Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zdravie by nemalo byť o biznise a nemocnice by nemali byť bez kontroly

05.01.2017 | Tomáš Drucker

Diskusia (18 reakcií)

05.01.2017 | Roman Kanala

No super, objavovať dieru v rúre. Ale aspoň že tak. Lebo diera v rúre mohla i naďalej ostať neobjavená.

Štátne subvencie nemocniciam nemusia byť v rozpore su súkromnoprávnym charakterom nemocnice. Subvencované môžu byť buď niektoré úkony, alebo niektoré fixné náklady. Hôpital cantonal universitaire v Ženeve http://www.hug-ge.ch alebo Centre hospitalier universitaire vaudois v Lausanne http://www.chuv.ch sú štátom subvencované nemocnice, prepojené s univerzitami, kam šiestaci chodia praxovať na pacientoch. Subvencuje sa časť fixných nákladov, ale napríklad aj infarkty sú čiastočne subvencované z daní. Podobne i jednotlivé výskumné alebo organizačné projekty, napríklad znižovanie energetickej náročnosti v CHUV Lausanne je financované 24% federálnou subvenciou. Prítomnosť veľkého špičkového pracoviska v meste sa považuje za dostatočný verejný záujem pre subvenciu z verejných prostriedkov. Vďaka špičkovej kardiológii v Ženeve sa zachráni dosť životov dobre zarábajúcich daňových poplatníkov na vrchole kariéry, aby sa subvencia vyplatila.

Ale pozor, subvencia neznamená každých X rokov zmazať všetky dlhy z kradnutia a nekompetentného managementu, nech sú tie dlhy v akejkoľvek výške. Zlodeji sú súdení a idú do basy. Nekompetentní manageri sú vyhodení, niekedy na ulicu, niekedy i na vyššiu pozíciu, ale tak to už v živote chodí. Subvencia je plánovaný príjem a keď nestačí, je zle. Súkromé kliniky ukážu účty len svojim akcionárom, ale účtovníctvo ustanovizne financovanej z verejných prostriedkov je verejné. Výročné správy i plány strategického rozvoja sú na Webe. Nič sa neututlá, novinári všetko vyňuchajú a potom beda zodpovedným.

O zdravotnom poistení na Švajčiarsku po švajčiarsky píšem v blogoch: http://blog.etrend....

05.01.2017 | libertarian

Bože, toľko ko-ko-tín v jednom článku. To chce autor nasrať čitateľov ???

Naše zdravotníctvo dosiahlo NAJvyššiu métu, akú môže dosiahnuť akýkoľvek podnikateľ : Naše zdravotníctvo NEPOTREBUJE zákazníkov !!!
Slovenskí ovčania celý život platia povinne zdravotné "poistenie" . Poriadne veľké. A ked takýto ovčan ide k lekárovi, tak hneď v čakárni ho kruto potrestajú :

- 5 hodín čaká v neutulnej chodbe, a dúfa, že v ten deň dôjde na rad.

- ak má šťastie, a dočká sa lekára, dozvie sa , že musí ísť na odborné vyšetrenie, ktoré, samozrejme, už môže navštíviť až ďalší deň. A tam si odsedí ďalších pár hodín - a potom sa v ordinácii dozvie, že na CT-čko má prísť o dva mesiace.

- O dva mesiace absolvuje CT-čko , a následne si zopakuje otrasné čakanie -uvedené v predošlých bodoch.

Ak takýto sudruh ovčan prežije toto mnohotýždňové "liečenie" , tak asi aj zabudne, prečo išiel k lekárovi. A ak ho neprežije, tak .....zem to vytiahne.
Naše zdravotníctvo NEPOTREBUJE zákazníkov !!! Zaplatené to majú od neho už pár rokov vopred. Ak zákazník zomrie, je to pre zdravotníctvo čistý zisk.

p.s. 1 : Toto som popísal osobné skusenosti o mojich návštevách u lekára.

p.s. 2 : Keď mám "nemocné" svoje auto, zatelefonujem do servisu, dohodnem si v ten daň, alebo v ďalší deň presnú hodinu návštevy servisu, a tam mi BEZ ČAKANIA auto začnú hneď opravovať. A to som ani nemusel celý život platiť absurdné "poistenie". Platím iba vtedy, keď je auto "choré".

