Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prečo (ne)investovať na Slovensku

10.07.2013 | Tomáš Janoušek

Diskusia (52 reakcií)

10.07.2013 | Roman Kanala

Pred týmto som varoval vlani, ešte dúfajúc, že to Fico neurobí. Urobil to. Je to hlúpy pes.

http://blog.etrend....

10.07.2013 | Tomáš Janoušek

Presne tak, úplne s Vami súhlasím. Smutné ale je, že úplný dopad týchto opatrení sa odzrkadlí až o pár rokov, a ešte dlhšie bude trvať prípadná náprava týchto opatrení.

10.07.2013 | grgo

Toto sú také všeobecné reči. Vedeli by sme dostať aj nejaké podklady prečo to zvýšenie korporátnej dane malo nejaké katastrofické dopady? Implicitne z blogu vyplýva že sú to tieto dva dôvody:

1) Odplašenie zahraničných investícié. Viete mi to ukázať na nejakých číslach? Nech sa pozerám na to cez toky alebo aj cez platobnú bilanciu žiadne priame dopady nevidím: http://www.nbs.sk/s...

Dokonca naopak. Za uplynulý rok priame zahraničné investície narástli po prepade z roku 2009 a sú na najvyššej úrovni od tohto roka. Máte vari nejaké alternatívne dáta?

2) Vraj nižší ako plánovaný výber dane korpoátnej od existujúcich firiem je dôkazom že sa deje niečo zlé mimo neschopnosti daňových úradov. Priznám sa že tuto som akosi v pomykove lebo mi ešte nikto zo zástancov nízkych daní nevysvetlil tento paradox:

Ak zvýšenie sadzby spôsobí že firmy platia nižšiu efektívnu daň ako doteraz tak by všetci INESSáci mali tancovať odzemok. Firmám ostalo práve viac peňazí na investície atď. - toto snáď už poznáte.

Takže ak formálne vyššia sadzba dane nemá vplyv na zahraničné investície a naopak firmy si vďaka nej svoje daňové zaťaženie dokonca viac zoptimalizovali zrejme znížením daňového základu a vo výsledku im zostane viac, prečo je to vlastne zlé?

Alebo je to len také všeobecné mudrovanie typu "čo sa babe chcelo to sa jej aj prisnilo" - teda Ficove zvýšenie daní proste *musí* byť zlé tak aj bez ďalšieho skúmania hneď vieme o prepade investícií a o všetkej tej šaráde okolo?

10.07.2013 | milanll

Ja osobne nedokazem pochipit jednu vec:
kazdy na Slovensku hovori o korporatnej dani a jej zvysovani.

PRECO SA VSAK NIKTO NEBAVI O CHYBAJUCEJ DANI Z PRIJMU KONATELOV A PODNIKATELOV, ktora je zakladom problemov nielen katastrofalne nozkych prijmov statneho rozpoctu, ale aj hlavnym kamenom priciny neefektivnosti a nekonkurencieschopnosti slovenskeho podnikatelskeho sektora, ked navyse tato dan je jednym zo zakladnych prvkov vytvarajucich sektor malych a strednych podnikov!

Ako je to vobec mozne, ze na Slovensku, ani 24 rokov po nastueni trhovej ekonomiky, sa este nikto nebavi o tomto kolosalnom probleme a kazdy tuto otazku ignoruje????

10.07.2013 | milanll

Btw, pokial sa neotvori tato otazka, ja, Milan Zitnak, verejne vyhlasujem, ze vsetci slovenski ekonomovia, prezentujuci svoje nazory na verejnosti, vcitane Ivana Miklosa, ekonomov Smeru a vsetkych ostatnych politickych stran, INESS-u, INEKA a vsetkych think-tankov, su obycajni zaostali natvrdli primitivni idioti, ktorych katastrofalna a zaroven nekonecne uboha odborna uroven , je priamym a hlavnym zakladom drvivej vacsiny ekonomickych problemov Slovenska.

Slovenski ekonomovia - spolok hlupakov, nesmierene namyslenych a pysnych, hrdiacich sa akademickymi titlumi pred aj za menom, hrajucich sa na elitu a vyssie postavenych nadradenych ludi a pritom su tak sprosti a ich ekonomicke realne vedomosti su tak ubohe,
ze priemerny prevracac hamburegerov v priemernom McDonalde v Zap. Europe, vie o zapadoeuropskom danovom systeme viac, ako vedia oni - slovenski akademici.

10.07.2013 | grgo

Áno, tiež si myslím že toto je omnoho väčší problém - maskovanie príjmu z práce za príjem z kapitálu. Niečo ako napríklad predvádza pán Mihál keď pracuje ako daňový poradca ale oficiálne je jeho odmena za túto prácu transformovaná ako zisk sročky z ktorého platí iba nízku korporátnu daň (a po novom menšiu časť odvodov).

V tomto by som bol omnoho striktnejší. Akékoľvek vyplatené prostriedky fyzickej osobe sú automaticky "mzdou" aj s príslušnými daňami pokiaľ táto osoba nepreukáže že je to skutočne príjem z kapitálu. Teda že vlastní povedzme akcie Applu, je to príjem z prenájmu nehnuteľnosti alebo úroky z vkladu - nie že je to jediný konateľ jednoosobovej sročky cez ktorú si svoju mzdu transformuje do výhodnejšieho zdaňovacieho režimu.

10.07.2013 | milanll

Zhodneme sa, ale prijem napr. z akcii Applu je tiez len prijem a ten, ako taky, sa tiez zdanuje ako prijem jednotlivca.
To iste sa tyka prenajmu nehnutelnosti.

