvrdenie potvrdzujú. To, že je to pravda dokazuje behaviorálna veda.

Emócie môže byť dobrým ale i zlým priateľom. Emócie nám pomáhajú sa rozhodovať rýchlo, logické myslenie nám zasa pomáha robiť uvážené kroky, nerobiť radikálne chyby. Emócie a logika sú to, čo nás ľudí odlišuje od svetu zvierat. A je doslova umenie vedieť správne narábať s týmito "nástrojmi".

Čo si z toho môžeme zobrať?

Aj keď je to pre väčšinou z nás ťažké sa rozhodovať logicky v ťažkých chvíľach - príde výpis na ňom menej ako som vložil. Skúste si neustále klásť otázky:

 • Prečo investujem?
 • Už som dosiahol vytýčený cieľ - stanovený min. investičný horizont?
 • Poznám možné riziká, potenciálny výnos a rozumiem že s investíciou je spojené riziko. Hodnota investície môže rovnako rásť, ako aj klesať. Na hodnotu investície môžu vplývať aj zmeny devízových kurzov a zmeny úrokových sadzieb. Doterajší výnos nie je zárukou budúcich výnosov?

Pokiaľ si viem kľudne zodpovedať na tieto otázky, už ma neprekvapí, že keď príde po pár mesiacoch výpis a ňom bude menej ako som vložil, viem že je to normálne, pretože investujem na 3, 5 alebo viac rokov. Neprekvapí ma, že moja investícia môže dosiahnúť nadštandardné výnosy, vyššie akoby som získal ne pevne úročených vkladoch. Viem, že zisk resp. stratu realizujem ja sám a to tým, že zruším - odpredám investíciu.

Zaujímajte sa teda o svoje investície, vzdelávajte sa a pýtajte sa. Nebojte sa investovať, nezabudnite diverzifikovať a vedieť, že čas (trpezlivosť) prinášajú peniaze.

 

 • Tlačiť
 • 0

Diskusia (0 reakcií)

Celá diskusia s 0 príspevkami

Tomáš Kročian

Tomáš Kročian
 • Počet článkov: 7
 • Priemerná čítanosť: 3191
 • Priemerná diskutovanosť: 8
 • RSS blogu

O blogu

Pracujem ako manažér finančného plánovania spoločnosti FinCo&Partners. Mojou úlohou je zavádzať nové procesy do oblastí finančného poradenstva a plánovania. Okrem finančníctva patria medzi moje záľuby IT technológie, história a šport.

Tomáš Kročian

Tomáš Kročian
 • Počet článkov: 7
 • Priemerná čítanosť: 3191
 • Priemerná diskutovanosť: 8
 • RSS blogu

O blogu

Pracujem ako manažér finančného plánovania spoločnosti FinCo&Partners. Mojou úlohou je zavádzať nové procesy do oblastí finančného poradenstva a plánovania. Okrem finančníctva patria medzi moje záľuby IT technológie, história a šport.

Kalendár sa načítava...