Komunistický zdravotnícky systém, hlavne vdaka financovaniu cez "poistenie" - je trest pre ovčanov za volenie komunistov.
07.01.2017 | mmin

Že to nie je také jednoduché skúsim na PS2.
Ak ste si kúpili auto je pravdepodobné, že máte aj na jeho opravu, však určite nebude drahšia ako jeho nadobúdacia cena, v takom prípade si kúpite nové, alebo na to nemáte a nespravíte nič. A v podstate sa nič nedeje.
Ak prídete k lekárovi môže ísť o chrípku, prípadne bradavicu na ľavej lopatke. To je ako do sevisu prísť si nechať doliať chladiacu kvapalinu, alebo prelakovať slabo škrtnutý nárazník. Ak na to máte prosím. Vaša vec. Ak sme taký hlúpi, že vás pošleme k plastickému chirurgovi, a preplatíme ho z poistenia. Prosím naša vec, keď si tie pracy nevážime. (To sa volá nezadefinovaný rozsah zdravotnej starostlivosti hradenej ZP. ono by to išlo aj inak, lebo u orálneho zdravia to ide a ubezpečujem vás, pokiaľ na tej lopatke nemáte melanóm, tak je pokazený zub pre vás násobný zdravotný problém.)
Samozrejme môžete prísť za tým lekárom so zdanlivou maličkosťou a pritom je to púser ako mraky, z ktorého sa nemusíte vôbec vylízať a liečba bude stáť viac ako zarobí/il dotyčný za celý život. (Neviem na Slovensku, ale v Čechách sa jedno podotýkam jedno balenie konkrétneho lieku na ten melanóm šplhá k 490 tis. CZK, teda niekde okolo 18 tis. EUR a sú samo aj náročnejšie stavy a liečby.). Preto poistenie a preto je problém z nedefinovaním povinného rozsahu, lebo ak chceme na takéto liečby, bez čakania a s komfortom autoservisu potom musíme zvážiť, či preplatíme aj výmenu stieračov a kozmetické úpravy, alebo či sú tie poistky naozaj nadhodnotené, alebo či je OK, keď si lekári vyštrajkujú platy a sestričky zablokujú na Ústavnom súde, alebo ...

06.01.2017 | Truhlik999

Z Druckera som zmateny.
Na jednej strane je vo vlade, na druhej sa zda, ze v hlave ma aj nejake zaujimave napady.

Fascinuje ma, ako moze taky clovek sedet pri jednom stole s kolegami.

Mozno by o tom mohol napisat blog :-)

06.01.2017 | mba

Bohuzial, pan minister iba chce pokracovat v zajacovej totalnej privatizacii zdravotnictva na americky styl: mas peniaze, dobre, nemas peniaze, a si poisteny 1x dobre, potom uz si nepoistitelny a zle, ale za svoje zdravie zaloz vlastny dom a byt.

Pan Drucker, dakujem, neprosim!

Aby sa v nemocniciach nekradlo, nie je potrebne, aby to boli akciovky. Kontrolne organy maju aj neziskove organizacie. Je to o ludoch a fungovani statnych institucii. V state, kde sa permanentne skutok nestava a z verejnych rozpoctov miznu miliony eur ci miliardy korun, je uplne jedno, aku formu bude mat spolocnost.

