Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Za Euro alebo Národ?

25.06.2015 | Tomáš Hellebrandt

Diskusia (4 reakcie)

26.06.2015 | Niless

Pan Hellebrandt, co je to ta hlbsia fiskalna integracia? Lebo znie to rovnako honosne ako kvantitativne uvolnovanie ci fiskalne stimuly. Odhliadnuc od skusenosti s "mudrostou" bruselskych panacikov chapem to ako centralizaciu moci nad ekonomikou a financiami. Ano nasi politici su skorumpovani, nezodpovedni a ta ich bohorovnost rastie s ich nekompetenstnostou v ekonomickej oblasti. Ale kde su zaruky ze to nebude rovnake aj v Bruseli, pripadne este horsie?

Poviem Vam to na rovinu zmluva o zalozeni ESFS jasne ukazuje ze je snaha centralizovat ale uz v zakladnych dokumentoch su zrozumitelne pisane state o zbaveni sa akejkolvek zodpovednosti ci moznosti trestneho stihania zo strany nadronych vlad / sudov.
Podobne praktiky vyuzivaju vojaci armad, ktore vtrhnu na nejake uzemie a vyhradzuju si pravo ze budu spadat iba pod jurisdikciu vojenskych sudov vlastnej krajiny. Podpora fiskalnej integracie pravdepodobne skonci ako vcerajsia volba generala u hokejistov, hlasovacie prava sapresunu na zamestnancov ECB, rozne bruselske spicky a vznikne moloch, od ktoreho sa bude velmi tazko v buducnosti moct niekto odputat.

AK s tym zacnete po skusenostiach v EU najprv vymyslite pravidla pre vystupenie z nejakeho paktu a nezabudnite na koniec uviest ze sa nebudu menit v neprospech vstupujucich krajin.

Apropo zmierte sa s tym ze v EU nedojde k takej integracii aku niektori snivaju, lebo centralizacia rozhodovania zapricinila ze sa aplikovali zle rozhodnutia, v Bruseli nie je ani stopa po nejakej sebareflexii...jednoducho ludia bastu moci prekukli.

26.06.2015 | Roman Kanala

Fiškálna integrácia je naplnenie dávneho sna Francúzov neutralizovať Bundesbank. Celý projekt spoločnej meny, všetko to vydieranie zjednotením je prejavom vôle neutralizovať Bundesbank. Centrálna európska banka je síce organizovaná po vzore Bundesbank, ale v rade guvernérov má každá krajina rovnocenný hlas. Malta ako Nemecko.

Prečo Francúzi musia neutralizovať Bundesbank? Lebo Bundesbank bola nezávislá na politikoch a ukazovala, že marka môže byť omnoho menej inflačná, omnoho stabilnejšia, ako francúzky frank. Banque de France je otvorene riadená politikmi. Francúzsky frank bol so švajčiarskym 1:1, potom bola devalvácia, keď sa škrtli dve nuly a napokon aj tak skončil 1:4. Podobne tomu bolo aj s kurzom voči marke. To strašne bilo do očí. Francúzsko, prasačia krajina. To sa nesmie. A tak sa prijalo euro. A tak začalo nešťastie.

No a teraz by Francúzi chceli diktovať ostatným, aby tiež vyberali veľa daní, keď oni vyberajú veľa daní. Vyberať veľa daní je znakom vyspelej spoločnosti. Silný sociálny štát. Nepripomína to niečo?

26.06.2015 | libertarian

Nuž, zdá sa, že už aj pan Tomáš Hellebrandt pochopil, že sa ich dom ček z karát rúca. Ale stale nepochopil príčinu :
Nepochopil, že tu funguje princíp OBECNEJ PASTVINY.
Na tuto obecnu pastvinu (ECB) sa chodia popásať všetky štáty eurozony , aj ked niektore menej, niektoré viac. Greci sa tam pasú nonstop, a žrali na plnú hubu. A teraz už začínaju byť niektorí zdesení - čo sa stane, ak vyžeru s tej pastviny poslednú travu. Draghi síce slubil, že trávy nasadí , koľko bude treba, ale - hlavne Nemci - už maju skusenosti z rokov dvadsiatich minuleho storočia, kam to vedie.
Ekonomovia síce tvrdia, že tlačiť možno do nekonečna, ale ..... čo ak nie ?

26.06.2015 | PaloK

"Sulík pokračoval v tom, že za posledných 5 rokov dlhy výrazne rastú, lebo si každý myslí, že ich zaplatí niekto druhý. “Je pekné mať ideu veľkej Európy, ale zlyháva to na peniazoch. Taliansko vyhlásilo, že sa rýchlo zotavuje a dlhy mu rastú, kto to zaplatí, vy pani?”, opýtal sa Sulík a dostal prekvapivú odpoveď: “Už 5000 rokov bývajú dlhy pravidelne škrtnuté v dôsledku vojen a revolúcií, jedná sa o empirický dôkaz. Ak dlhy prudko stúpnu vždy bude možnosť ich poškrtať,” skonštatovala s ľahkosťou, ako keby sa nechumelilo, pani Guerot."
**************************************************­**************************************************­***********************************

Tomáš Hellebrandt

Tomáš Hellebrandt
  • Počet článkov: 31
  • Priemerná čítanosť: 2494
  • Priemerná diskutovanosť: 44
  • RSS blogu

O blogu

Vyštudoval som ekonómiu (Oxford, London School of Economics) a väčšinu svojho profesionálneho života pracoval v zahraničí, najprv v Bank of England v Londýne a neskôr ako výskumný pracovník v Peterson Institute for International Economics vo Washingtone. Od roku 2018 pôsobím na Útvare hodnoty za peniaze na Ministerstve financií SR. Okrem ekonómie ma tiež zaujíma politika a politická filozofia a týmto témam sa chcem venovať v mojom blogu. Občas prispievam aj k diskusii o právach a postavení LGBT ľudí.