Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Máme najhoršie súdy na svete. Alebo nie?

29.05.2013 | Tomáš Borec

Diskusia (20 reakcií)

29.05.2013 | Niless

Pan Borec to vieme ze nie sme najhorsi v EU, na to (tak ako vzdy) nepotrebujeme pamflet komisie.
Ludia tiez nie su nazoru ze za vsetko zlo mozu sudy. Ako sa raz vyjadril jeden zo sudcov, vela masla na hlave za povest sudnictva ma policia a prokuratura, ktora zabezpecuje vysetrovanie a predkladanie veci k sudu (takze korupcia a rozkradanie je kryte hlavne tymito zlozkami).
Co ale mozno sudcom vycitat je rodinkarstvo pri obsadzovani, uplatkarstvo (verejne tajomstvo ze to ide najma pri trestnych cinoch) a ich bohorovnost. Na zaver dodam ze aj ked material ktory citujete vrhne mozno nejake luc pozitivneho svetla ale velmi rychlo to vyprcha. Na to aby sa sudnictvo posunulo o hodny krok dalej by bolo potrebne zacat rozmyslat o aplikacii porotneho systemu aky je v USA, resp. prisediacich nahradit porotcami laikmi.

29.05.2013 | petok7774

Je možné, že štatistiky ukazujú mierne pozitívnejší stav ako je všeobecný názor a mediálny obraz. No mňa zaujíma skôr, aké konkrétne kroky minister podnikne v prospech zlepšenia súdnictva.

29.05.2013 | Roman Kanala

Nové finančné zdroje? Sudcovia sa správajú trhovo. Kto zaplatí viac, ten vyhrá spor. Korupcia je beztrestná, sudcovia sú nad zákonom. Občas sa na ukážku obetuje malá ryba, čo sa stala nepohodlnou, ale veci fungujú stále horšie. Preto oficiálne čísla o financovaní justície, ktoré nezahŕňajú súkromné financovanie sudcov, nie sú správne.
 
Žitňanská mala ambíciu rozbiť rodinné podniky a podnikateľský charakter s.r.o. súdov. Chcela otvoriť profesiu na vstupe i na výstupe. Urobiť poriadok s Harabínom. Na nové miesta prísne výberové konania, pri pochybení vyhadzov, obmedziť rodinkárstvo a konflikty záujmov. Nový minister reformy zastavil.

29.05.2013 | Martin Belobrad

sak dobre viete, co za humus je slovenske sudnictvo, advokacia a ako to funguje... za sudkyne a sudcov su vzdy menovani len pribuzne osoby, pripadne vyssie sudne uradnicky zdielajuce postel s nejakym starym chrenom... vyberove konania zmanipulovane, advokati si medzi seba nepustia nikoho, kto nema v rodine nejakeho zabehnuteho otecka, exekutori ani nehovorim... v podstate kam sa v sudnictve a celom pravnom systeme pozrete, vsade vas napina na zvracanie... tak prestante blogovat a nieco s tym zacinte robit... aha, byvaly predseda SAK :D to mi staci :D

29.05.2013 | koncepcne

The EU Justice Scoreboard 2013 treba dať do článku celý, vybrali ste, p. Borec, účelovo iba pár "neškodných" tabuliek ani ste nespomenuli, že v r. 2012 nám už prišlo upozornenie. Je podľa mňa len otázkou času, kedy Vám napíše p. Vivian Reding, myslím, bude to demarš a hanba. Najnovšie neprešli sudcovia do medz. súdnych orgánov, pribudla ďalšia vražda advokátky. Očista nepríde zvnútra, nekompetentnosť a nedôveryhodnosť sudcov a prokurátorov je daná tým, že sú vo funkciách doživotne a s korupciou vyštudovali, s korupciou sa dostali do systému... Odporúčam vypočuť si i zvukový záznam (úryvky) zo zasadnutia Súdnej rady na www.blog.sme.sk (Aliancia Fair Play).
Odíďte z funkcie, ste slabé koliesko v systéme systémovej korupcie.
Všetci slušnejší občania i investori vidia, že rule of law tu nie je. Mali by nás vlastne z EU vylúčiť.

29.05.2013 | redpepper

EU Justice Scoreboard 2013 je zaujímavé čítanie. Borec buď nevie anglicky alebo to nedočítal do konca, lebo inak by nemohol napísať to, čo napísal a takto sa strápnil. Obrázky 21, 24 a 25 sú veľmi poučné a jasne hovoria o tom, aké prehnité súdy a sudcov máme na slovensku. Borec môže napísať aj tisíc blogov, pravdu nezmení.