Chcete priklad? 25 rokov cesky statny Budvar viedol riaditel permanentne v zisku a uchranil znacku CR pred desatrocnymi najazdmi pravnikov z Budweiseru. Kolko ludi na Slovensku vie, ze kontrolny balik najvacsej automobilky Volkswagen vlastní nemecky Bundesland Niedersachsen?! Ano, toho VW, ktory na SK masivne investuje ako sukromny investor!

Opacny priklad?! Hospodarenie v ceskej statnej nemocnici Na Homolce, kde riaditel je obvineny a mozno pojde aj sediet. Na rozdiel od Slovenska, kde Fischer za hus sa dohodne na vine a treste a skutky sa nestavaju, Kalinak sa drzi jako prilepeny a Fesi radsej zdrhol vopred akonahle citil pruser. Iba robia hanbu Harleyakom.

Zavedenie akcioviek iba prispeje k tomu, ze zacnu ataky na tieto nemocnice a cez exekucie a dalsie pravne klucky ich zraloci ako Penta, Chrenek a dalsi lahsie ovladnu.

Nemocnice apriori nemaju generovat zisk, ale maju zabezpecit sluzbu za co najnizsie naklady. A cele je to o ludoch. Tuneluje sa aj v sukromnych firmách. Tam sa iba akurat vyhadzuje a nezaluje, lebo je to hanba/slabost samotnej firmy. Ak sa niekde zaluje, tak akurat pri firmach kotovanych na burzach. Aj tam sa dlho hlada obetny baranok ako v pripade VW.

V celej veci to rozhodujuce je charakter a profesna cest, ktora sa na Slovensku nenosi, a preto aj ta krajina vyzera, ako vyzera. Starostovia maju platy, ale vytunelovane obce a rozbite cesty, doktori sa pri svojom renome ulakomia na hus ako by si ju nemohol kupit, Siroky nevie stavat za normalne peniaze, Kmotrik nam v Bratislave chce potichu vdaka kratkozrakym a opat ulakomenym skalickym radnym uchmatnut za drobne cele vodarne v hodnote niekolkych miliard korun a takto by sme mohli pokracovat este poriadne dlho....

07.01.2017 | mmin

Reagujem v tejto diskusii už druhý raz. MBA by mohol čítať s porozumením. Však celé to je o tom, ako sa Drucker zúfalo usiluje aby bol aj nejaký poriadok a aby neboli akciovky. V podstate je to chudák, ale ľutovať ho netreba, zobral dobrovoľne.

06.01.2017 | Priatel34

Tie nemocnice ktore vytvaraju zisk vedia zaplatit svoje prevadzkove naklady a vedia investovat. Preto dlhodobo zvitazia nad stratovymi, lebo do prvych pacienti budu prichadzat, z druhych zase odchadzat. To neznamena ze v stratovych nemozu byt spickovy a zapaleny odbornici, len to ze pracuju v neefektivnych nemocniciach. Ale zakonitosti ekonomiky sa nedaju oklamat - dlhodobo samozrejme. Preto zisk je dobry lebo hovori o efektivite a rozumnom minani penazi, a strata je zlo, lebo znamena plytvanie a neplatenie uctov naraz.