Avsak, to nic nemeni na tej podstate, o ktorej sa tu bavime.
A to je fakt, ze slovenski konatelia a majitelia SRO ziadne dane z prijmu neplatia.
Co je nehoraznost ako krava, pretoze v civilizovanych krajinach prave tieto peniaze tvoria najvyssie prijmy statnych rozpoctov.
O vplyve tejto dane z prijmu na samotne podnikanie a tvorbu pracpvnych miest sa radsej nejdem vyjadrovat - pretoze je to prave tato dan, ktora nuti podnikatelov vrazat peniaze naspat do podnikania, namiesto ich minbania na osobnu spotrebu a preto je ta aj tato dan, ktora sposobuje najvacsi pocet tvorby pracovnych miest.

10.07.2013 | pavelo

"Akékoľvek vyplatené prostriedky fyzickej osobe sú automaticky “mzdou” aj s príslušnými daňami pokiaľ táto osoba nepreukáže že je to skutočne príjem z kapitálu."

pre pobavenie zucastnenych: viete tuto utopiu pretavit do realistickej myslienky?

Predpokladam, ze si nemyslite, ze "jediný konateľ jednoosobovej sročky cez ktorú si svoju mzdu transformuje do výhodnejšieho zdaňovacieho režimu." je realisticka odpoved.

10.07.2013 | pavelo

Opakovany populisticky nezmysel sa pravdou nestane.

Zopakujme si to: Ste Mihal a mate vo firme 1000e:

- vyplatite si to ako plat: zaplatite ~500e statu a zvysok je Vas.
- vyplatite si to ako kapitalovy vynos: zaplatite statu ~300e a zvysok je Vas.

"Chybajucu dan" ma narok vidiet akurat clovek co sem akurat spadol z mesiaca, ktory sa necha zmiast lokalnymi nazvami dani.

10.07.2013 | milanll

Naozaj neviem, kto z nas dvoch spadol z mesiaca.
Ked ani po tlkych diskusiach si stale nepochopil tuto problematiku.

Vysvetlim ti to preto inac, ako sa to chape na Zapade.
Mas dve zakladne dane:
1. corporate tax - korporatne/firemna dan
2. income tax - dan z prijmu

DPH a ostatne nespominam, iba tieto dve, ktore sa priamo dotykaju danej problematiky

Corporatnu/firemnu dan:
platia firmy z ich celorocneho zisku
Na tvojom priklade:
Som Mihal a moja firma zarobila rocne, po odpocitani nakladov v hrubom 1 000 euro, z tejto sumy preto zaplatim korporatnu dan.
Ktora je v Irsku 13.5% a na Slovensku 23%.
Ostalo by ti:
- v Irsku 865 euro
- na Slovensku 760 euro

Rozdiel vsak nastava v tejto chvili
Na Slovensku: si Mihal tie peniaze vytiahne ako zdanene a pouzije ich na svoju vlastnu potrebu.

V Irsku, musia tie peniaze stale zostat na uctoch firmy - pretoze to su FIRMENE peniaze a nie peniaze Jozefa Mihala!
Pokial si ich chce Joef Mihal vytiahnut na svoju spotrebu a minut ich, v tom pripade ich musi navyse zdanit, ako svoj osobny prijem, ktory tak, ako vsetky prijmy jednotlivca na Zapade, podlieha INCOME tax.

Pretoze, na Zapade, predmetom INCOME TAX, tak, ako to naznacuje samotny nazov,
je dan zo suctu vsetkych prijmov, ktore clovek zarobil za jeden kalendarny rok.
V nezavislosti na tom, odkial tvoje prijmy pochadzaju.
Ci su to prijmy zo zamestnania, podnikania, predaja a prenajmu nehnutelnsoti, predaja kravy, majetku, prijmu z cestovneho ruchu, divident, dedicstva, doknca aj vyhry v loterii su zdanovane, pretoze tieto vyhry sa zapocitavaju do velkoveho rocneho prijmu jednotlivca.

Priklad:
Jozef Mihal sa chvali, ze on mesacne potebuje na svoju domacnost okolo 6 000 euro.
Keby zil v civilizovanej krajine na Zapade, a chcel by tento prijem dosiahnut, musel by na daniach zaplatit dalsich 6 000 euro.
Preto je Zapad taky bohaty a preto tam krajiny maju take vysoke prijmy v statnych rozpoctoch.
Pretoze vacsina ich prijmov pochadza prave od najbohatsich a to v podobe INCOME TAX, ktora na Slovensku pre podnikatelov neexistuje.

10.07.2013 | milanll

Ten prilad si radsej nevsimaj, v nadvaznosti na tie predchadzajuce vety.
Stale, chapes uz, aky je rozdiel medzi zapadoeuropskym danovym systemom a tym slovenskym?

10.07.2013 | Motylx

Čo si môžeš dať do firemných nakladov?

Nové firemné sidlo, nové firemne auto, služobnú cestu, služobný odev, naklady na svoj osobny rast, úver, urok...

Takže na osobnu spotrebu vlastne peniaze takmer nepotrebuješ.
Záleží na tom, akú náročnú máš ženu a koľko z jej narokov vieš hodiť na firmu.
Zostali deti.

;)

10.07.2013 | milanll

Nie, tie naklady platia mozno na Slovensku, ale nie na Zapade.
Firmene sidlo ano, ale v tom pripade ho vedies ako firemne sidlo a nie ako rodinny dom.A to ma svoje velmi obmedzujuce vyhody.

Firemne auto ano, ale iba pokial je to komercne auto, ktore ma zatemneny zadny priestor a zdokumnetovane vytrhane a zosrtovane zadne sedadla.
Ziadne deliace mriezky a ziadne osobne auta, ako a SLovensku a uz vobec nie luxusne auta.
Jedine teda, ze by s na nich oplechoval zadnu cast a vytrhal zadne sedadla.

