Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Reformátor Sulík

10.04.2017 | Tomáš Hellebrandt

Diskusia (13 reakcií)

10.04.2017 | grgo

Vynikajúce. Jeden z najlepších príspevkov do diskusie o manifeste aký som od jeho zverejnenie videl.

10.04.2017 | Martiman

"Možnosť vyhostenia krajiny z eurozóny by totiž zásadne zmenila charakter menovej únie."

A čo je toto oproti možnosti prijak krajinu, ktorá falšuje svoje "účtovníctvo"? A to ešte nehovorím o tom, ako to tam vyzerá v bežnej domácej ekonomike. Títo však áno:
http://greece.greek...

Ale to daňové raje Junckerov a Goldman Sachs Draghiov nezaujíma. Eurozóna (a EU) potrebuje reformu. A súhlasím, že Sulík sa nad logickou konzistentnosťou svojich tvrdení veľmi nezamýšľa, a podľa neho by to nešlo. Ale zo všetkého najviac potrebuje EU personálnu očistu. Ale naozaj, môžete analyzovať koľko chcete, ak budeme na jednej lodi pod takýmito kapitánmi, tak sme v ...

11.04.2017 | mba

Zaujimavy clanok, ktory vsak ma par ALE:

1. uroven slovenciny by na tak vzdelaneho cloveka mohla byt lepsia, aj ked chapem, ze v Londyne sa slovencina skor pokazi ako zlepsi,
2. s bodom 1 suvisi, ze potancialny politik by sa mal vyjadrovat jednoducho, tj. ak veci, naozaj, do hlbky veci rozumie, dokaze to.
3. cely prispevok sa dal napisat aj do par viet:
Sulikove tance okolo eurovalu boli zjednodusene a nerealne pre dnesny, zlozity, previazany svet, postaveny na dovere vo virtualne peniaze, tlacene centralnymi bankami. V pripade eurovalu islo o zachranu eura, EU a MIERU v EU ako takej, a nie o prevychovavanie nezodpovedneho Grecka. Grecko chcel prevychovavat primarne pan Sulik a jemu podobni.

Ak sa topi lod, je hlupost v prvom rade hladat vinnika, najprv treba zachranit lod a potom treba prijat opatrenia, aby uz nikto sam lod len/tak potopit nemohol.

Nemci nevyhadzuju peniaze von oknom zbytocne, pretoze ich to naucila 2-nasobna obnova krajiny po 2 svetovych vojnach, co vidiet aj na ich prebytkovych rozpoctoch.

11.04.2017 | LPB

Uf, ťažké čítanie, hrôza! A v tom boršči som akosi nepostrehol návrh riešenia.

Napadol ma laický námet na riešenie. Každý člen Eurozóny by mal paralelne aj domácu menu. Každý zamestnanec by dostával výplatu v mene podľa toho, či sa výsledok jeho práce predáva von za Eurá. Napríklad politologická tlčhuba denne na obrazovkách TV by dostávala jednoznačne výplatu v Sk. Naopak, napríklad montážnik v zahraničnej automobilke by dostával Eurá. Niekde by to mohla byť kombinácia, záležalo by to od zamestnávateľa. Štát by svojim zamestnancom vyplácal (asi výlučne) Sk.

11.04.2017 | libertarian

"A v tom boršči som akosi nepostrehol návrh riešenia."

- akože nepostrehol. Však to tam trčí ako slama z topánok :
"Jediným problémom EU je Sulík. Odstránte Sulíka, a euro je zachránené"

Ten samotný blog je škoda komentovať. Oveľa užitočnejšie je - dôsledne rozpitvať terajšiu realitu, zvážiť , aké bude konanie politikov a konanie ECB , a podľa tohto zváženia urobiť rozhodnutie - AKO SI ZACHRÁNIŤ vlastné financie, vlastné aktíva, vlastný majetok. Nemá ŽIADNY zmysel diskutovať o záchrane eurozóny. Treba zachrániť SEBA.
A s trochou šikovnosti a šťastia môže konkrétny človek na tom krachu eurozóny ešte aj zarobiť.
Na každom veľkom krachu zopár šikuľkov kráľovsky zarobilo.

12.04.2017 | Zavacky

Súhlas. Je to tak.

11.04.2017 | libertarian

"Napadol ma laický námet na riešenie. "

- fajn. Trošku ten svoj nápad rozpitvaj, a nájdeš aj riešenie, ktoré je v tvojich možnostiach . Len zváž toto :

1. Nie je dôležité, v akej mene dostávaš výplatu. Svoju výplatu môžeš okamžite transformovať do iných aktív.
2. Existuje zopár aktív, ktoré nemá pod palcom žiadny politik ani ECB.
3. Nie je dôležité, aby sa zachránila eurozóna alebo štát. Dôležitý (pre teba) si ty. Zachráň seba a svoju peňaženku. Eurozonu nech "zachraňuje" Tomáš Hellebrandt.

