Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Pán Kuffa pochodujte s nami!

05.06.2012 | Tomáš Hellebrandt

Diskusia (63 reakcií)

05.06.2012 | milanll

Palec hore a blahozelam, Tomas.

Chce to poriadnu davku odvahy, priznat sa k svojej sexualnej orientacii, v tejto spolocnosti plnej predsudkov a nenavisti.

Taktiez, tesim sa na blogy s ekonomickou temou.

26.08.2013 | volim teda som

...len drobna vycitka k terminologii....kedze Tomas nic nespachal, nema sa k comu priznavat...

05.06.2012 | Robert Koncek

Rozumne a s nadhladom napisane, respekt.

Castokrat sa zamyslam, co by urobilo s akceptaciou same-sex manzelstiev, keby doslo ku come-outu vsetkych znamych LGBT osob z politiky (poslanci, ministri, statni tajomnici), kultury, vedy, biznisu. Reci o chorobe by sa stali podla mna smahom ruky ocividne smiesnymi.

Tiez sa tesim na ekonomicke blogy, vo VB sa deju zaujimave veci, postrehy z prvej ruky by mohli byt zaujimavym spestrenim tunajsej blogosfery (popri inych temach, samozrejme).

05.06.2012 | adkrt

Nemožné sa v Anglicku stalo reálnym-
Vraj "... Ľúbime sa, plánujeme spolu rodinu (áno aj s deťmi, v Anglicku totiž môžeme)...". Ten film s tehotným Arnoldom som bral ako fikciu a tu hľa čítam, že keď sa dvaja teplí bratia ľúbia tak môžu mať detičky. V tom Anglicku sa veru dejú veci. Raz darmo sú pred nami aspoň 200 rokov.

06.06.2012 | Tomáš Hellebrandt

Nuz, musim sa priznat ze skusame s partnerom uz pat rokov a nie a nie otehotniet. Esteze v anglicku dospeli k ozaj revolucnemu poznaniu ze podmienky adopcie deti by mali byt zalozene na zaklade schopnosti nadejnych rodicov zabezpecit pre dieta materialne a predovsetkym citove zazemie v ktorom sa bude moct uspesne rozvijat, a nie na zaklade ich farby pleti, viery alebo sexualnej orientacie. V tomto su anglicania urcite pred nami, no dufam ze o menej ako o 200 rokov.

05.06.2012 | FB

preklad citátu od sudcu z USA je toporný, zlý. Na to, že je to dobrá myšlienka by si zaslúžil o dve triedy lepší. Skúste.

a v profile si opravte filozofia, nepíše sa s dlhým ó.

inak super, vitajte!

05.06.2012 | FB

tak som Vam to prerobil - postnite tu aj anglicky original, zaujima ma ako je to sformulovane
1.
"Smelým, sebestačným ľuďom, s dôverou v silu slobodného a nebojácneho myslenia v rámci demokracie, žiadne nebezpečenstvo vyplývajúce z prejavu nemôže byť považované za jasné a prítomné, ak nešťastie ním spôsobené nehrozí pred tým, ako sa naskytne príležitosť na diskusiu. Ak je čas odhaliť cez diskusiu klam a omyl, odvrátiť zlo pomocou osvety, správny liek je viac rečí, nie vynútené ticho. ”
1.0.
Odvážní a kritickí ľudia milujú demokraciu a preto vedia, že nikomu nemožno odopierať možnosť vyjadriť svoj názor. Ak sme v situácii, ktorá dovoľuje testovať názory druhých v slobodnej diskusii a odhaľovať tak ich omyly a klamstvá, tak potom zlu vieme predísť aj jasnou rečou.

hm?

06.06.2012 | Tomáš Hellebrandt

Dakujem pekne za opravu gramatiky. Tych dvadsat rokov co zijem mimo rodnej hrudy malo nezelane dosledky na moje ovladanie slovenskeho jazyka. Dufam ze prostrednictvom blogu sa aj moja slovencina casom zlepsi. Co sa tyka anglickeho originalu Brandeisovho citatu, tu je: "To courageous, self-reliant men, with confidence in the power of free and fearless reasoning applied through the processes of popular government, no danger flowing from speech can be deemed clear and present, unless the incidence of the evil apprehended is so imminent that it may befall before there is opportunity for full discussion. If there be time to expose through discussion the falsehood and fallacies, to avert the evil by the processes of education, the remedy to be applied is more speech, not enforced silence." Priznavam ze v anglictine to znie ovela krajsie (i ked velmi staromodne) ako v mojom slovenskom preklade, ale snazil som sa to prelozit co najpresnejsie bez ohladu na stylovu dokonalost.

05.06.2012 | salamoon

Pre zaujímavosť, par čísel k homosexualite medzi samotným rímsko-katolíckym duchovenstvom v US.

Estimating the number of homosexuals in a given population can be problematic due to problems of measurement, definition, and heterogeneous geographic distribution. Estimates in large populations range from 1% to 15%, with a mean of 4–5%. Despite this, evidence from several studies has shown that there are higher than average numbers of homosexual men (active and non-active) within the Catholic priesthood and higher orders; estimates presented in Donald B. Cozzens' book "The Changing Face of the Priesthood" range from 23–58%.

A 2002 nationwide poll in America by the Los Angeles Times of 1,854 Roman Catholic priests reported that 44% of the priests said "definitely" a "homosexual subculture", defined as a "definite group of persons that has its own friendships, social gatherings and vocabulary", exists in their diocese or religious order. A 2001 survey conducted by Dean Hoge for Catholic University of America found that 19% of priests said "clearly there is a subculture", 36% said their probably is and 17% said there is not.

A number of anonymous studies have also suggested a prevalence of homosexual leanings in the Roman Catholic priesthood. Studies by Wolf and Sipe from the early 1990s suggest that the percentage of priests in the Catholic Church who admitted to being gay or were in homosexual relationships was well above the national average for the United States of America. Elizabeth Stuart, a former convener of the Catholic Caucus of the Lesbian and Gay Christian movement claimed, "It has been estimated that at least 33% of all priests in the RC Church in the United States are homosexual."

Anecdotal press reports from anonymous sources also suggest that the incidence of homosexuality in the Roman Catholic priesthood is much higher than in the general population.It is theorized part of the over-representation might be caused by heterosexual priests leaving in order to marry. But it may also have much to do with the Church offering a perceived 'sanctuary' for many men living in societies where homosexuality is criminalised or shunned, especially reducing the pressure by families to marry and have children.

One report suggested that since the mid-1980s Roman Catholic priests in the United States were dying from AIDS-related illnesses at a rate 4 times higher than that of the general population; with most of the cases contracted through same-sex relations, and the cause often concealed on their death certificates. Bishop Thomas Gumbleton of the Archdiocese of Detroit suggested, "Gay priests and heterosexual priests didn't know how to handle their sexuality, their sexual drive. And so they would handle it in ways that were not healthy." Furthermore the report suggested that some priests and behavioral experts believe the church had "scared priests into silence by treating homosexual acts as an abomination and the breaking of celibacy vows as shameful".

Len toľko. Na pánov/dámy typu Kuffa a spol. netreba ani reagovať, už vôbec argumentovať, iba ignorovať. Človek tým najviac pomôže im samým.

06.06.2012 | miroslav ocenas

Chýba mi tu zdroj, z akého čerpáte. Kto robil ten výskum a aká je jeho dôveryhodnosť. Inak je to len bezcenný text, ktorý je škoda čítať...

07.06.2012 | salamoon

1. Neprecital ste tych par riadkov
2. Nerozumiete im z dovodu jazykovej bariery (to na co sa pytate, je v nom uvedene)
3. Nemali ste vobec zaujem ich citat
4. 1,2,3 su spravne

Inac je napriklad zaujimave, ze v prispevkoch nizsie sa odvolavate na knihu - Bibliu a jej "pravdy", knihu s neidentifikovatelnymi autormi a povodom. Moja otazka/poznamka/reakcia by teda mohla vyzerat analogicky tej Vasej: "Chyba mi zdroj z akeho cerpa, kto robil ten vyskum a aka je jeho doveryhodnost, inak je to len bezcenny text, ktory je skoda citat.."

07.06.2012 | ten druhy

nie vsetci vedie po anglicky, pane. ale vy ste mudry a vy to viete!!!! brada dole.

07.06.2012 | salamoon

Ale, ale. Ved uz tak nešteklite. Nemyslel som to vobec v zlom a tak ako to vidite vy.