Sluzobnu cestu ano, dovoleneku nie.
Sluzobny oblek ano - monterky.
Naklady na osobny rast - zalezi ake, Ak sa chces doucit anglictinu, pripadne nejaky kurz spojeny s predmetom cinnosti tvojho podnikania - ano.

Uver - ano. Ale iba firemny, na rozvoj firmy.

Takze naklady na osobnu spotrebu potrebujes - presne take, ake kazdy clovek.

10.07.2013 | Motylx

:D

10.07.2013 | Tomáš Janoušek

zabúdate na skutočnosť, že by došlo k dvojitému zdaneniu, a pokiaľ sa to nedotýka Vašich príjmov, ľahko sa to komentuje.

To čo by mohlo byť jednou z ciest (nie však jedinou), je rekodifikácia občana (dúfajme, že sa to p. Števčekovi podarí bez výraznejších vplyvov lobistov) aby bola vymožiteľnosť práva efektívnejšia a netrvala niekoľko rokov, stabilné právne prostredie, t.j. nemeniť zákon o dani z príjmov významnou mierou niekoľkokrát za rok, podporovať MSP podľa fínskeho vzoru (tam to funguje ako švajčiarske hodinky) atď.

btw. corporate income tax je najnovšou daňou a ja osobne pochybujem o jej opodstatnenosti. Konečným príjemcom je aj tak fyzická osoba. A ak sa podnikateľ rozhodne zisk investovať, vytvorí to pracovné miesta resp. zvýši produktivitu, mzdy a tým sa do ŠR dostanú peniaze. Ale v dnešných modmienkach jke to skôr utópia a ako reálnu možnosť vidím CCCTB.

10.07.2013 | milanll

Tomas, mam taky dojem, ze si pleties korporatnu dan s danou z prijmu.
Nejde o ziadne dvojite zdanenie.
Este raz - korporatnu dan plati firma z jej celorocneho hrubeho zisku, ocisteneho o naklady.
Income tax plati kazdy jeden rezident krajiny zo suctu vsetkych jeho prijmov.

Ty totiz, ak sa chces bavit o Finsku a Zapade, ty sa musis naucit rozlisovat firmy a ich konatelov.
Pretoze firma a jej konatel, NIE SU tym istym predmetom.
Firma je firma.
Konatel, aj ked je jej majitel, je iba jej zamestnancom, alebo akcionarom.

A ano, tyka sa to mojich prijmov a preto presne viem, o com rozpravam.
Pretoze ja nejakych 10 rokov podnikam v Irsku a len opisujem tak jeho, ako aj zapadoeuropske danove zakony a celkovy system.

10.07.2013 | milanll

A inac, Tomas, co sa tyka toho dvojiteho zdanenia.
Povedz mi, prosim ta, ake dane plati na Slovensku Penta, J&T a ich majitelia, alebo ostatne ,,firmy'', ktore maju svoje sidla v danovych rajoch?

Pomozem ti s odpovedou - ziadne.
Preto oni posobia ako kobylky, alebo skor parazity a pijavice, na slovenske prostredie.

Pokial by bol na Slovensku zavedeny klasicky zapadoeuropsky danovy system, majitelia tychto firiem by patrili na Slovensku k njavacsim platcom dani a ich dane by bolo nieklonasobne vyssie, ako je sucastna korporatna dan.

Takto je Slovensko chudobincom Europy, pretoze okrem korporatnej dane, najvacsie prijmy do rozpoctu platia prave uboho odmenovani zamestnanci.

10.07.2013 | Motylx

Grgo: " prečo je to vlastne zlé? "

Pretože : zvysuje to mieru násilia zo strany štátu
okrem zvýšených daní a odvodov vyššie pokuty
nové povinnosti, sikana, buzeracia, kriminalizovanie
odrádza to nových podnikatelov, zivnostnikov
odrádza to investorov
domácich aj zahraničných

Nie každý má chuť pristupit na vypalnicku hru so štátom, nechať sa buzerovat, sikanovat, kriminalizovat, okrádať. Optimalizacia je východisko z núdze. Z núdze cnost. Nie normálny, optimalny stav, ako by sa tebe a tebe podobnym mohlo zdať.

Spadol si na hlavičku? Polož ešte nejakú inteligentnú otázku.
;)

10.07.2013 | Tomáš Janoušek

Výber korporátnej dane zaostáva za predpokladaným výberom o 3%, čo uznávam nie je veľa. Ale daňovo optimalizačné opatrenia firiem sa prejavia až pri podávaní daňových priznaní v 1Q2014. Pracujem ako Tax Consultant, tak mi verte, že viem o čom rozprávam. Tam predpokladám pokles výberu o 10-20%. A to som optimista.
Korporátna daň sa zvýšila od roku 2013, takže PZI sa prejavia v štatistike až za tento rok. Ale ide o to, že ak sa investor bude rozhodovať o investícii v strednej európe, tak pri takmer rovnakých mzdových nákladoch krajín V4 je rozhodujúcim kritériom korporátna daň, resp. efektívna daňová sadzba. Stabilita podnikateľského prostredia a neustále zmeny v legislatíve nám tiež neprídáva na prestíži. Korporácií sa zdaňovanie dividend nedotkne až v takej miere ako malých a stredných investorov, FO.
Okrem daňovej sadzby sa nič zásadné v zmene daňového zákona neudialo, resp. nič také, čo by umožnilo zníženie základu dane (okrem možnosti umorovania daňovej straty po dobu 7 rokov). Takže rast korporátnej dane ceteris paribus zvýši aj efektívnu daňovú sadzbu.

