Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zrušte minimálnu mzdu a zvýšite tak ľuďom životný štandard!

27.08.2013 | Tomáš Janoušek

Diskusia (43 reakcií)

27.08.2013 | sona08

Prepacte, ale trochu si odporujete. Na jednej strane hovorite o zruzeni minimlanje mzdy, a hovorite o jej vyhodach, na druhej strane hovorite, ze odbory maju v individualnych priapdoch tuto velicinu zachovat. Ale pokial ju zachovaju, nepridu predsa benefity, o ktorych rozpravate.

Uvediem priklad. Dajme tomu, ze sa institu minimalnej mzdy zrusi. A teraz si kadernik v Hornej Dolnej pomysli, ze by potreboval este jedneho zamestnanca a vdaka zruseniu minimalnej mzdy ho bude moct zamestnat, kedze bude moct znizit platy svojim ostatnym zamestnancom, ktorych plati viac ako je trhova cena ich prace. Tyto zamestnanci sa vsak zorganizuju a nedovolia mu platy znizit, pretoze tych 300 Eur mesacne potrebuju na prezitie. Vysledok teda je, ze nikto iny pracu nedostane, a ani sa nikomu plat nezvysi.

Priklad som uviedla, aby som ilustrovala protirecenie, ktore vo vasom blogu vidim.

Skor by som povedala, ze nie kazda korelacia je kauzalna, v tomto pripade medzi existenciou minimlanej mzdy a zivotnou urovnou. Skor tam zohravaju dolezitu ulohu aj ine faktory, ako je struktura hospodarstva a stadium vyrobneho procesu produktu, ktore sa v krajine realizuje. Ergo, je rozdiel, pokial mate silny sektor sluzieb a vyvojarsky sektor, alebo len vyrabate skrutky pre dalsie spracovanie niekde inde, alebo ste vo acsej ci mensej miere zavisly od exportu.

S tymto by som rada spomenula Nemecko, kde az 20% pracujucich patri k tzv. 'working poor' a toto cislo sa rok od roka zvysuje. Samozrejme, aj statom podporovany pracujuci je lepsi ako ziadny, ale aj tam je hranica.

27.08.2013 | friedman

skor sa stane to že tych zvyšnich zamestnancov vyhodi a prijme takych čo budu pracovať za menej ako je dnes minimalna mzda ...stažovať sa budu mocť u sudruha Tomáš Janoušeka :P

28.08.2013 | Roman Kanala

Autor si neodporuje a vymýšľanie hypotetických situácií, ktoré majú malú pravdepodobnosť nastať, nie je dôkaz. Ak si holič v Bardejove bude priať prijať ešte jedného pracovníka, ktorého si teraz nemôže dovoliť prijať, tak ho po zrušení minimálnej mzdy prijme. Možno ostatným mzdy zníži, možno nezníži. Ak ich zníži, bude to výrazom trhovej rovnováhy medzi produktivitou zamestnancov a ich dostatkom na trhu. Ak ich nezníži, tak možno z ekonomických dôvodov, že pracujú dobre a preto si ich chce podržať v práci, alebo že si ich obľúbil, alebo z iných mimo-ekonomických dôvodov.
 
Či niekto z minimálnej mzdy prežije alebo nie, to zamestnávateľ nemusí a štát nesmie zaujímať, lebo to je súkromný problém zamestnanca. Ak sa o to začne zaujímať štát, tak je veľmi, veľmi zle, lebo štát nemá čo riešiť súkromné problémy ľudí.

28.08.2013 | sona08

pan Kanala, ale vy teraz rozpravate o inom, ako autor clanku. On tvrdi, ze mozne negativne dopady - ktore vam pripadaju normalne, a je to vasa legitimna pozicia - mozu byt potlacene pracou odbrou. A tu je prave ten rozpor. Lebo ak odbory budu branit zmenam, o ktorych autor hovori, tak nepride trhove chovanie, lebo mu odbpry zabrania a teda ani sa nedostavia tie pozitiva zrusenia, o ktorych autor hovori. Preto hovorim, ze sa mate dohodnut, lebo si navzajom robite medvediu sluzbu a podkopavate si v vlastne pozicie. Praca odborov je prave v tom, ze idu proti trhu, pokial hrozi kvoli situacii na trhu znizenie zivotneho standardu zamestnancov (nezamestani ich nezaujimaju, uz to pochopte)

28.08.2013 | Roman Kanala

Vždy je lepšie, ak to robia odbory pre jednotlivé branže, než keď to urobí štát svojimi veľkými labami pre všetky zamestnania plošne. Tripartita je nezmysel, lebo štát nie je sociálnym partnerom a nemá sa čo baviť s nejakými odbormi.

