Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Budúcnosť práce v dobe digitálnych technológií

16.06.2017 | Tomáš Hellebrandt

Diskusia (4 reakcie)

17.06.2017 | LPB

"...každoročný prírastok je skutočne obrovský." Tento prírastok veľmi úspešne eliminujú stále nenažranejšie a menej efektívne OS a programy.

"...rozšírenie práce so zákazníkmi..." Inými slovami, banky zneužili pokrok na ešte väčšie okrádanie klientov. Odstrašujúci príklad.

"Nové technológie nahradili ľudí v rutinných úkonoch...napríklad práca v administratíve." Preto platí obdoba Moorovho "zákona" pre byrokratov? Ďalší zlý príklad.

"...vo vývoji, nie na reálnom využívaní...neznamená, že automatizácia je z pohľadu firmy ekonomická." Konečne realistickejší pohľad teoretikov, nekritických milovníkov sci-fi.

"...širokej ponuky aktívnych politík trhu práce." NIE! UPSVaR treba zrušiť! Totálne neefektívny moloch. Ich projekty sú samý formalizmus a Potemkin.

Máme 5 strán. Firmy, pracovníci, školitelia, poisťovne, hľadači (prac. agentúry).
Príklad. Firma pozve vybraných záujemcov na miniexkurziu. Ukáže im prakticky, čo budú robiť, ak splnia kritériá. Ak nenájde, čo hľadá, ponúkne účasť na rekvalifikácii, podiel na financovaní podľa záväzku odpracovania doby, časť môže hradiť poisťovňa, zvyšok samotný uchádzač/pracovník. Vec dohody/konkurencie. Podmienka preplatenia = úspešný test, podpis záväzku.
Pracovné agentúry v dnešnom čase vidím ako zbytočné, ale ak by bol dopyt, nech žijú. To, že je ich dnes neúrekom, je spôsobené chorým systémom. Pre UPSVaR naozaj nevidím miesto.

17.06.2017 | Taylor Wessing

Naši kolegovia z Taylor Wessing v UK sa týmto témam venujú dlhodobo. Ako inšpiratívny príspevok do diskusie odporúčam dva reporty - Modern work: technology, change, brand, risk (report on how employment in the 21st century is evolving) a follow-up Modern work: flexibility, rights, job (disruptions, insecurities and opportunities around the evolving issues of independent workers, automation and employment). ktoré sú voľne stiahnuteľné tu: https://united-king....

19.06.2017 | Alexander Žaťko

Budme realisti - neexistuje v sucasnosti realne uskutocnitelna reforma skolstva schopna dostatocne vyrazne a dostatocne rychlo zmenit percento pracujucej populacie v high skill (a teda lepsie platenych) profesiach. Ak by to aj bolo mozne, tak tato hypoteticka metoda by bola pristupna vsade, cim by sa eliminovala jedna z transaction cost zodpovedna za sucasnu distribuciu zrucnosti a teda aj prijmu. Vysledkom by bolo ze programatori by zarabali tolko, ako dnes zarabaju nizko plateni pracovnici v sektore sluzieb. Samozrejme bolo by mozne oponovat ze institucionalne nastavime system tak, aby zo vzdelania benefitovali len obcania Slovenska (EU). Tento princip je vsak "protiekonomicky" a nemoralny a teda z dlhodobej perspektivy neudrzatelny. Okrem toho, nerovnosti prilezitosti pre osobny rast (a teda aj nerovnosti ekonomicke) medzi malo a vysoko rozvinutymi krajinami uz dnes ohrozuju globalnu socialnu a ekonomicku stabilitu (vid napriklad problem s migraciou ludi z malo rozvinutych krajin do europy), co znamena ze vyriesenie problemu zamestanosti "u nas" neznamena ze mame po probleme. Nemci si to - zda sa - uvedomuju, cim by sa dala intepretovat ich nedavna vyzva na masivne investicie do Afriky.