No ak je to skutocne tak ako hovorite (ja neviem), v tom pripade povazujem za zvlastne ak niekto reaguje a spochybnuje prispevok, ktoremu nerozumie. Neviem ci ste si vsimli, ale autor blogu zije podla toho co pise dlhodobo v anglo-saskom prostredi.. a ten prispevok bol z primarnych pohnutok adresovany jemu. Nepovazoval som za racionalne, vzhladom na to, ze sa musim venovat aj dolezitejsim veciam ako webova diskusia, nosit drevo do hory.

07.06.2012 | miroslav ocenas

1. Prečítal som to zrýchlene. Väčšinou ak citujete nejaký výskum, tak je zdroj buď na začiatku, alebo na konci. Tam som našiel ten "zaujímavý" citát už v slovenčine a zobral som si to k srdcu, že Vás budem ignorovať. To čo robí p. Kuffa, tak keby sme sa všetci dali dokopy, čo tu diskutujeme tak to nie je ani po jeho členky... asi tak. Ja, ľudí ako ON určite nikdy ignorovať nebudem ani nenechám aby hocikto na nich kydal...
2. mám anglický titul
3. Posledná veta mi ju zobrala
Biblia nie je kniha, ktorá sa dá čítať ako román. Ak ju nečítate srdcom má to pre Vás asi taký zmysel, že pekné príbehy... Otázka je, či viete čítať a rozmýšľať srdcom?

06.06.2012 | Ratataplán

Vážený Tomáš,
na adresu vírusu „homosexulita“, ktorý do klasických rodín priniesol mnoho utrpenia ,úmrtí a nezhôd, máte presadzovať, že spoločnosť by mala viac podporovať a povzbudzovať k lekárskej a farmaceutickej reakcii, i keď korene samotného problému siahajú hlbšie, čo je predovšetkým etický problém, ktorý si vyžaduje zmenu správania - napríklad sexuálnu abstinenciu, odmietanie promiskuity, tradičnú manželskú orientáciu muža a ženy, vernosť a napokon zahŕňa aj otázku integrálneho rozvoja, ktorý vyžaduje komplexný globálny a citlivý prístup a globálnu reakciu zo strany spoločnosti. Aby takýto prístup nadobudol účinnosť, prevencia proti homosexualite musí byť založená na sexuálnej výchove, ktorá sama vychádza z antropológie zakotvenej v prirodzenom práve a ktorá je osvietená Božím slovom. V tom vám úprimne držíme palce.
Alebo si myslíte že úchylka „obnažovania sa“ na verejnosti alebo pedofília je normálna a prirodzená reakcia človeka?
Takže nezjednodušujte problém homosexuality. A pochody si nechajte na súkromnú aftér párty.

06.06.2012 | Robert Koncek

Note to self: do not feed the trolls.

06.06.2012 | adkrt

Na Vašu inteligentnú poznámku preposielam odkaz ako ďaleko teplí bratia v San Franciscu zašli
http://www.zombieti...
Myslím si že toto tu nechce nikto. Vždy boli whores v spoločnosti, ale tie boli okrajovou záležitosťou. Sexualita človeka patrí do súkromia a nie na verejnosť. Keď studené sestry a teplí bratia chcú sa posiľňovať v tom čo robia a čím sú nech to robia doma v spálňach.

06.06.2012 | Robert Koncek

Chcelo by to vytvorit analogiu Godwinovho zakona pre diskusie o LGBT zalezitostiach a priamej umernosti ich rozsahu a pravdepodobnostou, ze v nich niekto vlozi tento link.

Takze, aky ma vas "odkaz" suvis s manzelstvami osob rovnakeho pohlavia a moznostou adopcii deti pre taketo pary?

06.06.2012 | Ratataplán

..keď dochádzajú argumenty....
Nuž čo sa dá robiť.

06.06.2012 | Robert Koncek

Nesrandujte. V prvom rade, vo vasom prispevku neboli ziadne fakty, takze nebolo na co reagovat. Bola to len jedna velka bublina predsudkov a nezmyslov, od "'virusu' homosexualita", cez "Bozie slovo" az po pedofiliu a obnazovanie sa. Splietate dohromady 10 tem, nerozumiete ani jednej. Pozdravujte odo mna vasho (ironicky, pravdepodobne homosexualneho) knaza, ked vam bude kazat o "probleme homosexuality".

Napr. mi skuste vysvetlit, comu konkretne pomoze sexualna abstinencia LGBT osob a skuste to podlozit nejakymi faktami. Teda, pokial nepovazujete psychologicky, psychiatricky, geneticky a iny vyskum v oblasti (nielen) ludskej sexuality a sexualnej orientacie za "teorie vypracovane homosexualmi". Potom sa nie je o com bavit a budem sa musiet porucat. A nezabudnite, ze svojou nevedomostou zrazate dostojnost milionov ludi, o ktorych pocitoch a zivotoch bud nic neviete alebo je u vas potlacena empatia nejakou ideologiou mimozemskeho povodu (alebo oboje).

06.06.2012 | Ratataplán

nuž sám vidíte...že sa tu neprejavujete ako homosexuál....ale ako obyčajný "buzerant".
To je na škodu veci a je mi to ľúto.
Sa ospravedlňujem.

06.06.2012 | JAJA11

Pekný článok, vyzýva k tolerancii, ale autorovi samotnému tolerancia chýba (nedal podnet, len preto, že je pán Kuffa poslanec... )
Tak ako je to s tou toleranciou? Som tolerantný len ak tá druhá strana má pre mňa prijateľný názor?
Pán Kuffa svojimi výrokmi nezhodil homosexuálov ako ľudí... Možno pozná veľa ľudí, ktorí sú takto orientovaní a váži si ich....
Vyjadril svoj názor, že je to choroba. A v tom nie je nič zlé, netolerantné...
Najviac ma zaujali výroky lesbičiek, ktoré sa hnevali, keď sa uskutočnil pochod za rodinu... Ich pochody sú správne, ak tu však niekto začne ochraňovať rodinu, tak je zle...
V dnešnej dobe sa domáhajú všakovakých ústupkov všetci inak orientovaní, promiskuitní a na rodinu ako takú sa zabúda...
Dnes už je divný ten, kto dokáže prežiť život s jedným partnerom, stará sa o svoje deti... Ďaleko výhodnejšie je nezosobášiť sa, striedať partnerov....
Ja osobne mám tiež názor, že orientácia na partnera rovnakého pohlavia je úchylka, pretože úmyslom prírody, boha alebo neviem akej sily bolo zachovať život na zemi... Spájanie rovnakých pohlaví neprinesie nový život a to je "chyba v programe".... Ak sa tak stane, nemyslím si, že je to vina toho jedinca, dokonca viem pochopiť, ak sa rozhodne takto žiť, je to jeho slobodná vôľa a vec názoru, ale nemyslím si, že by sme mali vytvárať rovnaké podmienky pre nich, ako pre rodiny, ktoré tvoria partneri rôznych pohlaví... Zdravá rodina je základom zdravej spoločnosti... Dnes je rodina chorá, množstvo manželstiev nevydrží ani výchovu detí, často sa rozpadá do 5 rokov....
Deti potrebujú pre zdravý vývoj kompletnú rodinu, potrebujú vzor muža aj ženy... A hlavne tolerantných rodičov, ktorí sú im schopní podať pomocnú ruku aj v prípade, ak sa ich orientácia vyvinie iným smerom ako očakávali...
A k adopcii detí rovnako orientovaných ľudí... Ak budú vychovávať svoje deti, tak si myslím, že je to v poriadku, dieťa vždy potrebuje svojho biologického rodiča, to puto bude vždy najsilnejšie... Ak však budú o adopciu žiadať rôzne páry, prednosť by mali dostať páry muža a ženy, aby mali deti vzor oboch pohlaví....

06.06.2012 | Tomáš Hellebrandt

Ja chapem toleranciu ako postoj ktory kazdemu dava slobodu vyjadrovat nazory odlisne od nazorov druhych. Ak si precitate cely clanok zistite ze v nom obhajujem slobodu pana Kuffu vyjadrit svoj nazor, aj ked s nim nesuhlasim. To je tolerancia.

Pan Kuffa spochybnil mentalnu sposobilost homosexualov tym ze nas nazval chorymi (predpokladam ze pod terminom choroba nemyslel virus alebo bekterialne ochorenie ale mentalnu poruchu). Tymto, ako aj svojou naklonnoustou k Ruskemu modelu zaobchadzania homosexualmi vyjadril presvedcenie ze nas hlas si nezasluzi ochranu. To nesvedci o tom ze by si homosexualov vazil. To je intolerancia.