27.08.2013 | Michal Lehuta

"Dokonca viac ako 19 percent ľudí zarába menej ako minimálnu mzdu!" to ako ktorí konkrétne? :)

27.08.2013 | grgo

To je zaiste chyba interpretácie dát odtiaľto: http://www.boeckler...

Tých 19% je pošet ľudí ktorí zarábajú menej ako dve tretiny mediánu, teda cca tretí decil. Nevidel som presne toto číslo, ale keďže v roku 2010 bol prvý kvartil na úrovni 459 EUR tak tretí decil bol by očko cca 500 EUR teda takmer o 60 percent viac ako minimálna mzda ktorá bola v roku 2010 vo výške 307 EUR.

Ale celkovo je ten článok dosť divný. Napríklad začína tým že ceny za posledných 10 rokov rástli "bohužiaľ" rýchlejším tempom ako minimálna mzda - čo vzhľadom na to že mzdy za posledných 10 rokov rástli rýchlejšie ako ceny - by značilo že cieľ článku je zvýšenie minimálnej mzdy.

Inak toto je spolu s nedávnym článkom INESSu dosť divné. Autori kritizujú mizivú minimálnu mzdu a ako vzor ukazujú systém kde ju nahradzujú desiatky či stovky sektorových minimálnych miezd. Však to druhé opatrenie sa týka omnoho väčšieho počtu ľudí, takže ak niekto kritizuje reguláciu ceny práce ktorý spôsobuje nezamestnanosť tak sektorové kolektívne vyjednávanie by malo byť omnoho škodlivejšie. Fakt čudné.

27.08.2013 | friedman

ja si myslim že je to skor učelove pisane ...ak niekto chcel pisať o mediane miezd tak by si to našiel na stranke štatisitckeho uradu SR kde je to podrovne popisane dokonca za minuli rok ...takto autor len zbiera kadetade nejake informacie ktore vyhovuju jemu pisanemu tendenčnemu članku aby poukazal nato čo vyhovuje jemu a nie čo je skutočnost a to nejde len o jedineho autora ale o mnohych autoroch člankov či naovinarov ....pravda je taka že neexistuje nezavisli novinar či autor člankov :P

27.08.2013 | Martin TT

V čom by malo byť škodlivejšie, keď si vyrokujú mzdu samotní zamestnanci a zamestnávatelia, bez žiadnych ľudí, ktorí nikdy poriadne nepracovali a len parazitovali na systéme.
Tak neviem čomu sa divíš.

27.08.2013 | sona08

ono to nie je horsie, len to odporuje originalnej argumentacii, ktorym sa zrusenie minimalnej mzdy obhajuje.

Skusme si zhrnut nit diskusie:

Regulacia pracovneho prostredia cez institut minimalnej mzdy sa dava za pricinu vysokej nezamestnanosti a nizkemu medianu. Je tomu preto, ze nizkokvalifikovana sila je platena 'nad cenu' a na to doplacaju volne produkcne kapacity a zaroven aj zamestnanci, ktori kvoli tomuto institutu musia pracovat 'pod cenu'. Pokial zrusim tuto regulaciu, cena prace bude trhova, a tak sa zacnu vyuzivat aj nizkokvalifikovane volne produkce kapacity a zaroven vyssie kvalifikovanym pracovnikom stupne cena prace. Takto chapem formulaciu, preco je minimalna mzda problem.
....
Ak teraz povolim kolektivne vyjednavanie na urovni jednotlivych firiem, v podstate sa vratim k netrhovej regulacii mzdy v danom podniku, a tak v podstate negujem moj argument preco je regulacia zla. Chapete? Horsie je to z pohladu zamestnavatela, lebo na urovni statu, u nas tripartity, su odbory a zamestnavatelia v rovnakej pozicii. Na urovni individualneho podniku, tomu tak nie je, a tak to moze skoncit ukoncenim zamestnania, odstahovanim fabriky, znizenim zivotneho standardu v danej oblasti, pokial ide o oblast s vysokou nezamestnanostou,... Tu len chcem podoknut, ze aby to fungovalo, museli by aj vyrobcovia potravin a stavebnin a predajcovia energii zohladnovat regionalne rozdiely mzdach. Plyn v Bratislave by musel byt drahsi, ako plyn v Margecanoch.

