Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Tatiana Rosová

Odkaz Juraja Jánošíka, majora in memoriam, v policajnom zbore SR

01.02.2008 | Tatiana Rosová

Čo ak policajti v kauze Červenka nie sú "packali", ale sociálni demokrati?

 • Tlačiť
 • 7

 

Vážený pán minister Kaliňák,

Všetci máme ešte v pamäti správy zo 16.1.2008 o tom, ako z nemocnice na Kramároch unikol dvom policajtom zaistený bankový lupič Červenka.

Policajti, ktorí nezabránili jeho úniku, boli podľa informácií z médií potrestaní znížením platu a majú byť - ak ešte nie sú - prepustení z policajného zboru. Otázkou je, či sú takéto sankcie adekvátne tomu, čo urobili.

Bola to ich chyba? Veď títo policajti vo svojej práci aktívne, flexibilne a tvorivo aplikovali princípy politiky súčasnej vlády.

Za prvé: Červenka vylúpil banku, čím sa pričinil o zníženie jej zisku. A to nemožno z pohľadu vlády Roberta Fica kritizovať. O čo viac sa pričinila o svoj zisk banka, než hociktorá zdravotná poisťovňa? Veď do bánk musia odvádzať prakticky všetci pracujúci celé svoje výplaty. Inak by ich nedostali, pretože vyplácať v hotovosti už zamestnávatelia nie sú ochotní. A o tom, že je to tak, svedčí aj to, že v banke má účet takmer 90% všetkých občanov Slovenska. Takže - po vzore zdravotných poisťovní - minimálne tá časť zisku, ktorá pochádza zo spravovania účtov obyvateľov, by ako bezprácna mala byť prerozdelená naspäť občanom, pre ich osobnú spotrebu. A čo iné Červenka urobil?

A ak by takáto úvaha na pustenie Červenku nestačila, ťažko možno spochybniť druhý dôvod. Nie je vari veľkým vzorom tejto vlády Juraj Jánošík? Ten major Jánošík in memoriam, ktorý bohatým bral, aby mohol chudobným dávať? A čo iné urobil Červenka? Veď kto je tu bohatší než banky a bankári? Červenka im vzal. A sú snáď naši policajti nejakí boháči? Oproti bankárom sú iste skôr chudobní... Policajti, ktorí nechali utiecť Červenku, sú možno - ako aj mnohí ďalší Slováci - odmala smutní z toho, že sa už nedá odčiniť podlá zrada krčmárky; nedá sa zobrať jej ten hrach, ktorý podsypala Jurkovi pod nohy. Mali ale títo policajti podobnú zradu zopakovať u Jánošíkovho nasledovníka? Odviesť ho za mreže? Nie, to neurobili. Červenka vďaka nim stále uniká, a navyše je podľa varovania polície pravdepodobne ozbrojený. Možno preto, lebo dostal na cestu opasok a valašku zo zásob, ktoré ste, pán minister, pre potreby reprezentácie ministerstva šľachetne zakúpili z vlastných peňazí?

Nebolo by treba toľko otáznikov, keby boli poslanci Vašej koalície podporili opozičný návrh na predloženie správy o tejto kauze Národnej rade. Ale nepodporili. Aktuálnejšie sú totiž podľa nich správy o stave zdravotníctva do roku 2006 a o privatizácii SPP.

Žiadam Vás pán minister:

 • Aby ste zvážili, či sankcie, ktoré boli vyvodené voči policajtom z tejto kauzy boli
  z pohľadu sociálno-demokratickej politiky Vašej vlády skutočne spravodlivé
 • V prípade, že na týchto sankciách naďalej trváte, zvážte teda prosím, či nie je chyba niekde inde. Napríklad v programe.

Ďakujem Vám,

Tatiana Rosová

poslankyňa NR SR

P.S.

Priznám sa, pôvodne som tento text chcela predniesť ako interpeláciu ministra vnútra. Na konci týždňa stráveného v atmosfére snemovne NR SR som pochopila, že tu sa pestuje iný humor.

(Ak sa Vám článok páčil, podporte ho na vybrali.sme.sk)

 

 • Tlačiť
 • 7

Tatiana Rosová

 • Počet článkov: 12
 • Priemerná čítanosť: 4143
 • Priemerná diskutovanosť: 8
 • RSS blogu

O blogu

Moja cesta do politiky viedla cez štúdium sociológie, prácu na vysokej škole, výskum verejnej mienky, reklamu a politický marketing. Chcem písať blogy o tom, čomu sa v politike venujem najviac: o vzdelávaní a kvalite života. Nie vždy sa mi darí to, čo chcem.

Tatiana Rosová

 • Počet článkov: 12
 • Priemerná čítanosť: 4143
 • Priemerná diskutovanosť: 8
 • RSS blogu

O blogu

Moja cesta do politiky viedla cez štúdium sociológie, prácu na vysokej škole, výskum verejnej mienky, reklamu a politický marketing. Chcem písať blogy o tom, čomu sa v politike venujem najviac: o vzdelávaní a kvalite života. Nie vždy sa mi darí to, čo chcem.

Kalendár sa načítava...