PS Ja tiez chcem prezit zivot s jednym partnerom a starat sa o svoje deti (ci uz biologicke alebo adoptovane).

06.06.2012 | mmin

To ste ako vydedukovali, že myslel mentálnu poruchu. Existuje celý rad chorôb, aj mimo vírusových a bakteriálnych nákaz, dokonca aj priamo psychiatrických diagnóz, ktoré nijako neimplikujú zníženie mentálnych schopností, prípadne mentálnu poruchu.

06.06.2012 | Ratataplán

Prečo sú homosexuáli agresívni keď obhajujú neobhájiteľné a vnucujú svoj pohľad ako jediný správny.?
Homosexualita nie je jednoduchá záležitosť, tento odklon od prirodzenosti treba pochopiť v hlbších súvislostiach.
Ale tá nespratníckosť pri presadzovaní je odpudzujúca a kontraproduktívna. Každý kto urazí niekoho iného je niečo zlého, alebo keď došlo teda k "úchylke" neznamená to že sa niekto bude vystatovať že je gay,,,,to je pre gaya jeho tajomstvo a jeho hlboko intímna záležitosť.
A ešte jedna vec je neprijateľná, to že teórie vypracované homosexuálmi sa berú ako jediný dobrý a správny argument.! ved homosexuáli žili a boli na svete od jeho začiatku....ale ospravedlňovať terajšie požiadavky "dobou" je ozaj nepochopiteľné a ostáva iba módnou záležitosťou.
Každý gay má právo na život, nech si ho ale žije vo svojom tajomstve stvorenia, lebo všetci sú do Stvoriteľa.

26.08.2013 | volim teda som

Každý katolik má právo na život, nech si ho ale žije vo svojom tajomstve...

06.06.2012 | miroslav ocenas

Vďaka za príspevok Tomáš a dovoľte aj moju reakciu. Som kresťan katolík a som zhruba vo Vašom veku. Nie som gay. Stačilo mi prečítať prvý odsek a hneď mi bol jasný Váš "tolerantný" prístup a tá rovnoprávnosť, ktorú tak veľmi očakávate od ostatných. "chceli ste p. Kuffovi venovať pár riadkov, lebo viac si ani nezaslúži..." Čo ste napísali, ale nevyzerá na pár riadkov.
O človeku, o ktorom nič neviete a pred ktorým sa hlboko skláňam za to, čo robí aj on aj jeho rodina, Vy napíšete, že Vám nestojí za nič....skúste si pozrieť toto: http://www.ikv.sk/ je to síce jeho brat ale na tom diele pracujú spolu.
Skúste si pozrieť bibliu Rim 12,21-32. Keď sa odvolávate na rôzne fakty a výskumy, tak možno ste zabudli na tento najdôležitejší. Každý z nás má slobodu a môže si robiť čo chce, nie však všetko je mu na osoh (sv. Pavol). Vy ste si vybrali, tak si musíte niesť aj následky. Tak ako aj p. Kuffa sa rozhodol obetovať svoj život pre blaho a šťastie druhých a nebudovať svoju kariéru. Každý z nás sa bude zodpovedať za svoje činy.
Keď hovoríte o svojom práve a požiadavkách. Ja nemám právo na to, aby som nemal takých ľudí v okolí ako ste Vy....? Hneď som označený ako "triedny nepriateľ"... Keď vládne sloboda prejavu, potom Vy môžete povedať a urážať ľudí, konkrétne poslanca NRSR, ale on nemôže podľa Vás povedať svoj názor aj keď hierarchicky je oveľa vyššie a morálne ani nehovorím...
Keď tu vládne demokracia tak väčšina rozhoduje. Je tak? Ak je tak, väčšina si neželá to, čo chcete Vy. Prečo to neakceptujete. Je to princíp demokracie. Ja osobne nechcem, aby Slovensko malo akúkoľvek inú formu rodiny ako muža a ženu. Je to môj názor a teraz ma idete akože čo obviňovať, že som bigotný katolík, fanatik, despota, netolarantný človek a neviem čo ešte...? Žasnem, čo tu čítam. Vďaka bohu nie sme tam kde Angličania. Stačil mi jeden príbeh, čo som čítal minule v novinách. Na ZŠ mali gej učiteľa telesnej výchovy a deti sa sťažovali kňazovi, že sa "čudne" správa. Kňaz v rámci svojej povinnosti to ohlásil riaditeľovi a ten ho okamžite prepustil. Čo sa však nestalo p. učiteľ sa odvolal na súd a zákony, ktoré v UK sú, že bol diskriminovaný pre sexuálnu orientáciu. Súd vyhral aj odškodné a riaditeľ školy prepustil následne kňaza a telocvikára zobral späť. Neviem, či by moje dieťa nasledujúci deň nastúpilo do tej školy....
Toto je realita, v ktorej ja nechcem žiť.
Veľmi držím palce Rusom, aby nepodľahli tlaku na pochody podobného typu. Je to horšie ako maškarný bál, bez urážky, ale vidieť tam normálneho človeka je umenie.
Na záver len toľko, že nepohŕdam nikým, ale nečakajte niečo čo je proti môjmu presvedčeniu... Ježiš ukazuje cestu a keď som raz kresťan tak mantinely sú jasné. Všetko dobré.

06.06.2012 | Robert Koncek

Predstavený a štatutár Inštitútu Krista Veľkňaza
Ing. Mgr. KUFFA Marián, Dr.h.c.

To je tento? http://www.pluska.s...

Asi ste mysleli 1. kapitolu Listu Rimanom a nie 12. Mimochodom, co koho po tom, co si o lihani muzov s muzmi myslel nejaky Pavol z Tarzu? V Deuteronomiu, 23. kapitole, 13. versi, sa pise: "Za pásom budeš nosiť lopatku a keď si budeš chcieť čupnúť, vyhrabeš jamku; a keď zas vstaneš, vyhrabanou zemou prikryješ svoj výkal." Tym sa tiez riadite? Ak nie, preco?

Dalej, v Starom zakone sa pouziva hebrejske slovo tōʻēḇā (do slovenciny sa preklada zvacsa ako "ohavnost") v nasledovnych pripadoch (okrem mnohych inych):
Nesmieš nečisto obcovať s mužom tak, ako sa pohlavne obcuje so ženou. To by bola ohavnosť! (Lv 18:22)
Nejedzte nič nečisté! (Dt 14:3) [V dalsich veciach nasleduje zoznam zivocichov, ako su zajace, svine a mnohe ine.]

Pytam sa, uz ste niekedy mali bravcove a sprotivili ste sa tym "Boziemu zakonu"? Priznanie sa je polahcujuca okolnost a pamatajte, v Pisme je pre obe veci pouzity presne ten isty vyraz.

Preco bravcove uz nie je rizikom pre rozklad spolocnosti a homosexualita je? (Navyse, v Biblii sa nerozlizuje, ci dani jedinci boli skutocne homosexualne orientovani alebo sa tak len spravali. Zjavne autori vobec netusili, ze to nie je to iste.)

Ale paci sa mi vas postoj - tolerujte moju intoleranciu, ja vsak tolerovat nemusim nic, lebo mam svoj nazor, podoprety poznatkami z ranej doby zeleznej.

06.06.2012 | miroslav ocenas

Gratulujem, aspoň jeden človek si to aj našiel... Bol to chyták a bol som zvedavý, či aspoň niekto napíše, že je tam chyba. Správne je samozrejme 1. kapitola.
K Vaším postrehom ohľadom Kuffu. Áno je to presne ON. Ten, ktorý nehľadí na seba a svoju povesť a bojuje za každého.... Je ako Ježiš, hľadá ovečku, ktorá zišla z cesty a snaží sa ju zachániť. Je to neskutočný kňaz.
Bulvár ako Plus 7 dní by som bral s rezervou. Museli by ste toho človeka poznať.... Ja sa pred ním zhlboka skláňam za to čo robí...

