Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Tom Nicholson

Kauzy Doprastav a Branisko spolu súvisia

02.11.2010 | Tom Nicholson

Generálny prokurátor tvrdil, že prípad Doprastavu s Braniskom nesúvisí. Nie je to celkom tak

 • Tlačiť
 • 1

Zajtra poslanci rozhodnú o tom, či generálny prokurátor Dobroslav Trnka zostane vo funkcii ďalších sedem rokov. Je dosť možné, že vďaka podpore Smeru-SD, SNS a niekoľkých poslancov SDKÚ-DS bude znovuzvolený.

Hypotézu, že D. Trnka si hlasy poslancov zabezpečuje aj zásahmi do citlivých káuz, podporuje aj fakt, že generálna prokuratúra ešte v júni zrušila uznesenie o začatí trestného stíhania v prípade, ktorý súvisí s kauzou ľudovo známou ako Branisko. V nej je obvinených trinásť ľudí vrátane troch bývalých nominantov SDKÚ-DS v spoločnosti Slovenská správa ciest.

Zrušené uznesenie z februára 2010 sa týkalo firmy Doprastav. Podľa tohto uznesenia spoločnosť v roku 2001 poslala približne 44 miliónov eur istej švajčiarskej firme na základe troch faktúr. Existuje pritom dôvodné podozrenie, že faktúry boli vystavené za fiktívnu robotu.

Dôležité je, že zrušujúce uznesenie generálnej prokuratúry môže mať vplyv na samotnú kauzu Branisko. Švajčiarska firma, ktorá dostala peniaze od Doprastavu, totiž údajne figurovala aj vo finančných machináciách okolo stavby tunela Branisko v rokoch 2001 až 2003. Peniaze od firiem, ktoré na stavbe tunela pracovali a ktoré im vyplatila Slovenská správa ciest (SSC), totiž mali skončiť na účte rovnakej firmy. A peniaze z tejto švajčiarskej firmy neskôr podľa vyšetrovateľov skončili na švajčiarskych účtoch riadiacich pracovníkov SSC.

Preto, ak sa hovorí o prípade Doprastav (v ktorom bol medzi obvinenými aj predseda predstavenstva Ivan Šesták), reč je aj o kauze Branisko. Švajčiarsky sprostredkovateľ bol ten istý. A totožné sú zrejme aj osoby, ktoré z celej schémy profitovali.

Ak ľudia z Doprastavu nebudú znovu obvinení, vzniknú pochybnosti, či peniaze z Braniska, ktoré skončili na účte podozrivých vo Švajčiarsku, neboli náhodou tie "čisté" peniaze z Doprastavu. V takom prípade hrozí, že by to neskôr mohlo zmariť prípadné súdne konanie v hlavnej kauze Branisko.

Je zarážajúce, že D. Trnka si vec vysvetľuje úplne inak ako polícia a špeciálna prokuratúra. Tvrdí, že prípady Doprastav a Branisko nesúvisia a že polícia chcela obviniť Doprastav z okradnutia samého seba. Čo podľa neho bola chyba.

Polícia to ale vidí inak: "Predstavitelia Doprastavu mali zasielať finančné prostriedky na základe fiktívnych zmlúv na účty sprostredkovateľských firiem. Peniaze mali posielať aj na osobné účty riadiacich pracovníkov Slovenskej správy ciest vo Švajčiarsku. Existuje úzka časová súvislosť a zhoda v sprostredkovateľských firmách a konečných príjemcoch s finančnými prostriedkami, ktoré pochádzajú z trestnej činnosti páchanej pri stavbe tunela Branisko." Takto znel citát od Andrey Dobiašovej z policajného prezídia.

Alebo ako mi to okomentoval bývalý prokurátor: "Je to podobné, ako keby ste mali prípad úkladnej vraždy. Ak zrušíte stíhanie vykonávateľov, ako chcete stíhať objednávateľov?"

Keďže moja manželka Lucia pôsobí v politike, jej strana (SaS) môže byť vnímaná ako konkurencia pre SDKÚ-DS, a keďže SaS podporuje iného kandidáta na generálneho prokurátora, je mi jasné, že tento blog môže byť vnímaný politicky. Napriek tomu som presvedčený, že tu ide v prvom rade o nezávislosť prokuratúry a zdravie justičného systému. A iba v druhom rade o politiku. S ktorou súvisia obavy, že D. Trnka bude v budúcnosti vychádzať v ústrety stranám, ktoré ho zajtra v parlamente podporia.

PS: Pred desiatimi dňami som napísal blog, v ktorom som uviedol, že generálny prokurátor „zastavil“ stíhanie v kauze Branisko. Nebolo to tak. Generálny prokurátor totiž takúto právomoc vo vzťahu k Úradu špeciálnej prokuratúry nemá. Priznám sa, že v zápale informovať o tomto závažnom zistení, som nevenoval dostatočnú pozornosť právnickým formuláciám a príliš som spoliehal na ústne informácie zdroja z prokuratúry.

Neskôr mi zdroj spresnil prvotnú informáciu nasledovne: "Túto vec vyšetroval Úrad boja proti organizovanej kriminalite východ a dozor robil Úrad špeciálnej prokuratúry. Vzniesli obvinenie voči viacerým osobám. Sťažnosti obvinených prokurátor zamietol. Potom zrejme podali podnet na generálnu prokuratúru a tá zrušila právoplatné rozhodnutie o vznesení obvinenia." Za nepresnosť sa ospravedlňujem.

 

 • Tlačiť
 • 1

Tom Nicholson

Tom Nicholson
 • Počet článkov: 2
 • Priemerná čítanosť: 4585
 • Priemerná diskutovanosť: 3
 • RSS blogu

O blogu

Reportér TRENDU

Tom Nicholson

Tom Nicholson
 • Počet článkov: 2
 • Priemerná čítanosť: 4585
 • Priemerná diskutovanosť: 3
 • RSS blogu

O blogu

Reportér TRENDU

Kalendár sa načítava...