Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Živnosť vs. s.r.o.

21.10.2013 | Tomáš Janoušek

Diskusia (3 reakcie)

21.10.2013 | ib

Predpokladám, že autor vychádza z rovnakej situácie, t.j. živnostník aj majiteľo s.r.o. sa venujú na 100 % podnikaniu a nemajú iné príjmy.
K uvedenému blogu mám niekoľko pripomienok:
1. Autor nepočíta s tým, že aj vlastník s.r.o. musí ako každá iná fyzická osoba platiť poistné na verejné zdravotné poistenie. Tieto výdavky absentujú pri výpočtoch týkajúcich sa s.r.o. a pri ich započítaní vyjdú iné závery ako sú prezentované. SZCO by vyšla vždy lepšie z pohľadu čistého zisku.
2. Ak uvažujeme, že majteľ s.r.o. bude sám seba zamestnávať, potom mzda aj poistné jeho ako zamestnávateľa budú výdavky spoločnosti, t.j. dôjde k ich zvýšeniu a nižšej dani. Ale na druhej strane bude platiť poistné na verejné zdravotné poistenie a na sociálne poistenie ako fyzická osoba. Síce je to 13,4 %, ale o to nižší má príjem ako osoba. Na to treba upzorniť.
3. Ak si SZČO platí poistné na sociálne poistenie, má nárok na dávky v prípade práceneschopnosti (počet práceneschopných SZČO rastie z roka na rok), v prípade ošetrovania člena rodiny, má nárok na materské, na invalidný dôchodok, na starobný dôchodok. Majiteľ s.r.o. nemá žiaden z týchto nárokov a v momente, keď nastane životná udalosť daného charakteru, musí si ju riešiť z vlastných zdrojov.
Zároveň je potrebné uviesť, že autor rieši len uplatňovanie paušálnych výdavkov a porovnáva túto situáciu.

21.10.2013 | skorodochodca

Práve v prípade 3. sa ukazuje nedobrá morálka štátu - platiť musíš, na plnenie nemáš nárok.
V prípade článku treba vziať do úvahy, že príklad má byť dosť jednoduchý a zrozumiteľný. Život a denné podnikanie je oveľa zložitejší, a treba sa rozhodovať dosť perspektívne. Je to bohužiaľ v našich zemepisných šírkach, že sa podmienky podnikania menia - zvyčajne iba sťažujú. On, ten úradník, nech je ktorákoľvek strana pri moci, má pocit, že podnikateľ je zlodej, nabalený prachmi a nechce sa s ním za jeho dobré služby podeliť. Ani sa nedivím, ak vedia, ako sa nakladá s peniazmi v štátnej správe, ako sa "čerpajú" eurofondy... Napr. moja dcéra vo firme v Blave podpisovala účasť na školeniach angličtiny bez účasti na kurze, pretože to boli prachy z eurofondov. Na základe takejto info sa môže ministerský úradník domnievať, že s takých prachov žijú všetky sročky ... už nehovorím o okopírovaných 8 stranových štúdiách od "kamarátov" šéfa oddelenia alebo riaditeľa alebo ministra.
... atď .... a zaplatia to firmy, a nie ľudia - ako je to písané v jednom z nadpisov Pravdy .... akoby podnik nebola spoločná práca ľudí na tovare, službe alebo diela ....

22.10.2013 | slimak79

Co sa z teba stava pravicovy volic? Ci mozno si nim aj bol a dosial hladal nejaku tretiu cestu?

Ja som si zalozil s.r.o. v 2005. Nie jedno osobovu - mam mensi podiel vo firme. Ale kvoli tomu aby sme mohli zit aspon trosku zivot s lepsimi prijmami - cistimi.

Zdruzenie dvoch osob nam to nedoprialo.

A ako dobre som spravil mi dava odpoved sucastnost. Mna nevyrusi ani Kazimir, s jeho licenciami. Ani Richter s odvodmi ci jeho socialnimi zakokmi. Ci ani Zvolenska s jej odvodmi. Ci nebodaj, tou zdravotnou pracovnou sluzbou.

Mozu ma dostat a nepochybujem ze to aj urobia - ale kde budete vy - ked ja budem musiet zdvihnut kotvu? kde bude krajina?

Tomáš Janoušek

Tomáš Janoušek
  • Počet článkov: 9
  • Priemerná čítanosť: 2674
  • Priemerná diskutovanosť: 19
  • RSS blogu

O blogu

Daňový konzultant, vyštudovaný ekonóm (EU v Bratislave, Hanken Svenska Handelshoglan a Aalto University v Helsinkách). Mojim zámerom na blogu sú témy a myšlienky z oblasti ekonomiky, pri ktorých sa Vám zvýši srdcový tep, či už v pozitívnom alebo negatívnom slova zmysle. Mojou špecialitou je dokonalý fínsky model.