06.01.2017 | Priatel34

Sorry, samozrejme spickovi a zapaleni, vsak ide ő mnozne cislo

06.01.2017 | PeterVisolajsky

Dobrý deň. Trvalo to presne 5rokov. Pri vyjednávaniach s Vládou v 2011, pri lekárskych výpovediach, kde lekári zastavili privatizáciu nemocníc. Som osobne pani premiérku Radičovú požiadal: veď zaveďme všetky tie opatrenia, ktoré majú v nemocniciach a.s. priniesť viac transparentnosti a verejnej kontroly do štátnych nemocníc bez rizika ich privatizácie. pravidelné audity, dozorné rady, a všetky tie opatrenia môžu byť v nemocniciach bez toho aby boli a.s., na to nepotrebujeme transformáciu a zákon, stačí príkaz ministra... Vláda SR sa dokonca podpisom premiérky Radičovej zaviazala túto našu požiadavku splniť, následne aj premiér Fico vyhlásil, že naše memorandum z 2011 je pre neho závezné a a travalo to 5dlhých rokov, aby to konečne začali plniť - alebo aspoň o tom rozprávať . Uvidíme, či skutočne... len pripomínam z memoranda ktoré podpísali lekári a premiér SR : : " 3.2 Vláda sa zaväzuje zabezpečiť transparentné a verejne kontrolovateľné fungovanie zdravotníckych zariadení v systéme štátnych príspevkových organizácií. Ministerstvo zdravotníctva SR pripraví príkaz ministra pre riaditeľov nemocníc, ktorým boli pridelené finančné prostriedky na finančnú stabilizáciu zo štátnych finančných aktív v súvislosti s transformáciou nemocníc na štátne akciové spoločnosti, na základe ktorého sa s účinnosťou od 1.1.2012 sprísnia podmienky hospodárenia s cieľom efektívnejšieho a transparentnejšieho chodu nemocníc. "
PS pre PR tím a analytikov pána ministra je to tu: http://loz.sk/sites...
PS pre pána ministra: Raz sa pýtali pána Lopatku, ako sa dá zabezpčiť aby riaditelia v nemocniciach nekradli a on vtedy múdro odpovedal: je to hlavne o ľuďoch, ak niekto raz niečo už ukradol - predražil, bude to robiť znova a žiadny zákon mu to nezakáže.... Takže pán minister, ak nevymeníte svojich nominantov vo vedení nemocníc, žiadny zákon nezabráni rozkrádaniu peňazí určených na liečbu chorých. Držím palce !

06.01.2017 | Roman Kanala

Presne o toto ide. Všetky zmluvy a audity nemajú byť zverejňované v súkromných klinikách, ale v inštitúciách, ktoré prijmú čo i len jedno euro z verejných peňazí. Tam musí byť transparentnosť pravidlom a nie výnimkou.

Čo urobiť, keď si firmu Kalicajti s.r.o. sprivatizoval Kali a Generálnu spolužiakúru s.r.o. Fico? A Najkontrolnejší úrad i Najnebezpečnejší úrad kontroluje jeho gang? Toto už nie je politický problém, ale civilizačná priekopa medzi Západom a Byzanciou. V roku 1998 to národ pochopil a vyhnal Mečiara. S firmou S.M.E.R. s.r.o. to bude treba urobiť tiež.

06.01.2017 | sanosano1

A čo je na privatizácii zlé?Budú liečiť horšie ako keď sú štátne?Alebo budú liečiť drahšie ako štátne(platby od poisťovní+pravidelné oddlženia)?Alebo je to tak že potom by už majiteľ nedovolil brať neoficiálne platby niekoľkým vplyvným lekárom a to je veľmi nepopulárne?Alebo v priváte by sa ťažko realizovali nevýhodné nákupy z ktorých zasa žije management?Bohužiaľ u nás je fungovanie zdravotníctva jeden veľký podvod kde štát(politici) sľúbi niečo voličom a zodpovednosť za to majú niesť poisťovne a zdravotníci,ktorí na nastavenie systému nemajú takmer žiaden vplyv,takže výsledok je taký že pacienti sú naštvaní na zdravotníkov,tí zasa na poisťovne a nikto neviní politikov,že tolerujú rozkrádanie a paralýzu zdravotníctva úzkou skupinou rentiérov.

06.01.2017 | citatelTrendu

Zmena nemocníc na akciovky nie je zlé riešenie, predchádzať mu ale musí oddleženie týchto nemocníc a zároveň nastavenie dlhodobo udržateľného financovania týchto nemocníc, inak sa stanú sústom pre finančné skupiny. Súčasné financovanie je neudržateľné, až 90% nemocníc ide na platy, treba urýchlene zaviesť ehealth ako do nemocníc, tak aj lekárom (aj pod hrozbou vysokých pokút, plat vysoký chcú, ale nie sú schopní zaplatiť si človeka čo by im nahral dáta?), Nedá sa donekonečna vyhovárať, ale makať.