Aj tato ich iniciativa vsak prinajlepsom oddiali moment kedy bude zrejme nie len v sucasnosti malej skupiny ludi (aj ked su medzi nimi aj nositelia nobelovych cien), ze koncentracia vlastnictva kapitalu do ruk malej skupiny jednotlivcov je socialne, moralne a ekonomicky neudrzatelna a jedina cesta ako zachovat globalnu stabilitu je radikalna redistribucia ekonomickeho produktu. Toto nepojde bez zmeny mentalneho modelu (hlavne) ekonomov ktori su dnes zodpovedni za riadenie narodnych a nadnarodnych ekonomik.

22.06.2017 | Vlasko

Ked citam taketo socialisticke bull... je mi jasne v ako stave su britske univerzity v ekonomickych oboroch(totalne mimo).
"Keďže vlastníctvo nových technológií by zrejme bolo vysoko koncentrované v rukách potomkov dnešných inovátorov a väčšina ľudí by nebola schopná zabezpečiť si obživu vlastnou prácou bolo by nutné pristúpiť k prerozdeleniu buď vlastníctva produktívneho kapitálu alebo príjmov z neho." - v tejto vete je naskladaneho tolko predstav, projekcii, predpokladov, ktore su absolutne nerealisticke ze autor "ekonom" by mal vratit diplom okamzite.

1. Keďže vlastníctvo nových technológií by zrejme bolo vysoko koncentrované v rukách potomkov dnešných inovátorov - to povedal kto ? Vacsina potomkov nejde v slapajach svojich rodicov
2. väčšina ľudí by nebola schopná zabezpečiť si obživu vlastnou prácou - cize mi tu budeme mat automatizovane farmy/tovarne ktore budu produkovat tovar za zlomok terajsej ceny a ludia si nebudu moct zabezpecit obzivu ???? Aha ja stale zabudnem ze pre "ekonomov" je deflacia najhorsia vec na svete a vsetky CB musia tlacit a tlacit aby tejto katastrofe predisly. Totalna ingoracia toho ze nic nie je naveky, vsetko sa da zlepsit, tovarne/farmy treba udrziavat, na vyvoj novych technologii treba ludi. Dalej ignoracia toho ze ked ludia nebudu mat prijmy, z ktorych by platili stravu/tovary tak asi by tie tovarne/farmy za par mesiacov skrachovali. Bezos nie je bilionar kvoli tomu ze zotrocuje svojich zakaznikov ale preto lebo zakaznici u neho dobrovolne nakupuju. Socialista nepochopi.

4. bolo by nutné pristúpiť k prerozdeleniu buď vlastníctva produktívneho kapitálu alebo príjmov z neho - tu sa dostavame k jadru veci. Socialista si nevie predstavit buducnost kde ludia maju lacnu stravu/veci za ktoru dobrovolne budu platit majitelom tovarne tak musi samozrejme prijst s ideou kradnutia majetku ludom a rozdelovania
"spravnym" ludom.

5. "Odpoveďou na toto riziko by bola daňová harmonizácia naprieč krajinami." a "V každom prípade argumenty, že nízke dane stimulujú tvorbu pracovných miest a rast životnej úrovne by úplne stratili svoj význam." a "my nebudeme mať z čoho prerozdeľovať" - toto uz je len taka perlicka. Globalny socializmus - my(=autor + banda socanov co sa chce dostat k moci) vieme co je najlepsie.

Cize nic ine ako klasicke Hollywood bludy - staci pozriet napr. Elysium. Na tomto filme konci predstavivost(a znalosti) kazdeho socialistickeho ekonoma

Tomáš Hellebrandt

Tomáš Hellebrandt
  • Počet článkov: 31
  • Priemerná čítanosť: 2499
  • Priemerná diskutovanosť: 44
  • RSS blogu

O blogu

Vyštudoval som ekonómiu (Oxford, London School of Economics) a väčšinu svojho profesionálneho života pracoval v zahraničí, najprv v Bank of England v Londýne a neskôr ako výskumný pracovník v Peterson Institute for International Economics vo Washingtone. Od roku 2018 pôsobím na Útvare hodnoty za peniaze na Ministerstve financií SR. Okrem ekonómie ma tiež zaujíma politika a politická filozofia a týmto témam sa chcem venovať v mojom blogu. Občas prispievam aj k diskusii o právach a postavení LGBT ľudí.