Poznáte bibliu, ale mám pocit, že miešate jablká s hruškami. Verím, že nie zámerne. Ak hľadáte dôkaz na ospravedlnenie svojho hriechu a našli ste ho v biblii a Vaše svedomie je v pohode, tak nemáte čo riešiť. Ale myslím, že obidvaja vieme, že to tak nie je. Je to ako: "že po ovocí poznáte strom, zlý nemôže rodiť dobré ovocie a naopak". Ako napríklad p. Kuffa. Musíte vidieť ovocie, aby ste mohli súdiť "strom", nestačí jeden článok v novinách a hneď si urobím úsudok... Ovocie "pochodov" za rovnoprávnosť mi nepríde ako dobré ani náznakom.

Ohľadom bravčového mäsa... v Novom zákone máte priamu Ježišovu odpoveď na túto konkrétnu vec, keď ho chceli chytiť farizeji v reči. Podobne asi ako teraz Vy mňa...:-)

Odpoveď na Vašu ďalšiu otázku, vysvetlím protiotázkou. Prečo bola zničená Sodoma a Gomora? Viete aký bol dôvod potopy sveta...? Aký symbol (znak) dal Boh ľuďom, že nedopustí už ďalšiu potopu pre celý svet... Náhoda, či úmysel, že používate ten istý symbol, ktorý mal byť mementom, aby sa ľudstvo poučilo...

Môj príspevok berte ako upozornenie, ktoré musím povedať. Nemusíte sa tým riadiť, ale moja povinnosť je postaviť za pravdu. Ako sa kto rozhodne je na ňom samotnom. Ak máte otázky k biblii tak sem s nimi mám rád diskusie o biblii, je to pre mňa obohacujúce.
Držte sa.

06.06.2012 | Robert Koncek

Ja mam tiez rad pravdu, tu mame radi snad vsetci. A s tym suvisi nasledovne:
Skutocne verite, ze prislo k potope biblickych rozmerov v case, ktory vyplyva z Biblie, t.j., povedzme nie davnejsie nez pred 10-tisic rokmi (zaokruhlene)?
Skutocne verite, ze existovali mesta Sodoma a Gomora, ktore boli znicene Bozim zasahom?
Co evolucia? Vymysel alebo Bozi nastroj? Existovali skutocni Adam a Eva, prvi dvaja jedinci, od ktorych sa odvija cele ludstvo? (A nasledne, ci cele ludstvo pochadza podobne z potomstva troch synov Noeho - Sema, Hama a Jafeta?). Len aby sme si to ujasnili. Snad este viac by ma zaujimalo, co si o tomto myslia Kuffovci.

Este k tym farizejom a bravcovemu. Zrejme narazate na Mk 7:1-23. Otazka je, naco potom Boh v Starom zakone tieto veci prikazoval, ked Jezis to berie tak s nadhladom. A kto vie, mozno podobny liberalny plati aj pre homosexualitu, ako mozeme vediet, ze nie? Jezis o tom nic nehovori a Pavlov nazor je len jeden z mnohych, navyse, niektore z epistol s pravdepodobnostou hraniciacou s istotou pisal niekto iny (o Liste Rimanom sa zhodou okolnosti predpoklada, ze jeho autorom je naozaj Pavol). No a to sa potom dostavame k tomu, preco su katolici a s nimi vsetky krestanske denominacie, ktore nie su striktne literalisticke, taki smutni klauni. Interpretacie, post facto racionalizacie, nevyvazene zdoraznovanie a nevsimanie si niektorych nepohodlnych pasazi, to sa potom nemozete cudovat, ze mnohi krestania si niektore veci dovysvetluju tak, ze manzelstva osob rovnakeho pohlavia su v sulade s krestanstvom. Tazko im to mozete vycitat ("mantinely su jasne"), lebo potom vam Pentecostal, Southern Baptist a tisice inych zacnu plieskat o hlavu Bibliou (co, koniec koncov odjakziva aj robia), ze RKC tiez naraba s niektorymi castami znacne volne (napr. oficialne uznanie evolucnej teorie za fakt robi z mnohych casti iba metafory).
(Pre ucely diskusie predpokladam, ze existovala historicka postava Jezis, ktora je predobrazom a inspiraciou pre narativy Noveho zakona; v skutocnosti som v tejto skutocnosti znacne skepticky, aj ked necham sa presvedcit kvalitnym vyskumom.)

07.06.2012 | miroslav ocenas

Róbert, všetko najlepšie k meninám. Nech sa Vám darí.
1. Skúste pozrieť niečo o mŕtvom mori...
2. Čo má väčšiu logiku. Z ničoho vzniklo všetko "big bang" a náhodou to všetko funguje a vyvinulo sa verzus Boh ako Stvoriteľ s cieleným plánom fungovania?
3. Ježiš hriech určite neberie s nadhľadom :-)
- kresťania nie sú smutní klauni :-)
Z celého odseku vidno, že pracujete len rozumom, skúste pozrieť, čo hovorí Boh v biblii o múdrych ľuďoch a o ich múdrosti... Človek má na vnímanie a pochopenie reality svoje zmysly. Sme ako malá šálka a Boh je more. Vy Róbert ste ako tá šálka, ktorá hovorí tomu moru, že nech ju naplní...
Otázka potom je, ako sa dá spoznať Boh spoznať? Akú odpoveď dostal "boháč", keď chcel varovať svojich bratov, aby sa nedostali do pekla.... Preto dôkaz o existencii Boha hľadáte nesprávnym spôsobom...

08.06.2012 | Robert Koncek

1. Napiste konkretne, na co narazate.
2. Kludne mohlo vsetko existovat vecne, tak isto ako dokonaly Boh Stvoritel, ktory sa zrazu rozhodol, ze s tym vzniknutym svetom a ludskymi dramami to bude este dokonalejsie.

A vy rozmyslate cim? Srdcom? Viete o tom, ze to v skutocnosti nejde, napriek tomu, ako krasne poeticky to znie. Prepacte, ale na taketo woo postmoderne new age reci vazne nemam cas. Hra sa Boh na skryvacku alebo o co mu ide? Ze pouzivam rozum je vec, s ktorou neurobim nic, nevidim dovod, preco by to mal byt hendikep. Prirovnanie k moru a salke je len nic nehovoriaca metafora bez vztahu k realite, prepacte. Aj v Korane su pekne prirovnania, a co teraz?

06.06.2012 | Tomáš Hellebrandt

V ziadnom pripade nechcem znavazovat slachetnu a dobrocinnu pracu ktoru pan Kuffa a jeho rodina robi. Z toho co som si o nom precital usudzujem ze ide o dorbrosrdecneho cloveka a jeho praca si zasluzi nasu pozornost a hlboky respekt. To co si nezasluzi nasu pozornost je jeho nazor na homosexualitu ako chorobu pretoze pan Kuffa nepodlozil svoj nazor ziadnou vedeckou studiou alebo aspon nazorom kvalifikovanej osoby ktora by mu dala patricnu vahu (k nabozenstvu citim hlboku uctu ale v odbornej/medicinskej diskusii Svate Pismo patricnu vahu nema).

Na temu demokracia mozno niekedy nabuduce. Urcite sa vsak neda zosumarizovat ako vlada vacsiny. Ulohou zakladnych prav, vratane slobody prejavu, je predsa zabranit aby sa vlada vacsiny nepremenila na tyraniu vasciny. A napokon, ulohou duhoveho pochodu je nazor vacsiny zmenit. Dufam ze sa to v dohladnej dobe podari.

07.06.2012 | ten druhy

Svate pismo nema patricnu Vahu v odbornej diskusii ??????
Najprekladanejsia kniha v dejinach ludstva, ktora ovplyvnuje ludstvo ohromnym sposobom - pozrite si od coho su odvodene zakladne ludske prava, ustavy vacsiny statov, atd, atd!!! Ved naznaky (bohuzial teraz uz len pozostatky)takeho Desatora z Biblie najdete skoro v kazdej ustave demokratickeho statu.
Ano je pravda, ze ked dnes clovek vytiahne Bibliu, tak je zosmiesneny, ale skuste si uvedomit, co som napisal o par riadkov vyssie.

07.06.2012 | Robert Koncek

Tak mi skuste vysvetlit, aku vahu ma Biblia (alebo hoci aj Epos o Gilgamesovi) v diskusii o zhasani striedaveho elektrickeho obluka, Riemannovej hypoteze, abiogeneze, mnohosvetovej interpretacii? Lebo to su vsetko odborne diskusie. Pochopitelne nulovu, lebo o danom bud nic nehovori, alebo ponuka len dobove predstavy, ktore su pre nas uzitocne asi podobne, ako Aristotelov nazor na zensky chrup je uzitocny pre sucasnych dentistov. Len na ilustraciu, ma mat v sucasnej matematike nejake cestne miesto (predsa len, je to najprekladanejsia kniha v dejinach ludstva) aj nazor priamo vyplyvajuci z Biblie, ze pomer priemeru kruhu a jeho obvodu (nazyvame ho tiez π) je 3? (1Kr 7:23, 2Krn 4:2) A nie, ako uz dnes vie kazdy skolak, priblizne 3,14?

