Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Čo dnes robia tí najlepší?

20.03.2019 | Tomáš Hegedűš

Diskusia (10 reakcií)

21.03.2019 | Void

Stiera sa rozdiel medzi životom a prácou. Pre zdravé fungovanie je dobré odlíšiť prácu od skutočného života. Je skvelé, ak sa človek cíti v práci dobre a navyše ho to baví, ale ak sa zamení práca a život, skončí to vyhorením.
Treba vedieť po skončení pracovného času zavrieť dvere a prepnúť sa do normálu. Tak sa dá fungovať dlho. Ale ak bude wellness, slofîk, teambuilding - to prepnutie bude ťažké.

21.03.2019 | Marek Lutz

Zaujímavý článok Tomáš. Je určite pravdou, že realita toho, čo znamená kvalitné pracovné prostredie sa mení ruka v ruke s tým, čo ľudia celkovo vnímajú ako dôležité - work-life už nie je balance ale skĺbenie, výkon už vieme, že nie je daný len tým, prísť ale aj tým, ako veľmi sme angažovaní, zdravie si viacerí už chránime radšej preventívne, ako reaktívne, po probléme. Teším sa na ďalší o tom, čo ZAJTRA budú robiť tí najlepší :)

21.03.2019 | IvanPe

Ak zamestnavatelia vyzaduju po svojich zamestnancoch dodrziavanie terminov, ktore vyzaduju pracu dlho po pracovnom case, potom musia vytvorit take prostredie, aby zamestnanci osli domov az ked su vyhoreni, logicky. Zamestnavatelia idu po produktivite.
Buducnost je v zdielanej pracovnej sile, na to ale nie su vytvorene podmienky, pracovno-pravne. Naopak. To Slovensko zazenie na uroven rozvojovych krajin.

26.03.2019 | Korejcan

Viete mi prosim vysvetlit co je to zdielana pracovna sila?

26.03.2019 | IvanPe

Napriklad programazor, alebo technik, alebo analytik, sucasne pracujuci pre viacerych zamestnavatelov, zvycasne 2-3, pricom u kazdeho je v podriadenej funkcii, za menej penazi ako by dostaval keby bol zamestnany iba u jedneho a kazdy pracovny pomer je rovnocenny.
Napr niektori agenturny pracovnici su takym tovarom, pricom zo zdielania profituje agentura. Na Slovensku su to bud zamestnanci agentur alebo zivnostnici, ktori ale sa musia stat zamestnancami okamzite ako stratia ostatne pomery a ostane im iba jeden. Alebo oboje sucasne. Dolezite ostava: vzdy su v zavyslej pozicii na svojom zamestnavatelovi, vratane zachovania mlcanlivosti, akurat pracuju sucasne pre viacerych a ti s tym suhlasia. Jedna sa o subeh hlavnych pracovnych pomerov, ktore ale Slovenska legislativa nie ze neriesi, ale tresta, napr viacnasobnymi odvodmi v rovnakej % vyske. A pri zdielanej pracovnej sile sa nejedna sa o jeden hlavny pomer a viacero vedlajsich. Viac napriklad tu: The Shift, Linda Gratton.

26.03.2019 | IvanPe

Fuh, oprava: “zavislej”

27.03.2019 | Korejcan

Dakujem za prispevok. Knihu precitanu nemam, takze vam davam prvotny nazor bez hlbsieho skumania problematiky. Bezohladu teraz na legislativu, viete si to v reale predstavit?

Pri montaznikoch este to pochopim, ak robia, jednoducho povedane, tahanie za paku stroja v jednej alebo druhej firme.

Ale pri odbornejsich poziciach, poziciach middle-class, ako by bol rieseny ten potencionalny chaos? Lebo nielenze to zavana nejakym obrovskym otroctvom, ale na prvy pohlad sa mi to zda ako masivny problem pri pohlade na produktivitu jednotlivca.

Co sa tyka legislativy, ak teda tomu dobre rozumiem, clovek co poskakuje z firmy do firmy... na to je zivnostnik a firmy su jeho klienti/on je ich klientom, nie? Alebo teda, ak je clovek zamestnany aj agenturne 1 zmluvou a chodi do 3 firiem, nemusi byt zdanovany 3x nasobne, ano?

