Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Rovnejší svet

02.06.2015 | Tomáš Hellebrandt

Diskusia (20 reakcií)

03.06.2015 | Pavel Šimon

Ďakujem za ďalší zaujímavý pohľad na dáta o bohatstve. Údaje a závery ukazujú trošku niečo iné ako je "všeobecný pocit", a myslím si, že ti údaje a závery z nich sú skôr bližšie realite.
Bohužiaľ ten pocit je pre väčšinu určujúci a aj spolu vytváraný médiami.
Zaujímavá zmena by asi tiež nastala keby percentil nebol 10:90 ale povedzme 5(3):80(75). Tam by asi nerovnosť vystrelila podstatne vyššie.
Druhý moment je otázka "zdieľania" nadobudnutého bohatstva - nielen Buffet a Gates iniciatíva, ale celkovo ako sami prispievajú na kolobeh financií. Tu by sa asi ukázalo, že naše lokálne špičky ešte morálne nedorástli do stavu v akom sú v USA ale aj západnejšej Európe. Pritom do obdobia socializmu sa o rozvoj Slovenska (bez ohľadu na to čoho súčasťou sme boli) starali práve bohatí občania a nie štát. Ale to už je aj námet na úplne iný príbeh (alebo výskum).

03.06.2015 | Tomáš Hellebrandt

Ďakujem aj ja za konštruktívny príspevok do diskusie. Ten všeobecný pocit, že príjmové nerovnosti rastú má svoje opodstatnenie. Vnútri mnohých štátov sa nožnice medzi bohatými a chudobnými naozaj roztvárajú a je prirodzené, že ľudia sa najviac zaujímajú o to čo sa deje doma. My sme len poukázali, že v svetovom meradle je trend od nedávna opačný. Čo sa týka zdieľania bohatstva, Gates a Buffet sú úžasným morálnym príkladom ale bohužiaľ aj v USA je plno boháčov čo darúvajú radšej Republikánskym kandidátom za účelom ochrany svojich výhod ako chudobným v Afrike. V tom sa teda moc nelíšia od tých našich Pentákov. Rozdiel je v tom, že v USA sú neobmedzené finančné dotácie na podporu politických kampaňí chránené rozhodnutím Najvyššieho Súdu, takže ani netreba chodiť po konšpiračných bytoch.

03.06.2015 | Motylx

Jasné... a pečené holuby zadarmo do huby...
A ti, ktorí ich pečú, ich budú s čoraz väčším nadšením vyhadzovať do luftu...
Buhehehe.
☺ ☺ ☺
.
Ľudia ako hellebrandt programovo pracujú na zničení morálky a spoločnosti.
.
Najzaujímavejšie na hellebrandtovom blogu bude sledovanie jeho prerodu z idealistu na cynika bez chrbtovej kosti.

03.06.2015 | @@@

spoločnosti ?...morlaky ?...to si kde videl ...toto je utopia že existuje nejaka moralka alebo spoločnost, každy kope len za svoj blahobyt :P

03.06.2015 | Tomáš Hellebrandt

Z darmi by si ako libertarián nemal mať problém. Robert Nozick vo svojom diele Anarchy, State and Utopia napísal, že darovanie bohatstva na charitu je veľmi úctihodnou formou zaobchádzania s vlastným majetkom.

03.06.2015 | Motylx

S dobrovoľnými darmi nemám najmenší problém.
Ty však píšeš, ako vždy, o donucovani.
Nozick je ok.
Ty nie.

03.06.2015 | noname2

Problem je ze tento rovnejsi svet sa vytvara umelo takze dlhe trvanie to nebude mat najmae ked nastupuje vyroba cez automatizaciu a robotov!
Skonci to tak ze ti co makaju nebudu makat a budeme mat vsetci rovnako a to znamena nic!
Dejavu socializmu je tu, len tentokrat sa nevola Varsavska zmluva ale EU! ;-D

03.06.2015 | libertarian

Citáty :
" ..... sme vypočítali pravdepodobný trend...... Naša prognóza naznačuje, že ..................že naše morálne záväzky......... rovnaké prostriedky, ako venujeme..... nemala by nám byť ...... vo svete môžeme očakávať ...... Našim cieľom je....... Máme čo robiť! "

- Pekné formulácie . Perfektný plural maiestaticus.
-.-.-.-.
Majestátní plurál (lat. pluralis majestatis nebo též plural maiestaticus, pluralis maiestaticus), někdy též královský plurál, je způsob, kdy panovník nebo jiný vysoce postavený představitel státu nebo církve o sobě hovoří v množném čísle (my namísto já). Tímto způsobem dává mluvčí najevo vážnost svého postavení.

