Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Tatiana Rosová

Viem kto zabil Štefánika

05.05.2008 | Tatiana Rosová

Nie Maďari, nie Česi - to naši noví komunisti zatĺkajú klince do rakvy lietajúceho generála, zabíjajú jeho posolstvo a šliapu na jeho odkaz

 • Tlačiť
 • 9

Fuj fuj fuj!!!  Nič iné mi od soboty večer neprichádza na um, keď si pomyslím na priebeh Národnej spomienky na generála Milana Rastislava Štefánika na Bradle.

Každoročne sa 3. mája, v predvečer výročia Štefánikovej smrti, schádzajú rodáci a tí, ktorí si tohto malého velikána ctia, na veľkolepej bradlianskej mohyle. Každoročne z nej znejú múdre slová a občas aj frázy štátnikov zo Slovenska i zahraničia, prejavy duchovných... V slávnostnej atmosfére pri nich rozjímame nad tým, čo by bolo keby... Čo by bol MRŠ dokázal a aké by boli naše dejiny, keby sa bol dožil o 20, 30 alebo aj 50 rokov viac...

Každoročne - odkedy sa to smie. Lebo do roku 1989 sa už slovo Bradlo vyslovovalo polohlasom a meno Štefánik ešte tichšie. Komunistom klali štyri výkričníky Jurkovičovej mohyly oči. Nedokázali prekrútiť jeho odkaz vo svoj prospech, tak sa ho snažili umlčať.

To boli starí komunisti. Starí a hlúpi. Tí dnešní to dokážu.

Veľmi dúfam, že túto sobotu sa generál odtiaľ zhora pozeral niekam inam. Na Tahiti, Paríž alebo Mont Blanc... Inak sa tam na vrchole Bradla obracia v hrobe.

Začalo to už pár dní pred spomienkou. Tento dátum patrí do nášho kalendára dôležitých udalostí, preto sme na poslaneckom klube ustanovili delegáciu: Radičová, Hort, Janiš, Rosová. Dohodli sme sa, že ak prehovorí Milan Hort ako podpredseda NR SR, nie je treba predniesť ďalší prejav za stranu. Hoci na rozdiel od minulých rokov nik z nás nedostal pozvánku, vychádzali sme zo skúseností. Z takých skúseností, že na Bradle bol vždy vítaný každý, kto prišiel so svojím posolstvom v dobrej viere a úcte. Keďže mám poslaneckú kanceláriu na Myjave a som teda takmer „domáca", ostalo na mne oznámiť našu dohodu organizátorom. Aby boli v obraze. Riešila som to viacerými telefonátmi. Verím, že nik z opačnej strany linky ich obsah nezaprie. Bol rovnaký: „Príde Fico a neželá si, aby okrem neho ktokoľvek vystupoval. Stačí, že sa podarilo pretlačiť generálneho biskupa Klátika...". Ja na to: „Ako - neželá? Ako môže niekto nepustiť k slovu ústavného činiteľa? Veď doposiaľ vystúpil vždy s prejavom každý z oficiálnych hostí ...". „No...., tak sa dohodli. Tak to chce protokol."

Reči sa hovoria a chlieb sa je - všelijaké improvizácie sme už zažili aj priamo na Bradle. A ozaj som neverila, že niekto zabráni vystúpiť jedinému prítomnému predstaviteľovi predsedníctva Národnej rady Slovenskej republiky. Prišla však sobota a všetko išlo podľa plánu. Podľa plánu Róberta Fica a jeho kancelárie.  Nik z miestnych si nepamätal., že by tam Fico bol kedykoľvek predtým. Neviem, či bol alebo nebol. Ja som na Bradle nikdy nevidela  ani Fica, ani nikoho zo Smeru či SDĽ.  Prišiel prvýkrát a „národnú spomienku" si šmahom ruky sprivatizoval.

17.00

Na bohoslužbe na Košariskách sa samozrejme naši noví komunisti nezúčastnili. Aspoň to. Na prvú ľahkú nevoľnosť celkom stačil recitátor - starý komunista Juraj Sarvaš. Ten potom umelecky podfarboval aj celú hanbu na mohyle.

18.30

Druhý bod programu je tradične kladenie kytíc k pamätníku na nádvorí rodnej Štefánikovej fary. Tento raz pri ňom vystúpil minister obrany. Prečo nie. Dôstojná premiéra.

19.00

Pod mohylou sa zhromažďujú občania i oficiálni hostia. Vojaci ústretovo preberajú vence a kytice. Milan Hort hľadá kompetentnú osobu, aby zaradili jeho vystúpenie medzi ostatné.  Ukazováky smerujú k prednostovi mestského úradu z Brezovej. „Milan, idem s tebou. Pre istotu, aby si nebol bez svedka, veď vieš,"  hovorím. Pre pána prednostu to nie je žiaden problém, iba pre poriadok zavolá primátorke. A povie rovno: „Primátorka hovorí, že nikto okrem Fica a generálneho biskupa nevystúpi. Tak si to želá premiér. To je protokol." A hotovo. Fíha! Čo teraz? „Nebudeme sa na mohyle pretláčať a robiť cirkus, sme tu predsa kvôli Štefánikovi", hovorí Iveta Radičová. Aj za nás. „Ale mlčať nebudeme", hovorím skoro zbytočne.

