Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Koľko ľudí na svete je chudobnejších ako ste Vy?

30.04.2015 | Tomáš Hellebrandt

Diskusia (7 reakcií)

01.05.2015 | Pavel Šimon

Pekný článok a aj jeho závery. Zaujímavá by bola aj metodika a zdroj dát ako ste došli k takému grafu. Predpokladám na základe vnímania okolitého sveta, že pomerne dosť odráža skutočnosť. Len je tam stále slovo "predpokladám", lebo bez uvedenia zdroja dát a metodiky výpočtu najmä tej kúpnej sily sa skutočnosť ani nedá začať overovať.
Na druhú stranu treba povedať, že sa tým grafom určite blížite realite. A tiež treba vysloviť poďakovanie za úsilie s tým spojené.

01.05.2015 | Tomáš Hellebrandt

Ďakujem pekne. Link na celý paper som dal do clanku (tretí odstavec). Bohužiaľ iba v Angličtine. Nechcel som rozoberať metodiku v článku zo strachu, že priemerného čitateľa uspím. Populačné data sú zo Spojených Národov a dáta ohľadom rozdelenia príjmov v jednotlivých krajinách sú zo Svetovej Banky a z Luxembourg Income Study. Príjmy sú potom premenené do spoločnej meny použijúc výmenný kurz PPP (parita kúpnej sily) tiež zo Svetovej Banky, ktorý zohľadňuje cenové rozdiely medzi krajinami. To znamená, že tie štyri miliardy ľudí s príjmom pod 130 Eur majú príjem, ktorý zodpovedá kúpnej sile nižšej ako 130 Eur na Slovensku.

01.05.2015 | Roman Kanala

Pripájam sa k chvále a tľapkám pleco. Takéto články sú potrebné, aby sme si uvedomili márnosť nášho spôsobu života. Sociálny imperatív "distraction & consumption" je smiešny. Naše potreby samozrejme určuje potreba prežiť a byť produktívny v spoločenskom a technologickom kontexte našej doby, ale mnohé schémy správania sa sú vynútené okolím a tie si stačí uvedomiť a odmietnuť ich. Nik nebude chodiť špinavý a smrdieť, lebo práve ušetril pár kilowatthodín za pranie. Ale napríklad keď som bol v OSN, tak Ban Ki Moon vydal obežník, kde bol odfotený v tričku, ako pracuje, ako sedí za rokovacím stolom, ako podáva ruky, s výzvou, aby v letných mesiacoch zamestnanci chodili do práce v bielom tričku s výnimkou prípadov, ked kravatu predpisuje protokol. Manageri si kupujú služobné autá hybridy a nové budovy sa stavajú na štandard Minergie.

Druhá vec, ktorú by som chcel vyzdvihnúť, je veta "pomôcť niekomu pod sebou o schodík vyššie". Dobročinnosť, súcit, solidarita, nezištná pomoc sú hodnotami kapitalizmu, liberalizmu a demokracie. Ak je solidarita robená na sociálistický spôsob, ide spravidla o vynútený plošný transfer prostriedkov pod štátnou záštitou bez ohľadu na potreby či oprávnenosť takého zásahu. Proti tomu treba postaviť slobodné rozhodnutie niekomu pomôcť a individuálnu iniciatívu, ktorá vyplýva z vyznávaných hodnôt človeka.

Ak mám článku niečo silou-mocou vytknúť, tak je to skúpa diskusia výsledkov. Disponibilný príjem domácností na hlavu sa nerovná príjmu a priemer 400 eur na Zlodejsku je pod priemernou mzdou 800 eur. Manželia s 2 deťmi, ak obaja pracujú, tak spadajú do tejto príjmovej oblasti a 60% ich má nižší. Ale stačí zarábať dvoj-trojnásobok tejto sumy a človek sa na krivke dostane veľmi hore. Na Zlodejsku je príjmové rovnostárstvo, ktoré je vyššie v porovnaní s EÚ i so svetom. Asi 60% príjmov je na krivke medzi 200 a 500 eurami, asi 20% nižšie a 20% vyššie. V EÚ je ten interval 300 až 900 eur, vo svete polovica populácie padá pod 100 eur a 20% má príjem nad 400 eur. To je zaujímavý výsledok.

02.05.2015 | bubkoch

clanok je pekna DEMAGOGIA ...
preco porovnava IBA prijmy ? a naklady su kde ? je pekne ze 80% svetovej populacie ma mensi prijem ako priemerny slovak, ale zaroven asi tych 80% svetovej populacie ma aj nizsie zivotne náklady ...

02.05.2015 | Tomáš Hellebrandt

Ale veď o tom je to zohľadňovanie cenových rozdielov použitím PPP výmenných kurzov. Ešte raz, domáce meny sú premenené na Eurá takým kurzom aby jedno Euro príjmu vo Švajčiarsku či v Indii malo rovnakú kúpnu silu ako na Slovensku.

02.05.2015 | bubkoch

hm, moja chyba, nevsimol som si v grafe PPP

04.05.2015 | HlasNaHlas

Aj mne sa páči, čo ste napísali, pán Hellebrandt, dnes budem menej nadávať a nariekať nad tým, ako sa tu žije a viac sa usilovať o to, aby to tu bolo lepšie .

Tomáš Hellebrandt

Tomáš Hellebrandt
  • Počet článkov: 31
  • Priemerná čítanosť: 2498
  • Priemerná diskutovanosť: 44
  • RSS blogu

O blogu

Vyštudoval som ekonómiu (Oxford, London School of Economics) a väčšinu svojho profesionálneho života pracoval v zahraničí, najprv v Bank of England v Londýne a neskôr ako výskumný pracovník v Peterson Institute for International Economics vo Washingtone. Od roku 2018 pôsobím na Útvare hodnoty za peniaze na Ministerstve financií SR. Okrem ekonómie ma tiež zaujíma politika a politická filozofia a týmto témam sa chcem venovať v mojom blogu. Občas prispievam aj k diskusii o právach a postavení LGBT ľudí.