27.08.2013 | Martin TT

Len v skratke kvoli času. Ako môžete tvrdiť, že vyjednávanie na úrovni podniku je tiež regulácia? Práveže to je úplne otvorený - slobodný trh. Však každý zamestnanec predsa vyjadnáva pri nástupe do zamestnania o mzde. Rovnako aj počas zamestnania. Keď tým niekoho poverí tak je to jeho rozhodnutie. V súčasnosti odborári zastujúvú ani nie polovicu všetkých zamestnancov. Tak o čo tu teda píšete?

27.08.2013 | sona08

Prosim vas, netrepte. Takmer kazda firma, pokial nejde o firmy rodinne alebo par-osobove, ma kolektivne zmluvy, ktorym podlieha ako zamestnavatel tak zamestnanec. Tato kolektivna zmluva reguluje pracovne vztahy, kedze upravuje ich pravidla. Kludne tomu dajte nazov aj 'motyka', stale to bude len regulacia pracovneho vztahu na podnikovej urovni. Z kolektivnej zmluvy neexistuju vynimky. Preto je to kolektivna zmluva. Kolektivne nemusia vyjednavat len odbory. Je to vseobecne pravo zamestnancov. Stale to nemeni nic na tom, ze to usti do netrhovych podmienok pre firmu, pretoze sucastou kolektivneho vyjednavania su netrhove apekty, kedze sa ho ucastnia ludia, ktori maju trh na salame, a potrebuju uspokojit svoje potreby a potreby svojej rodiny, a nezaujima ich, ze par ludi, je ochotnych pracovat za menej. Chrania v prvom rade svoje zaujmy z pozicie sily, ktoru im dava kolektiv.

27.08.2013 | sona08

http://www.ozkovo.sk...

vyberam:

"Pri presadzovaní individuálneho práva na dojednanie pracovných podmienok treba brať do úvahy, že pozícia jednotlivca je „slabšia“ v tom, že je viazaná výlučne na osobné kvalifikačné predpoklady zamestnanca a situáciu na trhu práce (dopyt po jeho profesii). Ak tieto atribúty chýbajú, jeho šance na dosiahnutie dobrých podmienok sú veľmi malé."

"Ani zákonné mechanizmy na ochranu nárokov zamestnancov nemusia byť stabilné. Sú známe neustále tlaky zamestnávateľov napr. na zrušenie minimálnej mzdy a minimálnych mzdových nárokov a tieto zákonné záruky môže nahradiť efektívne len kolektívne vyjednávanie."

27.08.2013 | grgo

Ako hovorí Sona (len s jedným dodatkom): minimálna mzda je fixná a týka sa (podľa jej výšky) iba zlomku najmenej zarábajúcich ľudí.

Zato sektorové kolektívne zmluvy sa potenciálne týkajú sa všetkých zamestnancov - od kopáča cez profesinálov až po stredný manažment.

Ale možno nevedia ľudia čo to je sektorová kolektívna zmluva. Takže ako to vyzerá v Rakúsku - každý rok si sadnú odborári a vyjednávajú celkovo 400 kolektívnych kontraktov pre celú krajinu. Tieto zmluvy sa automaticky týkajú kohokoľvek kto je zakategorizovaný v niektorom z týchto 400 sektoroch - verejný sektor má zakázané kolektívne vyjednávanie ale pod sektorové kolektívne zmluvy spadá 90% zamestnancov.

Výsledok: Namiesto jednej minimálnej mzdy máte minimálnych miezd 400. A tento režim je podľa INESSu lepší ako klasická minimálna mzda lebo ... ?????