10.07.2013 | grgo

Odporujete si v rámci tej istej odpovede. Na jednej strane hovoríte že ... "Okrem daňovej sadzby sa nič zásadné v zmene daňového zákona neudialo, resp. nič také, čo by umožnilo zníženie základu dane" čo vám ale nebráni hovoriť že ... "Ale daňovo optimalizačné opatrenia firiem sa prejavia až pri podávaní daňových priznaní v 1Q2014"

Pri zvýšenej nominálne sadzbe dane sú jedinými možnými daňovo-optimalizačnými opatreniami také ktoré znižujú daňový základ. A je jedno to bude cez využívanie nejakých dier pri daňových odpočtoch, nabehnutie na schémy typu 'Double Irish With A Dutch Sandwich' spoločným menovateľom bude že firmy zaplatia na daniach menej (alebo rovnako) a teda väčšina "supply side" proroctiev sa nenaplní.

Čo sa týka PZI tak tu skutočne nehrá daňová sadzba takmer žiadnu rolu, investori si bežne dokážu vylobovať dotáciu - väčšinou vo forme odpustenia dane. Nedávno napríklad prebehla médiami správa o zrušení investície Grandwoodu vo Vranove, pričom na investovaných 40 miliónov EUR mala dostať dotáciu 21 miliónov od vlád (väčšinou daňová úľava, časť priamo hotovosť). Iným príkladom bol US Steel ktorý si krásne vyloboval dotáciu na nejakú novú technológiu ako kompenzáciu za koniec daňových prízdnin. Takýchto investorov korporátna daň nezaujíma aj keby vyskočila na 99%.

10.07.2013 | Motylx

Grandwood nebol investičný zamer, ale čistý podvod, zlodejina.
Takymto nezalezi na daniach, či fair play.
Vynikajúci priklad na podporu tvojho uvazovania.

Normálne podnikatelske prostredie nemá byť nastavene pre takychto a im podobných podnikavcov.
To ty a tebe podobní nikdy nepochopia.

10.07.2013 | milanll

Tomas, blahozelam k blogu.
Avsak, nie je nicim inym, iba ideologickym suhrnom toho, co na Slovensku pocuvame uz 24 rokov.

Ideologickym preto, pretoze opakujes to, co opakuju vsetky pravicove vlady, think-tanky a media.

Ak chcete do nekoty opakovat tieto ideologicke poucky, co tak najskor zaviest zapadoeuropsky model - tak danovy, podnikantelsky, ako aj spolocensky a az potom, ked sa dostaenem na ich uroven, zacat uplatnovat tie ich rady a poucky?

Bt, hodim ti rukavicu:
pises, ze si specialista na ,,dokonaly'' finsky model.
Prehliadnem slovo ,,dokonaly'' a pripisem ho na vrub tvojej mladosti a vasni, ale podme sa teda bavit o nom.
Uz len preto, pretoze aj on je tym rozsierenym zapadoeuropskym.
Podme sa teda zacat bavit o danovom systeme vo Finsku a najma o tom, ako tento vplyva na podnikatelov, podniky, zamestnancov a celkovu ekonomiku a spolocnost.

Pretoze v tomto a najma v tej povodnej myslienke toho systemu, sa schovava cely rozdiel medzi Slovenskom a Zapadom.

Ides sa teda zapjit do diskusie, pripadne otvorit na tuto temu blog?

10.07.2013 | Moral Revival

Milan, ty si kapitola sama o sebe. Rád by som v tvojich príspevkoch čítal ako úspešne sa ti darí fungovať v akomkoľvek európskom štáte podľa tvojich demagogických nezmyslov, čo tu šíriš. Predveď sa, ukáž nám ako sa má podnikať, zamestnávať, tvoriť pracovné miesta, keď 80% peňazí si ochotný dať štátu.
Ale na toto nenapíšeš nič, lebo si len neschopná tlčhuba a v praktickom živote nepoužiteľná nula.

10.07.2013 | Moral Revival

Ale ako ťa poznám, na priame výzvy nereaguješ (zbabelosť). Prakticky sa nemáš čím chváliť. A tvoje povolanie: platený diskutér ti tiež moc nejde (po neúspešnom murárčeni). Stále točíš tie isté nezmysly dookola. Alebo nie?
Tak sa pochváľ svojími podnikateľskými úspechmi: obrat, zaplatené dane, zamestnanci, priemerná mzda, tvoj čistý príjem atď, atď, veď vieš. Ono zavesenému v sociálnej sieti sa dobre mudruje po nete, na to máš kopu času.

10.07.2013 | milanll

Ak ta spravne chapem, ja ktory som vzdy uvadzal svoje meno, aj to co robim, kde podnikam, v com, ked na inom fore som opisal polovicu mojho doterajsieho podnikania, vcitane cien, ktore uctujem, miezd, kolko platim a navyse som sa vzdy predstavoval ako obkladac a nie konatel firmy, v tomto slovenskom hierarchickom prostredi triednych rozdielov, kde sa na manualne pracujucich pozera zvrchu - ako na nizsiu triedu,
som v tvojich ociach jednoducho zbabelec.

Len preto, pretoze to po sty krat nezopakujem este navyse osobitne tebe - ktory nie si zbebelec, ale ktory sa ani neodvazujes napisat tu svoje meno a len sa schovavas za internetovu identitu.

Ked navyse, ja, na rozdiel od teba a vacsiny tuna, pisem svoje prispevky vo svojom volnom case a nie v tom pracovnom.
Hlavne, ze mna oznacujes za tlchubu, ktory ma tolko casu na mudrovanie po nete.