Zároveň je treba stanoviť minimálnu sieť nemocníc (univerzitné nem), ktoré budú 100% štátnymi akciovkami, zároveň menežment povinne zaviazať ručením za hospodársky výsledok vrátane finančnej motivácie (veď sa môžu súkromne poistiť za škody spôsobené svojou finkciou, ale z vlastnej kapsy), ale nech ručia za hospodárenie.

A samozrejme, gro je stanoviť základné štátne poistenie, zvyšok nadštandard, aby zdravotné poisťovne žili nie z odvodov, ale zo služieb poskytovaných pacientom.

PS: Nepochopila som váš deme**ný nápad rozširovať nemocnicu Ružinov, až potom Rázsochy, nehovoriac o správe, že potom Antolská nebude univerzitnou nemocnicou, to má byť čo, zase darujeme za drobáky funkčnú, prakticky novú nemocnicu súkromníkovi?

07.01.2017 | Daniel Jankech

Zaujímavé bude ako sa tie správne rady ktoré budú nemocnicu riadiť kreovať.
.
Podľa môjho názoru to bude tak, že pán riaditeľ si vyberie svojich vriťolezcov najlepšie zo SMER- u a SNS a tí budú pomáhať pri kradnutí.
Ideálne by bolo keby pán Drucker predstavil spôsob vytvárania týchto "správnych rád" a či tam je možnosť, že sa do nich dostanú aj nezávislí ľudia.
Mimochodom v Žiline by som našiel hneď dvoch o ktorých viem že tam budú a to ešte žiadne správne rady nie sú.

Ale pán Drucker, treba začať a to hneď s vyhadzovaním súčasných zlodejsko- smeráckych riaditeľov, to pomôže, aspoň na začiatku.

Ešte dodatok- Bez privatizácie nemocníc sa veci jednoducho nepohnú. Toto sú len rituálne tance a strata času.

07.01.2017 | Roman Kanala

Ja si myslím, že privatizácia je fajn, ale nemocnice by potom mohla skúpiť nejaký predátor alebo iná Penta, čo by bolo menej fajn, lebo by to viedlo k monopolu.

Nemocnice by mohli fungovať bez privatizácie, ak by namiesto správnych rád na ich fungovanie dohliadala celá verejnosť na internete, a ak by kalícia prestala byť politickým nástrojom a zatvárala Smerákov a iných zlodejov.

A tu sa opäť dostávame naspäť k primárnemu problému: kedy sa na Zlodejsko právo vráti.

07.01.2017 | Daniel Jankech

Pán Kanala.

Keďže neverím na utópiu že aj štát môže byť dobrý vlastník, tak som iba za privatizáciu. Privatizácia totiž nerieši iba ekonomické problémy nemocníc, ale aj kvalitu zdravotnej starostlivosti. Ak sa bude pacient súdiť s nemocnicou a súd mu odklepne odškodné, bude to bolieť súkromníka a pôjde to z jeho peňazí. Navyše kontrolné orgány ktoré sú v pôsobnosti bývajú vždy prísnejšie na súkromníka ako na štát. Preto bude tlak na kvalitu ZS väčší ako dnes.
Veľmi dobrý spôsob privatizácie by bol ten na spôsob SPP, kde by štát vlastnil 51% a súkromný akcionár 49% s manažérskou kontrolou.
Okrem iného by sa pri privatizácii musel zákonite vytvoriť mechanizmus, ktorý by zabránil koncentráciu vlastníctva nemocníc monopolom.

Pán Drucker to myslí síce dobre, ale tie správne rady si budú chcieť nechať v pôsobnosti zas len takí hajzlíci ako je SMER a pod a preto to zákonite nemôže fungovať. SMER a spol. nechcú nemocnice z ktorých sa nedá kradnúť.

