Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Justičný aktivizmus alebo víťazstvo lásky?

29.06.2015 | Tomáš Hellebrandt

Diskusia (11 reakcií)

29.06.2015 | Roman Kanala

Tak a máme tu ďalšie víťazstvo politickej korektnosti nad zdravým rozumom.

Aj vláda Françoisa Hollanda si "rodovej" teórie urobila vitrínu spoločenských reforiem. Pôvodne bola idea rovnosti medzi mužom a ženou prevzatá z militantného egalitarianistického feminizmu. Podľa neho, rozdiel medzi mužom a ženou bude zmazaný, až keď ich už nič nebude rozlišovať. Krédom je, že biologické pohlavie neurčuje sexuálnu identitu, ktorá je "čistou sociálnou konštrukciou" a nie prírodou daným pohlavím. Indivíduum sa rodí s neutrálnym pohlavím a či bude chlapcom, alebo dievčaťom, určuje neskoršia "interiorizácia stereotypov".

Jedna moja kámoška sa stala profesorkou "rodových štúdií" a zasypáva ma takýmito bonmotmi. Strašne rád s ňou chodím na obed. Zásobuje ma takými hlodmi, že mám ešte po týždni chuť líhať na zem a hrabať nohami od rehotu.

Tak fajn. Prírodná hranica daná pohlavím už nie je prekážkou na občiansky úkon, akým je manželstvo. Kedy príde na rad odbúranie biologickej bariéry? Ak veci vezmeme do dôsledkov, aj živočíšne druhy sú tiež len sociálnym konštruktom. Aj dúha je len sociálny konštrukt, výsledok konsenzu o vnemoch. Prečo si človek nemôže vziať za manželku mačku? Prečo sa nemôže oženiť s entropiou? Kedy sa to stane možným? O dvadsať rokov? Či nebodaj ešte skôr? O tempora, o mores. (Cicero)

29.06.2015 | Tomáš Hellebrandt

Nuž, z pohľadu ústavného práva USA sa stači pozrieť na hodnoty, na ktoré sa odvoláva väčšinový názor a súdny človek zistí, že s jeho škrečkom pred pánom Kennedym nepochodí.

Mimochodom, ja nezastávam názor, že všetko je sociálny konštrukt ale manželstvo, na rozdiel napríklad od koitusu, je zásadne sociálna inštitúcia. Jeho význam preto nemôžeme hľadať v biológii, astrológii, ani čínskej medicíne. Je otázkou interpretácie spoločenskej praxe.

29.06.2015 | martin33

Samotne manzelstvo je sice socialny konstrukt, ktory je ale primarne zalozeny na biologickych zakladoch. Povodny ucel manzelstva bol na jednej strane zabezpecit pre muza biologicku legitimitu otcovstva (aby muz mohol "sirit vlastne geny") a pre zenu vytvorit ekonomicke zazemie pre starostlivost o deti.

30.06.2015 | Tomáš Hellebrandt

S tým pôvodným účelom, čo spomínate vcelku súhlasím aj keď boli tam aj iné motivácie. Ak si však prečítate môj článok o histórii manželsva zistíte ako ďaleko sme sa ako spoločnost posunuli od toho "pôvodného" účelu.

http://www.jetotak....

30.06.2015 | IvanPe

No, a to sa nazyva civilizacny konstrukt, nie socialny. Potrebujeme prezit a nie sa stykat s ostatnymi. Ale ano zakladom je kulturny konstrukt (ako subor navodov na prezitie) ale zasa len ako prispisobenie sa klimatickym podmienkam. Preto sa konstrukcie manzelske lisia od klimatickych podmienok.
Takze, sorry, na samotne spoluzitie muza a zeny s odlisnymi zivotnymi strategiami nebude mat ziaden volyv povolenie spolunazivat trebars s veverickou a pripadne s nou riesit nejaku sexualitu (pre mna fuj). Ale zato zasadny civilizacny vplyv na spolunazivanie ma silnejuci socialny charakter statu. Dochodkovy system je ta pricina, ktora sposobuje, ze sa rodina (civilizacny konstrukt) rozpada. To ze zodpovednost vo zvazku prechadza na nejaku instituciu miesto toho aby ostala tam kde ma byt: v rodine. To stat je tym kastratorom. Cez socialne programy sme si sami sebe tvorcami vlastneho civilizacneho konca, nakoniec zostane len stat bez ludi: vsetci budeme zavisli. A to je este vacsie fuj ako to s tou veverickou.

29.06.2015 | samorost

Nechapem, proc si nekdo mysli, ze ma pravo zasahovat druhemu do zivota.
V tomto jsou moji spoluobcane tisisc roku za opicemi a zavist a intolerance je jejich vizitkou.

29.06.2015 | PaloK

Iný výsledok sa ani nedal čakať z krajiny, kde satanizmus je oficiálne uznané náboženstvo, okolo potratov si vytvorili doslova priemysel, normálnym rodičom násilne znemožňujú akokoľvek ovplyvňovať čo sa ich deti v škole učia, a ktorá na svojich vybraných zastupiteľských úradoch v zahraničí vešia vedľa vlajky USA aj dúhovú vlajku LGBTI.

29.06.2015 | Tomáš Hellebrandt

http://www.jetotak.s...

30.06.2015 | Hastrman

Je treba ocenit cas a usilie, ktory ste venovali svojmu prispevku. Je to vsak nazorny priklad literarnej ekvilibristiky, ako zdovodnit nieco, co sa prieci zdravemu rozumu. A nic na tom nezmeni ani fakt, ze aj paragrafy su ohybatelne.

30.06.2015 | Tomáš Hellebrandt

Dakujem za ocenenie. Chcel by som vsak poznamenat, ze zdravy rozum je prostriedok nie argument. Ak chceme diskutovat potrebujeme argumenty, nielen zdravy rozum. Sedliacky ci hocijaky iny.

09.07.2015 | Roman Kanala

Do pozornosti doporučujem nasledovný článok:

Istanbulský dohovor ako trójsky kôň?
Renáta Ocilková - 3 júl 2015
http://postoy.sk/co...

Tomáš Hellebrandt

Tomáš Hellebrandt
  • Počet článkov: 31
  • Priemerná čítanosť: 2498
  • Priemerná diskutovanosť: 44
  • RSS blogu

O blogu

Vyštudoval som ekonómiu (Oxford, London School of Economics) a väčšinu svojho profesionálneho života pracoval v zahraničí, najprv v Bank of England v Londýne a neskôr ako výskumný pracovník v Peterson Institute for International Economics vo Washingtone. Od roku 2018 pôsobím na Útvare hodnoty za peniaze na Ministerstve financií SR. Okrem ekonómie ma tiež zaujíma politika a politická filozofia a týmto témam sa chcem venovať v mojom blogu. Občas prispievam aj k diskusii o právach a postavení LGBT ľudí.