Mas aspon odvahu napisat svoje meno a zamestnanie?

11.07.2013 | Moral Revival

Ja len, že za človeka viac hovoria výsledky jeho práce a nie počet diskusných príspevkov. O to mi šlo. Tvoje príspevky som pekne dlho ignoroval, lebo boli a sú len o tom istom a budem v tom zdá sa pokračovať. :-)

10.07.2013 | Niless

Podla mna oblast dani nie je pre investovanie na Slovensku pre potencionalneho investora tema c.1.
V tomto su dalej pred nami ine krajiny a pokial ako investor mate kontakty na politiku tak uz to neriesite vobec, nakolko pri vyssej hodnote investicie aj tu dokazete ziskat vyhodne podmienky.
Urcite hra prim skor oblast vymozitelnosti prava, byrokracia ci moznost ziskat kvalitnu pracovnu silu. Dokonca by som povedal ze ako investor by som osobne radsej investoval na SK ako FR ci IT ak by som zohladnoval iba legislativu v oblasti pracovneho prava.
A urcite je nemalou vyhodou 10-14% dan vo forme zdravotnych odvodov samozrejme kde su dane odvodove stropy.

Takze by som povedal ze aj napriek nie znevyhodnujucim nastavenim v oblasti dani aj tak to nie je bohvieco, lebo sudy, lebo caste zmeny v legislative, mala predvidavost vo vyvoji legislativy, korupcia (napr. statne zakazky), lebo smiesna vymozitelnost prava...toto vsetko odradza nie to ze isli dane o par % hore, ktore aj tak mnoho firiem vie optimalizovat ako potrebuje.

Milanll ano mas pravdu ze neexistuje v podstate korporatna dan a tie veci okolo toho, a co? To ma spasit SK? Iba by sa zvacsil obnos pre rozkradanie a prerozdelovanie statu a nastrcenych politikov. Takze toto urcite nie je problem.

10.07.2013 | Motylx

Ale na atraktivite to neprida.
Existujú aj malí a strední.
Dokojca aj s chrbtovou kosťou a kožou na tvári, ktorým sa nechce kšeftovať so štátom.

10.07.2013 | milanll

Nehovorim o spaseni Slovenska, ale urcite by mo to pomohlo tak financne, ako aj s podnikatelskym sektorom, ktory prave koli svojej nekokurencieschopnosti a neefektivite je jednym zo zakladanych problemov Slovenska a preto sa pozornost ekonomov zameriava pavacsine na zahranicnych investorov, ktory maju Slovensko vytiahnut zo sucastnych sraciek.
Nevytiahnu.
Zahranicny kapital tu lakame na co najnizsie mzdy a co n ajvacsie danove ulavy.
Podla toho k nam zahranicni investori aj prichadzaju - prave taki, ktorym ide o tieto vyhody pri ich umiestnovani ich zahranicnych prevadziek.

Ak sa chce Slovensko zo sucastnej situacie dostat, okamzite potrebuje reformu svojho podnikatelskeho sektora.
Pretoze jedine domaci podnikatelia dokazu vytvorit na Slovensku to klasicke moderne trhove prostredie, ktore vytvori dopyt a zaroven zabezpeci jeho naplnenie.

Inac, na ukazku:
Fico sa snazi zaviest jednu zdravotnu poistovnu, ked argumentuje vyskou ziskov, ktore vytahuju zo zravotnictva Siroky spolu s Pentou.

Pokial by sa zaviedol na Slovensku zapdoeuropsky danovy model, Penta a Siroky by tieto peniaze bud museli preinvestovat naspat do zdravotnictva, alebo by ich museli zdanit danou z prijmu, co by bolo zhruba 50% tych vytiahnutych penazi.
A Slovensko by tym padom usetrilo na nakladnych sudnych sporoch, odskodnom a este by aj zvysilo konkurencieschopnost v zdravotnych poistovniach - samozrejme v pripade, ze by sa tieto firmy rozhodli tie peniaze naspat preinvestovat.

V pripade, ze nie, stat by dostal naspat v hotovosti polovicu vytiahnutych penazi.

Pozri sa teda len na tomto jedinom priklade, aky vplyv by mohlo mat na Slovensky rozpocet a ekonomiku zavedenie tohto zapadoeuropskeho danoveho modelu.

10.07.2013 | Motylx

Ktorý " zapadoeuropsky model " z tychto " zapadoeuropskych " krajín konkrétne ťa oslovil?
;)

http://www.cas.sk/g...

10.07.2013 | milanll

Tie statistiky neberu do uvahy tie slovenske anomalie a to je fakt, ze podnikatelia a konatelia nepaltia ziadnu dan z prijmu a zaroven ta statistika je pocitana na priemernu mzdu v hospodarstve bezdetneho cloveka.
A na Slovensku maju podpriemerne a priemerne zarabajuci ludia najvacsie dane a odvody - preto to skreslovanie statistiky.

Na Zapade najvacsie danove a odvodove zatazenie zacina presne nad vyskou priemernej mzdy.
Na Slovensku praveze s rastom prijmu danove a odvodove zatazenie klesa.
A to v tej statistike chyba.

10.07.2013 | Motylx

" Na Slovensku majú podpriemerne a priemerne zarabajuci ľudia najväčšie dane a odvody ".

To nevyriesime tým, že zvysime celkové danove zatazenie, ani tým, že zvysime danove zatazenie lepšie zarabajucim.
?
To vyriešime tým, že znížime danove a odvodove zatazenie.

