Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nezávislosť Škótska: nový fenomén v EÚ?

02.12.2013 | Tomáš Janoušek

Diskusia (5 reakcií)

02.12.2013 | Niless

Skoti odtrhnutim od UK stratia o tom niet pochyb. Este bude vela kriku pre delenie aktiv a dlhov. Ako nova samostatna krajina zrejme bude mat vyssie naklady na financovanie dlhu (v zavislosti k "zdedenim aktivam).
A tie dristy Barrosa...ze ostanu mimo EU, takze zrejme aj mimo Schengenu. Mam si to vylozit tak ze na juhu Skotska resp. severe Britanie sa zacne z EU fondov stavat nova hranica a la Palestina aby sa po prijati mohol ten mur zrusit?
A mozno Skoti vedie nieco co mi nie a toto je iba nastroj ako potichu vystupit z komunistickej EU.

02.12.2013 | Roman Kanala

Barroso niečo také naozaj povedal, že ostanú mimo Francúzskej únie? Odhliadnuc od toho, že by to možno bol elegantný spôsob vystúpenia z Francúzskej únie (predstavme si 1m2 od ktorého by sa odtrhol zbytok krajiny a Francúzom by ostal napospas ten 1m2, zbytok by bol mimo), existuje právny koncept nástupníckeho štátu. Aj Československo nejakú dobu po 1918 používalo rakúske bankovky, úradníkov, notárov. Mentalitu, školstvo a železnice používa bezo zmeny dodnes. Tak to bude aj s nástupníckymi štátmi.
 
Francúzi, ktorí usilujú o zjednotenie kontinentu pod ich taktovkou, secesiu nutne budú vidieť ako prekážku. Ich plány by to spomalilo. Eurodebakel im teraz dal príležitosť zapnúť turbo, a zrazu spiatočka? Pre to si myslím, že to bude skôr také bu-bu-bu, akože bez Eura nebude Európa, alebo že ak v Bratislave neschvália euroval, tak bude vojna. Logické: po vojne vznikla Francúzska únia a odvtedy vojna nebola. Preto ak Francúzska únia zanikne, bude v Európe vojna. Odkedy je globálne otepľovanie, nebola vojna. Zachráňte mier, vypúšťajte skleníkové plyny.

02.12.2013 | Motylx

Nebezpečný precedens?
V akom zmysle nebezpečný?

Pravo na nezavislost by malo byť normou.
Európska unia by mala byť ekonomickou uniou, nie politickou.

Ak ju treba udržiavať silou, alebo hrozbou sily, tak o čom to je?
TO je nebezpečné.
Nie nezavislost, sloboda...

???

02.12.2013 | siux

Proti sú španielsky premiér Rompuy či francúzsky prezident Holand. Nevedel som, že Španielsko zmenilo premiéra a Holland si skrátil to dlhé priezvisko. Inak fajn

11.12.2013 | MM13

trosku vela chyba:

- "Škótsky premiér, Alistair Carmichael"
premier je Alex Salmond

- "Ďalšou otázou sú zásoby ropy v Severnom mori. Ako by boli rozdelené výnosy medzi Spojené kráľovstvo a samostatné Škótsko? Treba brať na vedomie, že tieto zisky tvoria v súčasnosti podstatnú časť príjmov Škótska"
vynosy z tazby ropy su v sucasnowti prijmom UK a nie Skotska

- "Ak by zdedili časť dlhu verejných financií vo výške 85 % HDP, nesplnili by konvergenčné kritériá na vstup do EÚ. Potvrdil to aj predseda Európskej komisie, José Manuel Barroso, ktorý povedal, že osamostatnenie sa od členského štátu EÚ bude považované za vznik nového štátu, a ten ostane mimo EÚ."
konvergencne kriteria a to ci by Skotsko po osamostatneni zostalo v EU, alebo muselo ziadat o prijatie su dve rozne veci, takze zacat druhu vetu s "potvrdil to aj predseda Európskej komisie " je nelogicke

- valonske hnutie za samostatnost realne neexistuje

- "španielsky premiér Rompuy či francúzsky prezident Holand" ???

- "v parlamentných voľbách v roku 2015, ktorej hlavnou témou bude určite samostatnosť Škótska a zotrvanie Spojeného kráľovstva v EÚ"
zotrvanie UK v EU sice moze byt jednou z hlavnych tem britskych voliev v 2015 roku, ale samostatnost Skotska urcite nie, kedze bude po referende, a odpoved na otazku bude dost jasna

Tomáš Janoušek

Tomáš Janoušek
  • Počet článkov: 9
  • Priemerná čítanosť: 2680
  • Priemerná diskutovanosť: 19
  • RSS blogu

O blogu

Daňový konzultant, vyštudovaný ekonóm (EU v Bratislave, Hanken Svenska Handelshoglan a Aalto University v Helsinkách). Mojim zámerom na blogu sú témy a myšlienky z oblasti ekonomiky, pri ktorých sa Vám zvýši srdcový tep, či už v pozitívnom alebo negatívnom slova zmysle. Mojou špecialitou je dokonalý fínsky model.