29.05.2013 | Zavacky

1. Pokúste sa zamyslieť, ako by v podobnom prieskume dopadli Kuba, Vietnam, Čína apod.

2. Kde nie je politika, tam je politikárčenie. Organizácia súdnictva je celospoločenská záležitosť. Je to teda silno politická záležitosť.

3. Z bodu 2. vyplýva, že keď je súdnictvo pod kontrolou politických strán, musí slúžiť im. Keď bude pod kontrolou verejnosti, začne slúžiť verejnosti.

4. Z bodu 3. vyplýva, že kto slúži politickej strane, nemôže slúžiť verejnosti a nemôže teda k verejnej službe doviesť ani súdnictvo.

5. Blahoželám a česť práci, súdruh Borec.

29.05.2013 | Niless

Najjednoduchsia a pravdupovediac smutna logika pochadzajuce z reality. LEn problem je "kto ponesie zastavu" pri snahe zmenit to, lebo nasinec aj by nasledoval zmenu, len akosi nikto sa nema k cinu.

29.05.2013 | Martin Belobrad

tento system je uz za bodom zlomu, jednoducho nie je mozne ho nenasilnym a kvazi demokratickym sposobom zmenit... ale mozno sa mylim a zajtra rano sa vsetci zobudime a vsetko bude inak :D

31.05.2013 | Lukos

Áno, konečne prišiel Godot.

29.05.2013 | Samuel B.

No ja verim iba statistikam, ktore si sam sfalsujem...a tieto statistika nehovoria o kvalite ale o efektivite sudnictva.


Ale dobre asi teda nemame najhorsie sudnictvo na svete, sme iba 2-3ti od konca.
Ale to nic nemeni na tom, ze mi je z naseho sudnictva na zvracanie... minister na cele najvyssieho sudu, diskriminacne zaloby, bonanno, sudcovia ignorujuci prastare rozhodnutia ES, rozhodnutia v zalobach istych politikov na ochranu osobnosti, ustavny sud uz nema ani zmysel komentovat...a to su iba niektore zhnite ceresnicky na velkej kope hnoja...

29.05.2013 | Ľ. Janoška

Pán minister, som presvedčený, že občania od Vás očakávajú, že sa budete zaoberať prednostne negatívami justície a nie propagáciou jej (sporných) pozitív. Z tohoto pohľadu Váš článok prináša sklamanie.
Odvolávanie sa na štatistiky možno zaujme tých, ktorí nemajú vlastné skúsenosti - nielen so súdnictvom a sudcami, ale aj s prokuratúrou, s vyšetrovateľmi PZ a podobne. Ten, kto má tieto skúsenosti, iba pokrúti hlavou.

29.05.2013 | hektor23

Minister spravodlivosti za stranu, ktora dosadila/zlegitimizovala Harabina na celo justicie, ktora presadzovala Trnku na celo GP a ktorej predseda sa busi do prs za presadene protiustavne zakony, by mal cusat ako vos pod chrastou. A nie tu predkladat nejake prisprostale statistiky. Toto vase divadlo vam tu dufam nikto nezozerie.
V Smere ste skriekali, ze volba GP je spolitizovana. Prosim pekne co ocakavate od volby, ktora sa odohrava v parlamente, pozostavajucom z clenov politickych stran? Hocijaka volba, do ktorej su pripleteny politici a sasovia vasho razenia, bude VZDY spolitizovana. A vy tu tarate nieco o odpolitizovani justicie? Minister Smeru, za ktoreho vlady prekvita slovenska justicnu mafia viac, nez kedykolvek predtym?
Tento stat vdaka ludom ako ste za vas zaziva odhniva! Hanba Vam!

30.05.2013 | lubos_

O kupovaní rozsudkov sa tu už dlhšie hovory verejne, ale náš nádejný minister tu miesto toho preferuje riešenie dĺžky súdnych sporov! Tak isto argumentuje ako skompromitovaný Harabin!
http://www.youtube....

30.05.2013 | eExcel

Ide o tendencne porovnanie, ktore nijako nehodnoti kvalitu sudnictva. Taketo statistiky sa daju lahko zmanipulovat, a s pravdepodobnostou hraniciacou s istotu aj zmanipulovane su.