Tu sikanuju slušných ľudí.
Tie najväčšie danove uniky by neboli možné bez spolupráce so štátom.
Najväčšie tunely sa robia tiež v spolupráci so štátom.
Štátu potom chýbajú peniaze a vláda podnika zufale pokusy systémom pokus omyl. Ak sa zdvihne vlna nesuhlasu, vodca sekty nemá problém urobiť z jej prislusnikov totálnych idiotov a otočí o stoosemdesiat.

Toto je problém. Nie taký, či onaky model, také, či onake sadzby, rovná, či progresivna daň.
Problémom je absencia obyčajnej ľudskej slusnosti a zdravého rozumu.

Oproti roku 2002 stupol príjem štátu o 100%.
Výdavky tiež.
Ktoré služby sa zlepšili?
O aké percento?
Žiadne.
Viac sa rozkradlo.

Žiadny model nezaruci zlepsenie sám o sebe.
Ak o peniazoch rozhodujú zlocinci.
A tí majú stále málo.

Na statnu objednávku sa u nás unasalo.
Na statnu objednávku sa u náš vrazdilo.
Na statnu objednávku sikanovali mladé dievča.
Na statnu objednávku sa kradne.

Zlepšuje sa to.

Zvysme dane, nechajme sa okrádať ešte viac.
Bude lepšie.
Heh.
;)

10.07.2013 | Tomáš Janoušek

poprosil by som všetkých komentujúcich na mojom blogu o uznávanie názorov ostatných, konštruktívnu kritiku resp. nové nápady a myšlienky miesto urážania, osočovania a opovrhovania ostatnými.
Ďakujem

10.07.2013 | Motylx

Neuznavam názory etatistov, ani názory hlupákov.
V ich prípade konštruktívna kritika nezabera, nové nápady, myšlienky sú pre nich nedostupne.
Každý, kto siaha do mojej peňaženky bez môjho dovolenia, alebo také konanie schvaľuje, obhajuje, je hoden môjho opovrhnutia.
Slovník, ktorým so zlodejmi komunikujem, si vyberam sám.
Blog patri blogerovi, diskusia diskuterom.
Najskôr uvediem argumenty, potom im dám patrične najavo svoje opovrhnutie.
Ty mi nemôžeš nič prikazovať, zakazovať,či vychovávať.
Čo môžeš, je vymazať moje prispevky.
Kultivovanost ( forma ) mi je pri strete so zlocincami srdečne ukradnutá.
;)

10.07.2013 | Moral Revival

Názor sa neuznáva automaticky. S názorom súhlasím, nesúhlasím alebo o ňom uvažujem. Ale keď niekto (milanll) systematicky SPAMuje diskusie stále tými istými hlúposťami, tak si ani nič iné nezaslúži len brýzgnuť pravdu do očí. Tí čo sledujú diskusie dlhšie vedia, že najinvektívnejším (plošne urážajúcim) diskutérom je práve naša "obeť". Pozri si jeho perly v iných diskusiách a zistíš, čo je to za exota. A názory takých indivíduí nemôžem uznávať. Stotožňujem sa s poslednou vetou Motylx-a. :-)

10.07.2013 | milanll

Fenomenalna logika - oznacovanie mojich prispevkov SPAMOM.
A co tak si zistit na internete, ci nahodou naozaj nehovorim pravdu?
Alebo ti robi problem, v dnesnej dobe internetu a elektronickej komunikacie si jednoducho overit, co hovorim, namiesto sprosteho napadania, oponovania a urazania mojej osoby?

Kto je tu hlupak:
ja, co opisujem to, co kazdy den zazivam na vlastnej kozi,
alebo vy vsetci, ktori aj ked ste tieto veci nikdy nevideli, nezazili, nevieto o jich a pocujete ich prvy krat, mi oponujete, oznacujete ma za retardovaneho tlchubu a ani nie ste schopni si velmi jednoducho overit ci to, co hovorim, je naozaj pravda?

Vies si vobec uvedomit, ake dosledky ma to, co hovorim, na Slovensku ekonomiku a co by sa mohlo teoreticky prihodit zo slovenskym hospodarstvom, pokial by sa zaviedol tento zapadoeuropsky danovy a ekonomicky system?

Alebo pockas radsej vo svojej nekonecnej lenivosti, pokial znova o tom nieco napisem ja, aby si potom mohol v tej svojej jednoduchej idologickej hlave vyhlasit moje tvrdenia za nezmysly a mna oznacit za plateneho diskutera?

P.S Poprotim ta o naznacenie toho, kto by mi mal za moje prispevky akoze platit.
Nech mu poslem fakturu.
Pokial ju dostanem zaplatenu, urcite sa ti okazmite ozvem a peniaze darujem na charitu.

11.07.2013 | Moral Revival

:-)

10.07.2013 | Motylx

: ak máte argument, obhájte si ho. Pokojne môžete napísať, že Obama/Rommey je hlupák, ak uvediete aj dôvody. Bez nich nečakajte, že moderátori váš komentár schvália. Timesy čítajú vzdelaní, inteligentní a sofistikovaní ľudia z celého sveta. Na bezobsažné, urážlivé a deklaratívne vyhlásenia asi nie sú veľmi zvedaví.

http://struharik.bl...

10.07.2013 | Roman Kanala

Odpovedám "grgo" na príspevok dnes 10.7. o 12:56. Priamo to urobiť nemôžem, lebo tam už prihopsal Milan Žitňák.
 
Citujem:
1) Odplašenie zahraničných investícié. Viete mi to ukázať na nejakých číslach? Nech sa pozerám na to cez toky alebo aj cez platobnú bilanciu žiadne priame dopady nevidím
 
Odpoveď:
Ak hľadáte nejaké pekne vyjadrené elasticity, tak to bude ťažšie. Sú autori, ktorí niečo na tú tému aj publikovali, ale nie na Zlodejsku. Nepriama odpoveď cez preferencie lokalizácie je v mojom vlaňajšom blogu
http://blog.etrend....
 