07.01.2017 | Roman Kanala

Predstavme si situáciu, že sa nemocnice sprivatizujú a skúpi ich nejaký predátor alebo iná Penta. Okamžite sa prestane kradnúť, lebo to si súkromník ustráži. Ale ak bude nielen vertikálna integrácia (nemocnica - lekáreň - poisťovňa), ale aj horizontálna (sieť nemocníc - to má Penta už dnes), tak sa jeden problém nahradí iným.

Rozbíjať monopol je ťažšie, ako zabraňovať jeho vzniku. Potom už môžu prísť arbitráže a žaloby.

Spôsob privatizácie typu SPP by mohol byť jeden model. Iným by mohol byť model fungovania ženevskej kantonálnej nemocnice. Vlastníkom je štát Ženeva, dáva štátne subvencie, ale zároveň platia pacienti, ktorí si potom náklady dajú preplatiť svojou zdravotnou poisťovňou. Všetko pod dohľadom verejnosti a Cour des comptes, čo je súd účtovníctva.

08.01.2017 | tono.hajduk

a popri tychto kecoch aj ked platime percentualne vysoke odvody, tak sa siet pzs potichu zmensuje .. rozumej ubuda ambulancii, kam sa da ist osetrit .. pan minister nezverejnite statistiku poctu lozok a ambulancii podla ambulancii podla odbornosti per obyvatel? tak v za poslednych 15 rokov ..

08.01.2017 | Niless

Akokolvek sa mozeme snazit udrziavat statne nemocnice ale ich fungovanie u nas v sucasnosti je utopia. Minimalne docasu kym budu vznikat chobotnice vladnych partaji ci roznych fin.skupin.
Ja jednoducho neverim ze akokolvek sa dobre nastavia pravidla ze ta korupcia sa potlaci. Dovod je jednoduchy je tu politicke krytie, tak preco nekradnut?
Ved ak by aj niekto nieco odhalil stale mame za sebou prokuratora, keby nie tak vysetrovatel stale moze stratit spis a keby aj to nie tak to na sude nejako uhrame. Prinajhorsom sa to bude tahat roky a nakoniec sa zisti ze skutok sa nestal ci nebol poruseny zakon.
Takze zostava jedine trhove riesenie. Ale ani a.s. nie je svatena voda. Ved u nas nie je trh ani v poisteni ani v poskytovani zdravotnickych ukonov. Trh v poisteni nefunguje kedze sa nezohladnuje riziko a co je hlavne poistovne velmi nemaju paky tlacit na hospodarnost poskytovania sluzieb lebo ministerstvo a podriadene urady maju patent na rozum. A tak sukromna poistovna sa hraje na svojom piesocku s vlastnymi nemocnicami a zije si svoju utopiu. Tam vladne hospodarnost, ale ak osobne zazijete tu uroven liecby tak zistite ze radsej si priplatite sukromny ukon, alebo absolvujete avanturu v statnych nemocniciach alebo sa zmierite s osudom.

Rad by som mal system aky je vo Svajciarsku ale to by sme museli vymenit okrem riaditelov nemocnic aj politikov, sudcov, prokuratorov...vlastne vsetkych vratane volicov, lebo bez ich kazdodenneho zaujmu a tlaku tu iba z houna malujeme svetle zajtrajsky.

Tomáš Drucker

Tomáš Drucker
  • Počet článkov: 1
  • Priemerná čítanosť: 2518
  • Priemerná diskutovanosť: 18
  • RSS blogu

O blogu

Blogmi na webstránke ekonomického týždenníka Trend by som vám rád ponúkol niektoré moje pohľady na odborné zámery projektov, ktoré v rámci zmien v zdravotníctve realizujeme, ale aj ako možnosť reagovať na niektoré názory a verejné podnety.