Samozrejme, v etickych problemoch ma urcitu vahu, pretoze je zakladom pre etiku mnohych ucastnikov diskusie, lenze problem je v tom, ze aj odporcovia reg. partnerstiev, adopcii, atd., sa snazia argumentovat vacsinou aj niecim, co su pokusy o fakty a tym apelovat na verejnost. Pretoze skratka vedia, ze dnes uz verse z Levitiku, Listu Rimanom alebo z Listu Korintanom velky "argumentacny vytlak" nemaju. Preto tie reci o zdravom psychickom vyvoji dietata, ocakavanom veku dozitia homosexualov, infekcnych chorobach a pod. Je to jednoducho snaha o zastretie skutocnych dovodov, preco "je to zle" zdanim suhlasu s vedeckym pohladom na problem, cim odpada bremeno nutnosti odkazu na vyssie zmienene literarne pramene. A teraz pointa: pokial hovorime len o odbornych problemoch, tak v tom je veda jednoznacne na strane toho, ze manzelstva osob rovnakeho pohlavia a dokonca aj adopcia deti tymito parmi, nie su skodlive. Ci sa vam to paci, alebo nie. Nechcem linkovat studie, ale mozem; pochybujem vsak, ze to niekto bude citat. Takze potom ostava uz len argumentacia Pismom a to nedopadne dobre, lebo to zabera len na male percento obyvatelstva.

07.06.2012 | ten druhy

citujem Vas: "pokial hovorime len o odbornych problemoch, tak v tom je veda jednoznacne na strane toho, ze manzelstva osob rovnakeho pohlavia a dokonca aj adopcia deti tymito parmi, nie su skodlive"
Skuste mi tie linky poslat SOM ZVEDAVI.
Psychologia je podla Vas veda alebo vymysel? Ano, mozno aj v psychologii sa najdu studie, ktore obhajuju homoadopciu.
Nechajme vedu vedou: Sam ale dobre viete ako zle na dieta posobi, ked vyrasta v neuplnej rodine alebo ma rodicov pijanov,... . A ako to musi posobit na dieta ked sa vidi v spalni bozkavat sa, milovat sa, ale aj hadat sa dvoch chlapov - tatkov, hlavne ked to konfrontuje s okolim.
A ked sa mu v skole budu vysmievat deti, ze nema mamku, to na neho bude posobit uplne normalne??? (aha ja viem, keby vsetci zili v takych rodinach, alebo vsetci boli tolerantni, tak by sa mu nesmiali).
A CO SA PISMA TYKA - Biblia nie je vdecka kniha ani dejepisna. Je to nieco uplne ine, ale to sa takto do prispevku napisat len tak neda.
ALE kedze sa vyznate v pisme (vidno z Vasich textov) a ste velmi vzdelany (to tiez citit), tak Vam zo srdca prajem, aby ste sa vratili ku viere (alebo ju nasli) aj napriek mozno "niecomu" co vam v tom brani.

07.06.2012 | Robert Koncek

1. Linky (stacia dva, lebo vzhladom na ich obsah mozu sluzit ako prakticke rozcestniky pre vacsinu potrebnych studii):
http://www.apa.org/... ,
http://www.apa.org/... .
2. Dobre robena psychologia je veda. Urcite lepsie, ako ludova psychologia na urovni dojmov, ktore su tak casto u cloveka ovplyvnene roznymi kognitivnymi skresleniami (povinne a poucne citanie pre kazdeho: http://en.wikipedia... ) , preto nenecham vedu vedou. Ako viete, ako na dieta posobi, ked vidi v spalni bozkavat sa dvoch muzov? Mate s tym skusenosti? A ako na dieta posobi, ked vidi v spalni pohlavny styk otca s matkou? Ak chcete naznacit, ze po zhliadnuti toho, co ste opisal, zacne tuzit po bozkavani s chlapcami, tak to nema empiricku podporu (vid link vyssie).

Argument, ze spoluziaci v skole sa mu budu smiat je samodestrukcny. Iba potvrdzuje to, ze LGBT su v spolocnosti diskriminovani. Tazko vysvetlite, preco by sa male deti tomu mali smiat, inak ako tak, ze im rodicia iste veci nevedeli dobre vysvetlit. Smutna analogia: "ako mozete pustit cernocha do skoly pre bielych? Viete, ake to pre neho bude tazke, vsetci sa mu budu smiat. Preto je jasne, ze treba zachovat status quo: separate, but equal." (podobnost s nie tak davnou minulostou v jednej doteraz velmi poboznej krajine nie nahodna). To skor podporuje to, aby sa zintenzivnila osveta v tychto veciach a nie, ze nech si to kazdy necha pre seba a aby ich ani nenapadlo urobit pokojny pochod za svoje prava alebo sa stazovat.

Opat sa musim spytat, ci kebyze nedame manzelstva a adopcie, ale len registrovane partnerstva, ci by vam to uz neprekazalo.

Ano, Biblia zjavne nie je vedecka, ani dejepisna kniha, ani kniha zidovskych anekdot a pre mna nie je ani eticky kodex. Je to kniha plna protireceni, napisana viacerymi autormi s dobovymi predstavami o svete okolo nich a tak ju treba aj brat. Ziadne znamky mimoludskej inspiracie v nej nebadat. Inak povedane, poznam vela krajsich knih a inych umeleckych foriem. A vdaka za zelanie, nepoznam vsak ziadny problem v mojom zivote, s ktorym by mi pomohla viera v nicim nepodlozene myty.

Trosku si este rypnem. Ak Biblia nie je dejepisna kniha, comu mam zrejme rozumiet v zmysle KKC, teda, ze, zjednodusene, Stary zakon treba brat ako taku jednu velku metaforu, ktorej symbolicky vyznam nam ma umoznit pochopit posolstvo a vyznam Noveho zakona, ucenia Jezisa Krista, atd., tak podla mna maju v tomto pravdu Southern Baptist a dalsie literalisticko-inerantisticke odnoze, ktore beru Bibliu doslovne (nakolko je to len mozne) a ako neomylnu . Ked nemate Adama a Evu a s tym suvisiace veci ako dedicny hriech, liniu od Adama k Jezisovi, atd., prestava to cele davat zmysel a treba vkladat vlastnu interpretaciu (a la KKC). Pre zaujimavost, skuste tento text v dvoch castiach, pre jasnejsiu predstavu, o com hovorim: http://biologos.org... , http://biologos.org... a este tento: http://www.albertmo... . Su oba od Southern Baptistov a podla mna maju pravdu v tom, ze kompromisny pristup v tejto veci nedava zmysel. Bud v niektorych veciach treba zapriet vedecke poznatky (a to veci na urovni velmi dobre potvrdenych faktov) alebo biblicky narativ. Pre mna je volba jasna, podobne ako pre tychto evangelikalnych protestantov. Pozicia katolikov, ktori si vyberaju hrozienka, je znacne pokrytecka a je to vidno aj v temach typu homosexualita, kde sa z nejakych pricin sa zachovava tvrdy postoj napriek vedeckemu vyskumu a ostro to kontrastuje s liberalnym pristupom k stovkam inych pasazi v Biblii. Toto uz hranici s teologickou disputou, ale s temou to, zial, suvisi viac nez by bolo vhodne.

07.06.2012 | ten druhy

VY ale mate trpezlivost a evidentne dost casu.
Ja musim pracovat, uz teraz mam zly pocit ze sa tu vlastne zbytocne vybijam a praca mi unika.
Tak len v skratke:
1. linky po anglicky - dakujem nerozumiem a na google prekladac nemam cas (iste som teraz u Vas nemoderny a preto tie moje zastarale nazory)
2. co ma spolocne rasa (beloch, cernoch) s chorobou zvanou homosexulita ???
3. nevidim do hlbky rozidiel medzi manzelstvom a registr. partnerstvom, tak vam neviem odpovedat
4. To ze Biblia je vnuknuta Bohom, Stvoritelom Vas aj mna (rozumejte stvorenie stvorenstva, nie ze prisiel bocian), je pre mna taka pravda, ako si vy myslite, ze mate vo vsetkom pravdu a dokonca som o existencii Boha este ovela viac presvedceny
5. Rad by som studoval vase linky, ale idm do prace a potom utekam na Svatu Omsu - dnes je prikazany Sviatok - a nejdem tam pretoze je prikazany ale pretoze chcem !
RESUME: rad by som vyjadril moj pocit z Vas: cim viac sa rypete v roznych studiach, tym menej o sebe viete.
Na dalsiu Vasu reakciu nebudem odpovedat lebo budem OFF veeelmi dlho.
Aj tak ma tesilo

07.06.2012 | Robert Koncek

So long, and thanks for all the laughs.