Citujem:
2) ... zmätočný text vynechaný ...
Ak zvýšenie sadzby spôsobí že firmy platia nižšiu efektívnu daň ako doteraz tak by všetci INESSáci mali tancovať odzemok. Firmám ostalo práve viac peňazí na investície atď.
 
Odpoveď:
Odpoviem konkrétnym príkladom. Priemyselník v kríze zníži produkciu, a potom zmení výrobný program. Sedliak nemôže zmeniť produkciu a pretože má v kríze vyššie fixné náklady, tak produkciu nezníži, ale naopak zvýši. Tam, kde priemyselník mení produkciu, lebo pôvodná ho už neuživí, tak tam sedliak skrachuje, lebo nemá ako zmeniť výrobný program.
 
Kamarát krčmár prepustil väčšinu personálu, zúžil otváracie hodiny a ponechal ceny. Pracuje viac sám, aby ušetril na sociálke. Všetci krčmári naokolo sa čudovali, lebo podľa nich robil veci naopak. Oni v kríze otváraciu dobu rozširovali a priberali brigádnikov študentov. Lenže môj kamarát je chytrý krčmár a vie počítať: znížil si síce hrubý zisk, ale znížil si aj náklady a čistý zisk má rovnaký až mierne vyšší. Samozrejme zaplatí menej daní a menej odvodov.
 
Niečo podobné je v dosahu každého podnikateľa. A to je vysvetlenie, prečo pri vyššej daňovej sadzbe môže dôjsť k nižšiemu daňovému výberu. Tu ešte predpokladáme čestných podnikateľov, čo nerobia načierno. V praxi na Zlodejsku vzrástla aj motivácia robiť bez bločkov, lebo narástla penalita za aktivitu.

10.07.2013 | Motylx

...a buzeracia nemá konca-kraja.

To nie je len o daniach...je to buzerovanie, sikanovanie, okradanie, kriminalizovanie...a vyplachnute mozgy to budú obhajovat a velebit.

http://ekonomika.sm...

10.07.2013 | Agát4

Motylx, to isté si napísal už o 14:08. Nielen kultivovanosť (17:46), ale aj pamäť ti je zrejme ukradnutá.

10.07.2013 | Motylx

Mne pamäť sluzi.
;)
Ak príde nové vypalne, znovu to zopakujem. Ak príde nová sikana, znovu to zopakujem. Ak prídu nové tresty pre ľudí, chraniacich si svoj vlastný majetok, svoju vlastnú slobodu, svoje prava, znovu to zopakujem.
S každým stupnovanim násilia to treba opakovať, pretože takým ako ty nefunguje ani pamäť, ani mozog a skrývajú sa za " kultivovanost".
Ty si sa tak dobre skryl do analu svojmu vodcovi, že si stratil sám seba.
;)

11.07.2013 | Lukos

Tak, ako je každý chlap časom gynekológ-amatér, je z každého podnikateľa, či chce alebo nie, aj ekonómom-amatér.
Som technik, tak sa o ekonómii rád od druhých niečo priučím. Prečítal som všetkých 40 ekonomicky fundovaných príspevkov. Diskuzia zostala bez výsledku, a to len vďaka toumu, že ste si to tu nemohli rozdať aj ručne. Výsledok diskuzie = 0, ponaučenie = 0.
Vlastne jedno ponaučenie existuje: diskuzia ekonómov o ekonomike = krčmová diskuzia chlapov o "gynekológii".

11.07.2013 | Motylx

Ak mainstream, tak pozri sarlatana samuelsona a blog standardna chyba tu na etrende, ak zdravý rozum, tak pozri jozefa simu, rothbarda a blog milana zeleného. Ďalej hľadaj sám.
;)
Takéto diskusie bez výsledku tu budú večne. Pretože do štruktúr moci sa zapajaju ľudia, ktorí chcú profitovat z práce iného. Podporu najdu u mnohých ďalších parazitickych spolkov, či jedincov.
Na druhej strane stoja vyznavaci slobody nenavidiaci dlhé prsty a nenasytnost parazitov. Netuzia po moci a jej zvazujucich štruktúrach a nečestných praktikach, politikarceni.
Na jednej strane parazitizmus, sektarstvo, neuzitocnost, mocibaznost, cesta do otroctva.
Na strane druhej robota, uzitocnost, sloboda.

Ak by ti v krčme siahali paraziti po peňaženke, sám by si im dal po papuli.
Ak sa z toho snažia robiť legitímnu tému pomocou tupych otázok, že čo je na tom zlé, ak budeme ľudí okrádať viac ako doteraz, tak mňa to rozčúli rovnako ako teba v tej krčme.

Zopakujem: prijmy štátu oproti roku 2002 stupli o 100%. Podobne aj výdaje.
Ktoré služby štátu sa zlepšili? Bezpečnosť? Skolstvo? Zdravotnictvo? Infrasruktura? Aká?

Toto nie je o ekonómii.
Toto je o morálke.

