Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Tomáš Janoušek

Richteroviny – výstrel do tmy nezamestnanosti

05.11.2013 | Tomáš Janoušek

Alebo Richterov sociálny marketing

 • Tlačiť
 • 0

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny sa rozhodlo po piatich rokoch od vypuknutia krízy bojovať proti nezamestnanosti, ktorá už medzičasom dosiahla takmer 15 percent. Ficova vláda ide po tom, čo zničila posledné pevné základy podnikateľského prostredia a naložila na placia podnikateľv ďalšiu administratívnu záťaž, odbremeniť zamestnávateľov i zamestnancov od platenia odvodov do Zdravotnej a Sociálnej poisťovne. Čo nie je zlý nápad. No podrobnejší pohľad prezradí, že ide len o ďalšie nesystémové opatrenie, ktoré prinesie viac škody ako úžitku.

Ak zamestnávateľ po splnení nižšie uvedených podmienok zamestná dlhodobo nezamestnanú osobu (t.j. evidovanú na úrade práce viac ako 12 mesiacov), uplatnia sa počas prvých 12 mesiacov zamestnaneckého pomeru tzv. odvodové úľavy. V praxi to znamená, že zamestnanec zo svojej mzdy neplatí žiadne odvody a zamestnávateľ platí len 1,05 % na úrazové a garančné poistenie. Obojstranne výhodné ako pre zamestnanca, tak aj pre zamestnávateľa. Zamestnávateľ ušetrí počas celého roka na odvodoch za zamestnanca 2080 euro. A zamestnanec, ktorému sa síce zvýši základ dane a tým aj daňová povinnosť, si aj tak prilepší o 58 euro mesačne. Na prvý pohľad si teda minister Richter zaslúži pochvalu.

Zamestnávateľ však musí na čerpanie tejto odvodovej úľavy splniť nasledujúce podmienky:

 • voči zamestnávateľovi nesmie Sociálna poisťovňa evidovať pohľadávku na poistnom staršiu ako 2 mesiace,
 • hranica príjmu pre poskytnutie odvodovej úľavy je 67% priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve SR za rok, ktorý 2 roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikol pracovný pomer, t.j. 526,62 € v roku 2013 resp. 539,35 € v roku 2014,
 • takýto zamestnanecký pomer vznikol najskôr 1.11.2013.

  Tak prečo je toto opatrenie chaotické a nesystémové? No najmä pre množstvo nevýhod, ktoré zamestnancovi z takéhoto pomeru plynú. Zamestnanec nebude mať napríklad počas tohto roka nárok na nemocenské dávky. V prípade práceneschopnosti dlhšej ako 11 dní mu Sociálna poisťovňa nič nevyplatí a tak zostane bez príjmu (prvých 10 dní mu je zamestnávateľ povinný zo zákona platiť náhradu príjmu). Taktiež stráca nárok na ošetrovné, ak mu ochorie dieťa. A ešte jedna perlička: ak by zamestnankyňa počas týchto 12 mesiacov otehotnela, nemá nárok na materské. Tomu sa hovorí sociálne istoty. A to ešte nie je všetko, pán Richter má v talóne aj iné prekvapenia.

  Celý odpracovaný rok, počas ktorého čerpá zamestnanec aj zamestnávateľ výhody tejto odvodovej úľavy, sa totiž nezapočítava do odpracovaných rokov na účely výpočtu nároku na dôchodok. Takže minister Richter ľuďom pripravuje perspektívu nižších dôchodkov. Ďalšou nevýhodou pre zamestnanca je to, že celý rok sa mu nebude započítavať do nároku na dávku v nezamestnanosti. Čiže ak zamestnanca po týchto 12 mesiacoch prepustia, nebude mať nárok na podporu v nezamestnanosti.

  No a aký by to bol na Slovensku zákon, keby neobsahoval dier ako rybárska sieť. Výnimkou nie je ani novela zákona o sociálnom poistení, ktorá prináša túto odvodovú úľavu. A spôsobov zneužitia je hneď niekoľko. Zamestnávateľ vo vidine nižších nákladov zamestná dlhodobo nezamestnaných na dobu určitú. Náhodne na 12 mesiacov. A po skončení lehoty na čerpanie odvodových úľav zamestná nových dlhodobo nezamestnaných. A hľa, pokračuje sa v čerpaní týchto výhod. A čo pôvodný dlhodobo nezamestnaný? Po roku istoty nemá nárok na nič. A kto sa na tom nabalí? No predsa agentúry dočasného zamestnávania, pre ktoré je to šanca dohnať straty spôsobené krízou. Netvrdím, že je pán Richter na ich výplatnej listine, ale keby bol, nekonal by inak.

  Hoci by za tento nápad nezískal pán Richter Nobelovu cenu za ekonómiu, jeho základ nie je zlý a zamestnávatelia ho určite ocenia. Veď predsa ušetria viac ako dve tisícky ročne za jedného zamestnanca. Určite to prispeje aj k zníženiu nezamestnanosti, hoci odhady pána Richtera o umiestnení 5000 dlhodobo nezamestnaných sú skôr veštbou než reálnou prognózou. Pri celkovom počte 212 tisíc dlhodobo nezamestnaných je to iba kvapka v mori. Naviac, takáto podpora nezamestnanosti nie je najlacnejšia. No a na diery v zákone opäť doplatia len dlhodobo nezamestnaní. A to už nehovorím o uprednostňovaní týchto uchádzačov pred tými, ktorí sú na úrade práce evidovaní menej ako rok. Možno by súčasne s novelou zákona o sociálnom poistení, ktorá tieto odvodové úľavy zavádza, mala prijsť aj novela Zákonníka práce, ktorá by ošetrovala podmienky prepustenia takto zamestnaných ľudí a zaplátala by diery. Lebo doterajšia úprava skončenia pracovného pomeru nie je adekvátna.

  Dlhodobo nezamestnaným môžu pomôcť len systémové opatrenia, nie richteroviny.

   

  • Tlačiť
  • 0

  Tomáš Janoušek

  Tomáš Janoušek
  • Počet článkov: 9
  • Priemerná čítanosť: 2684
  • Priemerná diskutovanosť: 19
  • RSS blogu

  O blogu

  Daňový konzultant, vyštudovaný ekonóm (EU v Bratislave, Hanken Svenska Handelshoglan a Aalto University v Helsinkách). Mojim zámerom na blogu sú témy a myšlienky z oblasti ekonomiky, pri ktorých sa Vám zvýši srdcový tep, či už v pozitívnom alebo negatívnom slova zmysle. Mojou špecialitou je dokonalý fínsky model.

  Tomáš Janoušek

  Tomáš Janoušek
  • Počet článkov: 9
  • Priemerná čítanosť: 2684
  • Priemerná diskutovanosť: 19
  • RSS blogu

  O blogu

  Daňový konzultant, vyštudovaný ekonóm (EU v Bratislave, Hanken Svenska Handelshoglan a Aalto University v Helsinkách). Mojim zámerom na blogu sú témy a myšlienky z oblasti ekonomiky, pri ktorých sa Vám zvýši srdcový tep, či už v pozitívnom alebo negatívnom slova zmysle. Mojou špecialitou je dokonalý fínsky model.

  Kalendár sa načítava...