07.06.2012 | miroslav ocenas

Róbert načali ste množstvo tém. Tak aspoň jeden postreh. Ten záver viete dokladovať množstvom výskumov, že nie je škodlivé, keď homo pár adoptuje dieťa...
Vyššie si pozrite link na gayov z pochodu zo San Francisca. Prišiel som len cca na desiaty obrázok, keď na ulici "ocikával" partner asi svojho partnera, ktorý mal v ústach "časť tela" pravdepodobne iného náhodného účastníka pochodu za homo práva... ospravedlňujem sa, ale skúste nebrať papierové vedecké výskumy a pozrieť realitu. Pozrite ten link a pri tomto obrázku si domyslite jeho adoptované dieťa....

07.06.2012 | miroslav ocenas

Róbert načali ste množstvo tém. Tak aspoň jeden postreh. Ten záver viete dokladovať množstvom výskumov, že nie je škodlivé, keď homo pár adoptuje dieťa...
Vyššie si pozrite link z pochodu zo San Francisca. Prišiel som len cca na desiaty obrázok, keď na ulici "ocikával" partner asi svojho partnera, ktorý mal v ústach "časť tela" pravdepodobne iného náhodného účastníka pochodu za homo práva... ospravedlňujem sa, ale skúste nebrať papierové vedecké výskumy a pozrieť realitu. Pozrite ten link a pri tomto obrázku si domyslite jeho adoptované dieťa....

08.06.2012 | Robert Koncek

Ved to je problem, ze vas zaujimaju anekdoty a nie statistika. Ak by tito ludia mali adoptovane deti, nie je problem ich nahlasit, aby sa na nich "socialka" pozrela. Asi je to pre vas novinka, ale exhibicionisti a pod. ludia zvacsa nemaju zaujem o adopciu a ak aj ano, tak je pre nich problem dieta ziskat. Dokonca aj na Slovensku. Takze nehladajme problem tam, kde nie je. Predpokladam, ze tu je hlavny problem v tom, ze mate predstavu, ze toto su bezni homosexuali. Nejaki exhibicionisti na pol ceste medzi cirkusom a pornofilmom. Nuz, pravda je taka, ze o mozno 90% LGBT osob, ktore ste v zivote stretli a stretavate sa s nimi castokrat aj kazdodenne, pravdepodobne vobec neviete, lebo to z roznych dovodov skryvaju. Exhibicionisti su medzi nimi zastupeni asi tak isto, ako su medzi heterosexualmi.

Podobne ako ked na prvom slovenskom Pride bolo povedzme 1000 pokojne pochodujucich ludi, ale mediami kolovali fotky o dvoch mladencoch, co tam tancovali v tielku a slipoch. Este aj v tej mnozine LGBT, ktora sa s tym nehanbi vyjst von, je drviva vacsina uplne normalnych beznych ludi bez nejakych zvlastnych potrieb sokovat svoje okolie. Dalsie doslova statisice na Slovensku su az taki exhibicionisti, ze o nich ani nikto nevie, lebo maju z nejakych dovodov pocit, ze bude lepsie to pred nasou tolerantnou spolocnostou, kde ich v ziadnom pripade nikto nediskriminuje, skryt.

07.06.2012 | ten druhy

zdravy sedlacky rozum mi sepka:
1. ak chcem chovat kraliky a chcem aby sa rozmnozovali, tak dam k sebe jeho a ju. Uplne prirodzene!
ak dam k sebe jeho a jeho, tak zomrem od hladu, ak by som bol zavisli od kralicieho masa, co si dochovam.
2. ak chcem pestovat zemiaky, tak ich zasadim do zeme, aby sa mnozili.
ak ale zasadim zemiaky medzi zemiaky, tak sa urody nedockam, pretoze zemiaky zhniju.
Prepacte ze sa vyjadrujem tak nizko, ale toto je priroda!!!
A my sme sucastou prirody!!!
Ak ma ludstvo prezit, na co je prirodzene naprogramovane, tak podpora homosexuality ako "normalneho javu spolocnosti" je proti prirode a tym proti nam ludom.
Tak spoluzitie chlapa s chlapom, ktori si adoptuju deti mi pripada ako biologicky hazard: kto vidi do duse dietata, ako na neho vplyva vychova dvoch chlapov v rodine!!!
Je absolutne sebecke adoptovat si dieta do takejto rodiny. Vtedy beriete dieta ako okrasu:
"ked mas rad vtaky, preco ich zatvars do klietky?" alebo
"ked mas rad kvety, preco ich trhas?"
"ked mam rad deti, preco by som mal podporovat aby mohli zit v homosexualnej rodine?" - To radsej sustredme vsetky sily na to, aby nebolo ake deti adpotovat, myslim tym, aby sa rodiny nerozpdavali, aby ich nedavali rodiny na adopciu, ale aby ich prijali ako sucast svojho zivota. To je aj navod ako vychovat v rodine ludi pre rodinu.
Pre info: proti homosexualom nemam nic, par ich poznam, ale zobudme sa, ved ide o princip podporovania homosexulaity!!!
Ked chce niekto sadit zemiaky do zemiakov, nech si tak robi, ale presadzujme sadenie zemiakov do zeme a majme pritom uctu aj k tym, co sadia zemiaky do zemiakov!

07.06.2012 | Robert Koncek

Cely prispevok je jedna falosna dilema. Predstavujete problem, ako keby bola volba medzi reprodukujucou sa spolocnostou heterosexualnych manzelstiev a spolocnostou homosexualov, ktora by necitila potrebu pre svoje zachovanie a po nieco vyse storoci by v podstate cela zanikla. Ale takto problem nestoji, preto je uplne jedno, ci dvaja muzi alebo dve zeny spolu mozu mat spolu "prirodzene" deti (a mozne to urcite bude, to mi verte; v pripade muzskych parov sice bude musiet dieta vynosit nejaka zena, ale to nie je velka prekazka). Preco? No pretoze tie LGBT osoby, ktore maju zaujem o nejaku formu oficialneho zvazku, pochopitelne deti mat nebudu, aj ked im moznost tohto zvazku nebude priznana. Pretoze ich orientacia nevyplyva z toho, ci je to v mode alebo nie, alebo co si o tom myslia Fico, Radicova, Sulik, Palko, Benedikt XVI alebo Pavol z Tarzu. Mozno je to pre vas novinka, ale oni a ony sa s tou orientaciou narodili. (Vopred upozornujem, ze argument vaznicou a pod. je scestny, tak to ani neskusajte.) Ale neviem, mozno mate predstavu, ze pre spolocnost je lepsie, ak nejakym sposobom donutime LGBT osoby, aby zili v manzelstvach a pretvarovali sa, ze su heterosexuali. Takych pripadov je v skutocnosti dost vela a tito ludia velmi stastni nie su, castokrat dochadza neskor k rozpadom tychto rodin (poznam osobne pripad) a to nie je podla mna nic ziaduce.

Cize otazka v skutocnosti stoji takto: bud budeme mat popri sebe klasicke manzelstva a pary LGBT osob, ktore nechaju tisice eur u notarov, pravnikov (takou vecou, ako je elementarna rovnost ani nejdem argumentovat, kedze to vas asi zaujimat nebude) alebo manzelstva bez diskriminacie, pricom pre tie heterosexualne sa nic nezmeni a tym druhym sa pomoze. To, ze takto problem stoji, prave potvrdzuje doterajsi vyskum. Pre mna je to jasna volba.

Skuste sa pozriet do Ceskej republiky, co sa zmenilo po zavedeni registrovanych partnerstiev v roku 2006. Napoveda: koniec sveta sa zatial nekonal, nepozorovat ani rapidny upadok spolocnosti.