30.05.2013 | Roman Kanala

Mafián Kočner dal prokuratúre očistiť svoju známu. Obvinenie z trestného činu v súvislosti so škandalóznym Glance House bolo zrušené. Nikto sa k tomu nechce vyjadriť do médií, ani prokurátor, ani polícia. Tomu sa hovorí dokonalý zločin. V právnom štáte k dokonalému zločinu treba, aby sa páchateľ nenašiel. Na Zlodejsku k dokonalému zločinu treba prokurátora spolupáchateľa. Zločin sa spácha verejne pred očami všetkých, ale potom sa kauza stopí.
 
SME streda 29. 5. 2013 20:58, Matúš Burčík
http://www.sme.sk/c...
 
Komerčno-prokurátorská kancalária Tichý-Tichá sa angažovala v podobnom podvodnom predaji budovy a došlo aj k symbióze komerčných záujmov klientely právničky JUDr. Tichej s rozhodnutiami prokurátorského pašaliku JUDr. Tichého.
 
Prokuratúra a polícia síce nespadajú pod ministerstvo súdnictva, ale spadajú podoň sudcovia, exekútori a znalci. Ministerstvo súdnictva sa angažuje v stopení stôp ich trestnej činnosti. Neviem, či tam ešte pôsobí JUDr. Gabriela Sobolovská, prezývaná topička. Sťažnosti na exekútorov odborne stopila. Vraj sa snažila, aby lukratívne miestečko exekútora našla aj pre svojho syna. Kto by mal pochybnosti o nejakom konflikte záujmov, nech na svoje pochybnosti zabudne. Vždy sa všetko udialo v súlade so zákonom. Veď preto sú to JUDri, aby za svoje zločiny nešli do basy.

30.05.2013 | antiFico

Pán Borec, vaše hodnotenie našej justície je pekne prikrášlené.
1. Naše súdy sú najhoršie pokiaľ ide o nezávislosť (obr. 23) - tu je treba začať robiť - zrušiť doživotnosť sudcov, rozbiť rodinné klany - zlepší sa aj korupcia.
2. Máme príliš veľa sudcov (ob. 21)a to skresľuje výkonosť súdov.
3. Dávame málo peňazí do justície. Keď vyriešite bold 1. a 2. a trochu pridáte, bude peňazí dosť

01.06.2013 | eotvoš

Vysoko si cením tú skutočnosť, že Vy pán Minister spravodlivosti SR, otvorili ste si blog a tým umožnili občianskej verejnosti priamu komunikáciu s Vami. To je pravá cesta k skutočnej demokracii.

A pozdravom, Alexander JÁRAY.

03.06.2013 | spit1

Pán Borec, neutešujte seba a hlavne nás, že nie sme v tejrýchlosti súdov najhorší. Je to tu tak pomalé, že si neviem predstaviť fungovanie ešte pomalšie. Na Okresnom súde v Piešťanoch mám maličký obchodný spor už 3 roky a za celý čas bolo len jediné pojednávanie. Takéto súdy sa nedajú označiť už ani za pomalé, ale rovno za zbytočné. Oceňujem, že plánujete zmeniť procesný poriadok na zvýšenie rýchlosti súdov. Už je ale 12 hodín po dvanástej, aby sa prešlo od slov k činom. A možno by nebolo zlé aj nadviazať platové pomery sudcov aspoň čiastočne na výkon, aby títo ľudia, ktorí tvoria štát v štáte pochopili, to čo chápu ľudia v akomkoľvek inom zamestnaní. Bez výkonu nemôžu mať mesačnú odmenu stále rovnakú a už vôbec nemôžu dostať akékoľvek prémie. A prázdninové obdobia súdov tiež prosím Vás zrušte. Argument s letnými dovolenkami účastníkov konania nie je ani smiešny. Cez takýto argument by ste mohli opačne zaviesť práznidny súdov 12 mesiacov v roku...

05.06.2013 | hulo11

"...slovenská justícia potrebuje... nové finančné zdroje"

Zdá sa vám, že sú sudcovia slabo platení? Že keby dostali všetci viac, tak nepodávajú žaloby, že dostávaj menej, ako ich špeciálni kolegovia? Že by s platom stúpala výkonnosť?

Mne sa to nezdá. Peniaze nie sú problém a problémy súdnictva nevyriešia.

Tomáš Borec

Tomáš Borec
  • Počet článkov: 1
  • Priemerná čítanosť: 2584
  • Priemerná diskutovanosť: 20
  • RSS blogu

O blogu

Minister spravodlivosti a bývalý predseda SAK