03.06.2015 | Tomáš Hellebrandt

Tá štúdia je spoločné dielo dvoch autorov a jedného výskumného asistenta. Nerád si privlastňujem úsilie iných, preto ten plurál.

03.06.2015 | Motylx

Nepochopil si iróniu.
Asi si bol dlho mimo domova.

03.06.2015 | Tomáš Hellebrandt

Väčšinu života...

03.06.2015 | libertarian

Na týchto budovateloch socializmu je typické, že sa ani trošku nepozrú do historie, aby videli, ako skončili všetky tie predošlé socialistické spoločnosti - nazývané zakaždým trochu inak, ale vždy stavané na rovnakom princípe : Kto pracuje, tomu vezmeme, kto nepracuje, tomu trošku dáme.
A kto sa pozrie tým všetkým socializmom hlbšie pod kožu tak uvidí, že skoro vždy (celkom vždy ?) nebolo ich hlavným cielom rozdeliť VŠETKÝM ROVNAKO, ale cielom bolo ROZDELIŤ SEBE čím viac, a ostatných iba tak trošku podplácať.

03.06.2015 | @@@

to ešte viac plati pre kapitalizmus ...mne všetko ostanym nič :P

03.06.2015 | IvanPe

Pan Hellebrand, ja vasmu prispevku nerozumiem. To ze kapital si nachadza najvynosnejsie miesta pre svoj rast je funkcia slobodneho trhu, celosvetoveho, teda globalizacie. To ze vyvoz kapitalu sposobuje rast zivotnej urovne v mieste alokacie je iste a to ze to sposobuje pokles odkial kapital odisiel je tiez jasne. Ze sa staty odlivu kapitalu brania tlacenim papierikov je vec, ktora nerobi nic ine len oddaluje vyrovanie zivotneych urovni a pomaha investiciam do novych technologii.
A co? Treba to mu kapitalu vyvezenemu pomahat? Alebo ochranovat vlastny trh? Alebo co? Darovat papieriky a investovat do infrastruktury kde sa kapital alokuje? Efektivnejsie prerozdelovat? Ako, komu? Chcete nam povedat, ze cinania budu spotrebuvat postupne viac masa? Jasne ze budu, budu potrebovat vyssi vykon, energiu. Chcete aby sme im to maso dali? A ci by s nim robili ked este energiu nepotrebuju? Spotrebovali a pytali dalsie?
Nechapem co chcete povedat.
Ze rolnik vo Vietname takmer nepotrebuje stat, a urcite nie na obzivu? A to ako zaratate do svojho modelu? Ze co, ze seda ekonomika fuj? Vezmime im to danami a potom rozdajme aby sme vedeli ci ziju v biede? Ziju a mnohym to tak nepride, povazuju za blahobyt ked je vyssia uroda, ked si opravia svoj dom. A?

03.06.2015 | Tomáš Hellebrandt

Kritizovať nedokonalosť dostupných dát je lacný útok. Robíme čo môžeme s dátami, ktoré máme k dispozícii. Ale keď už sme pri tom Vietnamskom roľníkovi podotknem, že v tých najchudobnejších krajinách Afriky a Ázie sa prieskumy domácností sústredia na spotrebu a nie peňažný príjem, čo pomáha zachytiť hodnotu domácej produkcie.

Naša štúdia má pozitívny nie normatívny charakter. Otázku čo robiť s globálnymi nerovnosťami necháme ne filozofov. Ak máte záujem odporúčam Michale Blake „Justice and Foreign Policy“. Môj názor nájdete na tu:

http://www.jetotak....

03.06.2015 | IvanPe

Pan Hellebrandt ale ja som neutocil, len som to nepochopil, teda nepochopil som ucel blogu. A mozno ze som pochopil, len som to chcel pocut od vas. A co sa tyka nedokonalosti zdrojov dat, tak rovnako ako ten Francuz s velkou "büchlou" ani vy ani on s tym nic neurobite. Lenze, potom sa moze realne stat, a ja som viac ako presvedceny, ze sa tak aj deje, ze chyba dat je na urovni statistickej chyby, odchylky od trendu, alebo ak chcete, disperzie. Vysledkom realne moze byt ze celkove trendy nie su funkciou blahosklonnosti pomoci chudobnym ale nerovnomerneho rozlozenia zdrojov, informacii a prilezitosti. Potom tou nadobou treba len zatriast, co sa momentalne deje, a ono sa to zasa nejak zoskupi. Takze akykolvek vstup do prirodzeneho vyvoja je ako teslov protitlak na hadici, dokaze zastavit vyvoj (Lenin, Mao, Kim, ...), alebo ho znacne spomalit.