07.06.2012 | ten druhy

vas citat: "...Mozno je to pre vas novinka, ale oni a ony sa s tou orientaciou narodili...".
Ja mam na vas jednu otazku (nie som mudry tak mi poradte):
takze potom podla Vas ludia s nezdravymi chutkami na male deti sa z takou uchylkou narodili a treba to akceptovat, pripadne zmenit zakon podla ich chutí ???
Alebo sa stali takymi vyrastanim v zlom prostredi?!?! a treba s tym nieco robit (podpora zdravej rodiny).
Alebo chcete povedat, ze sa niekto s takymi chutami uz narodi???
Nechcem porovnavat homoludi s ludmi s touto absolutne nebezpecnou uchylkou voci detom, co sa zakona tyka, to urcite nie. Len som chcel, aby ste v reakcii na mna nieco vytrhli z kontextu :-)

07.06.2012 | Robert Koncek

Into the flood again,
same old trip it was back then.

Ako sam priznavate, statna politika ohladne pedofilie neimplikuje prakticky vobec nic, co by nas malo zaujimat pri posudzovani toho, ci povedat ano alebo nie manzelstvam osob rovnakeho pohlavia. Popravde, nebavi ma to v kazdej diskusii na tuto temu rozoberat, ale kedze to vzdy niekto pouzije ako velky triumf, tak to musim pisat zase.

V prvom rade, nerozumiem tomu, preco by sa niekto nemohol narodit ako pedofil. Poznam aj cudnejsie diagnozy. Vedecky vyskum presnu pricinu dosial neurcil, z doterajsich vysledkov vsak mozeme povedat, ze vsetky smeruju viac-menej ku genetickej pricine (resers doterajsich vysledkov je na tomto mieste a na tejto urovni diskusie pre mna strata casu, bud si to dohladajte alebo mi verte). Pointa je odjakziva jasna, pri pedofilii je hlavny problem predsa zaujem o dieta a vplyv uspokojenia sexualnych tuzob pedofila na dieta (narusenie dovery, nevyrovnany pozicie dospeleho a maloleteho, mozne fyzicke poskodenia, nemoznost informovaneho suhlasu na primeranej urovni, atd.). To je obrovsky rozdiel oproti vzajomne odsuhlaseneho manzelstva dospelych osob so schopnostou vykonavat pravne ukony. Preto v jednom pripade zakon toto spravanie zakazuje, v druhom nevidim dovod na sucasnu pravnu upravu v SR. Nezabudajte, ze homosexualita, jej povod, prejavy a dokonca aj dosledky na spolocnost v krajinach, kde su same-sex manzelstva a aj adopcie, su ovela lepsie preskumane a vysledky su jasne. Nazory odbornych organizacii su s nimi v sulade tiez. Cize tieto argumenty "nabuduce zacnu vrahovia pozadovat pravo na vrazdenie, lebo sa taki narodili a nevedia si pomoct [co moze byt aj pravda, mimochodom]" su uplne mimo misu. Skoro by som povedal, ze naznacujete, ze ked zacneme "podporovat zdrave rodiny", tak sa zbavime nie len pedofilie, ale mozno by to bol aj spravny krok k odstraneniu homosexuality. Ale snad som len prilis domyslavy.

Otazka bokom, registrovane partnerstva bez adopcii vam prekazaju? Lebo vtedy nejde o uplne stotoznenie manzelstiev muza a zeny a osob rovnakeho pohlavia, ani o danie ich na rovnaku uroven, co by vam, sudiac podla vasho prispevku nizsie, mohlo stacit.

07.06.2012 | ten druhy

citujem Vas: Skoro by som povedal, ze naznacujete, ze ked zacneme “podporovat zdrave rodiny”, tak sa zbavime nie len pedofilie, ale mozno by to bol aj spravny krok k odstraneniu homosexuality. Ale snad som len prilis domyslavy."
NIE NIE STE DOMYSLAVY - tak som to aj myslel.
A Kedze Vas nebavi stale argumentovat proti "porovnaniu s pedofiliou" tak ani mna stale nebavi argumentovat proti Vasim (nielen Vasim) vyrokom: "Biblia je obycakny vymysel, bez historickych podkladov, Jezis mozno bol a zomrel, Sodoma a Gomora nebola a podobne" - to som Vas necitoval, ale zhruba to sa vytyka krestanom, ked sa odvolavaju na svoju vieru z ktorej prameni aj nazor na sexualitu.
OTVORENU MYSEL PANE.
A este jedna prosba: nie vsetci su tak vzdelany ako Vy, tak prosim nepiste nieco v inom jazyku ked tomu nemusim rozumiet.
A poslednej otazke bokom nerozumiem.

07.06.2012 | Robert Koncek

Vysie mate vedecku literaturu, ak ste to tak mysleli, tak tam mozete zistit, preco si myslim, ze vas postup by v pripade osob s LGBT orientaciou nefungoval.

Tvarite sa, ako keby ste mali empiricke dokazy na stole, ale vas nebavi ich stale dookola opakovat. To je chyba, miliony ateistov horia nedockanim, aby sa dozvedeli, ci je vasa konkretna viera v konkretne bozstvo, s konkretnou historiou jej interakcie s ludstvom, niecim opodstatnena. Otvorenu mysel zelam aj vam.

Posledna otazka bola o tom, ze nizsie ste pisali, citujem: "Ale som zasadne proti tomu, dat na rovnaku uroven manzelstvo muza a zeny s manzelstvom dvoch muzov. ZASADNE ! ! !". Ja sa pytam, ci by vam teda nevadilo registrovane partnerstvo osob rovnakeho pohlavia, pricom by nemali umoznene adopcie. Takato uprava by totiz splnala ten poziadavok, ze klasicke manzelstvo a tento zvazok by neboli dane na jednu uroven. Snad uz je to dost jasne.

07.06.2012 | salamoon

"Ak ma ludstvo prezit, na co je prirodzene naprogramovane, tak podpora homosexuality ako “normalneho javu spolocnosti” je proti prirode a tym proti nam ludom."

Uz na to odpovedal Robert, bud ste homosexual alebo nie ste. O akej "podpore" to hovorite. To nie je nieco pre co ste sa prave rozhodli a co ste si vybrali len tak ako keby nic po vzhliadnuti Seana Penna vo filme Milk alebo saturday night navsteve gay baru v uliciach mesta. Cize je to prave naopak, homosesualita vzdy bola a bude v mensom percente prirodzenou sucastou prirody, uz ci sa vam to paci alebo nie.

Mna by zaujimal Vas nazor na to, ci "proti prirode a rodine" nie je napr. celibat..

FYI, nie som gay

07.06.2012 | ten druhy

Mr. salamoon,
ak ste si precitali cely moj prispevok tak musite vediet, ze nehovorim proti ludom homosexualom ale proti podla mna neprimeranej propagande ohladom homosexuality. Taki ludia vzdy boli, su aj budu.
Ale som zasadne proti tomu, dat na rovnaku uroven manzelstvo muza a zeny s manzelstvom dvoch muzov. ZASADNE ! ! !

Celibat - je dobrovolny ! ! ! Pane kde zijete??? Ked sa zdravy chlap zriekne spoluzitia so zenou lebo veri ze tym pomoze ludstvu (nebudem tu rozpytvavat ako, to je na dlhu temu, ale hlavne pre tento dovod idu ludia do celibatu), tak je to nieco podobne ako ked lekarka ide do Afriky liecit HIV pozitivnych - tiez sa zrieka aby pomohla druhym.
Keby ste len neboli taky "megaantiklerikalni", tak nad tym skusite aspon porozmyslat.

07.06.2012 | salamoon

Vidite, hned vyjdete so skatulkovanim a s akousi "mega-antiklerilnostou" a robite z oponenta nepremyslaveho sprisahanca.

Skratme to, rozmumiem tomu spravne, ze vychova deti by podla vas mala byt vysadne zalezitostou hetero-parov parov, aj to len takych, ktore ziju v usporiadanych 'bohuznalych' manzelstvach ? Lebo z toho co hovorite mi vychadza zjednodusene toto.

Ja som sa nepytal, ci celibat je dobrovolny alebo nedobrovolny, ale ci nie je podla prirodzeneho sexualneho a tiez vasho "pravdiveho hetero-rodinneho" sveta prave proti tej prirode a rodine, o ktorej sam vyssie pisete. Pride mi to, ze si logicky odporujete a improvizujete. To s tou lekarkou co ide na rok do Afriky, coho sa zrieka, jej podobenstvom s ludmi v celibate ci akousi "celibatnou pomocou ludstvu" som zial vobec nepochopil a ani to, co to ma spolocne s podstatou toho, na co som sa pytal.