;)

11.07.2013 | friedman

to chce autor ako naznačiť že podnikatelia nemaju platiť dane ???...ok tak potom nech si aj všetko zaplatia sami ...obyčajny človek nepotrebuje dialnice lebo bud nema auto aebo nema dostatok penazi na vyvažanie sa tak ako to robia niektory podnikatelia manažment firiem a dialnice su skor pre nich na rozvoz tovoarov a niekedy aj služieb čiže dialnice nie su nutnosť ale luxusn podobne ako vzdelanie ...možme mať hlupy narod ale to podnikatelia a firmy potrebuju vzdelanych zamestnancov ale oni ich platia nie neplatia ...a čo policia ten čo nič nema čiže obyčajny slovak policiu nepotrebuje lebo ak nič nema nikto mu nič neukradne ale nie podnikatelovi a firmam nakoniec by sme rpišli k tomu že veľu čast toho čo štat miňa miňa na frimy a podnikatelov ale opať je tu ten problem podnikatelia nechcu platiť dane ...tak kto k.rva ma platiť dane ???..zamestnanci ano typicky kapitalisticky sytem naš zamestnanec naš otrok nech ten pracuje na svoj plat na štat a aj na firmu a podnikatela ved on to znesie ...kopec kecov o tom ako znižiť daneve zataženie ponikatelov ako im uľahčiť podnikanie ale ani zmienka o tom ako uľahčiť aj zamestnancom tie okovi ktore ste im vy sk.rvysyni čo sa nazvyate ekonomickymi expertmi a inymi k.kotinami :P ...tak už konečne zrušte ten sk.rvyny štat nech vy banda hlupakov pochopite čo to ten kapitalizmus je len len štat vas buzerantov drži pri moci a nedovoli obyčqajnym ludom aby presne ako v džungli vyhral ten nasilnejši :P

11.07.2013 | Motylx

Ja by som si rád zaplatil všetko sám.
Sam by som si aj vybral, čo chcem platiť a čo nie.
Lenže tento systém mi len pod hrozbou násilia vezme peniaze, ponúkne mi nekvalitne, ci len deklarovane a neexistujuce sluzby a pohlad na socialne hodinky, socialny autopark, socialne adresy, socialne podniky...vsetko v uvodzovkach.
Podnikatelia, zivnostnici su ti, ktori tu vsetkych musia nakrmit.
Verejny sektor, dochodcovia, deti, rozne hendikepovani...ziju z toho, co stat nasilim vezme podnikatelom, zivnostnikom a ich zamestnancom...kolko z toho, co im stat vezme sa spravodlivo prerozdeli, kolko z toho sa rozkradne?
Podnikatel, zivnostnik, ich zamestnanci...to nie sú tvoji nepriatelia. Oni pracujú a chránia si svoje.
Tvoji nepriatelia sú zlodeji, prerozdelovaci, paraziti, ktorí im peniaze vezmú, väčšiu časť zhltnú sami a až za zvysky od večere si kupujú tvoju priazen, tvoj súhlas...za tie zvysky od večere sa dobrovoľne stavas spolupachatelom.
;)

13.07.2013 | Kesler

Dobre, tak sa odstahuj do KLDR tam Velky ludovy chural zrusli dan s prijmu okolo roku 1970,presny casovy udaj mam v Hospodarskom dejepise v kniznici, ale kvoli tebe sa mi nechce dvihnut zadok, nemam rad blbcov.

13.07.2013 | Motylx

Kldr je ancap?
Kim je libertarian? Anarchokapitalista?
:)
Ak nemáš rád blbcov, existuje asistovana samovrazda.
Len blbec môže vyhlasovat ďiktaturu v kldr za raj ancap.
Ak chceš spraviť v živote aspoň niečo užitočné, svoj popol urci na posyp zladovatenych chodníkov.
;)

12.07.2013 | Zavacky

Len pár slov:
Výška daní by sa mala vždy spájať so stavom demokracie a kultúry. Efektívna demokracia a vysoká politicko-ekonomická kultúra znamená aj efektívne dane.
Výška sa stáva druhoradá.

12.07.2013 | Moral Revival

K+. K tomu viac netreba nič dodať. V našom prípade (Slovakistan) je výber daní sprostá krádež.

12.07.2013 | eExcel

Nikdy pri kritike zvysovania dani a odvodov nezabudajte na to, ze pravica bola pri kazdom zvysovani dani a odvodov.

A zvysovali ich zasadne obyvatelstvu.

Nareky na to, ze niekto hovori (je fakt, ze o tom nema kecat, ale ma konat) o vyssej zatazi tych co privatizuju zisky a socializuju straty je znacne prisprostste. Take hejpravicove, hejkapitalisticke.

Stat svojim danami a odvodmi voci obcanovi davno nesleduje akukolvek mieru adekvatnosti a poskytovania protihodnoty. Ak pri dnesnom vykradnuti obcana tak, ze mu stat vezme cca 60% prijmu na daniach a odvodoch niekto "cool-pravicovo" mudruje ze podnikatelom sa brat nema - "nikdy-nikdy, lebo odidu a ostane tu cierna diera", ze "vzdy a vsade treba zidierat len obyvatelstvo" - a "aky som je mudry ze som na toto prisiel" - ide o prejav nezlucitelny so znalostou vyznamu statu.
Stat tu nie je preto, aby vykradal obyvatelstvo - stale viac a viac. Stat tu nie je na to, aby tvoril lacnu pracovnu silu pre exportne korporacie.

15.07.2013 | Roman Kanala

V skutočnosti je to naopak, pravica bola pri každom znižovaní daní.

Tomáš Janoušek

Tomáš Janoušek
  • Počet článkov: 9
  • Priemerná čítanosť: 2683
  • Priemerná diskutovanosť: 19
  • RSS blogu

O blogu

Daňový konzultant, vyštudovaný ekonóm (EU v Bratislave, Hanken Svenska Handelshoglan a Aalto University v Helsinkách). Mojim zámerom na blogu sú témy a myšlienky z oblasti ekonomiky, pri ktorých sa Vám zvýši srdcový tep, či už v pozitívnom alebo negatívnom slova zmysle. Mojou špecialitou je dokonalý fínsky model.