03.06.2015 | Tomáš Hellebrandt

Tak sa ospravedlňujem, že som vás krivo obvinil. :-) Čo sa trendu týka, ten je príliš strmý aby sa dal celkove spochybniť nedokonalosťou dát. V tej štúdii máme výpočet o koľko by museli príjmové nerovnosti vnútri štátov stúpnuť aby zvrátili pokles svetovej nerovnosti a to číslo je veľmi veľké. Pokiaľ budú rozvojové krajiny rásť rýchlejšie ako vyspelý svet nerovnosti budú klesať. To, že sa tak deje, nie je dôsledkom väčšieho prerozdeľovania alebo humanitárnej pomoci ale dôsledkom integrácie rozvojových krajín do svetových dodávateľských reťazcov čo umožnili technologické inovácie posledných desaťročí. Napriek tomu príležitosti zostávajú rozdelené veľmi nerovnomerne. Najväčší vplyv na životnú úroveň človeka má stále jeho občianstvo, nie talent alebo pracovitosť.

03.06.2015 | IvanPe

:) ok, teda o com je ten blog?
O zlom rozdeleni bohtastva alebo o jeho samovolnom prerozdelovani? Ak naozaj trend je vyssi ako 10%.

03.06.2015 | libertarian

Keby som ja ....
Keby som ja chcel čosi mudre napísať o nerovnomernom rozdelení bohatstva a príjmov, asi by som postupoval celkom inak.
Vychádzal by som Z PRÍČIN tej nerovnomernosti .

Príčiny nerovnom,. rozdelenia :
1 . Prirodzené :
- vplyv náhody
- vplyv osobných schopností a osobných snáh


2. Vynútené
- Štátom PRIAMO spôsobená, vynutená nerovnomernosť (dotácie, dane, clá, korupcia,........)
- Štátom násilne vnútené okolnosti na rozdelenie bohatstva, nepriame vplyvy (bariery obchodné, výrobné, finančná politika centr. bánk, ......)

- Štatom vnucovaná ROVNOSŤ v príjmoch a v bohatstve je presne také zlo, ako štátom spôsobená nerovnosť.


To, čo je prirodzené, by sa nemalo násilne blokovať a "naprávať". Rozdiely v príjmoch prirodzené sú motorom pokroku.
To, čo je NÁSILNE štátom vnutené, by sa malo RUŠIŤ.
Je absurdné a nehorázne, že štátna moc spôsobuje extremne nerovnosti, a následne ich chce naprávať iným násilím.

Finančná politika štátov - najprv zadlžovanie, a následne biznis so štátnymi dlhopismi, pri ktorom štát emisiou nových dlhopisov spláca staré dlhy a najviac na tom zarábaju komerčné banky, cez ktoré emisná centr. banka posiela peniaze vláde štátu - to je nehoráznosť tisícročia. A táto spôsobuje extremnu nerovnosť v príjmoch. A TOTO BLOGEROVI NEVADÍ ?????????????????? Aha, pana blogera 5 rokov živila Bank of England v Londýne.

04.06.2015 | Vlasko

Jemu to nevadi kedze studoval na bastach socializmu(Oxford, LSE) kde im do hlav vtlkaju totalne magoriny od "ekonomov" ako Keynes(jeho veldielo sa citat neda kedze kopec nedava ziadny zmysel - ak sa na tym samozrejme zamyslis ), Pigou, Samuelson atd. No a potom nastupil do dalsej statnej institucie(BoE) priamo zodpovednej(spolu so statnou agenturou FSA) za bankovu krizu v UK. A socialistom ziadne nasilne branie penazi nevadi(ved kto by staval cesty, nemocnice atd.) . Zato im vadia dobrovolne dary polosocialistickym stranam(Republikani) ale dary plne socialistickym stranam(Demokrati) su uz v poriadku. Lebo Demokrati bojuju za ICH pravo na gay sobase. To ze danami utlacaju vsetkym nie je vobec podstatne....

Tomáš Hellebrandt

Tomáš Hellebrandt
  • Počet článkov: 31
  • Priemerná čítanosť: 2499
  • Priemerná diskutovanosť: 44
  • RSS blogu

O blogu

Vyštudoval som ekonómiu (Oxford, London School of Economics) a väčšinu svojho profesionálneho života pracoval v zahraničí, najprv v Bank of England v Londýne a neskôr ako výskumný pracovník v Peterson Institute for International Economics vo Washingtone. Od roku 2018 pôsobím na Útvare hodnoty za peniaze na Ministerstve financií SR. Okrem ekonómie ma tiež zaujíma politika a politická filozofia a týmto témam sa chcem venovať v mojom blogu. Občas prispievam aj k diskusii o právach a postavení LGBT ľudí.