07.06.2012 | ten druhy

1 a skusili ste byt chvilu nie antiklerikalny?
2 nie, kde som povedal, ze len bohuznali rodicia su ti jedeni spravni??? Jedina podmienka: hetero
3 ja som sa vam snazil vysvetlit pohnutky tych co idu do celibatu, ale ked ste nepochopili nie je viac o com.

07.06.2012 | salamoon

Jedina pomienka je byt 'hetero' a v prispevku vyssie pisete:
"Sam, ale dobre viete ako zle na dieta posobi, ked vyrasta v neuplnej rodine alebo ma rodicov pijanov..";
no mozno sa dostaneme k tomu, ze tych vasich podmienok je predsa len podstatne viac..

Mna nezaujimaju politicke, vnutro-organizacne, majetkove, osobne, psychologicke a ine dovody vzniku a existencie celibatu. Ja vychazam tiez z toho, ze biologicke procesy (vratane sexualnych potrieb) sa ani po vstupe do celibatu u jedinca vo svojej podstate (nemyslim formu) nemenia. Ja som sa Vas pytal na jednu jedinu jednoduchu otazku, ci to nie je v rozpore s tym, co tvrdite o homosexualoch, manzelstve, rodine, detoch, rozmnozovani..atd. Hovorite, ze ste sa nieco snazil vysvetlit, ale nikde nic nevidim. V reakcii na Roberta vyssie pozadujete dokazy svojich tvrdeni a linky na studie k vychove, pritom sam sa odvolavate len na vase pocity, "vieru" a realitu naokolo (podobne ako Miroslav v reakcii na moj prispevok hore) ignorujete.

Este tak mat cas a patience na tieto debaty o bocianoch co nosia deti a ci je na póloch naozaj ľad. Mozno by sme sa aj k niecomu dopracovali.

07.06.2012 | Ratataplán

Všetci majú falošné dilémy, len Vaše je pravá. To o niečom svedčí.

07.06.2012 | Ratataplán

Som zlý, keď som presvedčený , že homosexuálna -lesbická úchylka je liečiteľná.?
Robert, veľmi výstižne píšete vo svojom príspevku" koniec sveta sa zatiaľ nekonal...zatiaľ nie..!
Želám všetko najlepšie k Vaším meninám.

07.06.2012 | igric

Dobrý deň všetkým. Prosím prečítajte si nasledovné argumenty a usúďte sami, či sú ale nie sú podľa zdravého rozumu:
http://www.hfi.sk/c...

07.06.2012 | Tomáš Hellebrandt

Pekne napisane, ale na moj vkus prilis mysticke. Pokladam sa za humanistu. V humanizme nie je miesto pre mysticke telesa ako ona "jednota muza a zeny", "puzzle" etc. ktore su vraj dobre sami o sebe. Humanista posudzuje dany jav podla toho ako prispieva ku kvalite ludskeho zivota - zivota individualov, pripadne skupin. Vo vztahu k poziadavkam pride pochodov sa humanista pita ci registrovane partnersta a adopcie deti homosexualmi su pre dobro homosexualov samych, pre dobro sirot ktore by inac boli odkazane na detske domovy a ci institut registrovaneho partnerstva ohrozuje heterosexualnych ludi. Myslim ze vedecke poznatky ponukaju jednoznacne kladnu odpoved na prve dve otazky a zapornu na tretiu (viac na tuto temu niekedy nabuduce).

08.06.2012 | miroslav ocenas

Vďaka za link.

08.06.2012 | ten druhy

jeden clanok pre pana Hellebrandta ale aj pre pana Konceka:

http://www.postoy.s...

08.06.2012 | Robert Koncek

Tieto eseje konzervativnych intelektualov povazuju za vekmi preverene tradicie len to, co mozeme pripisat k vyvoju v Europe za poslednych cca 2000 rokov, mimo tohto casopriestoru uz zrazu zazracne tradicie, vekmi overene mudrosti predkov nemaju vahu. Preto nikoho nezaujima Stary zakon a ten uz je len zbierkov prikazani a metafor, ktore sa nas netykaju. Podobne mudrosti Sumerov, Mayov, Cinanov. Ale pravidla, ktore vznikli castokrat len pomerne nedavno (v stredoveku) v krestanskej Europe, to uz su tie spravne vekmi overene mudrosti. Takyto pristup nie je nicim inym, ako prachsprostym falsovanim historie a revizionizmom.

Nebudte in, pocuvajte svoj rozum a porozmyslajte, preco asi hinduisti uz vyse 3000 rokov (minimalny vek najstarsich Ved) veria a riadia sa nejakymi mantrami Rigved. Su to stovkami generacii osvedcene veci, nie nejaka, iba 2000 rokov stara krestanska moralka (mnohe doktriny, napr. pociatok zivota uz pri pocati, ocistec, limbo, etc., sa vytvarali za chodu a nemaju ani zdaleka tolko krizikov na chrbte, ale to teraz nechavam bokom). Tradicna cinska medicina ma tiez vyse 2-tisic rokov, napr. princip akupunktury je zalozeny na regulacii toku sily "cchi", ktora tecie cez miesta v tele, nazyvane meridiany. Pouzivane s velkou oblubou tolke roky, napriek tomu ide v podstate o uplne nezmysly, ktore nemaju oporu v realite a rakovinu prostaty s tym nevyliecite.
Zenska obriezka je tiez starsia ako krestanstvo, legitimizuje ju to snad vo vasich ociach a ked poviem, ze je to skodliva tradicia, tak ma budete povazovat za akehosi modneho nedouka, co nevie, co je to dobre? Rozumiete, zhodit argumenty zo stola odvolavanim sa na tradiciu ma podobnu vypovednu hodnotu, ako keby niekto tvrdil, ze vsetky zvyky starsie ako 300 rokov treba opustit, lebo su z povahy veci uz zastarale.

(Samozrejme, netvrdim, ze vsetko treba za kazdu cenu nasilu menit a neexistuje nic take, ako vekmi overene koncepty a riesenia a ze zmena moze byt vzdy len k lepsiemu. To ale snad netvrdi nikto seriozny, takze vyvracanie takychto nazorov su klasicke kopance do slamennych panakov.)

08.06.2012 | ten druhy

Pane,
toto Vase rozmyslanie je uz na diagnozu ! ! !
Ved ten cel clanok je o Vas!!! Citujem zaciatok:
„Pýcha,“ píše Hilaire Belloc, „sa u jedincov postihnutých touto chorobou prejavuje tak, že považujú všetko, čo si myslia, vrátane toho, čo si myslia, že sa naučili alebo dosiaľ nejakým spôsobom absorbovali, za absolútne a dostačujúce, bez ohľadu na to, z akého absurdného zdroja ich vedomosti pochádzajú..."
Prijemny vikend

08.06.2012 | Robert Koncek

The lady doth protest too much, methinks.

12.07.2012 | ten druhy

Tak co pan Hellebrandt!
nejako sa neobjavuju Vase dalsie blogove prispevky !
Sup sup sem s nimi, lebo si budeme vsetci mysliet, ze ste si zalozili blog v etrend.sk len kvoli tomu, aby ste rozsirovali svoje nezdrave homo... myslenie!
Ako napisal v komentari ku Vasmu clanku pan Koncek, (ktoreho, som presveceny, ze osobne poznate), ze sa tesi na vase prispevky o ekonomike vo VB, tak ho nesklamte :-).
Takato "nenapadna" homo reklama je smiesna. Etrend necitaju hlupaci.

Tomáš Hellebrandt

Tomáš Hellebrandt
  • Počet článkov: 31
  • Priemerná čítanosť: 2496
  • Priemerná diskutovanosť: 44
  • RSS blogu

O blogu

Vyštudoval som ekonómiu (Oxford, London School of Economics) a väčšinu svojho profesionálneho života pracoval v zahraničí, najprv v Bank of England v Londýne a neskôr ako výskumný pracovník v Peterson Institute for International Economics vo Washingtone. Od roku 2018 pôsobím na Útvare hodnoty za peniaze na Ministerstve financií SR. Okrem ekonómie ma tiež zaujíma politika a politická filozofia a týmto témam sa chcem venovať v mojom blogu. Občas prispievam aj k diskusii o právach a postavení LGBT ľudí.