Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Krok k ľavici?

12.04.2010 | Tatiana Rosová

Diskusia (0 reakcií)

12.04.2010 | El gato con botas

Niektori chronicki pisatelia z vasej strany by si mohli brat priklad, ze sa da pisat aj o nejakych vlastnych viziach buducnosti a nie len dokola opakovat to iste.
S tou zmenou nasich skol, z velkovykrmni platiacich studentov na poskytovatelov nejakej urovne vzdelania, to sa javi byt dost tazka cesta. To vidno aj teraz, ked akakolvek snaha o zlepsenie kvality studia okamzite naraza na plac a vyhovorky vacsiny vysokych skol.

12.04.2010 | fpavlik

Ak niekto studuje len kvoli titulu, co dnes je na Slovensku trendom, tak akekolvek spoplatnenie nezaruci, ze clovek bude vyzadovat od skoly viac a ze bude narocnejsi. Mnozstvo ludi, ktori sa na vysokych skolach drzia prave kvoli normativnemu financovaniu, tam nemaju co hladat a za normalnych okolnosti by sa nedostali ani do druheho rocnika.

Pani Rosova, obavam sa, ze najdolezitejsim prvkom v oblasti skolstva budu predsa len zamestnavatelia. Ak zacnu zamestnavatelia defirencovat absolventov podla diplomu, z akej skoly ho maju a ta skola by mala byt zarukou akejsi kvality absolventa (ako je to napr. v pripade mnohych americkych univerzit), tak ludia zacnu viac rozmyslat o tom, na aku skolu pojdu studovat a co im ta skola vo vzdelavani prinesie do profesneho zivota.

Inak suhlasim s nazorom, ze platit za kvalitu aka sa poskytuje na Slovensku je nezmyselne a bolo by to podla mojho nazoru kontraproduktivne. Uz dnes mnozstvo studentov, ktori maju zaujem o kvalitnejsie vzdelanie odchadza studovat do Ceskej republiky a ti ludia sa spat vracaju len velmi obmedzene. Slovensko tak straca mladych a sikovnych ludi, ktori namiesto obohacovania Slovenska obohacuju nasich susedov. V pripade spoplatnenia VS na Slovensku by motivacia ist za hranice bola vyssia, pretoze dostali by sme sa do stavu, kedy financne by sa oplatilo studovat v CZ a napokon clovek by dostal aj vyssiu kvalitu vzdelania.

12.04.2010 | Michal Lehuta

"systém [...] pôžičiek [...] nezaťaží absolventov pri životnom štarte"? to ako, ako? :) skôr by som čakal, že poviete, že v zahraničí je to úplne bežné alebo niečo také...

13.04.2010 | Jozef Hvorecký

Pani Rosová,
toto znie veľmi pekne:
"Dnes pomáhajú prekonávať materiálne zaostávanie vysokých škôl najmä eurofondy. Lenže za cenu straty nezávislosti a vytesnenia slobodnej diskusie a férovej súťaže. Kto chce peniaze, musí poslúchať."
Ale môžete upresniť, ako to chcete dosiahnuť väčšiu nezávislosť VŠ?
Práve poplatky od študentov by mohli byť jedna z ciest,a k by sa napríklad o ích výšku znížili dotácie od štátu. Pritom by štát ich mal znížiť napríklad od 25 do 50 %.
Keďže vieme odhadnúť, ktoré odbory potrebuje národné hospodárstvo najviac, tých by sa mohlo dotknúť menej. Tým by sme ich zatraktívnili.

18.04.2010 | alex.botev

praviciar by este pred par rokmi povedal, ze cestou ku kvalite je presun nakladov na uzivatela. a nie dumat nad zvysenim kvality a potom spoplatnovat.
vsak bezny trhovy mechanizmus je - organizacia chce predat sluzbu, tak nou musi vyrovnat hodnotu penazi u zakaznika. ked sluzbu plati treti subjekt automaticky bez vztahu na zakaznika, tak aku motivaciu ma organizacia poskytovat kvalitne sluzby?
ak by si mali studenti platit tisice eur za studium (a neziskali by stipko), tak ano, vacsina by na skolu nesla, ale len preto, ze naklady na studium by boli vyssie ako uzitok z nej. na nahadzovanie faktur nepotrebujete 5 rokov studovat ekonomicku univerzitu.

situacia s bc->mgr je podla mna sposobena tym, ze skoly umelo rozdelili mgr na dve casti. keby to boli aj skutocne dve rozne studia, limitovane napr. aj nakladmi a narocnostou, tak aj bc. by ziskaval na kredite. nie ako dnes, ze aj mgr/ing sa stava vsednou vecou a trhovou vyhodou je uz mat phd. (a veda samozrejme nikde)

Tatiana Rosová

  • Počet článkov: 12
  • Priemerná čítanosť: 4143
  • Priemerná diskutovanosť: 8
  • RSS blogu

O blogu

Moja cesta do politiky viedla cez štúdium sociológie, prácu na vysokej škole, výskum verejnej mienky, reklamu a politický marketing. Chcem písať blogy o tom, čomu sa v politike venujem najviac: o vzdelávaní a kvalite života. Nie vždy sa mi darí to, čo chcem.