Zda sa mi, ze tu myslienku nepropagujete ako varovanie pred novodobym otroctvom, skor teda ze sa vam ta myslienka pozdava, tak preto sa opytam, viete si predstavit seba sameho, zeby ste zonglovali medzi 3 firmami, 3 (a viac) sefmi, kazdy s inou osobnostou, rozni zakaznici, rozne IT security, rozne vybavenie firmy, rozne adresy?

Nechcem sa Vas dotknut, ale ak tuto myslienku potlacim este kusok dalej, a co vasa manzelka? Vy ste v praci, je sama doma, tak efektivnejsie by ju bolo zazmluvnit aj inym muzom, a ci nie?

Dakujem za odpoved.

27.03.2019 | IvanPe

Podmienka fyzickej pritomnosti zdielanej pracovnej sily, podla mna, robi zo zdielania skor iluziu ako realitu. Na druhej strane presne ta nepotrebnost fyzickej pritomnosti z toho robi pracu buducnosti.
Cize vsetky zamestnania, ktore sa daju, alebo budu dat vykonavat na dialku a nevyzaduju 100% pracovne nasadenie pocas celej pracovnej doby. Rizika je mozne zazmluvnit, poistit alebo obmedzit. Nechce sa mi to vymenuvat, ale viem si predstavit dokonca aj smetiarov ako po rannej sichte idu vysypat smeti do dalsej sichty, staci ak klesne fyzicka narocnost prace. Z druhej strany programatori, sietovy odbornici, sprava servrov, cokolvek co sa uz dnes outsourcuje, az pro napriklad operacie neurochirurga cez kontinenty (na jednej strane operater vo VR a na druhej operacny robot s timom asistentov), atd.
Co sa tyka “zazmluvnenia” manzelky inym muzom, nie je to potrebne, pomocou VR uz dnes viete mat sex na dialku. Ak chcete mat vztah a ste 16 hodin v praci aj tak ho nemate, a radsej nezamluvnujte manzelstvo vobec, ale pri VR mozte mat vaznych vztahov kolko chcete.
Ano zivnostnik by mohol byt riesenim, ale nie je. Agentury maju zamestnancov a vysielaju ich do firiem, pricom vo firmach pracuju po zakonnikom prace, vola sa to prenajom. A pri samostatnych zivnostnikov vas obmedzuje definicia zavislej prace ako prace v podriadenom postaveni pre jedineho zadavatela. Cize staci, aby vas jeden zadavatel vyuzil tak, ze nemate cas na ostatnych a musite byt zamestnany, hoci na dobu urcitu (projekt), inak hrozia pokuty a pod. Co sa tyka napr dochodkoveho poistenia aj ked prispievate z viacerych pracovnych vztahov i tak sa vam do dochodkoveho poistenia zapocitava iba jeden poistny vztah, a to aj v pripade, ze urobite rocne zuctovanie (zatial nefunkcne, bude mozne od roku 2021).

27.03.2019 | Korejcan

Zaujimave, hlavne ta myslienka fyzickej nepritomnosti.

Ak su teda procesy vo firmach nastavene tak dokonale, ze nie je treba byt fyzicky pritomny pre admininistrativne prace / excel, tympadom ti ludia by mohli ostat doma...

27.03.2019 | IvanPe

Pre administrativne prace typu excel, word, recognition, a pod. urcite. Dokonca si viem v kratkej buducnosti predstavit aj lahsie opravarenske prace z domu, na jednej strane robot ovladany z domu samozrejme pod dozorom nekvalifikovaneho pracovnika na mieste. Napr. Pri Fukusime sa ani inak postupovat nedalo.

Tomáš Hegedűš

Tomáš Hegedűš
  • Počet článkov: 6
  • Priemerná čítanosť: 2085
  • Priemerná diskutovanosť: 7
  • RSS blogu

O blogu

Je výkonným riaditeľom realitno-poradenskej spoločnosti CBRE Slovensko, ktorá je slovenským lídrom v realitnom poradenstve, analytických a správcovských činnostiach v sektore komerčných nehnuteľností. Materská spoločnosť CBRE je globálnym lídrom v realitno-poradenských službách v oblasti real estate.Tomáš Hegedűš sa vo svojich blogoch venuje najmä vyššie zmieneným oblastiam. V tejto súvislosti píše o nových trendoch a inováciách v oblasti komerčných nehnuteľností, workplace stratégiách či prognózach v realitnom biznise na Slovensku i vo svete.