Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Tatiana Rosová

Uhranutí Ficom

25.03.2009 | Tatiana Rosová

Pomáha alebo škodí? A komu vlastne?

 • Tlačiť
 • 12

V nedeľu aj v pondelok po prvom kole prezidentských volieb patrili médiá analýzam a analytikom. Konečne boli na stole relevantné čísla. Skončilo sa sobotné trápenie nad dávno známymi dátami z prieskumov verejnej mienky. Pred kamerami i na stránkach novín sa začal odohrávať zvláštny jav. Komentátori sa zhodovali na tom, že výsledok Ivana Gašparoviča nedosiahol očakávania. Zároveň sa väčšinou zhodli aj na tom, že Ficovo zapojenie sa do kampane prezidentovi pomohlo. Z hlavného prúdu sa vymklo iba pár hlasov. László Öllös hovoril o „dvojsečnej zbrani" a Ján Baránek dokonca o „medvedej službe". Pre ostatných bol Fico víťaz.

V takom zložitom procese, ako je volebné rozhodovanie, nikto presne nezmeria váhu jednotlivých faktorov. O to dôležitejšie je držať sa pri interpretácii aspoň tých faktov, ktoré sú známe:

Preferencie Ivana Gašparoviča

 

Graf preferencií Ivana Gašparoviča

 

Netvrdím, že jednoznačne klesajúci trend Gašparovičových preferencií je čisto výsledkom Ficovej angažovanosti. Ale tvrdiť, že mu pomáha? Na to mám jediné vysvetlenie. Dlhodobá, frustrujúca a zdanlivo nelogická Ficova dominancia v prieskumoch, spolu s jeho siláctvom, nás zbavuje zdravého úsudku. Nad faktami prevládla viera, že na čo Fico siahne, premení sa v zlato.

Verejná mienka má však svoje zákony. Fico je Fico, prezident je prezident. Obraz straníckeho prezidenta nie je ten, ktorý by väčšina voličov chcela vidieť na známkach. To neznamená, že cestou k úspechu je vzdať sa straníckej identity. Ale ukázať schopnosť presiahnuť ju. Volič skôr akceptuje kandidáta s iným názorom, než takého, ktorý názory mení. Fico si je toho vedomý, preto tlačí Ivetu Radičovú do pozície odpadlíka od SDKÚ-DS. Myslím, že si je už vedomý aj toho, že modelovanie Ivana Gašparoviča ako straníckeho kandidáta nie je šťastnou voľbou. Lenže nemá cestu späť. Keby sa stiahol, ba aj keby nestupňoval nasadenie, mohol by to byť pre prezidentových voličov demobilizačný signál. Ale ak bude pokračovať, prekročí hranicu akceptovateľnosti aj u časti svojich voličov. Napríklad tak, ako keď pri slávnostnom presmerovaní toku rieky Nitra označil občana Ťažiara, ktorý sa ozval proti zabratiu svojho pozemku, za Radičovej provokatéra. Smer je na rázcestí. V strane počuť hlasy, že by druhé kolo nemalo byť referendom o Ficovi. Ale bude. Jeho zásluhou.

Iveta Radičová v prvom kole vyhrala dôležitý zápas. Získala silnú legitimitu a záväzok zodpovedne s ňou narábať - akokoľvek dopadne druhé kolo. Aj teraz hrá o viac, než „iba" o prezidentskú stoličku. Je to ďalší zápas o tvár Slovenska. Záleží na tom, ako sa podarí ukázať, že jednota, ktorú ponúka Fico s Gašparovičom, je v skutočnosti spolčenie predstaviteľov jednej časti spoločnosti proti druhej. Že omnoho viac, než takáto „jednota", je spolupráca. Hoci aj so zaťatými zubami. Pretože nachádzať najlepšie riešenia je v ťažkých časoch ešte dôležitejšie než v dobrých. A na to je treba vypočuť všetky názory, dať na stôl všetky nápady.

Áno, hlavnú úlohu v tomto zápase bude hrať Iveta Radičová. Ak zotrvá v prirodzenosti z posledných dní, nebojím sa. Mobilizácia je však vecou všetkých, ktorým záleží na demokratickej, modernej a európskej tvári Slovenska. Spoločenská klíma je nehmatateľná, iba ju akosi cítiť vo vzduchu. Nehmatateľná, ale rozhodujúca. Od prvých slobodných volieb v roku 1990 sa nazbieralo množstvo príkladov, že sa môže zmeniť za pár dní. Po dlhej nehybnosti príde zlom. Môže prísť aj teraz. Treba len prekonať kobrie uhranutie Ficom. Zhodu o jeho neporaziteľnosti nahradiť zhodou o jeho smiešnosti. Začalo sa to vďaka Ficovmu voličovi, občanovi Ťažiarovi z Opatoviec nad Nitrou. Dotiahnime to, OK?

 pošli na vybrali.sme.sk 

 

 • Tlačiť
 • 12

Tatiana Rosová

 • Počet článkov: 12
 • Priemerná čítanosť: 4144
 • Priemerná diskutovanosť: 8
 • RSS blogu

O blogu

Moja cesta do politiky viedla cez štúdium sociológie, prácu na vysokej škole, výskum verejnej mienky, reklamu a politický marketing. Chcem písať blogy o tom, čomu sa v politike venujem najviac: o vzdelávaní a kvalite života. Nie vždy sa mi darí to, čo chcem.

Tatiana Rosová

 • Počet článkov: 12
 • Priemerná čítanosť: 4144
 • Priemerná diskutovanosť: 8
 • RSS blogu

O blogu

Moja cesta do politiky viedla cez štúdium sociológie, prácu na vysokej škole, výskum verejnej mienky, reklamu a politický marketing. Chcem písať blogy o tom, čomu sa v politike venujem najviac: o vzdelávaní a kvalite života. Nie vždy sa mi darí to, čo chcem.

Kalendár sa načítava...