27.08.2013 | grgo

Inak ešte dodatok, sektorové kolektívne zmluvy sa podobajú na to čo je na Slovensku známe ako "kolektívne zmluvy vyššieho stupňa".

A len pred pár mesiacmi INESS hovoril o tom ako to je negatívne pre Slovensko: http://www.iness.sk...

Ani stopa po príkladoch úspešných modelov v Nemecku, Rakúsku a celom severe. No jeden aby z toho bol jelen.

27.08.2013 | skis

Protirecenie nevidim, lebo ta individualna selekcia je to podstatne. Je nepravdepodobne aby odbory vo vsetkych odvetviach vyhadali rovnaku cenu. A konkretne kadernicke odbory nemaju zasadny vplyv na cely system. A po dalsie v praxi by sa postupne posuvali k nejakej cene a isli by si svojou liniou (urcite odlisnou ako napr. v IT sektore), kt. by kopirovala trznu hodnotu prave v tomto sektore. Tomu verte. A sektor kadernicky by dvihal tuto cenu prace len o tolko , o kolko by boli zakaznici kadernictiev ochotny akceptovat zvysenie ceny strihania.

27.08.2013 | friedman

odobori vytvoriš vo veľkych firmach ale čo tie male ??tam odpori nikdy nebudu existovať ...veľka časť ludi na slovensku pracuje ale v malych firmach ...nie každy je štatny zamestnanec ako si to autor vysnival :P

27.08.2013 | sona08

protirecenie spociva v nasledovnom:

Ak tvrdim, ze negativne nasledky zrusenia minimalnej mzdy sa daju eliminovat cez odbory, tak nemozem ocakavat benefity jej zrusenia, kedze eleiminaciou negativnych nasledkov sa eliminuju aj tie pozitivne.

Vysvetlim. V tom, co pisete mate pravdu. Ale prave o tom to je. Zrusenie minimalnej mzdy zvysi mzdy tym, co su teraz kvoli jej existencii plateni 'pod cenu', ale to nutne znamena, ze sa znizia mzdy tym, ktori su plateni 'nad cenu'. A mna len irituje, ze obhajcovia zrusenia minimalnej mzdy tuto skutocnost opominaju a snazia sa navodit dojem, ze ziadne negativne nasledky na nikoho pri zruseni min. mzdy neexistuju. Co je jednoducho blbost, lebo ak by to tak bolo, a avsetkym uz len platy po zruseni minimalnej mzdy rastli a nezamestnanost by klesala, tak to znamena, ze vsetci maju dost penazi uz teraz a ziadne zrusenie teda nie je potrebne.

Len ak otvorene budeme hovorit nielen o pozitivnych, ale aj negativnych dopadoch zrusenia minimalnej mzdy, len vtedy budeme moct normalne diskutovat o tom, aky dopad bude mat zrusenie minimalnej mzdy na mzdovu strukturu na Slovensku a teda ci naozaj Slovenskemu pracovnemu prostrediu tento krok pomoze.

27.08.2013 | Martin TT

Teraz si to pekne poplietla. Nikto nie je viac platený a nikto nie je ani menej platený. Ide len o to, že ten ktorého hodnota práce je nižšia ako minimálka tak sa nezamestná, lebo ho nikto nebude chcieť. To je celé. Žiadne pozitíva na minimálnej mzde neexistujú.

27.08.2013 | sona08

Pokial by to bolo ako hovorite, zrusenie minimalnej mzdy nebude mat ziadny pozitivny dopad na mzdy, co sa tyka zvysovania medianu, naopak, median sa posunie este nizsie, kedze pocet zamestnancov narastie, ale len tych s este nizsimi platmi ako je minimalne mzda.

27.08.2013 | Vlasko

A v com je problem ? Median je len cislo.

27.08.2013 | sona08

nie, nie je to len cislo. Je to statisticky udaj, ktory vypoveda o tom, ake je rozdelenie miezd. A pokial niekto tvrdi, ze zrusenie minimalnej mzdy zvysi zivotny standard, tak ako to robi autor clanku, je to udaj dolezity v diskusii.
...
Nech sa obhajcovia zrusenia minimalnej mzdy laskavo konecne dohodnu, preco a pre koho je jej zrusenie vlastne dobre.