Zvyšok si doplň.
Vysr_ať na eurozonu.

11.04.2017 | libertarian

LPB :
A ešte -
Ja som sa po kríze v r. 2008 takto zariadil. Realizoval som to behom pol roka. A od tej doby spávam pokojne, a (trošku prehnane povedané) sa na ten krach aj teším. Ak aj nezbohatnem, ale iste neskrachujem. A aspoň si preverím svoje schopnosti riadiť svoj život.

12.04.2017 | LPB

Ak myslíš napríklad nehnuteľnosti, tak to bežnému človeku chvíľu trvá našetriť. Bubáky sú najpružnejšie, najuniverzálnejšie. Ostatné, čo ma napadajú, sú rizikové. Ešte možno vzdelanie potomkov. Lenže väčšina ľudí žije od výplaty do výplaty. A mnohí ani do nej...

12.04.2017 | libertarian

"nehnuteľnosti" - sú teraz extremne predražené, treba predávať, nie kupovať.

"Ostatné, čo ma napadajú, sú rizikové" - rizikové sú hlavne peniaze. Aj kopa hnoja je menej riziková, vyprodukuje kopu jedla.

"vzdelanie potomkov" - to je absolutna fraška. Dnes rozdávajú VŠ diplomy každému, kto si objedná. VŠ nedávajú vzdelanie, ale bezcenné papiere.

" väčšina ľudí žije od výplaty do výplaty" - kto dnes nedokáže trošku zbohatnúť, je asi lemra lenivá. V dobe qvantitatívneho uvoľňovania poletujú peniaze vzduchom, Ano, našetriť "chvíľu trvá" . Ale ja nehovorím o zbohatnutí z týždeň.

Na tému "bezpečné uchovanie aktív" - je web plný článkov. Len treba tomu trošku rozumieť. A neveriť grázlom politikom.

18.04.2017 | noname2

>Na tému "bezpečné uchovanie aktív" - je web plný článkov. Len treba tomu trošku rozumieť. A neveriť >grázlom politikom.
daj nejaky link co myslis?!?

12.04.2017 | EWcub

"aktuálne spolupracujem s OZ Progresívne Slovensko" - ani sa nedivim - vrana co pred nejakym casom navrhovala vyriesenie vsetkych ekonomickych problemov cielovanim politiky centralnych bank k 5-percentnemu nominalnemu rastu HDP najlepsie "sekne" k bolsevickym vranam z Progresivneho Slovenska, ktore v krdli schovavaju byvalych sefredaktorov Noveho Slova (co samo osebe hovori za vsetko). A este sa tam nachadza aj potulny rytier Dubeci. Kvalita, bez ktorej sa Slovensko nezaobide.

12.04.2017 | IvanPe

Europska posledna instancia ma jeden zasadny problem: tym ze neumoznila skrachovat ani tym statom, ktore boli na to zrele, miesto prisposposobenia sa novej realite, zafixovala povodny dnes uz nefunkcny stav. Dosledkom teda nie je pokoj a klud v Europe ale vyrazna nedovera hraniciaca s panikou. Narodni socialisti, ktori v dejinach nastupovali po komunistickych istotach ako protivaha bolsevickemu zneuzivaniu moci, su tou stale castejsou volbou obcanov. Nie preto zeby boli vsetci fasisti, i ked ruku na srdce kazdy s tym svojim sposobom bojujeme, ale preto lebo socialisticka klika predstavujuca kolektivne rovnostarske riesenie je vo svojom vycinani len tazko udrzatelna. Nie ze ich nezaujima co si praju ich volici, ale uz ich to ani zaujimat nemusi, maju svoj vlastny svet. Bruselsky.
Takze tym kludom po pesine som si vobec ale vobec nie isty.
A kedze "elity" panicky pobiehaju okolo, volim vlastne zaujmy pred neznamym kolektivim.
PS: to ale vobec neznamena, ze suhlasim s politikou pana Sulika.

Tomáš Hellebrandt

Tomáš Hellebrandt
  • Počet článkov: 31
  • Priemerná čítanosť: 2499
  • Priemerná diskutovanosť: 44
  • RSS blogu

O blogu

Vyštudoval som ekonómiu (Oxford, London School of Economics) a väčšinu svojho profesionálneho života pracoval v zahraničí, najprv v Bank of England v Londýne a neskôr ako výskumný pracovník v Peterson Institute for International Economics vo Washingtone. Od roku 2018 pôsobím na Útvare hodnoty za peniaze na Ministerstve financií SR. Okrem ekonómie ma tiež zaujíma politika a politická filozofia a týmto témam sa chcem venovať v mojom blogu. Občas prispievam aj k diskusii o právach a postavení LGBT ľudí.