Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Tomáš Czwitkovics

Falošnosť novinárskych odborárov

17.10.2007 | Tomáš Czwitkovics

Podľa šéfky Slovenského syndikátu novinárov je na Slovensku všetko v poriadku

 • Tlačiť
 • 13

Nikdy som nerozumel, na čo slúži Slovenský syndikát novinárov a v živote by mi nenapadlo prihlásiť sa do tejto kvázi-odborárskej organizácie novinárov.

Chápem, že do syndikátu sa hlásia študenti a nádejní žurnalisti bez stabilného redakčného zázemia, ktorí si chcú vybaviť novinársky preukaz, vďaka ktorému môžu chodiť po tlačovkách. Ináč má tento spolok už len imidž združenia "chlebíčkarov" - vyslúžilých redaktorov, ktorým sa oplatí zaplatiť ročné členské, aby sa, opäť vďaka magickému preukazu, na prezentáciách firiem mohli napiť kávičky a napapať obložených chlebíkov. Iný zmysel táto organizácia nemá.

Keďže zrejme väčšina slovenských novinárov v mienkotvorných médiách neuznáva odborárov, Syndikát nezohráva absolútne žiadnu úlohu pri vyjednávaní platových podmienok. Šéfka syndikátu občas v médiách vydá nemastné-neslané stanovisko k aktuálnym témam, syndikát sa okrem toho vyjadruje k mediálnej legislatíve, naposledy napríklad považoval za svoju kľúčovú úlohu rokovať o tlačovom zákone.

Zaberá mu to zrejme naozaj veľa času. Spomínam si, že som ešte pred vyše polrokom požiadal predsedníčku SSN Zuzanu Krútku o stanovisko, keď vysokoškolský pedagóg a člen Tlačovej rady SR Andrej Školkay chcel zažalovať blogerku, ktorá si dovolila kritizovať jeho prednášku. Pani Krútka mi odpísala, že túto problematiku nemá naštudovanú a aj tak sa jej nemôže venovať, pretože práve má dôležité rokovania o spomínanom tlačovom zákone. Nuž, zemeguľa sa medzičasom priblížila aj vzdialila od slnka, a tlačový zákon ešte stále nikde. Až tak horúca téma to zrejme nebola.

Existencia syndikátu mi bola až do dnešného dňa naozaj ukradnutá. Po prečítaní dnešného vyhlásenia predsedníčky SSN mi však ináč viac-menej prázdny pohár v skorých hodinách okamžite pretiekol.

Denník Sme zistil, že pravidelný dotazník o stave slobody tlače vo svete, z ktorého organizácia Reportéri bez hraníc každoročne zostavuje rebríček krajín, vypĺňala šéfka syndikátu Zuzana Krútka. Tá ohodnotila stav slobody tlače tak pozitívne, že Slovensko skončilo na treťom mieste.

Najprv k rebríčku Reportérov bez hraníc - ten je absolútne na nič. Mal som tú česť pred pár mesiacmi navštíviť nemeckého šéfa tejto organizácie, ktorý zároveň pôsobí v nemeckom odborárskom združení novinárov. Sám v podstate uznal, že rebríček veľkú výpovednú hodnotu nemá. Dotazníky vypĺňajú jednotlivci, na ktorých majú Reportéri bez hraníc kontakt, ale hodnotenie nie je žiadným spôsobom verifikované, nie je ani výsledkom viacerých názorov.

Rebríček o stave slobody tlače má len jediný účel - zviditeľniť Reportérov bez hraníc, keďže médiá radi zverejňujú rebríčky. Nechcem zatracovať novinársku organizáciu, ktorá, občas predramatizovane, upozorňuje na porušovanie základných princípov demokracie v totalitárnych režimoch. Je však na pováženie, či práve organizácia novinárov má informovať o niečom prostredníctvom irelevantných dát.

Upozorňovaciu úlohu si šéfka Slovenského syndikátu novinárov neosvojila a vo svojom hodnotení uviedla, že doma je všetko okey-dokey. V rebríčku tak vyzeráme ako dokonalá demokracia. Slovenská agentúra pre cestovný ruch sa určite potešila. Žiaľ, počas posledného roka to až tak skvelé predsa len nebolo. Ako Sme vymámilo z Krútkej, ktorá najprv považovala za nevhodné hovoriť o vypĺňaní dotazníka, šéfka syndikátu napríklad vôbec nespomenula situáciu v spravodajstve STV, ktorú v priebehu niekoľkých mesiacov opustilo už pätnásť a viac redaktorov. Podľa nej nešlo o politické tlaky ani o cenzúru, redaktori len nepochopili, že politickí nominanti na čele spravodajstva im chceli "zredigovať" príspevky. Krútka nespomenula ani vrelé vzťahy a láskavé oslovenia premiéra na adresu žurnalistov či podpálenie domu jednej košickej novinárky. Tretie miesto v rebríčku je naozaj zaslúžené.

Kým do včerajšieho dňa mi bol syndikát ľahostajný, dnes už nie je. Považujem ho za organizáciu, ktorá falošne zastupuje záujmy novinárskej obce a hrabe si pritom len vo vlastnom piesočku. Slovenský syndikát novinárov MŇA nezastupuje a nechcem s ním mať nič spoločné.

  > Hlasuj za tento článok na Hlasuj za tento článok na vybrali.sme.sk
 • Tlačiť
 • 13

Tomáš Czwitkovics

Tomáš Czwitkovics
 • Počet článkov: 13
 • Priemerná čítanosť: 5343
 • Priemerná diskutovanosť: 5
 • RSS blogu

O blogu

Zástupca šéfredaktora TRENDU. šéfredaktor TREND.sk a Mediálne.sk

Tomáš Czwitkovics

Tomáš Czwitkovics
 • Počet článkov: 13
 • Priemerná čítanosť: 5343
 • Priemerná diskutovanosť: 5
 • RSS blogu

O blogu

Zástupca šéfredaktora TRENDU. šéfredaktor TREND.sk a Mediálne.sk

Kalendár sa načítava...