27.08.2013 | friedman

ved oni vedia pre koho je to dobre ...pre zamestnavatelov :P ...na zamestnancov z vysoka s.ru :P

28.08.2013 | Roman Kanala

Aké typické, nech sa obhajcovia zrušenia minimálnej mzdy dohodnú, lebo inak... čo? Ak sa nedohodnú, nebudú mať pravdu? Diskusia je definovaná ako prekladanie, skúmanie, porovnávanie argumentov. Implicitne sa predpokladá individuálna diskusia bez skupinkovania. To len niektorým sa cnie po socíku a vedúcej úlohe.

28.08.2013 | sona08

Autor clanku pise, ze zrusenie minimalnej mzdy zvysi zivotnu uroven, ale z toho, co tvrdi MartinTT ohladom minimalnej mzdy, vyplyva, ze tomu tak nie je, kedze vidi problemy minimalnej mzdy v inom ako autor. Tak nech si to vydiskutuju. Myslim, ze nie je jedno, ci je pravda na strane autora, ktory hovori o zvyseni zivotneho standardu, alebo na strane cloveka, ktoremu je zivotny standard jedno, a tvrdi, ze zrusenim mnimalnej mzdy sa nezvysi zivotna uroven cez ukazovatel, o ktory sa autor opiera v clanku. Vam sa to ako relevantne nevidi ohladom diskusie pod tymto blogom? Ci diksusia sa nema tykat toho, co je napisane v danom blogu, ale ma sa viest v style:

Minimalna mzda zla, zrusenie dobre... A to je vsetko co staci, vsak?

re: Ak sa nedodhodnu, nebudu mat pravdu? No nebudu! Minimalne jeden z nich pokial si ich pozicie odporuju ako v pripade Martina a autora blogu :) Ale mozno autor blogu ten svoj len odflakol ... Alebo vlastne ani nevedel, co chce povedat.

28.08.2013 | Roman Kanala

Veď tu ľudia diskutujú, nie? Prečo by si nejakí dvaja mali niečo vydiskutovať separátne? Lebo si to prajete Vy? Prečo by sa ľudia mali správať ako kolektívna bytosť? Lebo to tak bolo v predošlom socíku? Táto diskusia je aj tak o ničom, je odťažitá a komplikovaná aj vďaka Vám s tým večným "what if". Štát proste nemá čo strkať nos do súkromných vecí, aj keď ide o mzdu.

28.08.2013 | sona08

A zase musim pripomenut, ze je uplne v poriadku, ze nechcete, aby stat strkal veci do sukromnych veci, ale ako to suvisi s tym, co sa pise v blogu to naozaj neviem. Pretoze blog nepise o tom, ze stat nema strkat nos do sukromnych veci, blog pise o tom, ze ked tak urobi, zvysi sa zivotny standard a bude to viditelne na mediane. Ja si myslim tym padom, ze diskusia by mala byt o tomto tvrdeni. Zjavne tuto volu so mnou nik nezdiela, lebo vladne presvedcenie, ze co tvrdi autor v blogu je pravda 'by definition', pretoze chce zrusit regulaciu. Prepacte, ze takuto simplifikaciu povazujem za absurdnu.

Mate pravdu, dikusia je o nicom. S pozdravom pekneho dna ...

14.09.2013 | felyx

Ano je to statisticky udaj o rozdeleni miezd zamestnanych ludi. Skusme si ale predstavit median aj so mzdami nezamestnanych ludi ktora je 0. Minimalna mzda vsade na svete sa rovna 0. Zivotny standard sa zvysi pretoze bude vyprodukovanych viac tovarov a sluzieb ktore by boli na nasom "volnom trhu" rozdelene medzi rovnaky pocet ludi ako je to v pripade ak tito nepracuju. Logicky ak je viac tovarov medzi rovnakym poctom ludi, zivotny standard sa zvysuje

27.08.2013 | friedman

neviem prečo všetci spominaju nemecko rakusko a pod. ....čo take teliansko dnes ma 12% nezamestnanych a s tymi nikto neporovnava ?...alebo žeby to bol zamerne :P...takže nabuduce chcem poprosiť sudruhov vyštudovanych ekonomov a inych idiotov aby sa držali svojich komunistickych kecov zabalenych v kapitalistickych sr.čkach :P