Vojaci dvíhajú vence, delegácie sa zoraďujú za tie svoje - ako to už býva. Ale pozor!!! Protokol!!! Dámy z protokolu Úradu vlády majú iný plán. Poslanci a delegáti za politické strany doňho nezapadajú. Samozrejme. Okrem poslancov a delegátov za stranu Smer - tí idú spolu s vládnou delegáciou . Strana a vláda...

19.30

Ostávame v sprievode za kyticou podpredsedu NR SR - môžu nám pískať. Ale poslancov zo SNS vytláčajú zo smútočného sprievodu tiež. Viditeľne sa vzpierať nechcú, veď sú koaliční. Sú dobre naštvaní. Veď ide o národ, a nie sú tam prvýkrát ako ten... Pozerajú neveriaco na svoj vzďaľujúci sa veniec. Pani Damborská sa pridá k nám a urazeného Rafaela Rafaja presviedča Iveta Radičová s mojím prispením, aby sa pridal tiež. Napokon stojíme v jednej lajne s predsedom vlády - uff, dosiahli sme vrchol!!!

19.45

Pani primátorka predstavuje hostí a popletie čo sa dá. Podpredsedu NR SR Milana Horta však uvedie plynulo - veľa na neho v posledných hodinách myslela. Našťastie toho nemá veľa - na rozdiel od predošlých rokov chýbajú napríklad veľvyslanci Francúzska aj Českej republiky...  Aj ľudí je akosi menej ako obvykle. Pýtam sa miestnych, kde je pán učiteľ Uhlík? Dobrý duch Bradla, ktorý víta na mohyle skoro každé svitanie, pozná na nej každý kameň rovnako ako každý príbeh Štefánikovho života?  „Nemôže sa na to pozerať," znie odpoveď. Rozumiem. Nie Maďari, nie Česi. Slováci zatĺkajú klince do rakve lietajúceho generála, zabíjajú jeho posolstvo a šliapu na jeho odkaz. Slovenskí noví komunisti. Fuj.

20.00

Fico číta Machalov prejav. Pekný, literárny, o vlastenectve. Slobodu ani demokraciu by ste asi nenašli, ale o to predsa nejde. Čaro nechceného: vraj sa vlastenectvo prejavuje aj v tom že si chránime svoju krásnu krajinu... 30 hodín predtým sa začalo s budovaním pezinskej skládky...  A niektorí miestni starostovia snívajú o veterných vrtuliach na každom z kopcov, ktoré z Bradla dovidieť.

20.15

Program má podobu pásma, Sarvašove recitácie, zborový spev, a prejav evanjelického generálneho biskupa. Kto nie je číslo v programe, k mikrofónu sa nedostane. Hort nie je číslo.

20.30

Niektoré médiá dostávajú informáciu o tom, ako mocný PROTOKOL zabránil vystúpiť podpredsedovi NR SR. A niektoré ju aj zverejnia.

Nedeľa 4.5. - výročie Štefánikovej smrti

Fico reaguje na zverejnené sťažnosti, že na Bradle nebolo najvyššiemu prítomnému predstaviteľovi parlamentu prehovoriť. Pamätajte prosím na tieto jeho slová (tlmočené milou hovorkyňou):  „Pán Hort klame, nežiadal o žiadne vystúpenie. Spolu s pani Radičovou musia byť na tom veľmi zle, keď sa potrebujú ukazovať na podujatiach predsedu vlády, o ktorých vedia, že na ne chodí veľa ľudí."

Takže vážení, ak ste si chceli 3.5. uctiť pamiatku M.R. Štefánika a boli ste na Bradle, omyl omyl, omyl. Nešlo o Štefánika. Boli ste na „PODUJATÍ PREDSEDU VLÁDY" prosím. Ako komparz, ako křoví, ako my, poslanci NR SR.

Milan Rastislav Štefánik sa 4. mája 1919 tešil, že príde do slobodnej a demokratickej vlasti. Videl ju, ale život v slobode a demokracii na slovenskej pôde mu nebol súdený. A nám?

(ak sa Vám článok páčil, podporte ho na vybrali.sme.sk/c/Viem-kto-zabil-Stefanika/)

 

 • Tlačiť
 • 9

Tatiana Rosová

 • Počet článkov: 12
 • Priemerná čítanosť: 4144
 • Priemerná diskutovanosť: 8
 • RSS blogu

O blogu

Moja cesta do politiky viedla cez štúdium sociológie, prácu na vysokej škole, výskum verejnej mienky, reklamu a politický marketing. Chcem písať blogy o tom, čomu sa v politike venujem najviac: o vzdelávaní a kvalite života. Nie vždy sa mi darí to, čo chcem.

Tatiana Rosová

 • Počet článkov: 12
 • Priemerná čítanosť: 4144
 • Priemerná diskutovanosť: 8
 • RSS blogu

O blogu

Moja cesta do politiky viedla cez štúdium sociológie, prácu na vysokej škole, výskum verejnej mienky, reklamu a politický marketing. Chcem písať blogy o tom, čomu sa v politike venujem najviac: o vzdelávaní a kvalite života. Nie vždy sa mi darí to, čo chcem.

Kalendár sa načítava...