27.08.2013 | Martin TT

Však môžeš porovnávať výšku miezd. Tam ti to potom ako vychádza? :-)

27.08.2013 | Tomáš Meravý

Ehm, a kedy teda Nemecko zrušilo minimálnu mzdu? Lebo pokiaľ ja viem, tak minimálna mzda v Nemecku vôbec ani nebola, takže ani nemohla byť zrušená. Ale možno má autor lepšie informácie...

27.08.2013 | Roman Kanala

Ani vo Švajčiarsku nebola minimálna mzda nikdy zavedená a teda nebola ani zrušená. Ale to je len malý preklep v zápale písania.

27.08.2013 | Agát4

Spolková vláda v Nemecku stanovila pre rok 2013 hranicu chudoby pre nemeckých občanov na príjem 1150 eur mesačne. Každý občan s nižším príjmom má právo na plnú sociálnu podporu, príspevok na bývanie, energie, na dorovnanie príjmu do hranice chudoby. Preto nepotrebujú mať stanovenú minimálnu mzdu.

27.08.2013 | friedman

minimalna mzda by mala byť ponechana a nie len to ...všetci štatni uradnici by mali dostavať prave minimalnu mzdu a najmä politici lebo ich praca nestoji aj za smradľave h.vno nie to ešte za tych 330 eur či koľko je minimalna mzda :P

27.08.2013 | Motylx

Tak s takto nastavenou minimálnou mzdou som ochotný súhlasiť aj ja.
Asi tvoj prvý prispevok, ktorý sa mi fakt pozdava.
:) :) :)
Inak si myslím, že je tu veľa kriku pre nič.
;)

27.08.2013 | skorodochodca

Tak teraz neviem:
http://hnonline.sk/...

Horšie sú na tom vo Švájci i u Fínov ...

Moja mamka vravievali:"Sýty hladnému neverí!" ....
Hoci po článku "kapitalistu" z dokonalého modelu Fínska ... by som mohol hovoriť:"Sýty hladnému neverí!"

Alebo ďalší účelový článok?

28.08.2013 | Roman Kanala

To je typický bulvárny článok, akým veľmi nemožno veriť. Švajčiarsko vôbec nie je ani na grafe, ani v tabuľke čísel na stiahnutie. Link na pôvodný zdroj nie je uvedený a nie je popísaná ani metodológia. Človek aby veci hľadal sám - ale kde vlastne? Štatistický úrad na Zlodejsku po zlodejsky má veľmi zle urobený server. Horší som videl už len v Afrike či v Iráne, kde ho prevádzkuje ministerstvo džihádu.

28.08.2013 | Roman Kanala

Takže podľa Štatistického úradu je vo Švajčiarsku 15% ľudí žijúcich v chudobe.
Podľa denníka Tribune de Genève to je 580 tisíc osôb, čo dáva 7.6%.  Asi 130 tisíc sú "working poor", pracujúci chudobní. Údaje sú pre rok 2011.
 
Tu je link na článok v novinách:
http://www.tdg.ch/s...
 
A tu je link na Federálny štatistický úrad, kde sú všetky čísla i tlačová správa:
http://www.bfs.admi...

28.08.2013 | Felix Edmundovič Dzeržinskij

Jedneho dna dojde aj na mladeho pravicoveho udernika. Predstavte si nasledovnu situaciu. O tridsat rokov sa rano zobudi ako cerstvy patdesiatnik a kedze uz nebude ako poradca ziadany, jeho milovany zamestnavatel ho vysmari ako nepotrebneho na ulicu. Ako starca ho nebudu nikde chciet, takze bude musiet makat za pokladnou v Kauflande (Galko sa tam uz nevrati, ale na jeho mieste bude sediet ina krysa, ktora stopuje zamestnancom cas na WC. Takze pracovne podmienky ako v stredoveku.). A po prvom mesiaci pride sok. Presne podla predstav udernika Janouseka bude zrusena minimalna mzda. Takze Galko v.2 s milym usmevom vysype Janousekovi do hrste dvesto eciek a ked bude ten somrat, ukaze mu na dvere a prednesie prejav o tom, kolko inych zobrakov tam vonku caka na jeho dobre platene miesto a ako svojou neprimerane vysokou mzdou poskodzuje najprv svojho zamestnavatela a potom aj vsetkych tych ostatnych zobrakov tam vonku, ktori keby sa dalo zamestat za dychanie vzduchu, tak by bolo vsetkym hej. A Janousek si bude buchat hlavou o ocelovu konstrukciu jeho Kauflandackeho vezenia a bude spominat na to, co za mladi nataral.

28.08.2013 | Niless

Zrusenie minimalnej mzdy bez dalsich opatreni v socialnej politike je prazdny blaf. Ak chcem podporit zamestnanost (nemenej dolezita je reforma exekucneho prava aby sa minimalizoval vplyv spekulantov) v prvom rade musim pozametat vsetko co prekaza tomu aby niekto niekoho zamestnal.
Ak by som zvazoval stavbu domu / chaty, urcite by som riesil nejakych SZCO ci zamestnancov cez fusky, lebo realizovat to v zmysle platnej legislativy tak sa to predrazi a hlave skomplikuje, tak zrejme by som uvazoval nad pracou bez dokladov (bez zmluvy o dielo, bez faktur).
Teraz vyvstava otazka to ze odvody a dane z tej odmeny nepojdu "chvalabohu" statu je chyba min. mzdy? ci kolektivnej zmluvy? ci celkovej pracovno-socialnej politiky?

Viackrat som zopakoval ludia su svojpravny na uvery, rozne obchodne zmluvy, mozu volit, tak zrejme vedia kyvnut podmienkam za ktore su ochotni pracovat.

Ze podnikatelia zneuzivaju nedostatok pracovnych prilezitosti na tlak na zamestnancov?
A co? Robia to politici, robia to zeny svojim manzelom, robia to muzi svojim zenam, robia to silnejsi slabsim od nepamati.
Spolocnost moze jedine poskytnut podmienky na vyrovnanie nerovnovahy. Ak ma clovek na vyber je sebaistejsi a verte ze ten tlak sa znizi ak niekoho potrebuje. a po dalsie zamestnanci maju pravo strajkovat, netreba odbory, ziadne dalsie legislativne bludy, ludia sa musia sami branit a ak niekde zastavia vyrobu tak vedenie si 5x rozmysli ci bude rokovat.

28.08.2013 | friedman

tak potom aj to že existuje minimalna mzda je vyhra silnejšieho nad slabšim ...preto ja navrhujem zvyšiť minimalnu mzdu na tisic eur mesačne ...a ked to ludia a zamestnanci podporia čo predpokladam že aj podporia kedže ich oveľa viac ako podnikatelov tak tiež plati to tvoje silnejši vyhra nad slabšim ...jednoducho kapitalizmus :P

29.08.2013 | Niless

A preco nie rovno 2000 Eur? Treba vidiet dalej ako za svoje brucho. S pravom strajku a vydierania zamestnavatela nesiete aj zodpovednost. Ak mate nerealne poziadavky tak zamestnavatel to tam zavrie a uz sa nikdy nevrati, zrejme sa to rozsiri a tak skoro nepridu ziadny. Ta rovnovaha ma byt vzajomna nie jednostranna.

28.08.2013 | Roman Kanala

Tupovoliči sú nezaslúžia ani mzdu, ani dôchodky. Zaslúžia si len ficoistoty:

http://cmorej.blog....

Tomáš Janoušek

Tomáš Janoušek
  • Počet článkov: 9
  • Priemerná čítanosť: 2684
  • Priemerná diskutovanosť: 19
  • RSS blogu

O blogu

Daňový konzultant, vyštudovaný ekonóm (EU v Bratislave, Hanken Svenska Handelshoglan a Aalto University v Helsinkách). Mojim zámerom na blogu sú témy a myšlienky z oblasti ekonomiky, pri ktorých sa Vám zvýši srdcový tep, či už v pozitívnom alebo negatívnom slova zmysle. Mojou špecialitou je dokonalý fínsky model.